Neděle 8. prosince 2019, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 8. prosince 2019 Květoslava

Recenze filmu „Než jsem tě poznala“

1. 12. 2019 22:07:34
Americký film „Než jsem tě poznala“ je nabízen jako dramatický a romantický, ale jedná se o tragédii. Vypráví o zamilovaném ochrnutém muži, který raději podstoupí eutanazii, než aby se smířil s tím, že už nemůže žít v luxusu.

Když jsem poprvé uslyšela z rádia o filmové novince „Než jsem tě poznala“ v (anglickém originále „Me before You“), velmi mě zaujala. Zamířila jsem k počítači a na internetu si zvědavě vyhledala trailer nového amerického filmu. A ne jeden. Byla jsem nadšená!

V biografu jsem už nebyla hrozně dlouho. Jednak chodím do kina výjimečně a navíc, když už tam jdu a mám utratit téměř dvě stě korun za lístek, mělo by to stát za to. Ano, přiznávám, kdyby biografy závisely na mé návštěvnosti, zkrachovaly by.

Ale o filmu „Než jsem tě poznala“ jsem vážně uvažovala. Nakonec jsem měla dost starostí a kino bylo to poslední, co bych řešila. Tak jsem to udělala jako vždycky. Počkala jsem, až film zařadí některá z televizních společností. Což se stalo a já jsem film, po třech letech od jeho vzniku, konečně shlédla.

PODÍVEJTE SE NA UKÁZKU FILMU

Především bych autorům traileru vytkla, že se jedná o klamavou reklamu. Ukázka láká na dramatický a romantický film. Ve skutečnosti se ale jedná o smutnou tragédii od začátku až do konce.

Zařazení scén z filmu do ukázky, které jsou vtipné, plné laskavého humoru, nebo romantické, diváka v mylném názoru utvrzují, že půjde o romantický film.

Také jsem od ukázky, která je plná barev, krásného britského venkova, romantického hradu či nádherné mořské pláže atd., očekávala jakousi poetiku.

Ve skutečnosti všechny romantické scény shlédnete právě již v ukázce k filmu. Měla jsem dojem, že film samotný už nenabízí téměř nic nového a jako divák jsem se cítila poněkud oklamána.

O ČEM JE FILM?

Louisa Clarková ví leccos. Ví, že se jí líbí práce v bistru, kde už pracuje celých šest let, a taky ví, že možná nemiluje svého přítele Patricka. Zato neví nic o klasické hudbě, neví, že přijde o místo v bistru, a kdyby tušila, co ji čeká, asi by tomu stejně nevěřila. Syn z dobře situované rodiny a úspěšný obchodník, Will Traynor, ztratil po dopravní nehodě chuť do života. Je ochrnutý od prsou dolů. Ví, čím byl kdysi a všechno se mu nyní zdá nepodstatné, a také přesně ví, jak s tím skoncovat. Zato neví, že Lou mu vtrhne do života jako náhlá bouře. A ani jeden z nich neví, že jeden druhého navzájem navždy změní ...

FILM NENÍ O LÁSCE, ALE O PLÁNOVANÉ EUTANAZII

Hlavní hrdina Will to má opravdu nesmírně těžké. Ale v této situaci potkává mladou, krásnou a vtipnou Louisu, která absolutně neví nic o ošetřovatelství. Willova matka ji přijme jako společnici a každý den tráví s Willem osm hodin jako v každém jiném zaměstnání. Postupně se Will probírá k životu a odkládá rezignaci. Díky Louise, která plánuje různé kulturní akce, aby Willa zabavila a rozptýlila, se po několika letech vrací do života.

Když se Louisa rozejde po sedmi letech s přítelem a se srdcem na dlani oznámí Willovi, že ho miluje a jak je vděčná, že jej potkala, Will jí odpoví tím, že má v plánu za pár dnů ve Švýcarsku podstoupit eutanazii (nechat se za dohledu lékařů zabít). Navíc ji požádá o to, aby ho doprovodila.

Nevím, co je horší - zda to, když očividně zamilovaný muž odpoví své lásce na její vyznání tím, že se nechá dobrovolně zabít, nebo když jí vysvětlí, že se nechá zabít proto, že nemůže žít svůj luxusní život, který žil před nehodou (skákání padákem, jízdy na motorkách, potápění, létání...).

Film nám přináší velice podivné poselství, kterému jsem neporozuměla. Já jsem člověk, já jsem bůh, já rozhodnu o tom, kdy, kde a jak svůj život ukončím a nic a nikdo to nezmění. Pěkný příklad sobectví na mnoha úrovních, které je zabaleno do luxusního balení v podání bohatého mladíka Willa. Tohle není láska, ale její pravý opak.

Ano, můžeme se na to podívat i tak, jak nám to Will předkládá. Nechce být nikomu na obtíž, zejména ne své lásce. Aby to nebylo tak smutné, po smrti Louisa zjistí, že jí Will zařídil konto v bance s pěknou sumičkou, aby si mohla splnit své sny. To mi přijde jako výsměch. Dost hořká tečka na závěr.

Ačkoliv děj filmu nestál za nic, trochu to pozvedly vynikající výkony hlavních hrdinů, kteří hráli jako o život, Emilia Clarke a Sam Claflin. Skvělý herecký výkon podali také rodiče Willa, které si zahráli Charles Dance a Janet Mc Teer.

Co napsat na závěr? Film, který se vám může líbit, pokud máte rádi filmy se špatným koncem. Pokud očekáváte romantiku, tak ji možná v malém množství objevíte, ale připravte se na to, že ji vzápětí hlavní hrdina zabije.

Film, který si už nikdy nepustím. Pro mě osobně ztráta času, peněz a také filmového materiálu.

NEŽ JSEM TĚ POZNALA

Žánr: Drama/Romantický

Země: USA

Rok: 2016

Délka filmu: 110 minut

Režie: Thea Sharrock

Předloha: Kniha Jojo Moyes

Scénář: Jojo Moyes

Kamera: Remi Adefarasin

Hudba: Craig Armstrong

Hrají: Emilia Clarke, Sam Claflin, Brendan Coyle, Vanessa Kirby, Samantha Spiro, Charles Dance, Jenna Coleman, Matthew Lewis, Muzz Khan, Janet McTeer, Stephen Peacocke, Ben Lloyd-Hughes, Diane Morgan, Joanna Lumley, Chuku Modu, Rubi Ali, Elizabeth Croft, Amber Elizabeth, Gabrielle Downey, Lily Travers, Pablo Raybould, Sophie Stanton

Producenti: Alison Owen, Karen Rosenfelt

Střih: John Wilson

Scénografie: Andrew McAlpine

Kostýmy: Jill Taylor

Krásné zimní dny a čas strávený u opravdu dobrých filmů vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Informace o filmu jsou dostupné na webu CSFD.cz

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 1.12.2019 22:07 | karma článku: 14.56 | přečteno: 503x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Rádio“

Film o skutečném příběhu z města Anderson v Jižní Karolíně. O vztahu trenéra amerického fotbalového týmu Yellow Jackets Harolda Jonese a mladého retardovaného muže, kterému nikdo neřekne jinak než „Rádio“.

5.12.2019 v 23:35 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 111 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak definitivně zrušit běžný účet ve Fio bance

Před devíti měsíci jsem zrušila ve Fio bance běžný účet. Jaké bylo překvapení, když jsem se teď dozvěděla, že musím ještě zrušit internet. bankovnictví, požádat o zrušení zasílání obchodních sdělení a smazání své osoby!

3.12.2019 v 22:31 | Karma článku: 39.97 | Přečteno: 9039 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

O „Ježíškova vnoučata“ je už postaráno. Co takhle nový projekt – „Ježíškovi sirotci“?

Už třetím rokem se zapojujeme do projektu ČRo „Ježíškova vnoučata“. Plníme sny seniorům. Ale zapomněli jsme na 24.000 bezdomovců v naší zemi. To jsou sirotci. Není čas na nový projekt? Pomoci těm, kteří to potřebují nejvíc?

2.12.2019 v 19:49 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 722 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Šimek

Bez mravní obnovy Česko i EU končí!

Šest let strachu z vyvražďování německým nacionalismem a čtyřicet let strachu z pronásledování a likvidace nejlepších občanů pod vládou komunistické strany přineslo své ovoce, ze kterého se vzpamatováváme dodnes.

7.12.2019 v 20:24 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 231 | Diskuse

Josef Nožička

Verdikt Nejvyššího soudu ohledně hidžábu je podrazem pro všechny české školy

Je spor o to, zda povolit žákyním či studentkám na českých školách nosit na hlavě hidžáb, banalitou nebo vážnou věcí, která může v budoucnu přinést negativní následky?

7.12.2019 v 18:10 | Karma článku: 38.84 | Přečteno: 970 | Diskuse

Irena Aghová

Máte nebo nemáte slovo?

Nejsem první a možná ani poslední, kterou se zmocnil údiv nad pořadem máte slovo, který moderuje paní Jílková, a v následujícím článku se budu zamýšlet nad kultivací mezilidské komunikace a jejím přínosu k porozumění.

7.12.2019 v 17:38 | Karma článku: 21.19 | Přečteno: 482 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Nikoliv Hitler, nýbrž Karel Gott

Úmrtí zpěváka Karla Gotta vyvolalo masovou psychózu glorifikace, místy připomínající davové šílenství. Takovou atmosféru nezažilo ani úmrtí a pohřeb nejúspěšnějšího zpěváka všech dob – Elvise Presleyho (USA, 16.08. 1977).

7.12.2019 v 17:05 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 476 | Diskuse

Libor Popovský

Francie: „Obrácená kolonizace“

Tento článek věnuji soudcům našeho Nejvyššího soudu, kteří rozhodli, že zákaz hidžábu v české škole není legitimní.

6.12.2019 v 17:58 | Karma článku: 39.28 | Přečteno: 1547 | Diskuse
Počet článků 452 Celková karma 23.41 Průměrná čtenost 4326

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz