Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ústí nad Labem dává přednost dlažbě, betonu a asfaltu místo zeleni

Etiopie sází miliardy stromů. Paříž plánuje městské lesy, zahrady a likviduje asfaltové plochy. New York sází stromy. Düsseldorf staví obchodní centrum s keři na fasádě. Ústí nad Labem preferuje beton. Zeleň není v kurzu.

Každý rok s příchodem letních dnů (jaro trvá minimálně, většinou ze zimy přejdeme rovnou v dubnu do léta) si říkám, jak by nám všem prospělo více zeleně. Ve volné krajině remízky z keřů a stromků, ale i celé aleje stromů, které se dříve vysazovaly podél silnic, anebo keře na místech, kde by mohly být. O stromech, keřích či travnatých plochách na betonových sídlištích ani nemluvě.

Bydlím už devět let v Ústí nad Labem, ale nevidím, že by se zde vysazovalo hodně stromů. Takhle, nechci křivdit městu, desítky jsem jich tento rok viděla (ty předchozí roky ne), ale stovky nebo tisíce to nejsou. Přitom se kácí staré stromy, které tu rostly několik stovek let (např. lípy či topoly), ale nevysazují se na jejich místech nové.

Vzhledem k celosvětovému oteplování, tropickým létům, nedostatku vody, odvodňované krajině a vstřebáváním oxidu uhličitého ze vzduchu, by se dostatek zeleně hodil. Ale obávám se, že do Ústí toto ještě nedorazilo.

Tak se pojďme podívat, jak to chodí jinde a inspirujme se!

ETIOPIE VYSAZUJE MILIONY STROMKŮ

Velkým překvapením pro mě byla Etiopie. Kdo by to byl řekl, že? Ta v červenci letošního roku (2019) dokázala zorganizovat velkolepou akci, která neměla dosud na celém světě obdoby. Lidé se spojili a po celém státě vysadili neuvěřitelných 353 milionů mladých stromků během jediného dne. Cílem bylo zabránit odlesňování krajiny a prevence proti suchu, které zemi trápí.

A to není všechno. Etiopie chce během čtyř let vysadit až čtyři miliardy stromů. Tahle jednodenní akce byla jenom začátkem! Ale vedou si dobře, protože už mají téměř tři miliardy vysazené.

PAŘÍŽ SLIBUJE MĚSTSKÉ LESY

V letní Paříži teplota stále stoupá a není v ní k vydržení. Paříž se proto rozhodla pro vybudování parků. Městský les by měl dokonce vzniknout před samotnou radnicí v centru. V plánu jsou i zahrady a vysazování zeleně s cílem snížit teplotu. Projekt předpokládá vybudování třiceti hektarů dalších zelených ploch a výsadbu 20.000 nových stromů (v letech 2014 až 2020). Počítá i se zpřístupněním devíti hektarů bývalé železnice veřejnosti koncem léta. Město chce také vytvořit 28 školních dvorů s vysazenou zelení.

Protože plochy asfaltu vytvářejí tzv. ostrůvky tepla, rozhodlo se město Paříž, že do roku 2020 odstraní asfalt z 12,5 hektaru.

MILION STROMŮ V NEW YORKU

Také město New York se rozhodlo bojovat proti oteplování výsadbou stromů. Jenom v roce 2016 vysadili ve městě víc než milion stromů.

DÜSSELDORFSKÉ OBCHODNÍ CENTRUM S KEŘI NA FASÁDĚ

V německém Düsseldorfu se rozhodli pro inovativní řešení. Na novém obchodním centru, které právě vzniká, vysází až osm kilometrů habrů, které budou zastřihávat do výše keříků. Mělo by to vypadat jako zelené schodiště. Další zelené plochy plánuje město v okolí.

HRADEC KRÁLOVÉ, LIBEREC, PRAHA

Narodila jsem se a vyrůstala v Hradci Králové. Žít v pěkném městě s nádhernou architekturou a velkým množstvím parků, keřů a travnatých ploch všude kolem, bylo pro mě normální. Nikdy mě nenapadlo, že by to mohlo být jinak.

Když jsem poté studovala v Liberci, bylo to hodně podobné. Staré německé město se starobylou i moderní architekturou, krásným centrem. Město zasazené mezi několik kopců oplývajících lesy. Kromě vydatných dešťových srážek se mi ve městě líbilo.

Poté jsem přesídlila do Prahy. Co napsat o Praze? Bydlela jsem v několika pražských čtvrtích a většina z nich měla pěkné okolí, krásnou architekturu a hodně zeleně. Nemohla jsem si stěžovat.

JAK TO VYPADÁ V ÚSTÍ NAD LABEM?

Snad proto byl pro mě velký šok, když jsem se přestěhovala do Ústí nad Labem. Když se mě někdo ze známých zeptá, zda si půjdeme prohlédnout centrum, zarazím se. Centrum totiž není nic jiného, než dlažba a asfalt na největším Mírovém náměstí, minimum starých budov (které nebyly vybombardovány omylem místo Drážďan během II. světové války) a pár budov z betonu. V centru je sice krásný gotický Kostel Nanebevzetí Panny Marie, ale je obklopen moderním obchodním centrem Forum.

Kostel a kolem obchodní centrum Forum

Jednou mi známý řekl: „Tohle město je, co já vím, jediné, kterému chybí centrum a kolem kostela má postavené obrovské obchodní nákupní centrum. Nikde jinde jsem to neviděl!“

Jedná se o člověka, který toho celkem dost zcestoval, jak u nás, tak v Evropě, ale byl i za oceánem. Žil několik let v zahraničí. Hodně tedy viděl a může srovnávat.

Takže když se mě někdo zeptá, odpovídám: „Tady není kam jít. Všude je jenom dlažba, asfalt a beton.“ Nejdřív mi lidé nevěří, ale když to vidí sami, souhlasí a říkají: „Já nechápu, jak se ti tady může líbit? Jak v tomhle můžeš žít?“ 

Prostor před OC Forum. Dlažební kostky a budovy. Ani jeden strom

Žít tu momentálně musím, ale nelíbí se mi tu ani trochu. Nechápu totiž, jak mohli komunisté v rámci výstavby zničit město, které ještě po válce opravdu krásné bylo. Mám ostatně fotky z 30. a 40. let XX. století jako důkaz.

Ale ještě víc nerozumím tomu, že vedení města (ať už ve vedení byl kdokoliv) od roku 1989, tedy za 30 let od pádu komunismu, neudělal žádné radikální změny, aby se ráz města změnil. Kromě obchodního centra Forum zůstává všechno při starém – při dlažbě, betonu a asfaltu.

ROZPÁLENÉ CENTRUM, KDE SE NEDÁ VYDRŽET

Když jsem v dubnu roku 2018 zavítala na trhy v centru města, udělala jsem tu chybu, že jsem si nevzala slamák. Byla jsem zpátky za necelou hodinu s nákupem doma, ostatně bydlím asi se

dm minut rychlou chůzí od centra. Tak proč hned nosit klobouk, když to mám kousek? Byl to omyl! Dostala jsem úžeh. Bylo mi špatně celý den. Proč?

Mírové náměstí

Teplota kolem 25 °C se na slunci ještě zvýšila (i díky dlažbě, asfaltovým silnicím a betonovým stavbám) a to, že v centru není skoro žádný stín (protože tam nejsou stromy) si vyžádalo svou daň.

Mírové náměstí

Když jsem byla v květnu a červnu na demonstracích Milionu chvilek pro demokracii na Mírovém náměstí, myslela jsem, že se uvařím. Ačkoliv jsem byla nalehko, pot ze mě stékal v malých potůčcích. Sice jsme demonstrovali v 18.00 hodin, ale dlažba a beton na náměstí se pekelně vyhřál.

PROSTOR PŘED OBCHODNÍM CENTREM FORUM

Ale rozumějte tomu dobře, ono by to s tou zelení šlo, kdyby se ale chtělo. Ale ono se nechce. Pěkným příkladem je prostor před obchodním centrem Forum.

Výhled z OC Forum na asfaltové parkoviště. Ani jeden strom

V roce 2018 jsem viděla na vlastní oči firmu (kterou si najalo a zaplatilo město), která upravovala plochu mezi OC FORUM a Obchodním domem Labe. Je tam docela hodně zeleně.

Plocha byla neupravená a stály tam takové nevzhledné velké betonové truhlíky s odpadky. Proč pro všechno na světě, opět betonové (???), to se mě prosím vás neptejte! Viděla jsem pracovníky firmy, jak starou zeminu odstraňovali a odváželi a naváželi novou.

Z dálky to nevypadá v létě nejhůř

Říkala jsem si tehdy - konečně změna! A teď tady určitě vysadí stromy, které by zkrášlily okolí vytvořily tolik žádaný stín v letních měsících. A taky odvezou ty hnusné betonové rakve! Ale omyl! Když jsem šla o pár dnů kolem, vysadili trochu zeleně a tu (pro mě zcela nepochopitelně) zasypaly kamínky (které se v létě musí hrozně rozpálit). Rostliny začaly přirozeně uvadat. 

Z blízka je pohled mnohem horší. Místní si toho evidentně neváží.

Místo hnusných betonových "rakví" přivezly velké bílé kamenné kvádry. Takže změna k lepšímu téměř žádná.

Velkým problémem v Ústí nad Labem je nepořádek. Všude, kam se podíváte a vždy.

A aby toho betonu a dlažby nebylo málo, tak ještě něco přidám. Tohle je jenom pár metrů dál.

Takhle to vypadá uvnitř nových truhlíků na květiny

Ach, ano. A když už asfalt, tak rozbitý.

Vedle Obchodního domu LABE

A taky nesmíme zapomenout, že když už někde městská zeleň vysadí květiny, zasype je kamínky. Nikdy jsem nepochopila proč. Ale pro květiny to musí být ve 40 °C stupních na slunci a mezi rozpálený kameny fakt trýzeň. Možná proto hodně uvadají a městská zeleň stále vysazuje nové. Tuto logiku jsem zatím nepochopila.

Zde máme "nádherný" pozůstatek z období socialismu.

A ještě jednou, ať to vidíte v plné kráse! Jako kdyby byla 80. léta XX. století. Když už si připomínáme těch 30. let od Sametové revoluce, tak se vším všudy! Pokud jste milovníci architektury tzv. brutalismu, anebo výstavby 70. a 80. let XX. století, přijdete si v Ústí nad Labem na své.

A pak to ještě pro změnu zasypeme dostatkem kamení!

A nyní přejdeme na jiné místo v centru Ústí nad Labem.

Místo nazývané Ústečáky Metro nebo Díra

Místo v centru, které je, ani nevím, jak dlouho rozestavěné (já jsem ho takhle zažila už před devíti lety , tj. v roce 2010, při svém příchodu do Ústí nad Labem), místními nazýváno „metro“, anebo „díra“. Stále jsem si říkala, že kdyby se všechen ten beton odstranil a odvezl a vysázely by se tu stromy, mohl by to být skvělý krok dobrým směrem.

Místo nazývané Ústečáky Metro nebo Díra

Ale ouha! Tuto jedinou plochu v samém centru vedení města prodalo soukromému majiteli. Ten hodlá na místě vystavět multifunkční budovu, která se bude jmenovat „Palác Čtyřka“. Postaven by měl být od jara 2020 za 18 měsíců. Takže další betonová budova. Proč mě to vlastně překvapuje?

Denik.cz

A tak bych mohla pokračovat… Je mi z toho smutno. Nechápu, jak zde může bydlet 100.000 lidí a je jim jedno, v jakém prostředí žijí. Je jim to tak jedno, že se proti tomu nepostaví (a možná i nevzbouří) a nepožadují po vedení města změnu. Ale jak jsem slyšela z mnohých úst: „Ale mně se tady líbí…“ Zdá se, že nikdy nezažili nic jiného, lepšího a tohle je pro ně norma. Zřejmě si neumí představit, že by město mohlo být krásné a zelené.

Krásné podzimní dny a žádný beton Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Foto města: hrš

„Etiopie příkladem. Za jediný den tam dokázali vysadit 353 milionů stromů“. 30. 7. 2019. Novinky.cz. Článek je dostupný zde: https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/etiopie-prikladem-za-jediny-den-tam-dokazali-vysadit-353-milionu-stromu-40291593

„Zachrání Paříž před oteplováním vysazování stromů? Radnice slibuje městské lesy“. 28. 7. 2019. Lidovky.cz. Článek je dostupný zde: https://www.lidovky.cz/relax/zajimavosti/zachrani-pariz-pred-oteplovanim-vysazovani-stromu-radnice-slibuje-mestske-lesy.A190727_142842_ln-zajimavosti_ele#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail

„Osm kilometrů stromků zcela změní tvář náměstí v centru města“. 18. 6. 2019. Novinky.cz. Článek je dostupný zde: https://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/clanek/osm-kilometru-stromku-zcela-zmeni-tvar-namesti-v-centru-mesta-40286921

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 15.11.2019 20:34 | karma článku: 16,81 | přečteno: 423x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 14,22 | Přečteno: 696x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 10,97 | Přečteno: 461x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Dvanáctero pro lepší život Pražanů

Po dvou letech v Praze jsem v šoku, jak moc se Pražené změnili. Z milých, ohleduplných a vstřícných lidí se stali hrubí a arogantní lidé. Největší změny vidím u dvacátníků a třicátníků. Copak jim nikdo neřekl o etiketě?

8.3.2024 v 1:04 | Karma: 18,23 | Přečteno: 861x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

79. výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz - Birkenau

Každý rok bysme si měli připomínat výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, ke kterému došlo 27. ledna roku 1945. Také letos se přímo v koncentračním táboře konal slavnostní večer za účasti přeživších a politiků.

27.1.2024 v 20:32 | Karma: 19,01 | Přečteno: 533x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Zítra přijde Olah“ od Martina Sichingera

Kniha spisovatele Martina Sichingera „Zítra přijde Olah“ je dokonalou, trefnou, vtipnou a jasnou sondou do života 80. let XX. století ve Vimperku na Šumavě. Ne však pohledem dospělých, ale očima žáka 7. C Michala Zídka.

20.1.2024 v 19:16 | Karma: 10,12 | Přečteno: 360x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tak se nám tu rozmohl takový nešvar: Dloubání prstem v nose!

Poslední roky jsem narazila na příšerný jev – dloubání prstem v nose. Prostředí, ve kterém se mu daří, je pražské metro, tramvaje a autobusy. Kdo jsou hříšníci? Mladí chlapci od 14 do 20 let. Nesmiřujme se s tím a bojujme!

18.1.2024 v 20:02 | Karma: 15,80 | Přečteno: 704x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Moje zkušenost s cestováním po Praze s Uberem

Cestování se společností Uber je pro mnoho lidí dostupné a příjemné. Když jsem potřebovala dopravit sebe a stolek z jedné části Prahy do druhé, zkusila jsem Uber. Hněv, zaryté mlčení, naštvanost a já na obtíž. To byla teda jízda!

17.1.2024 v 20:31 | Karma: 32,63 | Přečteno: 3767x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Hrubost, arogance, povýšenost a pýcha mladých lidí bije do očí!

Co jsme dříve označovali za jeden ze základních hříchů – pýchu – je dnes vydáváno za zdravé sebevědomí. A mladí lidé jím přímo srší! Pojďte si přečíst, jak arogantně a pyšně se dokáží současní mladí lidé chovat k slabým lidem.

12.1.2024 v 19:48 | Karma: 37,84 | Přečteno: 2087x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Ohledně vánočního večírku neselhal jen Jurečka, ale i zaměstnanci, kteří se bavili

Vánoční party na ministerstvu práce a sociálních věcí zvedla mnohé ze židlí. Jeho šéf Marian Jurečka se za vše omluvil a KDU-ČSL ho ponechala ve všech funkcích. Neporušil sice zákon, ale morálně selhal. On i jeho zaměstnanci.

10.1.2024 v 21:02 | Karma: 37,92 | Přečteno: 4393x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Mé dítě má autismus“ od Raelene Dundon

Kniha od australské psycholožky Raelene Dundon, která se specializuje na dětský autismus, přináší základní fakta a informace o poruchách autistického spektra. Autorka má dvě děti s autismem a přináší příklady ze života.

20.6.2023 v 21:50 | Karma: 9,33 | Přečteno: 487x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak mě zase rozhodil posun času

Dvakrát ročně nastává střídání letního a zimního času. Pokaždé mě to z normálního života vykolejí na týden až měsíc. Únava, poruchy spánku, nesoustředěnost, roztěkanost... zkrátka nefunguji. Naděje na zrušení zákona je v nedohlednu.

31.3.2023 v 14:26 | Karma: 19,87 | Přečteno: 854x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Slib pod jmelím“ od Joanny Johnsonové

Britská spisovatelka Joanna Johnsonová ve svém historickém romantickém románu přináší ukázku levicového liberalismu. Přepisuje dějiny a etiketu, z ženy tmavé pleti „vyrábí“ dámu, přimíchává do románu zvyky z 21. století.

15.2.2023 v 21:56 | Karma: 8,39 | Přečteno: 289x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Agresor Babiš křičí, nebuďte agresivní!

Na české politické scéně není v současné době nikdo, kdo by někomu agresivně vyhrožoval či někoho děsil, kromě jediného muže – Andreje Babiše. Týdny rozpoutává zlo a teď se diví, že mu lidé vyhrožují zlem – smrtí.

24.1.2023 v 17:00 | Karma: 26,12 | Přečteno: 781x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dějiny moderního Izraele“ od Marka Čejky

„Dějiny moderního Izraele“ od politologa a právníka Marka Čejky přináší chronologicky sestavené dějiny od roku 1949 do roku 2010. Stručné, jasné, srozumitelné a hlavně – v dnešní uspěchané době - čtenářsky příjemné!

23.1.2023 v 21:16 | Karma: 8,87 | Přečteno: 324x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Chceme za presidenta Babiše, který se v případě války vykašle na okolní státy?

Presidentský duel v ČT rozehrál Andrej Babiš agresivním a lživým stylem. Celou dobu útočil na generála Petra Pavla. Vrcholem debaty byl Babišův výrok, že kdyby čtyři státy EU napadl agresor, nechal by je bez pomoci.

23.1.2023 v 17:54 | Karma: 23,04 | Přečteno: 596x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Lživé kampaně presidentských kandidátů, které však fungují

Presidentské kampaně, ve kterých se používají lži (módní slovo je nepravdy) jsou důležitým bodem. Děje se to nyní - ze strany Andreje Babiše. Ale dělo se to i ze strany presidenta Miloše Zemana jak v roce 2018, tak v roce 2013.

18.1.2023 v 21:24 | Karma: 22,81 | Přečteno: 786x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Módní peklo v ulicích – krátké kalhoty, odhalené kotníky a tenisky

To, co je letní záležitostí, se začalo nosit v zimě a mrazu. Ano, mám na mysli krátké kalhoty končící nad kotníky, nízké letní ponožky a k tomu tenisky. A jak zahnat zimu, když nám mrznou nohy? Péřovou bundou a beranicí!

8.1.2023 v 21:43 | Karma: 19,58 | Přečteno: 1094x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak mě mladá sousedka týrá svými kočkami

V mém bytě to strašně smrdí kočičí močí, výkaly a silně znečištěnou podestýlkou dvou koček. Vtip je v tom, že já žádné kočky nemám. Má je však mladá sousedka naproti mému bytu. Trpím dnem i nocí smradem, protože se o ně nestará.

29.12.2022 v 23:10 | Karma: 28,09 | Přečteno: 1713x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Kam až jsou schopni lidé z Generace Z zajít?

Dvě hodiny u nás na patře nešla elektřina. Zasáhlo to šest bytů, trpělo tím sedm lidí. Moji sousedé v pronajatých bytech jsou dvacátníci, tedy Generace Z. Všichni odmítli výpadek proudu řešit. Čekali na mě, až to vyřeším.

29.12.2022 v 0:22 | Karma: 43,37 | Přečteno: 4758x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze norské pohádky „Tři přání pro Popelku“

Nová, moderní a velkolepá norská pohádka „Tři přání pro Popelku“ z roku 2021 je jako nepovedený koktejl. Moderní slova jako stylista a migréna, LGBT+ komunita, Popelka jako Wonder Woman a líbačka dvou gayů v dobové pohádce.

27.12.2022 v 19:37 | Karma: 33,97 | Přečteno: 1415x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 622
  • Celková karma 15,61
  • Průměrná čtenost 3868x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->