Neděle 8. prosince 2019, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 8. prosince 2019 Květoslava

Ústí nad Labem dává přednost dlažbě, betonu a asfaltu místo zeleni

15. 11. 2019 20:34:14
Etiopie sází miliardy stromů. Paříž plánuje městské lesy, zahrady a likviduje asfaltové plochy. New York sází stromy. Düsseldorf staví obchodní centrum s keři na fasádě. Ústí nad Labem preferuje beton. Zeleň není v kurzu.

Každý rok s příchodem letních dnů (jaro trvá minimálně, většinou ze zimy přejdeme rovnou v dubnu do léta) si říkám, jak by nám všem prospělo více zeleně. Ve volné krajině remízky z keřů a stromků, ale i celé aleje stromů, které se dříve vysazovaly podél silnic, anebo keře na místech, kde by mohly být. O stromech, keřích či travnatých plochách na betonových sídlištích ani nemluvě.

Bydlím už devět let v Ústí nad Labem, ale nevidím, že by se zde vysazovalo hodně stromů. Takhle, nechci křivdit městu, desítky jsem jich tento rok viděla (ty předchozí roky ne), ale stovky nebo tisíce to nejsou. Přitom se kácí staré stromy, které tu rostly několik stovek let (např. lípy či topoly), ale nevysazují se na jejich místech nové.

Vzhledem k celosvětovému oteplování, tropickým létům, nedostatku vody, odvodňované krajině a vstřebáváním oxidu uhličitého ze vzduchu, by se dostatek zeleně hodil. Ale obávám se, že do Ústí toto ještě nedorazilo.

Tak se pojďme podívat, jak to chodí jinde a inspirujme se!

ETIOPIE VYSAZUJE MILIONY STROMKŮ

Velkým překvapením pro mě byla Etiopie. Kdo by to byl řekl, že? Ta v červenci letošního roku (2019) dokázala zorganizovat velkolepou akci, která neměla dosud na celém světě obdoby. Lidé se spojili a po celém státě vysadili neuvěřitelných 353 milionů mladých stromků během jediného dne. Cílem bylo zabránit odlesňování krajiny a prevence proti suchu, které zemi trápí.

A to není všechno. Etiopie chce během čtyř let vysadit až čtyři miliardy stromů. Tahle jednodenní akce byla jenom začátkem! Ale vedou si dobře, protože už mají téměř tři miliardy vysazené.

PAŘÍŽ SLIBUJE MĚSTSKÉ LESY

V letní Paříži teplota stále stoupá a není v ní k vydržení. Paříž se proto rozhodla pro vybudování parků. Městský les by měl dokonce vzniknout před samotnou radnicí v centru. V plánu jsou i zahrady a vysazování zeleně s cílem snížit teplotu. Projekt předpokládá vybudování třiceti hektarů dalších zelených ploch a výsadbu 20.000 nových stromů (v letech 2014 až 2020). Počítá i se zpřístupněním devíti hektarů bývalé železnice veřejnosti koncem léta. Město chce také vytvořit 28 školních dvorů s vysazenou zelení.

Protože plochy asfaltu vytvářejí tzv. ostrůvky tepla, rozhodlo se město Paříž, že do roku 2020 odstraní asfalt z 12,5 hektaru.

MILION STROMŮ V NEW YORKU

Také město New York se rozhodlo bojovat proti oteplování výsadbou stromů. Jenom v roce 2016 vysadili ve městě víc než milion stromů.

DÜSSELDORFSKÉ OBCHODNÍ CENTRUM S KEŘI NA FASÁDĚ

V německém Düsseldorfu se rozhodli pro inovativní řešení. Na novém obchodním centru, které právě vzniká, vysází až osm kilometrů habrů, které budou zastřihávat do výše keříků. Mělo by to vypadat jako zelené schodiště. Další zelené plochy plánuje město v okolí.

HRADEC KRÁLOVÉ, LIBEREC, PRAHA

Narodila jsem se a vyrůstala v Hradci Králové. Žít v pěkném městě s nádhernou architekturou a velkým množstvím parků, keřů a travnatých ploch všude kolem, bylo pro mě normální. Nikdy mě nenapadlo, že by to mohlo být jinak.

Když jsem poté studovala v Liberci, bylo to hodně podobné. Staré německé město se starobylou i moderní architekturou, krásným centrem. Město zasazené mezi několik kopců oplývajících lesy. Kromě vydatných dešťových srážek se mi ve městě líbilo.

Poté jsem přesídlila do Prahy. Co napsat o Praze? Bydlela jsem v několika pražských čtvrtích a většina z nich měla pěkné okolí, krásnou architekturu a hodně zeleně. Nemohla jsem si stěžovat.

JAK TO VYPADÁ V ÚSTÍ NAD LABEM?

Snad proto byl pro mě velký šok, když jsem se přestěhovala do Ústí nad Labem. Když se mě někdo ze známých zeptá, zda si půjdeme prohlédnout centrum, zarazím se. Centrum totiž není nic jiného, než dlažba a asfalt na největším Mírovém náměstí, minimum starých budov (které nebyly vybombardovány omylem místo Drážďan během II. světové války) a pár budov z betonu. V centru je sice krásný gotický Kostel Nanebevzetí Panny Marie, ale je obklopen moderním obchodním centrem Forum.

Jednou mi známý řekl: „Tohle město je, co já vím, jediné, kterému chybí centrum a kolem kostela má postavené obrovské obchodní nákupní centrum. Nikde jinde jsem to neviděl!“

Jedná se o člověka, který toho celkem dost zcestoval, jak u nás, tak v Evropě, ale byl i za oceánem. Žil několik let v zahraničí. Hodně tedy viděl a může srovnávat.

Takže když se mě někdo zeptá, odpovídám: „Tady není kam jít. Všude je jenom dlažba, asfalt a beton.“ Nejdřív mi lidé nevěří, ale když to vidí sami, souhlasí a říkají: „Já nechápu, jak se ti tady může líbit? Jak v tomhle můžeš žít?“

Žít tu momentálně musím, ale nelíbí se mi tu ani trochu. Nechápu totiž, jak mohli komunisté v rámci výstavby zničit město, které ještě po válce opravdu krásné bylo. Mám ostatně fotky z 30. a 40. let XX. století jako důkaz.

Ale ještě víc nerozumím tomu, že vedení města (ať už ve vedení byl kdokoliv) od roku 1989, tedy za 30 let od pádu komunismu, neudělal žádné radikální změny, aby se ráz města změnil. Kromě obchodního centra Forum zůstává všechno při starém – při dlažbě, betonu a asfaltu.

ROZPÁLENÉ CENTRUM, KDE SE NEDÁ VYDRŽET

Když jsem v dubnu roku 2018 zavítala na trhy v centru města, udělala jsem tu chybu, že jsem si nevzala slamák. Byla jsem zpátky za necelou hodinu s nákupem doma, ostatně bydlím asi se

dm minut rychlou chůzí od centra. Tak proč hned nosit klobouk, když to mám kousek? Byl to omyl! Dostala jsem úžeh. Bylo mi špatně celý den. Proč?

Teplota kolem 25 °C se na slunci ještě zvýšila (i díky dlažbě, asfaltovým silnicím a betonovým stavbám) a to, že v centru není skoro žádný stín (protože tam nejsou stromy) si vyžádalo svou daň.

Když jsem byla v květnu a červnu na demonstracích Milionu chvilek pro demokracii na Mírovém náměstí, myslela jsem, že se uvařím. Ačkoliv jsem byla nalehko, pot ze mě stékal v malých potůčcích. Sice jsme demonstrovali v 18.00 hodin, ale dlažba a beton na náměstí se pekelně vyhřál.

PROSTOR PŘED OBCHODNÍM CENTREM FORUM

Ale rozumějte tomu dobře, ono by to s tou zelení šlo, kdyby se ale chtělo. Ale ono se nechce. Pěkným příkladem je prostor před obchodním centrem Forum.

V roce 2018 jsem viděla na vlastní oči firmu (kterou si najalo a zaplatilo město), která upravovala plochu mezi OC FORUM a Obchodním domem Labe. Je tam docela hodně zeleně.

Plocha byla neupravená a stály tam takové nevzhledné velké betonové truhlíky s odpadky. Proč pro všechno na světě, opět betonové (???), to se mě prosím vás neptejte! Viděla jsem pracovníky firmy, jak starou zeminu odstraňovali a odváželi a naváželi novou.

Říkala jsem si tehdy - konečně změna! A teď tady určitě vysadí stromy, které by zkrášlily okolí vytvořily tolik žádaný stín v letních měsících. A taky odvezou ty hnusné betonové rakve! Ale omyl! Když jsem šla o pár dnů kolem, vysadili trochu zeleně a tu (pro mě zcela nepochopitelně) zasypaly kamínky (které se v létě musí hrozně rozpálit). Rostliny začaly přirozeně uvadat.

Místo hnusných betonových "rakví" přivezly velké bílé kamenné kvádry. Takže změna k lepšímu téměř žádná.

Velkým problémem v Ústí nad Labem je nepořádek. Všude, kam se podíváte a vždy.

A aby toho betonu a dlažby nebylo málo, tak ještě něco přidám. Tohle je jenom pár metrů dál.

Ach, ano. A když už asfalt, tak rozbitý.

A taky nesmíme zapomenout, že když už někde městská zeleň vysadí květiny, zasype je kamínky. Nikdy jsem nepochopila proč. Ale pro květiny to musí být ve 40 °C stupních na slunci a mezi rozpálený kameny fakt trýzeň. Možná proto hodně uvadají a městská zeleň stále vysazuje nové. Tuto logiku jsem zatím nepochopila.

Zde máme "nádherný" pozůstatek z období socialismu.

A ještě jednou, ať to vidíte v plné kráse! Jako kdyby byla 80. léta XX. století. Když už si připomínáme těch 30. let od Sametové revoluce, tak se vším všudy! Pokud jste milovníci architektury tzv. brutalismu, anebo výstavby 70. a 80. let XX. století, přijdete si v Ústí nad Labem na své.

A pak to ještě pro změnu zasypeme dostatkem kamení!

A nyní přejdeme na jiné místo v centru Ústí nad Labem.

Místo v centru, které je, ani nevím, jak dlouho rozestavěné (já jsem ho takhle zažila už před devíti lety , tj. v roce 2010, při svém příchodu do Ústí nad Labem), místními nazýváno „metro“, anebo „díra“. Stále jsem si říkala, že kdyby se všechen ten beton odstranil a odvezl a vysázely by se tu stromy, mohl by to být skvělý krok dobrým směrem.

Ale ouha! Tuto jedinou plochu v samém centru vedení města prodalo soukromému majiteli. Ten hodlá na místě vystavět multifunkční budovu, která se bude jmenovat „Palác Čtyřka“. Postaven by měl být od jara 2020 za 18 měsíců. Takže další betonová budova. Proč mě to vlastně překvapuje?

A tak bych mohla pokračovat... Je mi z toho smutno. Nechápu, jak zde může bydlet 100.000 lidí a je jim jedno, v jakém prostředí žijí. Je jim to tak jedno, že se proti tomu nepostaví (a možná i nevzbouří) a nepožadují po vedení města změnu. Ale jak jsem slyšela z mnohých úst: „Ale mně se tady líbí...“ Zdá se, že nikdy nezažili nic jiného, lepšího a tohle je pro ně norma. Zřejmě si neumí představit, že by město mohlo být krásné a zelené.

Krásné podzimní dny a žádný beton Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Foto města: hrš

„Etiopie příkladem. Za jediný den tam dokázali vysadit 353 milionů stromů“. 30. 7. 2019. Novinky.cz. Článek je dostupný zde: https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/etiopie-prikladem-za-jediny-den-tam-dokazali-vysadit-353-milionu-stromu-40291593

„Zachrání Paříž před oteplováním vysazování stromů? Radnice slibuje městské lesy“. 28. 7. 2019. Lidovky.cz. Článek je dostupný zde: https://www.lidovky.cz/relax/zajimavosti/zachrani-pariz-pred-oteplovanim-vysazovani-stromu-radnice-slibuje-mestske-lesy.A190727_142842_ln-zajimavosti_ele#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail

„Osm kilometrů stromků zcela změní tvář náměstí v centru města“. 18. 6. 2019. Novinky.cz. Článek je dostupný zde: https://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/clanek/osm-kilometru-stromku-zcela-zmeni-tvar-namesti-v-centru-mesta-40286921

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 15.11.2019 20:34 | karma článku: 16.47 | přečteno: 333x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Rádio“

Film o skutečném příběhu z města Anderson v Jižní Karolíně. O vztahu trenéra amerického fotbalového týmu Yellow Jackets Harolda Jonese a mladého retardovaného muže, kterému nikdo neřekne jinak než „Rádio“.

5.12.2019 v 23:35 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 111 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak definitivně zrušit běžný účet ve Fio bance

Před devíti měsíci jsem zrušila ve Fio bance běžný účet. Jaké bylo překvapení, když jsem se teď dozvěděla, že musím ještě zrušit internet. bankovnictví, požádat o zrušení zasílání obchodních sdělení a smazání své osoby!

3.12.2019 v 22:31 | Karma článku: 39.97 | Přečteno: 9039 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

O „Ježíškova vnoučata“ je už postaráno. Co takhle nový projekt – „Ježíškovi sirotci“?

Už třetím rokem se zapojujeme do projektu ČRo „Ježíškova vnoučata“. Plníme sny seniorům. Ale zapomněli jsme na 24.000 bezdomovců v naší zemi. To jsou sirotci. Není čas na nový projekt? Pomoci těm, kteří to potřebují nejvíc?

2.12.2019 v 19:49 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 722 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Než jsem tě poznala“

Americký film „Než jsem tě poznala“ je nabízen jako dramatický a romantický, ale jedná se o tragédii. Vypráví o zamilovaném ochrnutém muži, který raději podstoupí eutanazii, než aby se smířil s tím, že už nemůže žít v luxusu.

1.12.2019 v 22:07 | Karma článku: 14.56 | Přečteno: 503 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Šimek

Bez mravní obnovy Česko i EU končí!

Šest let strachu z vyvražďování německým nacionalismem a čtyřicet let strachu z pronásledování a likvidace nejlepších občanů pod vládou komunistické strany přineslo své ovoce, ze kterého se vzpamatováváme dodnes.

7.12.2019 v 20:24 | Karma článku: 11.23 | Přečteno: 231 | Diskuse

Josef Nožička

Verdikt Nejvyššího soudu ohledně hidžábu je podrazem pro všechny české školy

Je spor o to, zda povolit žákyním či studentkám na českých školách nosit na hlavě hidžáb, banalitou nebo vážnou věcí, která může v budoucnu přinést negativní následky?

7.12.2019 v 18:10 | Karma článku: 38.84 | Přečteno: 970 | Diskuse

Irena Aghová

Máte nebo nemáte slovo?

Nejsem první a možná ani poslední, kterou se zmocnil údiv nad pořadem máte slovo, který moderuje paní Jílková, a v následujícím článku se budu zamýšlet nad kultivací mezilidské komunikace a jejím přínosu k porozumění.

7.12.2019 v 17:38 | Karma článku: 21.19 | Přečteno: 482 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Nikoliv Hitler, nýbrž Karel Gott

Úmrtí zpěváka Karla Gotta vyvolalo masovou psychózu glorifikace, místy připomínající davové šílenství. Takovou atmosféru nezažilo ani úmrtí a pohřeb nejúspěšnějšího zpěváka všech dob – Elvise Presleyho (USA, 16.08. 1977).

7.12.2019 v 17:05 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 476 | Diskuse

Libor Popovský

Francie: „Obrácená kolonizace“

Tento článek věnuji soudcům našeho Nejvyššího soudu, kteří rozhodli, že zákaz hidžábu v české škole není legitimní.

6.12.2019 v 17:58 | Karma článku: 39.28 | Přečteno: 1547 | Diskuse
Počet článků 452 Celková karma 23.41 Průměrná čtenost 4326

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz