Neděle 8. prosince 2019, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 8. prosince 2019 Květoslava

Recenze knihy „Falešná guvernantka“ od Barbary Cartland

13. 11. 2019 13:48:05
Podzimní sychravé dny vyzývají k posezení v křesle u nádherně hořícího krbu a praskajícího dříví. Co k tomu přidat? Teplý pléd, svíčky, chutné víno a k tomu romantický historický román „Falešná guvernantka“ od Barbary Cartland.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Knihy britské spisovatelky Barbary Cartland jsou sázkou na jistotu a mám je ráda. Jakmile knihu otevřete, zasníte se a ocitnete se v jiném světě. Zaručeně zapomenete na problémy, starosti tohoto světa a hořící termíny. A nejen to! Znovu si připomenete, že láska je skutečná, existuje a může vás potkat právě tehdy, když to nejméně očekáváte.

Kniha „Falešná guvernantka“ se odehrává v roce 1873 v Londýně, v dobré čtvrti Berkley Square a potom se děj přesouvá na anglický venkov, do hrabství Land Cumber, kde stojí starobylý hrad rodiny Seabrookovy.

„Na jednom konci byl krb a na druhém knihovny. Lord Seabrook ji zavedl ke knihovně vlevo od krbu, a když se přiblížili, dotkl se čehosi po straně. V tu chvíli se k jejímu překvapení odsunuly dvě horní police. Objevil se malý otvor, kterým bylo vidět přímo do pracovny. Bylo to prastaré pozorovací zařízení, které kdosi sestrojil před stovkami let. Tehdy sloužilo k zajištění bezpečnosti pána hradu. Díky němu byl hradní pán vždy pod dozorem svého osobního strážce, i když ten, kdo s ním právě mluvil, věřil, že jsou sami.“

„Falešná guvernantka“ od Barbary Cartland

O ČEM JE ROMÁN „FALEŠNÁ GUVERNANTKA“?

Lady Lolita Vernonová, dcera zesnulého hraběte z Walcottu a Vernonu, se rozhodne utéci z domova. Nic jiného jí nezbývá, protože ji nevlastní otec Ralph Piran nutí k sňatku se svým obchodním partnerem, Murdockem Tannerem. Na útěku se Lolita setká s malým chlapcem Simonem Brookem, jehož týrá jeho nevlastní matka. Lolitě je malého chlapce líto, proto se s ním domluví, že ho zaveze k jeho strýci, lordu Jamesi Seabrookovi, který žije u jezera Ullswater. Lolita se vydává za Simonovu guvernantku, aby s chlapcem mohla zůstat. Na starobylém hradě rodiny Seabrooků se však objeví také lady Catherine Cressingtonová, která se chce za lorda Seabooka provdat, a přítomnost jiné krásné mladé dámy se jí v žádném případě nehodí. Podaří se Lolitě utajit před svým nevlastním otcem, kde se schovává? A jak dopadne její střet s lady Cressingtonovou? Najde Lolita štěstí, které celou dobu hledá?

„Lolita byla dost chytrá na to, aby si uvědomila, co se stane, když se někdo dozví, jak bohatý její nevlastní otec je. Obyčejně jí muži skládali špatně uvěřitelné komplimenty a neobratně skrývali, že by chtěli být pozváni do jejich domu na Berkeley Square. Když matka onemocněla, Lolita musela začít plnit roli hostitelky. Doufala, že obchodní schůzky proběhnout ve městě, ale Murdock Tanner, který přijel za obchodem, bydlel s nimi už třetí den v domě. Už v první chvíli, kdy ho uviděla, jí přišel hrubý a neotesaný, chovala se však k němu mile, protože věděla, že je pro nevlastního otce důležitý.“

„Falešná guvernantka“ od Barbary Cartland

HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU

Lady Lolita Vernonová, hlavní hrdinka románu, osmnáctiletá mladá bohatá dívka. Je dcerou hraběte z Walcottu a Vernonu. Utíká z domova kvůli tlaku svého nevlastního otce. Krásná, statečná, odvážná, rozumná a laskavá.

Ralph Piran, nevlastní otec Lolity, který se oženil s její matkou. Úspěšný námořní magnát, který vydělal jmění na parolodích plujících z Anglie do New Yorku. Je chamtivý, sobecký a jediné po čem touží je, aby ho londýnský smetánka přijala mezi sebe jako lorda, kterým ale není.

Murdock Tanner, bohatý obchodní muž, obchodní partner Ralpha Pirana. Chce se oženit s Lolitou a spojit obchod s krásnou dívkou. Je hrubý, neotesaný, obscénní, nezná etiketu, a aby to nebylo málo, je i starý.

Lord James Seabrook, dědic a pán hradu Seabrooků v hrabství Land Cumber. Vysoký mladý pohledný gentleman každým coulem. Je laskavý, spravedlivý a moudrý. Miluje historii, koně a psy.

Simon Brook, asi osmiletý chlapec, který po smrti svých rodičů, bydlí s macechou a ta ho týrá. Utíká z domova ke svému strýci na venkov.

Lady Catherine Cressingtonová, byla zasnoubena s významným důstojníkem britské armády, ale zasnoubení zrušila. Krásná, oslnivá, afektovaná, chamtivá a záludná. Osnuje plány, jak lapit lorda Seabrooka do manželských sítí.

„Jestli je něco, co muže naučí, aby se nestaral pouze sám o sebe, pak je to právě pes.“

„Falešná guvernantka“ od Barbary Cartland

Dame Mary Barbara Hamilton Cartland (*9. 7. 1901 – 21. 5. 2000†) byla anglická autorka, historička, dramatička, politická mluvčí, lektorka a mediální osobnost především v rozhlasovém a televizním vysílání. Od svých 26 let napsala 723 románů, které byly vydány ve více než 750 milionech výtiscích, čímž se zapsala do Guinnessovy knihy rekordů. Některé zdroje však uvádějí miliardu výtisků. Je označována za jednu z nejvíce plodných autorek 20. století. Její knihy byly přeloženy do 36 jazyků. Byla oceněna Řádem britského impéria a Nejctihodnějším řádem sv. Jana Jeruzalémského.

„Lord Seabrook vypadal ve večerním obleku ještě elegantněji než přes den. Když ho Lolita uviděla, napadlo ji, že kdyby šla po jeho boku na nejvyhlášenější ples v Londýně, byla by na něj hrdá. Lord Seabrook si myslel totéž. Žádná londýnská krasavice včetně lady Cressingtonové se Lolitě nemohla rovnat. Září, protože je její krása přirozená a upřímná, napadlo ho. Je jako lilie v zahradě či hvězda na obloze.“

„Falešná guvernantka“ od Barbary Cartland

AUTORČIN STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY

  • Román je napsán srozumitelným a spisovným jazykem.
  • Kniha je velmi zajímavá a čtivá.
  • Je napsána v er-formě.
  • Děj je poutavý a napínavý.
  • Korektury byly odvedeny profesionálně.

KLADNÉ A NEGATIVNÍ STRÁNKY ROMÁNU

Kniha má pozvolné tempo, ale je zajímavá od začátku až do konce. Postupně se tempo díky zápletkám zvyšuje a graduje. Když jsem se začetla, nastal pro mě zcela nečekaně konec. Bylo mi líto, že kniha nepokračuje dál. Podle mého skromného mínění se jedná o znak dobré četby – když čtenář lituje, že děj nepokračuje dál, on už nemá co číst a poněkud zklamaně se ocitá na poslední stránce knihy.

Závěr knihy byl na můj vkus poněkud sentimentální.

Ale kniha je i tak zajímavá, čtivá, romantická a napínavá. Není to ztráta času. Skvělý čas strávený u knihy a báječný relax.

„Lolita se omluvila ne proto, že by byla skutečně unavená, ale protože cítila téměř neodolatelnou touhu mu prozradit, kdo vlastně je, a vysvětlit, proč v ní návštěva převorství vyvolala tolik pocitů. Jak by jen mohla snést představu, že poklady které pro její rodiče tolik znamenaly, získá někdo neznámý, který k nim nebude mít žádný vztah? Možná to ani nebude šlechtic, jen někdo bohatý, jehož jedinou zásluhou je to, že si koupi může dovolit.“

„Falešná guvernantka“ od Barbary Cartland

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Román se bude líbit všem čtenářkám historických romantických románů. Jde o knihu krátkou, nenáročnou, odpočinkovou, ale zároveň velice romantickou. Krásné dámy v róbách, opravdoví gentlemani každým coulem, ale i intriky, bohatství a stará rodová sídla staré dobré Anglie vás zaručeně okouzlí.

Knihu „Falešná guvernantka“ od Barbary Cartland mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Přeji krásné podzimní dny a dobré knihy, u kterých se zasníte, Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis Barbary Cartland je dostupný na Wikipedia.cz zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Barbara_Cartland

Fotografie a anotace knihy „Falešná guvernantka“ jsou dostupné na Palmknihy.cz.

CARTLAND, Barbara., Falešná guvernantka. Baronet a. s., Praha, 2019, 144 stran, 1. vydání, ISBN 978-80-269-1186-9 (formát mobi)

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 13.11.2019 13:48 | karma článku: 12.08 | přečteno: 207x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Rádio“

Film o skutečném příběhu z města Anderson v Jižní Karolíně. O vztahu trenéra amerického fotbalového týmu Yellow Jackets Harolda Jonese a mladého retardovaného muže, kterému nikdo neřekne jinak než „Rádio“.

5.12.2019 v 23:35 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 111 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak definitivně zrušit běžný účet ve Fio bance

Před devíti měsíci jsem zrušila ve Fio bance běžný účet. Jaké bylo překvapení, když jsem se teď dozvěděla, že musím ještě zrušit internet. bankovnictví, požádat o zrušení zasílání obchodních sdělení a smazání své osoby!

3.12.2019 v 22:31 | Karma článku: 39.97 | Přečteno: 9039 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

O „Ježíškova vnoučata“ je už postaráno. Co takhle nový projekt – „Ježíškovi sirotci“?

Už třetím rokem se zapojujeme do projektu ČRo „Ježíškova vnoučata“. Plníme sny seniorům. Ale zapomněli jsme na 24.000 bezdomovců v naší zemi. To jsou sirotci. Není čas na nový projekt? Pomoci těm, kteří to potřebují nejvíc?

2.12.2019 v 19:49 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 722 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Než jsem tě poznala“

Americký film „Než jsem tě poznala“ je nabízen jako dramatický a romantický, ale jedná se o tragédii. Vypráví o zamilovaném ochrnutém muži, který raději podstoupí eutanazii, než aby se smířil s tím, že už nemůže žít v luxusu.

1.12.2019 v 22:07 | Karma článku: 14.56 | Přečteno: 503 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Šimek

Bez mravní obnovy Česko i EU končí!

Šest let strachu z vyvražďování německým nacionalismem a čtyřicet let strachu z pronásledování a likvidace nejlepších občanů pod vládou komunistické strany přineslo své ovoce, ze kterého se vzpamatováváme dodnes.

7.12.2019 v 20:24 | Karma článku: 11.23 | Přečteno: 231 | Diskuse

Josef Nožička

Verdikt Nejvyššího soudu ohledně hidžábu je podrazem pro všechny české školy

Je spor o to, zda povolit žákyním či studentkám na českých školách nosit na hlavě hidžáb, banalitou nebo vážnou věcí, která může v budoucnu přinést negativní následky?

7.12.2019 v 18:10 | Karma článku: 38.84 | Přečteno: 970 | Diskuse

Irena Aghová

Máte nebo nemáte slovo?

Nejsem první a možná ani poslední, kterou se zmocnil údiv nad pořadem máte slovo, který moderuje paní Jílková, a v následujícím článku se budu zamýšlet nad kultivací mezilidské komunikace a jejím přínosu k porozumění.

7.12.2019 v 17:38 | Karma článku: 21.19 | Přečteno: 482 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Nikoliv Hitler, nýbrž Karel Gott

Úmrtí zpěváka Karla Gotta vyvolalo masovou psychózu glorifikace, místy připomínající davové šílenství. Takovou atmosféru nezažilo ani úmrtí a pohřeb nejúspěšnějšího zpěváka všech dob – Elvise Presleyho (USA, 16.08. 1977).

7.12.2019 v 17:05 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 476 | Diskuse

Libor Popovský

Francie: „Obrácená kolonizace“

Tento článek věnuji soudcům našeho Nejvyššího soudu, kteří rozhodli, že zákaz hidžábu v české škole není legitimní.

6.12.2019 v 17:58 | Karma článku: 39.28 | Přečteno: 1547 | Diskuse
Počet článků 452 Celková karma 23.41 Průměrná čtenost 4326

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz