Recenze knihy „Zasnoubena se smrtí“ od Jany Vrzalové

17. 10. 2019 16:20:38
Kdo byla Inka Bernášková? Proč pro ni bylo důležité, aby Československá republika protektorát přežila? Proč se připojila k odboji? Co byl časopis „V boj“? Svobodné Československo bylo pro Inku tak důležité, že za něj zemřela.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Jak již moji věrní čtenáři recenzí knih vědí, mám ráda historii a konkrétně období vzniku Československé republiky, ale i období kolem II. světové války. V poslední době se zamýšlím nad tím, jak by nám, Čechům, velice prospělo a povzbudilo nás, kdybychom si připomínali velké osobnosti našich dějin.

Kniha od novinářky, spisovatelky a překladatelky Jany Vrzalové, která se jmenuje „Zasnoubena se smrtí“ a s podnázvem „Zapomenutý příběh Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty“, dokonale propojuje obojí. Přináší jak příběh statečné ženy, tak velkou část našich československých dějin, do kterých je život hrdinky zasazen.

Jedná se tedy o knihu jak biografickou, tak historickou. Prolíná se literatura faktu s beletrií.

„Inka chodí do skautského oddílu. V něm se určí formovat lepší svět, zjišťuje, že stojí za to brát vlastní osud do svých rukou. Dravě uchopí šanci žít naplno. Hledá své vlastní místo pod sluncem. Dál se v ní postupně rozvíjejí hodnoty, které jí rodiče vštěpují od malička. Hrát fér, spolupracovat s ostatními, plnit povinnosti k sobě samé, k bližním, k vlasti. Jak jen se jí to bude hodit!“

„Zasnoubena se smrtí“, Jana Vrzalová

O ČEM JE KNIHA?

Irena Bernášková, dcera Ireny a Vojtěcha Preissiga (významný český grafik, typograf, malíř a ilustrátor), byla známá jako Inka. Jednalo se o mimořádnou osobnost XX. století, a přesto ji málokdo zná. Rodiči byla společně s dalšími dvěma sestrami vychována v silném vlasteneckém duchu, obdařena talentem na jazyky, analytickými schopnostmi, obrovskou odvahou, jíž převyšovala i muže své doby. Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava všechny své schopnosti vynaložila na osvobození rodné země – Československa. Její odbojová činnost byla úzce spojena především s vydáváním ilegálního časopisu „V boj“, se získáváním prostředků a techniky na jeho výrobu, ale také s převáděním stovky československých vojáků a pronásledovaných lidí gestapem do zahraničí. Po zatčení gestapem podle skromných odhadů při výsleších mlčením zachránila na tři stovky spolupracovníků. Veškerou odbojovou práci vzala na sebe. Až do poslední chvíle byla statečná a zemřela smrtí pod gilotinou.

„V den okupace Čech a Moravy Inka osobně na pražské vyslanectví USA odnáší písemný protest Preissigovy rodiny. Je to hlas volající na poušti. Téhož dne do bytu majora Josefa Škaldy, francouzského legionáře, přicházejí někteří členové Svazu československých záložníků a bývalých vojáků v Praze, aby založili ilegální organizaci. Tak se zrodilo Družstvo v prvním sledu, jehož hlavní činností se stane vydávání časopisu v BOJ.“

Zasnoubena se smrtí“, Jana Vrzalová

KLADY A ZÁPORY KNIHY

Kniha je velmi poutavým příběhem o reálné žijící postavě našich dějin. Kniha je velice zajímavá.

Velmi se mi líbilo, že knihu o ženské hrdince napsala žena. V psaní se projevilo obrovské pochopení, soucit, silné emoce. Přitom kniha není v žádném případě sentimentální, ale jedná se o literaturu faktu skloubenou s beletrií.

Autorka dokonale vystihla ducha doby, kterou popisuje – nejdříve poklidný život v Rakousko-Uherské říši, stěhování rodiny Preissigovy do Ameriky, obavy o nasazené československé vojáky v I. světové válce za Říši, velké očekávání a naděje, ale i radost a hrdost při vzniku Československé republiky, smutek, zoufalství a beznaděj při dějinných událostech roku 1938 a 1939 a snahu se nikdy nevzdat české identity a národnosti po vzniku Protektorátu Čech a Moravy.

Zároveň sledujeme osobní linii Inky Bernáškové. Její narození, dětství, dospívání, první a jedinou velkou lásku, bratrance Edu Bernáška, za kterého se provdala. Autorka rovněž intimně popisuje, jak se cítí mladá žena, když potratila své první dítě, a již nemůže mít další. Inka v osobním životě bojuje se ztrátou lásky a úcty svého muže Edy, protože mu nemůže dát děti. Vyrovnává se s jeho nevěrou a zároveň volí rozvod, aby ho ochránila před gestapem, až bude odhalena.

Neuvěřitelně silný je konec knihy, kdy s Inkou Bernáškovou prožíváme její poslední chvíle života po vynesení rozsudku smrti. Měsíce, které prožívá ve vězení v Říši, využívá k nalezení křesťanské víry, odpuštění, smíření se s lidmi i s Bohem. Na smrt (pod gilotinou) jde beze strachu, statečná, hrdá a odvážná a s vědomím, že za Československou vlast stojí za to položit život. Taková byla Inka Bernášková celý život.

Je to velice silný příběh ženy, u kterého jsem v závěru knihy plakala (což se mi u tohoto druhu literatury nestává, to mi věřte).

Kniha má 333 stran, ale 36 stran obsahují přílohy, které nám prostřednictvím dobových dokumentů, plakátů Vojtěcha Preissiga a fotografií rodiny Preissigovy a Inky Bernáškové přibližují osobnosti, o kterých čteme.

Autorka čerpala z obrovského množství pramenů, které dokládá v závěru knihy.

Texty danou dobu, o které zrovna čtenář čte, přibližují a zpestřují citáty známých osobností, např. Vojtěcha Preissiga, Inky Bernáškové, presidenta Edvarda Beneše, státního tajemníka Úřadu říšského protektora Karla Hermanna Franka, britského premiéra Winstona Churchilla, presidenta Emila Háchu, reportéra Františka Kocourka, Adolfa Hitlera, zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha...

Kniha je perfektní po všech stránkách a žádnou negativní stránku jsem nenašla.

„Prý jsme jen slabé pohlaví, které by se mělo starat pouze o děti a stát u plotny s vařečkou. Houby! Doba se v mnohém změnila. Před očima se jí zjevila „Dáma s lucernou“. Tak se přezdívalo Florence Nightingalové, snad nejznámější zdravotní sestře na světě, kterou proslavila Krymská válka. V dětství o ní hodně slýchávala. Rodiče jí i sestrám za vzory často dávali něčím výjimečné osobnosti. To, co dokázala Florence – povznést ošetřovatelství na respektované povolání zvláště u žen – zvládneme také. A ještě více. Plácla (Inka) vzdorovitě rukou do spadaného jehličí! Nemáme přece 19. století!“

„Zasnoubena se smrtí“, Jana Vrzalová

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA...

  • Kniha je napsána velmi srozumitelně, spisovným jazykem, zpestřena citacemi a dialogy hlavních postav.
  • Je velmi zajímavá, napínavá a čtivá.
  • Kniha je napsána převážně v er-formě, místy v ich-formě.
  • Osudy Inky Bernáškové jsou tak napínavé, že se začtete a neskončíte, dokud neobrátíte poslední stránku.
  • Korektury byly odvedeny profesionálně.

„Byla-li dříve (Inka Bernášková) anonymní spolupracovnicí, zatlačovanou do pozadí mnoha jinými, stávala se nyní hlavním činitelem. Byla odpovědným redaktorem, vydavatelem, tiskařem, administrátorem, expeditorem i kolportérem.“

„Zasnoubena se smrtí“, Jana Vrzalová

Jana Vrzalová (*1951) je spisovatelka, spisovatelka a překladatelka. Vystudovala Fakultu žurnalistiky Leningradské státní univerzity (dnes Petrohradské). Po jejím absolvování pracovala pro přední české a slovenské deníky a časopisy, věnovala se překladům. Z ruštiny do češtiny přeložila na dvě desítky publikací. Několik let působila jako zástupkyně šéfredaktora čtrnáctideníku Národní Osvobození, tiskového orgánu Českého svazu bojovníků za svobodu. Až do roku 2015 byla tiskovou mluvčí svazu. Na svém kontě má bezpočet recenzí na knihy z oblasti literatury faktu. Publikuje v Národním Osvobození a v internetových médiích. Přispívá do revue Přísně tajné! Jako překladatelka a editorka pracuje pro Památník Lidice. Od roku 2014 je předsedkyní Klubu autorů literatury faktu. Je laureátkou Ceny Miroslava Ivanova za publicistiku, nositelkou ceny Český patriot, kterou jí udělila Asociace nositelů legionářských tradic za podporu národní hrdosti a paměti národa v kategorii publicistika.

„Bez povědomí svobody není národ národem, to je stádo otroků.“

Vojtěch Preissig, Časopis „V boj“

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Knihu bych vřele doporučila každému, kdo se chce zajímavou formou dozvědět o našich dějinách – konci Rakousko-Uherské říše, I. světové válce, zahraničních legiích, odboji, vzniku ČSR a jeho zániku i o těžkém životě během Protektorátu Čech a Moravy. Kniha je nesmírně zajímavá a příběh Inky Bernáškové zasáhne každého čtenáře u srdce. Je to zaručeně kniha, která vás donutí přehodnotit, jak smýšlíme o naší zemi a co jsme schopni pro ni obětovat. V naší době velmi aktuální kniha!

Knihu „Zasnoubena se smrtí“ od Jany Vrzalové mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Příjemné podzimní dny a povzbuzení velkými osobnostmi našich dějin Vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Anotace a fotografie knihy, jakož i životopis Jany Vrzalové je k dispozici na stránkách Palmknihy.cz.

VRZALOVÁ, Jana. Zasnoubena se smrtí. Zapomenutý příběh Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty. Nakladatelství Jota s.r.o., 2017, Brno. Praha. I. vydání. 333 stran. ISBN 978-80-7565-225-6 (formát mobi)

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 17.10.2019 16:20 | karma článku: 15.85 | přečteno: 224x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Proč máme 30 let od Sametu na významných postech tolik lidí spřízněných s komunismem?

Oslavujeme 30. výročí Sametové revoluce, ale ty nejvyšší politické posty v naší zemi, zastávají lidé s komunistickou minulostí. Stejně i další významná místa, např. v ČNB, Hospodářské komoře, Ústavním soudu... Není už čas na změnu?

17.11.2019 v 18:56 | Karma článku: 19.80 | Přečteno: 532 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Ústí nad Labem dává přednost dlažbě, betonu a asfaltu místo zeleni

Etiopie sází miliardy stromů. Paříž plánuje městské lesy, zahrady a likviduje asfaltové plochy. New York sází stromy. Düsseldorf staví obchodní centrum s keři na fasádě. Ústí nad Labem preferuje beton. Zeleň není v kurzu.

15.11.2019 v 20:34 | Karma článku: 14.94 | Přečteno: 308 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Falešná guvernantka“ od Barbary Cartland

Podzimní sychravé dny vyzývají k posezení v křesle u nádherně hořícího krbu a praskajícího dříví. Co k tomu přidat? Teplý pléd, svíčky, chutné víno a k tomu romantický historický román „Falešná guvernantka“ od Barbary Cartland.

13.11.2019 v 13:48 | Karma článku: 11.10 | Přečteno: 193 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Byl to kluk nebo holka? Fakt nevím…

Nevím, jak to vnímáte vy, ale dříve bylo všechno jednodušší. Alespoň pro mě. Věděla jsem třeba, zda přede mnou stojí kluk nebo holka. Teď jsem narazila na člověka, u kterého jsem to ani při nejlepší vůli nepoznala.

12.11.2019 v 21:29 | Karma článku: 28.61 | Přečteno: 1286 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladislava Chourová

Až jednou zestárnu, bude ze mě jen staré smradlavé prase.

" Fůj, ty ale smrdíš, jako to prase", častovaly údajně seniory v jednom ostravském domově důchodců pečovatelky. Tomuto titulku jsem nemohla uvěřit do doby, než jsem si celý článek přečetla až do samého konce a shlédla video

21.11.2019 v 1:54 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Marie Voříšková

Poslední? cesta 0.

... už jsem nemohla odkládat své nesnesitelné touhy utéct z toho vypočítavého světa někam na jihovýchod naš zeměkoule - Srí Lanka, Thajsko, Vietnam, Filipíny, Oceánie...

20.11.2019 v 20:45 | Karma článku: 4.66 | Přečteno: 142 | Diskuse

Michal Orság

Růstové nastavení mysli žáků a učitelů

Učitelé by měli vědět, jakým způsobem jejich žáci přemýšlí, jak to ovlivňuje jejich učení a i to, že mohou přístup žáků k učení změnit.

20.11.2019 v 17:25 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 251 | Diskuse

Petr Petříček

Muž v realitě domácnosti paušalizací zbavený.

Často slýchám klišé jemnějšího či hrubšího zrna, které posouvá muže do rovin, které jsou na hony vzdálené realitě. Takže dámy, ženy a dívky...všechno je jinak.

20.11.2019 v 16:26 | Karma článku: 17.56 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Gayer

Já tomu fakt nerozumím....

Klíčová slova dnešního kresleného blogu: Váš, také, fakt, rozumět, štěkati, polovina, doraziti, Praha.....

20.11.2019 v 14:28 | Karma článku: 21.30 | Přečteno: 440 | Diskuse
Počet článků 446 Celková karma 25.03 Průměrná čtenost 4352

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz