Když nemáme v zemi krizi, vytvořme ji uměle! Zeman to umí dokonale

18. 08. 2019 18:50:31
V čele země stojí pánovitý president Zeman. K jeho výkonu funkce mu zdárně asistuje slabý premiér Babiš. Jeden nahrává druhému. Drží se vzájemně. I když je jejich chování za hranicí ústavy, trestního zákoníku či slušného chování.

Nevím, zda znáte taky ten typ lidí, kteří dokáží z ničeho vytvořit problém. Ale je možné to nazvat i jinak. Třeba krize. Já takového člověka znám. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi blízkého člena rodiny, dovolím si napsat, že vím, o čem mluvím. Žít s takovým člověkem je nesmírně problematické. Když jsou problémy, jako kdyby takový člověk kvetl a nesmírně se mu dařilo! Ani nevím proč. Protože člen naší rodiny nikdy problémy neřešil. Prostě to nedovedl. Ale když byly problémy, měl dojem, že tak je to v pořádku. Snad proto, že se nenaučil žít bez nich. A když jsme se jako rodina ocitli v mírových časech, a žádné problémy se kupodivu zrovna nekonaly, tak je tento člen rodiny uměle vytvořil. Doslova z ničeho. Jakmile byly problémy, našeho člena rodiny to bavilo.

S naším současným presidentem Milošem Zemanem mi to přijde podobné. Máme jako země dost problémů, například podfinancované sociální služby, dlouhodobě neřešená problematika důchodů, sucho, které sužuje naši zemi již několik let, zdevastovaná krajina díky mega zemědělcům, kůrovcová kalamita a korunou všeho je trestně stíhaný premiér Andrej Babiš a jeho neoprávněné čerpání z evropských fondů.

Ale zdá se, že toto presidenta Zemana nijak zásadně netrápí. Vláda by mohla, a snad i chtěla pracovat, ale to by jí do toho nesměl zasahovat Zeman! Patrně se mu zdají kompetence, které mu stanovuje Ústava ČR, malé. A tak se snaží zasahovat do kompetencí premiéra vlády a určovat, kdo v ní bude a nebude.

PRVNÍ PROBLÉM – NEJMENOVÁNÍ MIROSLAVA POCHEHO JAKO MINISTRA ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ

První zádrhel nastal v květnu roku 2018. Tehdy předsednictvo ČSSD navrhlo svého kandidáta na post ministra zahraničních věcí Miroslava Pocheho. Ale proti jeho jmenování se postavil Zeman. Jako důvod nejmenování zmiňoval Pocheho názory na migraci. Řízením ministerstva zahraničí byl dočasně pověřen předseda ČSSD Jan Hamáček. Ten pak Pocheho zaměstnal jako svého politického tajemníka. Stále se tehdy čekalo, zda se Zeman neumoudří a nakonec Pocheho s prodlevou přeci jenom nejmenuje. Nestalo se tak a ČSSD musela navrhnout Zemanovi jiného kandidáta. V říjnu 2018 byl nakonec novým ministrem zahraničních věcí ČR jmenován Tomáš Petříček.

DRUHÝ PROBLÉM – NEOCHOTA PŘIJMOUT DEMISI MINISTRA KULTURY ANTONÍNA STAŇKA

Další problém nastal s ministrem kultury Antonínem Staňkem, který byl jmenován 27. června 2018. Po mnoha kontroverzních krocích, peticích za odvolání a nesouhlasech umělecké veřejnosti a navíc ztrácející podpoře v ČSSD (ve vlastní straně), oznámil Staněk 15. května 2019 rezignaci. Ale Zeman ji 28. května 2019 odmítl přijmout. Stál proti premiérovi a proti ČSSD. Zeman nakonec Staňkově demisi, po dlouhých dvou měsících, vyhověl a souhlasil s tím, že ho k 31. červenci 2019 odvolá.

TŘETÍ PROBLÉM – ODMÍTÁNÍ JMENOVAT MINISTREM KULTURY MICHALA ŠMARDU

Hamáček už 31. května 2019 navrhl nového kandidáta na ministra kultury, místopředsedu ČSSD, Michala Šmardu. Zeman opět nesouhlasil a dával si na čas. Během letních prázdnin oznámil, že v polovině srpna se k budoucímu ministrovi kultury vyjádří.

15. srpna 2019 Zeman řekl, že Šmarda není pro post ministra kultury kompetentní. A požaduje po ČSSD nového kandidáta.

CO SE PÍŠE V ÚSTAVĚ ČR?

„Prezident republiky jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi.“

Ústava ČR, hlava III., Čl. 62, písmeno a.

President nerozhoduje o tom, kdo bude vykonávat funkci ministrů, nevybírá je ani nelustruje. Do presidenta kompetencí v žádném případě nepatří, že když cítí antipatie vůči navrhovaným kandidátům, tak je nejmenuje.

To, co musí dělat president je, že jmenuje a odvolává (tedy přijímá demise) členů vlády včetně jmenování a přijímání demise samotného předsedy.

CO SE S TÍM DÁ DĚLAT?

Co se dá dělat s uměle vytvářenými krizemi na ministerstvech? Co si počít s pánovitým presidentem, který chce zasahovat do vedení politiky a ovlivňovat ji? Co dělat se slabým premiérem, který si všechno nechává líbit a je s presidentem jedna ruka?

Už dlouho se mezi politiky hovoří o kompetenční žalobě na presidenta Miloše Zemana. Jenže kompetenční žalobu může podat jenom jeden člověk v naší zemi, a tím je premiér Babiš.

Obávám se, že čekat na jakési umoudření presidenta Zemana, se spoléhat nedá. Takže se pravděpodobně můžeme těšit na další krize, které Zeman zase vytvoří a bude je i uměle udržovat. Tak, jak on sám bude chtít.

Krásné letní dny a žádné krize Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 18.8.2019 18:50 | karma článku: 24.89 | přečteno: 669x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Důvěrný nepřítel“

Film režiséra Karla Janáka „Důvěrný nepřítel“ z roku 2018 přináší aktuální otázku, kterou řešíme dnes a denně - jaké by to bylo, kdybychom bydleli v domě plně řízeném moderními technologiemi? V chytrém domě?

9.9.2019 v 18:38 | Karma článku: 9.08 | Přečteno: 578 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Měly by ženy mít svobodnou volbu, zda chtějí v příjmení –ová?

Ač vláda odmítla novelu zákona o matrikách, která by ženám umožnila svobodně zvolit, zda budou svá příjmení přechylovat či ne, já to dělám už od roku 2005. Je na to česká společnost připravená? Přečtěte si, s čím 14 let bojuji!

4.9.2019 v 17:25 | Karma článku: 17.77 | Přečteno: 825 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem si nahmátla v prsu bulku

Jeden večer jsem si náhodou nahmátla v prsu bulku. Nebudu lhát, vyděsilo mě to na nejvyšší míru! Mám rakovinu? Nebo je to jen neškodná bulka? Co mám dělat? Kam jít a kdo mě vyšetří? Co jsem prožívala? Přečtěte si můj nový blog!

9.8.2019 v 9:24 | Karma článku: 21.71 | Přečteno: 876 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Adam Chadima

Znakem vyspělé společnosti je (mimojiné) svoboda

O tom, že vyspělá společnost se vyznačuje větší mírou svobody jedinců, o nemožnosti dosáhnutí absolutní svobody a závěrem také o EU.

16.9.2019 v 22:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Alena Kulhavá

Mají mít děti ve škole o přestávce plnou svobodu na mobilech i chodbách? Odborníci různých

oblastí života s dětmi i mladými dospělými odpovídají na pět otázek týkající se tohoto tématu. Výzva pro současnou dobu najít zdravou rovnováhu v rámci zdravého rozumu i vnímání reality.

16.9.2019 v 22:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 76 |

Jaroslav Herda

Naučíme se od Izraele zabíjet efektivně a moudře?

Po třiceti letech cenných zkušeností Izraele a našich zkušeností s finančně nákladnými a pochybnými válečnými operacemi by nebylo pozdě. Právě naopak. Naši ministři drahé války byli nedávno v plné polní.

16.9.2019 v 21:31 | Karma článku: 12.25 | Přečteno: 159 | Diskuse

Václav Dlouhý

Timati, Beslan a motýle, aneb na co Sputnik zapoměl

V poslední době nějak moc nesleduji co se u nás děje. Zaregistroval jsem křišťálově čistého Bureše, že už křišťálově čistější být nemůže, ale sleduji spíš Runet , než ho Putin zakáže. To abych věděl co nás tu čeká.

16.9.2019 v 20:24 | Karma článku: 11.17 | Přečteno: 169 | Diskuse

Marek Trizuljak

Hrobé technické rozmach na Hané

Hanácky dialóge. Neni nad to, kdež chetré Hanák přemuže kózla chetryho telefóno. To je ščastné jak malé klok na řetizkovym kolotočo kdež só hode.

16.9.2019 v 20:23 | Karma článku: 6.59 | Přečteno: 112 | Diskuse
Počet článků 430 Celková karma 18.29 Průměrná čtenost 4394

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz