Reportáž z demonstrace „Máme toho dost!“ v Ústí nad Labem

29. 05. 2019 18:26:36
V úterý 28. května 2019 jsem se vydala na demonstraci „Máme toho dost!“ pořádanou v Ústí nad Labem nadšenci ze spolku Milion chvilek pro demokracii. Na Mírovém náměstí se sešly tři stovky lidí! Co vede lidi do ulic? Co chtějí?

Uplynul týden od velké celonárodní demonstrace na Václavském náměstí v Praze, kde se podle odhadů sešlo víc jak 60.000 lidí. Demonstraci pořádal spolek Milion chvilek pro demokracii, z. s.

Vzhledem k tomu, že se politická situace v naší zemi nezměnila, pokračuje se v protestech dál. Tentokrát, tj. v úterý 28. května 2019, se v Praze nic nekonalo, ale za to víc jak 200 obcí a měst po celé České republice se rozhodlo zapojit do demonstrací a dát najevo svou občanskou nespokojenost a touhu po změnách.

Já jsem opět vyrazila na demonstraci v Ústí nad Labem, která se konala na Mírovém náměstí od 18.30 hodin a pořádal jej Karel Karika, Erika Sperlová, Jakub Žídek a spol. Velcí nadšenci, kteří se dobrovolně, zdarma a ve volném čase podílejí na společném projektu Milion chvilek pro demokracii.

Na minulou akci jsem přišla vyzbrojená vlajkou naší země. Vzhledem k tomu, že jsem se víc jak hodinu prala s větrem, ohrožovala hodné spoluobčany a ničila si celou dobu účes, když právě vlajka přistávala na mé hlavě, rozhodla jsem se tentokrát přijít „nalehko“.

Tedy takhle, úplně s prázdnou jsem taky nepřišla. Dvě placky s logem Milion chvilek pro demokracii (ty nosím již standardně připnuté, jednu na sportovním batohu a druhou na bundě). Pak jsem se spoléhala na to, že místní pobočka spolku Milion chvilek pro demokracii bude mít k dispozici letáky velikosti A4 s hesly JUSTICE (a také informacemi, o co se na akci jedná a čeho chce spolek docílit) a píšťalky. A nezklamala jsem se! Placky, letáky a píšťalky byly opět k volně rozebrání.

Kladla jsem si několik dnů otázku, zvláště po volbách do EU, kdy se po volebním úspěchu hnutí ANO cítil premiér Andrej Babiš opět pevně usazený v sedle (= premiérské židli), kolik lidí přijde na akci. Před čtrnácti dny bylo na Mírovém náměstí 106 lidí (počítáno dle obličejů na společné fotografii).

Teď bylo na první pohled jasné, že se nás sešlo mnohem víc! Mně osobně to velmi potěšilo! V závěru jsme se opět společně fotili. Jedná se o jakési „třídní foto“. Zřejmě kvůli tomu, že se počty demonstrujících ze strany vládních činitelů bagatelizují. Účast byla tedy podle napočítaných obličejů na fotografiích 255 lidí. Ovšem to jsou jenom ti, kteří byli při focení vidět. Já sama jsem však stála s mnoha dalšími lidmi ve čtvrté (nebo páté?) řadě od té první, takže nejsem v davu s ostatními lidmi vidět. Řekněme tedy, že se náš sešlo kolem 300. Což je trojnásobně víc než minule!

Na akci nás přivítal tradičně Karel Karika a jemu velmi pohotově asistoval Jakub Žídek.

Začali jsme čtením z kapitoly „Demokracie a Humanity“ z knihy „Světová revoluce“ od presidenta Osvoboditele Tomáše Garrigua Masaryka v podání herce Radovana Lukavského. Následovalo pár slov Karla Kariky, že již nejde jen o odvolání ministryně spravedlnosti Marie Benešové, ale že rovnou požadujeme i demisi premiéra Babiše.

Poté jsme si svorně zazpívali píseň „Jednou budem dál“, kterou nám na kytaru zahrál farář sboru Českobratrské církve evangelické Tomáš Jun. Vyslechli jsme si taky „zdravici“ zpěváka Tomáše Kluse.

Atmosféra byla úžasná! Lidé sice tolik neskandovali, opět se demonstrovalo pokojně, a tentokrát nás již zpovzdálí sledovala a chránila dvojice mužů z Městské policie Ústí nad Labem, ale na druhou stranu nespokojenost lidí byla očividná. Ochota vyjít do ulic města zřejmá. Touha po změnách viditelná!

Pokřiků bylo méně, ale za to byly jednoznačné:

  • DEMISI!
  • MÁME TOHO DOST!

Na akci vystoupili také tři demonstrující se spontánními projevy a osobními postřehy, že je nutné vytrvat a požadovat změny – demisi premiéra Babiše zejména.

V závěru akce jsme se dočkali vřelého projevu regionálního politika Leo Steinera, který je spjatý s politikou Severních Čech. Po zazpívání české hymny jsme se pokojně rozešli do svých domovů.

Krásné jarní dny a hlavně demokracii na každý den Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie:

Fotografie byly pořízeny Jakubem Žídkem a mám souhlas s jejich publikováním.

Další informace jsou dostupné na webu Milion chvilek pro demokracii.

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 29.5.2019 18:26 | karma článku: 35.78 | přečteno: 7359x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Důvěrný nepřítel“

Film režiséra Karla Janáka „Důvěrný nepřítel“ z roku 2018 přináší aktuální otázku, kterou řešíme dnes a denně - jaké by to bylo, kdybychom bydleli v domě plně řízeném moderními technologiemi? V chytrém domě?

9.9.2019 v 18:38 | Karma článku: 9.08 | Přečteno: 578 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Měly by ženy mít svobodnou volbu, zda chtějí v příjmení –ová?

Ač vláda odmítla novelu zákona o matrikách, která by ženám umožnila svobodně zvolit, zda budou svá příjmení přechylovat či ne, já to dělám už od roku 2005. Je na to česká společnost připravená? Přečtěte si, s čím 14 let bojuji!

4.9.2019 v 17:25 | Karma článku: 17.77 | Přečteno: 825 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Když nemáme v zemi krizi, vytvořme ji uměle! Zeman to umí dokonale

V čele země stojí pánovitý president Zeman. K jeho výkonu funkce mu zdárně asistuje slabý premiér Babiš. Jeden nahrává druhému. Drží se vzájemně. I když je jejich chování za hranicí ústavy, trestního zákoníku či slušného chování.

18.8.2019 v 18:50 | Karma článku: 24.89 | Přečteno: 669 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem si nahmátla v prsu bulku

Jeden večer jsem si náhodou nahmátla v prsu bulku. Nebudu lhát, vyděsilo mě to na nejvyšší míru! Mám rakovinu? Nebo je to jen neškodná bulka? Co mám dělat? Kam jít a kdo mě vyšetří? Co jsem prožívala? Přečtěte si můj nový blog!

9.8.2019 v 9:24 | Karma článku: 21.71 | Přečteno: 876 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Adam Chadima

Znakem vyspělé společnosti je (mimojiné) svoboda

O tom, že vyspělá společnost se vyznačuje větší mírou svobody jedinců, o nemožnosti dosáhnutí absolutní svobody a závěrem také o EU.

16.9.2019 v 22:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 | Diskuse

Alena Kulhavá

Mají mít děti ve škole o přestávce plnou svobodu na mobilech i chodbách? Odborníci různých

oblastí života s dětmi i mladými dospělými odpovídají na pět otázek týkající se tohoto tématu. Výzva pro současnou dobu najít zdravou rovnováhu v rámci zdravého rozumu i vnímání reality.

16.9.2019 v 22:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 80 |

Jaroslav Herda

Naučíme se od Izraele zabíjet efektivně a moudře?

Po třiceti letech cenných zkušeností Izraele a našich zkušeností s finančně nákladnými a pochybnými válečnými operacemi by nebylo pozdě. Právě naopak. Naši ministři drahé války byli nedávno v plné polní.

16.9.2019 v 21:31 | Karma článku: 12.30 | Přečteno: 160 | Diskuse

Václav Dlouhý

Timati, Beslan a motýle, aneb na co Sputnik zapoměl

V poslední době nějak moc nesleduji co se u nás děje. Zaregistroval jsem křišťálově čistého Bureše, že už křišťálově čistější být nemůže, ale sleduji spíš Runet , než ho Putin zakáže. To abych věděl co nás tu čeká.

16.9.2019 v 20:24 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 171 | Diskuse

Marek Trizuljak

Hrobé technické rozmach na Hané

Hanácky dialóge. Neni nad to, kdež chetré Hanák přemuže kózla chetryho telefóno. To je ščastné jak malé klok na řetizkovym kolotočo kdež só hode.

16.9.2019 v 20:23 | Karma článku: 6.69 | Přečteno: 112 | Diskuse
Počet článků 430 Celková karma 18.29 Průměrná čtenost 4394

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz