Co dělat s presidentem Zemanem, který si vyřizuje účty s druhými na veřejnosti?

4. 04. 2019 19:48:24
Státní návštěvu v Rakousku ohodnotil president Miloš Zeman jako uspokojivou. Po přečtení Zemanova projevu z 2. dubna 2019 určenou vídeňským krajanům, ji hodnotím zcela opačně. Je to tragédie. Ostuda. Hanba.

Zemanův projev se jeví na první pohled jako rozmluva, která se odehrává v zapadlé vídeňské špeluňce, kde si v tílku, teplákách a botaskách, nad sklenicí piva urovnává myšlenky a vzpomínky starý důchodce. Směje se nad tím, jak „jim to zase nandal“ a zároveň tím pobavil sám sebe.

Přečtěte si projev presidenta Miloše Zemana a udělejte si názor sami:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/projev-prezidenta-republiky-pri-setkani-s-krajany-ve-vidni-14686

Zemanova mluva působila roztříštěně, nebyl schopen udržet myšlenku. Chvílemi se vracel do minulosti ke vzdáleným vzpomínkám, chvílemi vzhlížel k budoucnosti, která se jeví spíše jako sci-fi (kanál Dunaj – Odra – Labe).

Bývalému dlouholetému starostovi Vídně Michaelu Häuplovi neváhal vmést do tváře, že vedení radnice nedala na podporu českojazyčné Komenského škole ve Vídni ani šilink. Když se nad tím podivoval, tak ho za to Zeman káral. Zeman si ale neověřil informace a pár dnů poté se ukázalo se, že to nebyl šilink, ale za posledních deset let podpora v přepočtu 40 milionů korun.

Urážel rakouské hostitele na jejich půdě, což si dovolí opravdu málokdo. President – nepresident.

Žádal o podporu hazardu českého podniku Sazka, když hovořil o expanzi na rakouském trhu.

Nechyběla ani pýcha na jeho třicetileté působení v politice a kam až to dotáhl, a samozřejmě samochvála (zřejmě podle rčení: „Když se nepochválím sám, nikdo jiný to za mě neudělá“).

Sám sebe jmenoval „sousedem“ v dobré společnosti českého krále Karla IV. a podnikatelů Tomáše a Jana Antonína Baťových.

Neváhal se označit za člověka upřímného, který nikdy nikomu nelichotí (když vidím nechutné podlézání ruskému presidentu Vladimíru Putinovi a čínskému presidentu Si Ťin-pchingovi, dělá se mi opravdu zle).

Tak opravdu nevím... Byla to jenom trapná komedie? Nebo spíš tragédie? Upřímně musel Zeman snad myslet jenom to, „jak si pochutná na obědě ve skvělé restauraci Plachutta, kde jsem byl naposledy před dvaceti lety ještě jako premiér, a doufám, že kvalita jejich stravy se určitě nezhoršila.“

Co tedy dělat s prostořekým presidentem České republiky? A je nějaká šance na zlepšení, když si sám Zeman myslí, jak všechno řekl a udělal dobře?

Ráda vzpomínám na svá studia teologie. V paměti mi uvízl příběh, který jsem slyšela asi před dvaceti roky. Při studiu předmětu psychologie a pastorační péče nám tehdy vyprávěl učitel o jednom starém kazateli, který patřil k pilířům církve. Byl to vážený muž. Milující manžel, otec několika dětí a vnoučat, milovaný kazatel církve. Když odešel do penze, a nahradil ho mladší kazatel, zůstal se svou rodinou v církvi. Bylo mu snad přes osmdesát let. Jednoho dne na nedělní bohoslužbě, jak bylo v církvi zvykem, se postavil a začal se modlit. Všem přítomným spadla čelist a celá církev utichla. Nešlo totiž o obyčejnou modlitbu, ale vyřizování si účtů s druhými, slova plná zášti, nenávisti, zloby a hněvu doprovázela notná dávka sprostých slov. Zkrátka onen milovaný člen církve hovořil jako dlaždič a hrnulo se to z něj jako z kanálu. Když si to s lidmi „vyřídil“, modlitbu ukončil klasickým amen. Všichni byli v šoku, až na něj. On si nebyl vědom, že by udělal něco špatného.

Tehdy nám učitel řekl, stejně jako rodině, která se na něj s prosbou o pomoc obrátila, že je důležité nenechávat si žádné zlo ve svém srdci. Každou hořkost, zlobu, nenávist, ale i křivdu, zranění a bolest ihned odevzdávat Bohu a odpouštět, urovnat vztahy s lidmi, pokud možno ihned. Pokud se to nechává celé roky být a v člověku se zlo hromadí, může se to stát rozbuškou v tu nejméně vhodnou chvíli. Ve stáří, kdy se zjevuje pravý charakter a člověk už nic nepředstírá, vycházejí najevo i stránky temnější. Stejně jako u onoho bývalého kazatele.

A co napsat závěrem o presidentu Zemanovi? Ten si nebral servírky ani před dvaceti lety. Nyní, když má téměř neomezenou moc a vliv a je obklopen lidmi pochlebujícími, je jako rozjetý vlak a jen tak se nezastaví. Nejsem pesimista, ale v tomto ohledu se obávám, že projev před vídeňskými krajany byl jenom začátek...

Krásné jarní dny Vám přeje Vaše Hana Rebeka Šiander

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 4.4.2019 19:48 | karma článku: 42.66 | přečteno: 3738x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Když nemáme v zemi krizi, vytvořme ji uměle! Zeman to umí dokonale

V čele země stojí pánovitý president Zeman. K jeho výkonu funkce mu zdárně asistuje slabý premiér Babiš. Jeden nahrává druhému. Drží se vzájemně. I když je jejich chování za hranicí ústavy, trestního zákoníku či slušného chování.

18.8.2019 v 18:50 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 638 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem si nahmátla v prsu bulku

Jeden večer jsem si náhodou nahmátla v prsu bulku. Nebudu lhát, vyděsilo mě to na nejvyšší míru! Mám rakovinu? Nebo je to jen neškodná bulka? Co mám dělat? Kam jít a kdo mě vyšetří? Co jsem prožívala? Přečtěte si můj nový blog!

9.8.2019 v 9:24 | Karma článku: 20.80 | Přečteno: 831 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak dlouho trvá umístit psí zásobníky v Ústí nad Labem?

Obrátila jsem na místní úřad v Ústí nad Labem s prosbou o psí zásobníky s papírovými sáčky. Cílem bylo pomoci pejskařům s uklízením exkrementů po miláčcích. Po 7 měsících jsem dosáhla umístění 2 zásobníků. Mělo to vůbec smysl?

12.7.2019 v 23:20 | Karma článku: 17.33 | Přečteno: 317 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Když se dospělý muž ve vztahu s ženou chová jako kluk

Kanadský psycholog profesor Jordan Peterson povzbuzuje a motivuje mladé muže, aby dospěli, přijali zodpovědnost za své chování a snažili se žít čestně. Zkrátka, aby se z kluků stali opravdoví muži! Ó, jak je, my ženy, potřebujeme!

29.6.2019 v 20:21 | Karma článku: 28.64 | Přečteno: 1425 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zdeňka Ortová

Co by neměl nosit muž po padesátce, když si chce najít partnerku

Představovat si padesátníka jako olysalého zoufalce, kterého v životě nic pěkného nečeká, patří už jen do filmů pro pamětníky.

25.8.2019 v 10:06 | Karma článku: 10.61 | Přečteno: 165 | Diskuse

Karel Januška

Soudy podle práva

Veřejné diskuze o tom, kdo nahradí poškozeným občanům z H-System újmu na právech, řeší jak ministryně spravedlnosti, tak hlasitě komentuje advokátka Marvanová.

25.8.2019 v 9:18 | Karma článku: 3.49 | Přečteno: 101 | Diskuse

Irena Fuchsová

Vlivný muž

vlivný (také: mocný, mohutný, schopný, silný) vlivný (také: silný, výkonný) vlivný (také: mající styky) vlivný (také: mající semena). Poslední možnost mě dost znervóznila. Probůh! Hlavně ať tento vlivný muž nemá semena!

24.8.2019 v 22:54 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 311 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Nemocnice utajené víc než Biska?

Přehledy dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky o českém zdravotnictví se během let různě mění, ztěžuje to možnost srovnání. Jedno je ale jisté: některých lůžek máme moc.

24.8.2019 v 19:40 | Karma článku: 12.38 | Přečteno: 389 | Diskuse

Jan Dvořák

Nekorektní postřeh ze Země zaslíbené – živitelky

Jako už tradičně v posledních šedesáti letech - režim nerežim - došlo i letos v Č. Budějovicích na agrosalonu k mimořádně silné koncentraci Turu domácího , sudokopytníků Sus scrofa f. domestica a potentátů z nejvyšších kruhů.

24.8.2019 v 9:04 | Karma článku: 17.46 | Přečteno: 724 | Diskuse
Počet článků 428 Celková karma 25.71 Průměrná čtenost 4406

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz