Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Recenze knihy „Plamen a květ“ od Kathleen E. Woodiwiss

23. 03. 2019 15:14:25
Historický román „Plamen a květ“ od spisovatelky Kathleen E. Woodiwiss dobyl svět před 50 léty. Bouřlivý charismatický kapitán lodi Brandon Birmingham se za neobvyklých okolností seznamuje s mladičkou dívkou Heather Simmonsovou...

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

O americké spisovatelce historických románů Kathleen E. Woodiwiss jsem se doslechla do kamarádky, která je romány nadšena a ve své knihovničce má všechny její knihy. Protože mám ráda tento žánr, přirozeně jsem byla zvědavá, jaké knihy z pera Kathleen E. Woodiwiss vzešly.

Sáhla jsem po její vyhlášené prvotině, „Plamen a květ“. Američtí nakladatelé ji zpočátku svorně odmítali, protože měla neuvěřitelných 600 stran! Naléhali na autorku, aby text zkrátila, ale ta to odmítala. Román nakonec vydalo paperbackové nakladatelství Avon Books v New Yorku v roce 1972. Kniha byla revoluční v mnoha ohledech – byl abnormálně dlouhý, hlavní hrdinka byla představena jako silná osobnost a kniha oplývala milostnými scénami. Nicméně nic z toho neodradilo čtenářky! Během čtyř let se totiž od vydání knihy prodalo víc jak dva miliony výtisků. Z knihy se stala během padesáti let vyhlášená žánrová klasika.

„Kapitán souhlasně přikývl a pomalu, rozvážně obcházel kolem Heather, jež tu stála jako přimrazená. Ohmatával ji svýma smaragdovýma očima, které důkladně, nezastřeně a hrubě zkoumaly její vnady ze všech stran. Heather zamrazilo a přitiskla k prsům svůj uzlíček. V tenoučkých šatech si připadala jako nahá. Kéž by teď měla po ruce nějaký tmavý plášť, do kterého by se zahalila od hlavy až k patě. S úsměvem se před ní zastavil, ale do očí se mu nepodívala. Stála tu pokorně se sklopenými víčky a čekala, dá-li jí nějaké znamení. Oba muži stáli s úsměvem za ní, protože byli náramně spokojeni, jak se jim to povedlo. Ten vysoký muž pak s nimi poodešel stranou. George mu něco tlumeně říkal a Heather zatím bloudila očima po kajutě, ale ve skutečnosti nic neviděla. Navenek vypadala klidně, ale v zajetí zlé předtuchy ztrácela rychle odvahu. Byla zmatená, vyčerpaná a unavená až do morku kostí.“

„Plamen a květ“, Kathleen E. Woodiwiss

O ČEM JE ROMÁN „PLAMEN A KVĚT“?

Krásná nevinná osmnáctiletá dívka Heather Simmonsová byla zvyklá na bezstarostný život se svým otcem v Londýně. Po tragické smrti otce musí Heather posluhovat lakotné a intrikánské tetě Fanny a slabošskému strýci Johnovi. Shodou náhod a úkladů se jednoho večera ocitne v londýnském přístavu, kde je napůl unesena do kajuty kapitána Brandona Birminghama, který s ní, v domnění, že je prostitutka, zachází jako s každou jinou lehkou ženou. Heather uteče a ponížená se vrací k tetě na venkov. Jenže osudná noc nezůstala bez následků a těhotná Heather je donucena k sňatku s Birminghamem, který se vrací do Charlestonu v Jižní Karolíně. Tam na Brandona čeká snoubenka Louisa Wellsová. Z naivní půvabné dívky se postupně stává krásná a oduševnělá žena, která se těší na první dítě a zaujímá roli manželky na rodinném sídle Harthavenu. Kouzlo její osobnosti způsobí, že se z bezohledného Brandona stává zralý a odpovědný muž, který si svou trpělivostí a oddaností nakonec získá Heatheřinu lásku.

„Ani políček by ji snad tolik nebolel. Heatheřino srdce náhle ztěžklo tím krutým odhalením. Ohromením ani nehlesla. Rozpačitě sklopila oči a hlavou jí zběsile vířily tisíce myšlenek. O tom tedy neměla ani potuchy – že Brandon a ta žena byli milenci. Není divu, že ji ten sňatek tak rozladil. A ačkoliv teď měla jeho jméno a nosila jeho dítě, bude zavržena ona, a nikoliv Louisa. Cožpak jí už tenkrát neřekl, že v jeho očích bude pouhou služkou?“

„Plamen a květ“, Kathleen E. Woodiwiss

HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU

Heather Simmonsová, krásná nevinná osmnáctiletá dívka, která po smrti svého otce musí žít u lakotné a zákeřné tety Fanny a strýce na anglickém venkově

Brandon Birmingham, narozen v Americe, ale po rodičích je Brit, pětatřicetiletý kapitán lodi Fleetwood, který obchoduje s Anglií a Amerikou. Majitel sídla Harthaven v Charlestonu v Jižní Karolíně. Sebevědomý, urostlý, ale i arogantní a vznětlivý muž. Je zasnouben s Louisou Wellsovou z Charlestonu.

Fanny Simmonsová, proradná, lakotná a krutá teta, která nutí Heather dřít do úmoru a neštítí se ani intrik, aby se Heather zbavila a obohatila se.

John Simmons, strýc Heather, slabý, bojácný a nevýrazný manžel pod nadvládou své ženy Fanny,

William Court, bratr Fanny, zámožný, zhýralý a podlý muž, který vlastní krejčovský salón v Londýně

Thomas Hint, zaměstnanec Williama Courta, mistr krejčovského umění, křivý muž duší i vzhledem

Henry Whitesmith, zamilovaný venkovský mladík do Heather, který ji požádá o ruku

Louisa Wellsová, snoubenka kapitána Brimighana, žije v Charlestonu na sídle po rodičích v Oakley. Krásná, rozmařilá, zhýčkaná a pyšná, která zatím dostala vše, co chtěla.

„Drožka zastavila před nimi a Brandon řekl vozkovi jméno hostince. Pak naházel dovnitř všechny balíky a pomohl jí nastoupit. Heather se unaveně svezla na sedadlo a pocítila obrovskou únavu a vyčerpání. Nákupy ji úplně vysílily a teď toužila jen po tom, aby se mohla odplížit do postele a pohroužit se do úlevného spánku. Brandon si zkoumavě prohlížel tmavovlasou hlavu opřenou o jeho rameno. Po chvíli vzal Heather kolem ramen a položil si její hlavu na hruď. Ve spánku si zhluboka vzdychla a ruka se jí svezla do jeho klína. V Brandonovi se zadrhl dech. Zbledl a celý se rozklepal. Proklínal sám sebe, proč se nechá tím děvčetem tak ovládat. Pustošila jeho nitro. Připadal si znovu jako panic, jehož čeká první zkušenost se ženou. Chvíli mu bylo horko, až se zpotil, pak jej zase rozklepala zima. To se mu obyčejně nestávalo, jemu, který si lehce poradil s každou ženou a bral si je všechny jen z čirého rozmaru, aby se s nimi mohl po libosti milovat.“

„Plamen a květ“, Kathleen E. Woodiwiss

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY

  • Historická romance je srozumitelná, napsána spisovným, místy hovorovým jazykem.
  • Kniha je dobře napsána a snadno se čte.
  • Je napsána v er-formě.
  • Děj je poutavý a nechybí napínavé zápletky, ale je poněkud rozvláčný.
  • Korektury byly odvedeny dobře, ale pár chyb se v textu najde.

„Ponořena do své činnosti začala mít po chvíli rovněž divný pocit, že ji někdo pozoruje. Chloupky na šíji se jí zježily a po zádech jí přejel mráz. Pomalu se otočila, aby se přesvědčila, je-li její dojem správný. Skoro by věřila, že skutečně spatří Alicina vybájeného skřítka, a byla si nyní téměř jistá, že děvče se nemýlilo, když tvrdilo, že je někdo sleduje. Očima bloudila ve stínech mezi stromy – a pak ho uviděla Skřítek to ale nebyl. Spatřila muže sedícího na koni, nanejvýš sedmdesát pět yardů od ní. Jeho postava byla chmurně temná, neboť přestože byl teplý den, halil se do černého pláště. Tvář mu téměř zakrýval vysoký tuhý límec a černý třírohý klobouk, posazený tak nízko, že mu sotva zbývala mezera pro oči. S hrozivou pomalostí se k ní rozjel, tvář utopenou ve vysokém límci, a Heather na chvíli ztuhla, neschopná dát se na útěk, a poté pomalu pozpátku ustupovala. Pobídl koně a zrychlil krok. Heather zděšením vykřikla, prudce se otočila a rozběhla se přes mýtinu na klikatou cestu zpátky k pile.“

„Plamen a květ“, Kathleen E. Woodiwiss

SILNÉ A SLABÉ STRÁNKY KNIHY

Historická romance je umístěna do 18. století anglického venkova, Londýna, divokého oceánu a do Charlestonu v Jižní Karolíně. Román nabízí komplikovaný vztah dvou mladých lidí, kteří k sobě postupně, jak se poznávají v manželství, nacházejí cestu. Sledujeme výbušnou a arogantní povahu kapitána a obchodníka Brandona Birminghama a poddajnou a poníženou dívku Heather Simmonsovou, která přichází do manželství bez peněz, věna, ale s dítětem pod srdcem.

Kniha neobsahuje jen vztah dvou mladých lidí, ale má i detektivní nádech. Objevíme dvě mrtvoly, ale až do konce netušíme, kdo je vrahem. Děj postupně odhaluje mnohá tajemství a díky nim je dobrodružná a napínavá. Je to tedy víc, než pouhá romance.

Pokud jste, milé dámy, milovnice módy 18. století, pak si přijdete na své! Autorka popisuje spodní prádlo, dámské i pánské oblečení, boty i doplňky a šperky této doby do nejmenších podrobností, a to včetně materiálů a detailů zpracování! Kniha bude jistě velkou inspirací pro švadleny.

Když jsem se dočetla, že kniha „Plamen a květ“ měla původně 600 stran, a podívala jsem se na své vydání, které obsahovalo 416 stran, cítila jsem se ochuzena! Přála jsem si knihu v nezkrácené verzi. Ale to bylo ještě před tím, než jsem ji začala číst.

Když jsem se do knihy pustila, musím konstatovat, že děj se odvíjí rozvláčně. Není nouze o zápletky, ale i těch 416 stran je víc než dost. Občas jsem si nad knihou přála, aby už byl konec! Opravdu si neumím představit, jak by kniha vypadala, kdyby měla ještě o dvě stovky stran víc! To bych knihu nejspíš nedočetla.

V historickém románu jsem postrádala romantiku. Ano, je tam spousta milostných scén, ale sex není totéž co láska. Romantické chvíle umí napsat málokterá spisovatelka a nejsem si jistá, zda to umí Kathleen E. Woodiwiss.

Prvních sto stránek jsem byla z knihy poněkud otrávená. Sledujeme těžký úděl hlavní hrdinky Heather, které osud (autorka) připravila jednu pohromu za druhou. Nejprve ji tragicky zemře otec, pak jí teta prodá všechen majetek a peníze si ponechá, ve svém domě ze své neteře udělá otrokyni a ponižuje ji po všech stránkách, jak to jen lze. Když hrdince svítá naděje na lepší život v Londýně, chce ji znásilnit bratr její tety, který jí přislíbil najít zaměstnání. Když hrdinka nakonec hledá útočiště u kapitána obchodní lodi, je několikrát znásilněna. Příliš zla najednou, nic dobrého.

Děj se začíná konečně obracet k lepšímu až v polovině knihy. Ale moc lepší to není, protože muž a zároveň manžel, který by měl hrdinku milovat, se k ní chová otřesně, přezíravě a trestá ji a mstí se jí jen kvůli své pýše. Tato nedorozumění trvají téměř do konce knihy.

Možná jsem nenapravitelná romantička a poněkud staromódní, ale muž by měl být v historické romanci především gentlemanem. Hlavní hrdina Brandon jím rozhodně není. Byl pro mě zklamáním.

„Louisa ztuhla a očima plnýma jedu zírala na Heather, jež se snažila syna ukonejšit. Po Brandonově tváři přelétl nepatrný úsměv. Beau se však nechtěl utišit a Heather se na Louisu zpod řas zamračila, rozepnula si šaty a přiložila Beaua k prsu. Dítě se okamžitě uklidnilo a jen loupalo očkama po Louise. Brandon se zachechtal, poplácal synka po zadečku a přesedl si na židli vedle své ženy. Heather zvedla hlavu a spatřila v Louisině tváři záchvěv nejistoty. Trvalo to však jen krátce a Heather si říkala, jestli se jí něco nezdálo. Pochopila snad nakonec ta žena, co znamená být matkou Brandonova dítěte? Bylo tu přece pouto, jež se už nedalo tak lehce zlomit. Brandon svého syna miloval, to bylo naprosto zřejmé. Těžko by někdo uvěřil, že by dokázal zapomenout na matku svého dítěte kvůli jiné ženě.“

„Plamen a květ“, Kathleen E. Woodiwiss

Kathleen E. Woodiwiss (*3. 6. 1939 – 6. 7. 2007†) se narodila jako Kathleen Erin Hogg v Alexandrii, v americkém státě Louisiana jako nejmladší z osmi sourozenců. Od dětství ráda vymýšlela vlastní příběhy. V šestnácti letech potkala na plese poručíka amerického letectva Rosse Woodiwisse a rok nato se vzali. Svou první knihu napsala Kathleen z dlouhé chvíle v době, kdy žila s manželem na vojenské základně v Japonsku. Věnovala se také příležitostně modelingu. V roce 1972 vyšla její první historická romance kniha „Plamen a květ“, která měla neuvěřitelných 600 stran. Během prvních čtyř let se prodalo více jak dva miliony výtisků. Celkem napsala třináct historických romancí a čtyři novely. Všechna díla se umístila na žebříčcích bestsellerů listů New York Times a USA Today. Její knihy získaly množství cen a jsou překládány do mnoha jazyků. S manželem měla tři syny a žili v Minnesotě. Po jeho smrti se vrátila zpět do Louisiany.

Knihu „Plamen a květ“ od Kathleen E. Woodiwiss mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Historický román se bude líbit čtenářkám, které milují romány umístěné do Anglie a Ameriky 18. století. Nejde o knihu, kterou zvládnete za pár hodin, vystačí vám na několik příjemných večerů.

Přeji příjemné jarní dny a krásné chvilky snění u dobrých knih, Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis Kathleen E. Woodiwiss je dostupný na webu databazeknih.cz

Fotografie knihy „Plamen a květ“ od Kathleen E. Woodiwiss je dostupný na Palmknihy.cz

WOODIWISS, Kathleen E. Plamen a květ. Euromedia Group, a. s. – Ikar. Praha, 2016, 416 stran, 1. vydání, ISBN 978-80-249-3285-8 (formát mobi)

Autor: Hana Rebeka Šiander | sobota 23.3.2019 15:14 | karma článku: 16.83 | přečteno: 202x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Proč ráda nakupuji u Bati?

V prodejnách Baťa nakupuji od 90. let XX. století. Důvody jsou prosté – kvalitní boty, které nosím desítky let. Skvěle mi padnou. Vynikající servis v opravnách. Bezproblémové reklamace a nadstandardní osobní přístup.

13.4.2021 v 0:20 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 491 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Jonesovi“ od režiséra Derricka Borte

Rodina Jonesových je na první pohled dokonalá. Jsou šťastní, krásní a úspěšní, mají velký dům stylově zařízený podle posledního trendu, luxusní auta, drahé kousky oblečení... Jsou ale značkové luxusní výrobky zárukou štěstí?

11.4.2021 v 18:46 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 152 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Velký úspěch ministra zdravotnictví Blatného - 27.000 mrtvých kvůli covidu-19

Ministr zdravotnictví Jan Blatný si připsal mnoho úspěchů - nejvyšší počty mrtvých od konce II. světové války, čtvrtou vlnu pandemie a tím, že Česká republika je v počtu mrtvých nejhorší na světě.

7.4.2021 v 23:58 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 814 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Ruku na srdce - kolik z nás četlo někdy Bibli?

Kolik z nás ví, jaký je pravý smysl Velikonoc? Četli jste někdy Bibli? Celou nebo aspoň Nový zákon? Víte, kdo byl Ježíš a kam ho zařadit? Slavíme velikonoční svátky a vlastně nevíme, proč. Je třeba to napravit!

5.4.2021 v 22:34 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 610 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Veronika Vojáčková

Deník z Če-chanu Den 50 - Rok ve hře

Stojíme v kroužku před školou. Já a tři učitelé. Pan ředitel se ptá učitele, jestli už je očkován. "Nejsem", odpoví. Říďa si v jakémsi lejstru poznačí křížek. "Ale můj táta je".

20.4.2021 v 12:20 | Karma článku: 4.54 | Přečteno: 114 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Je úplně jedno, jak aféru Vrbětice nazveme…

Někdo pro tu událost nemá jiný pojem než státní terorismus, někdo zase šermuje slovním spojením „zpackaný útok na zboží bulharského obchodníka“. Jde o slovíčkaření, dopady, ať už skutečné, nebo potenciální, se na název neptají...

20.4.2021 v 11:36 | Karma článku: 19.82 | Přečteno: 549 | Diskuse

Michal Kotyk

Politická nahota je vždy nechutná!

V životě každého politika může nastat situace, kdy je jeho charakter zcela obnažen. Já tomu říkám riziko povolání. Hlupák je ten, který s tím nepočítá. Ale taková jsou pravidla života v politické džungli.

20.4.2021 v 10:20 | Karma článku: 14.87 | Přečteno: 389 | Diskuse

Jaroslav Pomp

Připomenutí pro politiky: Válka je vůl

Třeskutá kauza Vrbětice, z níž se postupně stává v podání Pata a Mata naší politiky tragikomedie, vnesla do slovního rejstříku mnoha českých politiků silná slova včetně slova VÁLKA. Zapomněli, že Válka je vůl.

20.4.2021 v 9:58 | Karma článku: 24.79 | Přečteno: 390 | Diskuse

Petr Šindelář

Dobře už bylo a líp ještě dlouho ale opravdu nebude!

I když, jak komu. Dokonalým výsměchem pro pracující je systém sociálních dávek. Komu se tady nechce, učit se ani pracovat nemusí a i když si na důchod nikam nic neposílal, do konce života bez peněz na jídlo a bydlení nezůstane...

20.4.2021 v 9:52 | Karma článku: 16.90 | Přečteno: 327 | Diskuse
Počet článků 554 Celková karma 16.21 Průměrná čtenost 4015

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBUhttp://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAILsiander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Najdete na iDNES.cz