Výstava Schichtova epopej v muzeu Ústí nad Labem

13. 03. 2019 15:15:30
Výstava Schichtova epopej láká na plátna z českých dějin, ale také nám přiblíží rod průmyslníků Schichtových, kteří dobyli Evropu drogisticko-potravinářskými výrobky – mýdlo s Jelenem, krém Elida, Ceres, Pitralon, Vegetol...

K 100. výročí založení Československé republiky a k 170. výročí založení Schichtových závodů uspořádalo Muzeum města Ústí nad Labem jedinečnou výstavu nazvanou „Schichtova epopej“.

NA POČÁTKU - OPRAVDOVÉ JÁDROVÉ MÝDLO S JELENEM

Když se vypravíte do muzea, ve vestibulu vás přivítá skotačící jelen. A tento jelen není jen tak ledasjaký! Jedná se totiž o jelena, který byl pro účely výstavy sestaven z jádrového mýdla - Jelen. Kdo má dobrou paměť a zavzpomíná na dny „socíku“, jistě si rychle vybaví mýdlo Jelen. Úctyhodné ročníky mají mýdlo Jelen přímo vyryté v paměti, neboť s ním mnohá hospodyňka byla v častém přátelském kontaktu.

Kromě reklamního symbolu Schichtova mýdla – Jelena – který byl báječným nápadem – a nezbývá než kurátory výstavy pochválit – se jako vedlejší efekt line vestibulem nádherná mýdlová vůně, která nám připomene krásné vzpomínky na dětství, čisté vonící prádlo vyprané právě Jelenem našimi maminkami a babičkami.

Vyběhneme do prvního patra a objevíme unikátní Schichtovu epopej.

CO JE SCHICHTOVA EPOPEJ?

Jedná se o dvacet velkoplošných pláten se zlomovými okamžiky české státnosti (plátna byla v české a německé verzi). Zachycovaly české dějiny (např. Karel IX. na stavbě kamenného mostu v Praze, křest knížete Bořivoje a Ludmily, objevení pramenů karlovarských, Učitel národů Jan Amos Komenský...).

Plátna nechali k 10. výročí Československa namalovat právě němečtí továrníci z Ústí nad Labem, Georg a Heinrich Schichtovi. Kopie pláten darovali všem školám v Československu jako názornou výukovou pomůcku. Plátna sloužily žákům až do konce XX. století, kdy byly postupně vytlačeny modernějšími prostředky výuky.

CYKLUS VLASTENECKÝCH POHLEDNIC

Schichtové vydali také cyklus vlasteneckých pohlednic k českým dějinám (rovněž v české a německé verzi). Většinou se jednalo o české dějiny a menší část zachycovala německy mluvící hrdiny z českých zemí. Pohlednice měly v roce 1934 takový úspěch, že celý náklad byl rychle po vydání hned rozebrán.

Sbíráte pohledy? Jste si jistí, že nemáte nějakou pohlednici od Schichtů doma?

TISKAŘSKÉ MATRICE

Dál si můžete prohlídnout, dnes již vzácné, tiskařské matrice pro reprodukci Schichtovy epopeje. Ty byly objeveny ústeckými muzejníky při likvidaci podnikového archivu Setuza v roce 2014 (Severočeské tukové závody, jak byl Schichtův podnik přejmenován státem v roce 1951).

VYSTAVENÉ PŘEDMĚTY

Mně osobně nejvíc okouzlily vystavené předměty firmy Schicht, které dýchají historií. Naprosto interesantní je skleněná vitrína ze vstupní haly správní budovy Schichtových závodů s reliéfy ochranných známek z roku 1911. Nádherná ruční práce! Ve vitríně jsou vystavené výrobky, které Schichtova firma uváděla na trh.

Prohlédneme si ale i ryze praktické předměty, které se týkaly výroby či reklamy, např. tiskařské štočky na obaly výrobků (1900 – 1945), transportní vozík z provozu firmy Schicht/Setuza (asi rok 1910), raznice a formy na mýdla (1920 – 1990), formy na tuk Ceres (1920), ušlechtilé busty Heinricha, Georga a Johanna Schichtových, razítka administrativy Schicht (1900 – 1950), fotografie zaměstnanců z personálního oddělení archivu firmy Schicht (1900 – 1950).

Zvláště pro Ústečáky či lidi, kteří spojili na čas svůj život s firmou Schicht, a od roku 1951 se Setuzou, se může jednat vyloženě o srdeční záležitost. Tento závod totiž zaměstnával téměř každého člověka z místních rodin. Mezi fotografiemi můžete tedy najít i fotky svých příbuzných.

Co se moc nepovedlo, viděno z mého pohledu, je, že mnoho předmětů je umístěno za potištěnou síťkou a není možné si je řádně prohlédnout. Ve skleněných vitrínách by přinesly návštěvníkům výstavy mnohem větší potěšení.

Velmi zajímavý je vývoj ochranné známky Jelen a její padělky z roku 1920 či dřevěný vývěsní štít Schichtovy mydlárny z Rynoltic z roku 1860.

REKLAMNÍ CEDULE, BILLBOARDY, PLAKÁTY A KARTONOVÉ REKLAMY

Samostatnou kapitolou jsou nádherné barevné reklamní cedule a plakáty. A byli to právě Schichtovi, kteří po I. světové válce zaplavili Evropu jako první novinkou, velkými reklamními plakáty – billboardy. Firma začala rovněž vyrábět kartonové reklamy obřích velikostí, které měly upoutat zákazníkovu pozornost ve výlohách.

SCHICHTOVÉ JAKO PRŮKOPNÍCI MOTORISMU, FILMU A LÉTÁNÍ

Jména velkých průmyslníků Tomáše a Jana Antonína Bati či Emila Škody zná každý. Ale neméně slavní byli Schichtové, kteří se svými výrobky – mýdlem s jelenem, kosmetikou Elida, tuky Ceresa Vittelo, olejem Vegetol, zubní pastou Kaladont a dalšími proslulými značkami dobyli trh Rakousko-Uherské říše a poté se jejich drogisticko-potravinářský gigant stal největším v celé Evropě.

Nešlo však jen o kosmetiku a drogérii. Rodina Schichtových měla „mohutně roztažená křídla“ a zajímala se o pokrok a techniku. A tak Schichtové drží prvenství, když uvedli v Československu první zvukový film (rok 1929), vyvinuli automobil značky Gatter/Schicht (1929), létali v balonu Schicht (1913) a zabodovali s létající reklamou (1923).

Schicht (stejně jako Tomáš Baťa ve Zlíně) se zasadil o výstavbu zaměstnaneckých sídlišť v Ústí nad Labem v roce 1919 a pro své zaměstnance vybudoval pro odpočinek Schichtovy lázně a nechal postavit na Střekově kino.

DO KDY JE MOŽNÉ ZAVÍTAT NA VÝSTAVU?

Výstava byla slavnostně otevřena 28. listopadu 2018 a je možné ji shlédnout do 30. června 2019. Výstavě je věnován prostor v prvním patře Muzea města Ústí nad Labem.

Krásné jarní dny s Schichtem v nejrůznějších podobách Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a zdroje:

Fotografie byly pořízeny se souhlasem Muzea města Ústa nad Labem.

Další informace o výstavě najdete na webu Muzea města Ústí nad Labem zde: http://www.muzeumusti.cz/v2029/SCHICHTOVA-EPOPEJ

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 13.3.2019 15:15 | karma článku: 17.98 | přečteno: 256x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Plamen a květ“ od Kathleen E. Woodiwiss

Historický román „Plamen a květ“ od spisovatelky Kathleen E. Woodiwiss dobyl svět před 50 léty. Bouřlivý charismatický kapitán lodi Brandon Birmingham se za neobvyklých okolností seznamuje s mladičkou dívkou Heather Simmonsovou...

23.3.2019 v 15:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Od papeže, který kryje sexuální predátory, se oběti žádné pomoci nedočkají

Papež František chce prý brát vážně sexuální násilí duchovních a chránit děti. Sám ale v minulosti obětem sexuálního násilí jako arcibiskup nepomohl. A z kněžích, kteří sexuálně obtěžovali děti, učinil své poradce ve Vatikánu.

1.3.2019 v 9:42 | Karma článku: 34.11 | Přečteno: 1782 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Svátek sv. Valentýna jako povinnost nebo příležitost k vyznání lásky?

14. únor je svátkem všech zamilovaných. Slavíte svátek sv. Valentýna nebo ho ignorujete? Je to příležitost, jak někomu dát najevo, že ho milujeme? Můj článek o tom, jak jsem tento svátek slavila i neslavila já.

14.2.2019 v 12:45 | Karma článku: 17.19 | Přečteno: 347 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Provazník

Slovo je mocnější než pěst!

Je znamením doby, že mnoho lidí, včetně těch s právnickým vzděláním, má tendenci bagatelizovat sílu a moc slova. Vzhledem k tomu, že tento předsudek patří k těm společensky nejnebezpečnějším, pojďme si říct o něm pár slov.

24.3.2019 v 2:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 118 | Diskuse

Tomáš Flaška

Moudré kroky pana prezidenta Zemana

Náš moudrý pan prezident díky svému zdraví už není moc vidět. Ale když ho občas převezou z lánského úkrytu na veřejnost, tak to stojí za to.

23.3.2019 v 20:54 | Karma článku: 29.65 | Přečteno: 1052 | Diskuse

Jan Šik

Být hrdý na svou vlast

Není nic špatného na tom mít rád svou vlast. Nikdo by se neměl stydět za rodnou zem. I když ji každý ve svém srdci vnímáme jinak.

23.3.2019 v 18:00 | Karma článku: 9.67 | Přečteno: 133 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Plamen a květ“ od Kathleen E. Woodiwiss

Historický román „Plamen a květ“ od spisovatelky Kathleen E. Woodiwiss dobyl svět před 50 léty. Bouřlivý charismatický kapitán lodi Brandon Birmingham se za neobvyklých okolností seznamuje s mladičkou dívkou Heather Simmonsovou...

23.3.2019 v 15:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Dalibor Martišek

Jak jsem se ocitl v jiném vesmíru

Před několika dny jsem se ocitl v jiném vesmíru. Navštívil jsem totiž přednášku profesora filozofie Univerzity Karlovy s názvem "Proč funguje Hejného metoda" (a aby nedošlo k omylu, tím přednášejím nebyl profesor Hejný).

23.3.2019 v 13:27 | Karma článku: 18.30 | Přečteno: 370 | Diskuse
Počet článků 413 Celková karma 20.14 Průměrná čtenost 4444

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz