Od papeže, který kryje sexuální predátory, se oběti žádné pomoci nedočkají

1. 03. 2019 9:42:44
Papež František chce prý brát vážně sexuální násilí duchovních a chránit děti. Sám ale v minulosti obětem sexuálního násilí jako arcibiskup nepomohl. A z kněžích, kteří sexuálně obtěžovali děti, učinil své poradce ve Vatikánu.

Slova papeže Františka, která zazněla minulý týden na závěr vatikánského summitu o ochraně nezletilých (konal se od 21. do 24. února 2019 ve Vatikánu), kde přislíbil, že církev nebude sexuální skandály zamlčovat, zastane se obětí a vyvine veškeré úsilí, aby byli pachatelé postaveni před soud, mě opravdu pobavila.

Ne, utrpení obětí opravdu legrační není. Tito lidé to mají nesmírně těžké z mnoha důvodů. Dočkali se sexuálního zneužívání obtěžování od duchovních římskokatolické církve, tedy od lidí, kteří požívají obzvláštní důvěry (ostatně na tom je založena jejich služba – důvěra, mlčení, zachovávání zpovědního tajemství...), ale ještě horší je, že se v mnoha případech jednalo o děti či mladistvé, kteří ponesou následky ohavného chování duchovních celý život.

KATOLICKÁ CÍRKEV – TÍŽIVÉ MLČENÍ

20. ledna 2019 jsem shlédla na ČT2 zajímavý francouzský dokument z roku 2017, který se jmenoval „Katolická církev - tíživé mlčení“ (v originále „Church: Code of Silence“). Byla to 54 minut dlouhá reportáž, na které pracovali francouzští novináři a snažili se zmapovat, proč se kněžím římskokatolické církve daří unikat spravedlnosti.

Reportéři se vydávali po stopách kněží (Francie, Itálie, Jižní Amerika), kteří byli po odhalení sexuálních činů překládáni do diecézí na jiné kontinenty. Tam opět pracovali, světe div se (!) s dětmi a mladistvými!

V dokumentu mě šokovaly dvě věci: První, že skutkům kněžích, u kterých bylo zjištěno, odhaleno a prokázáno sexuálního násilí, se řádně nikdo nevěnoval vyšetřování, nebyly vzneseny obžaloby a nedostaly se ani před soud (když už ano, byl případ za velmi podivných okolností odložen). Druhá věc, že přesouvání duchovních je plánované a řízené z nejvyšších míst římskokatolické církve.

V jednom případě byl na duchovního vydán dokonce zatykač. Reportéři ho vypátrali a objevili ho v jedné diecézi na jiném kontinentu. Zde si příjemně žije - na svobodě.

S reportéry se podíváme také do Buenos Aires, kde se setkáváme s více jak deseti oběťmi sexuálního násilí. Možná si řeknete, zase další případy. Ano i ne! Tito oběti jsou v jednom ohledu odlišné! Když už našli odvahu hovořit o sexuálním násilí, které zažili, obrátili se o pomoc na tehdejšího arcibiskupa Buenos Aires, kterým byl Jorge Mario Bergoglio. Měli naději, že by s tím mohl něco udělat, protože byl nejvyšší autoritou. Bergoglio však na jejich dopisy nikdy neodpověděl, nikdy se jich nezastal. Naopak, bránil onoho kněze a snažil se ovlivnit vyšetřování. Pro ty, kdo netuší, kdo je Jorge Mario Bergoglio, prozradím, že se jedná o současného papeže Františka!

Nejlepší je závěr dokumentu. Redaktoři na velké mapě světa názorně ukazují stovky přesunů duchovních z jednoho kontinentu na druhý. Tam začínají, řekněme „na misii“, od začátku. Minulost nechají za sebou (což samozřejmě netuší „ovečky“ - děti, dospívající i dospělí, kterým začínají tito duchovní sloužit).

Opravdu neuvěřitelné je, že z několika nejvyšších duchovních, kteří mají za sebou sexuální násilí, učinil samotný papež František ve Vatikánu své poradce!

OSKAROVÝ FILM „SPOTLIGHT“

Velmi zajímavým americkým filmem, který na toto téma vznikl v roce 2015, je „Spotlight“ od scénáristů Joshe Singera a (zároveň režiséra) Thomase McCarthye, který byl natočen podle skutečných událostí. Film mapuje investigativní práci novinářů amerických novin The Boston Globe, kteří odkryjí sexuální zneužívání dětí sedmdesáti římskokatolickými kněžími během několika desítek let v Bostonu a okolí. Novináři dostali za svou práci Pulitzeovu cenu. Film je hvězdně obsazen, např.: Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdamsová, Liev Schreiber, John Slattery, Stanley Tucci a další. Film byl oceněn Oskarem v roce 2016 za nejlepší film a také obdržel Cenu Akademie za nejlepší scénář.

CO NAPSAT ZÁVĚREM?

Oběti zůstávají sami, bez pomoci a spravedlnosti, jakékoliv omluvy i soucitu. Papežova slova o tom, že se bude obětem sexuálního násilí věnovat s nejvyšší vážností a děti bude chránit, jsou lži. Sexuální obtěžování a násilí se děje v římskokatolické církvi celá desetiletí a všichni tomu nečinně přihlížejí.

Sexuálními predátory se současný papež ve Vatikánu nejen obklopuje, ale také je kryje. Těžko od takového člověka očekávat jakoukoliv nápravu. Pokud by s tím opravdu chtěl něco udělat, a ruku na srdce – kdo jiný, než ten, kdo tomu šéfuje – mohl to udělat už dávno. Existuje jenom jediná cesta – okamžité zbavení služby duchovních, spravedlivý soud a trest. A papež František? Pokud má jenom kousek studu v těle, odstoupí taky.

Nemohu se tedy zbavit dojmu, že přesně toto je situace, kdy platí: „Zloděj křičí – chyťte zloděje!“

Krásné jarní dny vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a zdroje:

ČTK, Papež: Kdo zneužívá děti, slouží satanovi. Lidovky.cz. [online]. 24. 2. 2019. Dostupné z: https://www.lidovky.cz/svet/cirkev-bude-sexualnimu-zneuzivani-celit-papez-ho-oznacil-za-nastroj-satana.A190224_111554_ln_zahranici_ele#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail

ČT, Katolická církev – tíživé mlčení. Ceskatelevize.cz. [online]. 21. 1. 2019. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/porady/11970955163-katolicka-cirkev-tizive-mlceni/21838256550/

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 1.3.2019 9:42 | karma článku: 34.11 | přečteno: 1782x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Plamen a květ“ od Kathleen E. Woodiwiss

Historický román „Plamen a květ“ od spisovatelky Kathleen E. Woodiwiss dobyl svět před 50 léty. Bouřlivý charismatický kapitán lodi Brandon Birmingham se za neobvyklých okolností seznamuje s mladičkou dívkou Heather Simmonsovou...

23.3.2019 v 15:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Výstava Schichtova epopej v muzeu Ústí nad Labem

Výstava Schichtova epopej láká na plátna z českých dějin, ale také nám přiblíží rod průmyslníků Schichtových, kteří dobyli Evropu drogisticko-potravinářskými výrobky – mýdlo s Jelenem, krém Elida, Ceres, Pitralon, Vegetol...

13.3.2019 v 15:15 | Karma článku: 17.98 | Přečteno: 256 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Svátek sv. Valentýna jako povinnost nebo příležitost k vyznání lásky?

14. únor je svátkem všech zamilovaných. Slavíte svátek sv. Valentýna nebo ho ignorujete? Je to příležitost, jak někomu dát najevo, že ho milujeme? Můj článek o tom, jak jsem tento svátek slavila i neslavila já.

14.2.2019 v 12:45 | Karma článku: 17.19 | Přečteno: 347 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Provazník

Slovo je mocnější než pěst!

Je znamením doby, že mnoho lidí, včetně těch s právnickým vzděláním, má tendenci bagatelizovat sílu a moc slova. Vzhledem k tomu, že tento předsudek patří k těm společensky nejnebezpečnějším, pojďme si říct o něm pár slov.

24.3.2019 v 2:02 | Karma článku: 6.18 | Přečteno: 183 | Diskuse

Tomáš Flaška

Moudré kroky pana prezidenta Zemana

Náš moudrý pan prezident díky svému zdraví už není moc vidět. Ale když ho občas převezou z lánského úkrytu na veřejnost, tak to stojí za to.

23.3.2019 v 20:54 | Karma článku: 33.95 | Přečteno: 1498 | Diskuse

Jan Šik

Být hrdý na svou vlast

Není nic špatného na tom mít rád svou vlast. Nikdo by se neměl stydět za rodnou zem. I když ji každý ve svém srdci vnímáme jinak.

23.3.2019 v 18:00 | Karma článku: 9.68 | Přečteno: 140 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Plamen a květ“ od Kathleen E. Woodiwiss

Historický román „Plamen a květ“ od spisovatelky Kathleen E. Woodiwiss dobyl svět před 50 léty. Bouřlivý charismatický kapitán lodi Brandon Birmingham se za neobvyklých okolností seznamuje s mladičkou dívkou Heather Simmonsovou...

23.3.2019 v 15:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Dalibor Martišek

Jak jsem se ocitl v jiném vesmíru

Před několika dny jsem se ocitl v jiném vesmíru. Navštívil jsem totiž přednášku profesora filozofie Univerzity Karlovy s názvem "Proč funguje Hejného metoda" (a aby nedošlo k omylu, tím přednášejím nebyl profesor Hejný).

23.3.2019 v 13:27 | Karma článku: 18.53 | Přečteno: 383 | Diskuse
Počet článků 413 Celková karma 20.14 Průměrná čtenost 4444

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz