Recenze knihy „Podivný případ se psem“ od Marka Haddona

12. 02. 2019 18:34:10
Detektivní novela „Podivný případ se psem“ nám předkládá nejen záhadu mrtvého psa zabitého vidlemi, ale také přibližuje svět patnáctiletého autistického chlapce Christophera. Ten se totiž rozhodl, že vraha zabitého psa vypátrá...

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Knihy, které dokáží uvést obyčejného smrtelníka do světa autismu, je v České republice málo. Českých knih je tolik, že byste je napočítali na prstech dvou rukou. Většina knih na téma autismu je zahraničních a u nás vycházejí v českém překladu. Takže pokud se chcete něco dozvědět o autismu, můžete si vybrat zhruba ze třiceti knih, přičemž většina z nich je odborných.

Beletrie je pomálu. Ale právě kniha od britského autora Marka Haddona „Podivný případ se psem“ (v anglickém originálu „The Curious Incident of the Dog in the Night-time“) je onou výjimkou. Nejenže se jedná o zajímavý, napínavý a také poněkud dobrodružný román, ale zároveň se jedná o detektivku.

Novela byla ve Velké Británii zvolena Knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny. Kniha oslovila velký okruh čtenářů. Proto se Haddon rozhodl napsat dvě verze této knihy, jednu pro děti, druhou pro dospělé.

„Nemám rád, když na mě lidi křičí. Přepadne mě hrůza z toho, že mě chtějí uhodit nebo že se mě dotknou, a nevím, co se bude dít.“

„Podivný případ se psem“, Mark Haddon

O ČEM JE KNIHA?

Jedná se o výjimečný příběh, který nám přiblíží naprosto jedinečný svět, svět autisty. Hlavním hrdinou je patnáctiletý autistický chlapec Christopher Boon. Nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotýká, nesnáší žluté věci včetně žlutých pokrmů. Má rád věci na svém místě a uklidňuje ho denní plán a rutina. Také věci, když jsou na svém místě. Na druhé straně to je génius, který miluje matematiku a fyziku a dosahuje vynikajících výsledků. Rád pozoruje rostliny, zvířata a obdivuje dokonalý vesmír. Jeho oblíbenou literární postavou je detektiv Sherlock Holmes. Christopher žije se svým otcem v domě v anglickém městě Swindon. Jeho matka náhle zemřela před dvěma lety na infarkt. Když jednoho dne najde Christopher o půlnoci za plotem u sousedů na zahradě mrtvého psa probodnutého vidlemi, rozhodne se, že vypátrá pachatele. A tím se roztáčí obrovské dobrodružství, které Christophera nutí nejen k přemýšlení, ale také k překonávání pro něj dosud nepřekonatelných hranic. Nejenže odhalí vraha, ale také odkryje velká rodinná tajemství.

„Z lidí jsem zmatený. Je to ze dvou základních důvodů. První základní důvod je, že lidi hodně mluví a přitom nepoužívají slova. Siobhan říká, že když zvednete jedno obočí, může to znamenat spoustu různých věcí. Může to znamenat „chci s tebou mít sex“ a může to také znamenat, „myslím, žes právě řekl hroznou pitomost.“ Siobhan taky říká, že když zavřete pusu a zhluboka vydechnete nosními dírkami, může to znamenat, že odpočíváte, ale taky, že se nudíte nebo že máte vztek, a to všechno závisí na tom, kolik vzduchu nosními dírkami vydechnete a jak rychle a do jakého tvaru přitom pohnete ústy a jak sedíte a co jste právě předtím řekli a milion dalších věcí, které jsou příliš složité na to, aby se daly rozluštit v několika vteřinách. Druhý základní důvod je, že lidi v hovoru často používají metafory.“

Podivný případ se psem“, Mark Haddon

Mark Haddon (*28. října 1962) se narodil v Northamptonu ve Velké Británii. Vystudoval anglický jazyk a literaturu na Merton College v Oxfordu a na univerzitě v Edinburghu. Po studiích začal pracovat s dětmi i dospělými s nejrůznějším mentálním a tělesným postižením. Zároveň si přivydělával jako kreslíř a ilustrátor pro anglické noviny a časopisy. Napsal několik scénářů a v roce 1987 vydal první obrázkovou knihu pro děti. Následovaly další dětské knihy. V roce 2003 mu vyšel první román pro dospělé „Podivný případ se psem“, za který byl oceněn několika prestižními cenami, mimo jiné Whitbreadovou cenou. Píše scénáře a knihy. Je vegetarián a označuje se za zapřisáhlého ateistu. Se svou ženou má dva dospělé syny a žijí v Oxfordu.

„Všecky ostatní děti ve škole jsou hloupé. Až na to, že nemám říkat, že hloupé, i když hloupé jsou. Mám říkat, že mají potíže s učením nebo že mají zvláštní potřeby. To je ale hloupost, protože každý má potíže s učením, protože naučit se mluvit francouzsky nebo pochopit relativitu je těžké, a každý má taky zvláštní potřeby, jako táta, který u sebe musí nosit krabičku s umělým sladidlem, které si dává do kafe, aby přestal tloustnout, nebo Siobhan, která má brýle tak silné, že se vám zatočí hlava, když si je půjčíte, a nikdo z těch lidí nevyžaduje zvláštní péči, i když mají zvláštní potřeby.“

„Podivný případ se psem“, Mark Haddon

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY KNIHY

Kniha je skvělou sondou do života autisty – oblasti myšlení, cítění a jednání. Jestli máte chuť porozumět autistům, tahle kniha je zaručeně pro vás! Odhalí vám netušené obzory, svět, o kterém jsme my, obyčejní smrtelníci, ani netušili, že existuje.

Je to zároveň kniha zábavná, takže se budete často smát a bavit. Někdy budete šokováni, jak velký rozdíl je v chápání světa autisty a jak obyčejnou populací. Jak napsal Mark Haddon: „Zkusil jsem se ponořit do myšlení autisty a objevil jsem plnokrevnou postavu Christophera.“

Novela nás přinutí přemýšlet nad jinakostí. Rozšíří nám obzory a snad i přinese pochopení pro lidi, kteří jsou autisty.

Žádnou zápornou stránku knihy jsem nenalezla.

„Jeden můj behaviorální problém je, že jsem podrážděný, když někdo hýbá s nábytkem. Úplně mě vyšine a zničí, když někdo posune pohovku a křesla v obývacím pokoji nebo v jídelně. Máma tohle dělávala, když luxovala, takže jsem si vyrobil zvláštní plánek, kde má všechen nábytek stát, a potom jsem všechno stavěl zpátky na místo. Tyhle věci tátu s mámou někdy doopravdy doháněly k zuřivosti, takže křičeli na mě nebo křičeli jeden na druhého.“

„Podivný případ se psem“, Mark Haddon

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY

  • Román je napsán spisovným jazykem.
  • Kniha je velmi zajímavá, napínavá, dobrodružná a čtivá.
  • Kniha je napsána jako deník (autor použil ich-formu).
  • Děj je poutavý, takže se začtete a neskončíte, dokud neobrátíte poslední stránku.
  • Korektury byly odvedeny velmi profesionálně.

„Já si všeho všimnu. A proto nemám rád nová místa. Když jsem na místě, které znám, jako doma nebo ve škole nebo v autobusu nebo v obchodě nebo na ulici, skoro všechno tam už znám z dřívějška a zbývá mi sledovat jen věci, které se změnily nebo přesunuly jinam. Lidé jsou ale většinou líní. Nikdy si neprohlédnou všechno. Dělají to, čemu se říká přejet pohledem, a v hlavě jim zůstane jen doopravdy jednoduchá informace.“

„Podivný případ se psem“, Mark Haddon

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Kniha se bude líbit lidem, kteří se zajímají o téma autismu. Bude zajímavá jak pro děti, tak pro dospělé. Dál zaujme všechny, kteří mají rádi dobrodružné a detektivní romány. Je to velmi dobře napsaná beletrie a právem si získala čtenáře na celém světě.

Přeji příjemné zimní dny, Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje, fotografie:

HADDON, Mark. Podivný případ se psem. Argo, Praha, 2003, 176 stran, 1. vydání, ISBN
80-7203-541-X

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 12.2.2019 18:34 | karma článku: 11.12 | přečteno: 151x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Svátek sv. Valentýna jako povinnost nebo příležitost k vyznání lásky?

14. únor je svátkem všech zamilovaných. Slavíte svátek sv. Valentýna nebo ho ignorujete? Je to příležitost, jak někomu dát najevo, že ho milujeme? Můj článek o tom, jak jsem tento svátek slavila i neslavila já.

14.2.2019 v 12:45 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 302 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Co mi dalo a vzalo 10 let působení jako blogerky na iDNES.cz

Jsem blogerkou iDNES.cz 10 let. Vydala jsem víc jak 400 článků. Oslovila jsem téměř 1.800.000 čtenářů. Našla jsem kamarádky a dobré přátele. Co mi dalo blogování? A co mi vzalo? A stálo to zato? Upřímně a otevřeně o blogování.

8.2.2019 v 19:08 | Karma článku: 24.51 | Přečteno: 698 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Život v jednom ohni“ od Reinharda Bonnke

Německý evangelista Reinhard Bonnke přináší ve své autobiografii ohlédnutí za svým životem a za čtyřiceti roky služby kázání evangelia Ježíše Krista. Skvělá, dobrodružná, napínavá a podmanivá kniha, kterou si musíte přečíst!

5.2.2019 v 21:31 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 153 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Gabriela Stašová

Žena dnes

Tohle není název korporátního časopisu, ale menšího zamyšlení nad kontinuitou formování dnešní ženy. Jaká má být a kam má směřovat dnešní žena? Otázka je složitá a zároveň prostá.

22.2.2019 v 23:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 42 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

„Zlatej socík ..."

„Nechceš něco nakoupit k jídlu?“ pípla zpráva, rozťala svým zvukem nemocniční ticho a vyrušila mě z hypnotizování kapačky.

22.2.2019 v 19:23 | Karma článku: 13.62 | Přečteno: 661 | Diskuse

Markéta Kabourková

Jak se tvoří krize

A tebe opravdu zajímají názory tohoto člověka či rádoby dalších „specialistů“ a „ekonomů“? To je otázka, kterou jsem položila svému kamarádovi, který je vlastníkem střední firmy.

22.2.2019 v 19:19 | Karma článku: 16.45 | Přečteno: 325 | Diskuse

Jan Dvořák

Každý týden touto dobou vám může přijít pošta. Jindy ne

Česká pošta racionalizuje. Nemůže si už dovolit takovou rozmařilost, jakou je na konci druhé dekády jedenadvacátého století roznášet po domech zásilky každý den, jak to bývalo za rakouského mocnářství.

22.2.2019 v 18:36 | Karma článku: 16.79 | Přečteno: 292 | Diskuse

Mária Tvrdoňová

Ex-moslim hovorí o islamofóbii versus slobodofóbii.

Keď Rachid opustil islam a konvertoval na kresťanstvo, musel utiecť z Maroka. Nemôže ísť do žiadnej moslimskej krajiny, lebo mu tam hrozí smrť. Avšak v “slobodných“ západných krajinách používajú iný nástroj na to, aby ho umlčali.

22.2.2019 v 16:19 | Karma článku: 21.46 | Přečteno: 442 | Diskuse
Počet článků 410 Celková karma 18.19 Průměrná čtenost 4464

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz