Za zdaněním náhrad církvím je skryto omezení svobod nás všech

24. 01. 2019 19:50:18
80 % lidí v ČR považuje církevní restituce za nespravedlivé. Poslanci KSČM přišli s návrhem na zdanění církevních náhrad a poslanci hnutí ANO, SPD, ČSSD a KSČM ji schválili. Co když nejde jen o církve? Co když jde o naše svody?

Církevní restituce probouzí ve společnosti vášně a spory. Téměř každý, s kým jsem na toto téma ve svém okolí hovořila, reagoval nepřiměřeně. Byl naštvaný, rozzlobený a naši konverzaci jsem jen tak tak udržela, abychom se nezačali hádat. Přesně řečeno, já jsem klidná a uklidňuji druhou stranu. Když se toto stále opakovalo, rozhodla jsem se vyloučit církevní restituce z konverzačních témat.

Církevní restituce považuje za nespravedlivé 80 procent lidí v naší zemi.

Zdroj: ČRo Plus

Navíc když se známí, kolegové či kamarádi dozví, že jsem křesťanka (anebo to již dávno vědí a tím hůř pro mě), tak mi restituce vyčítají a zazlívají. Jako kdybych za ně mohla já?! Přiznávám se, žádným dílem jsem k tomu nepřispěla, naopak. Ani jsem dosud o tomto tématu nepsala.

Vlastně vím jenom o jednom člověku, který je na toto téma schopen diskutovat věcně, jasně, s chladnou hlavou a klidem. Je to teolog, kazatel, překladatel a spisovatel Dan Drápal. Ten zastával názor, že církve by neměly u církevní restituce usilovat.

Pokud by vás jeho názory zajímaly více, vřele doporučuji jeho článek „Církevní restituce jako zrcadlo“ z 8. listopadu 2018 - http://dan-drapal.cz/cirkevni-restituce-jako-zrcadlo/ nebo článek o něco dřívější, ze 4. února 2018, který se jmenuje – „Restituce – nekonečný příběh“ - http://dan-drapal.cz/restituce-nekonecny-pribeh/

S názorem, že by církve neměly usilovat o navrácení majetku, plně souhlasím. Ale protože se mnohé církve rozhodly usilovat o navrácení majetku a stát se s jejími zástupci dohodl, nezbývá, než to respektovat.

ZÁKON O CÍRKEVNÍCH RESTITUCÍCH Z ROKU 2012

Poslanecká sněmovna ČR schválila v roce 2012 zákon č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, s účinností od roku 2013. Majetky se navracejí církvím, za majetek, který nebylo možné vrátit, mělo být církvím vyplaceno 59 miliard korun jako náhrada. Spory o majetek, u něhož není vlastnictví jednoznačné, řeší soudy

PROČ JE V NAŠEM NÁRODĚ TAK OBROVSKÁ ZÁŠŤ, ZLOBA A HOŘKOST VŮČI CÍRKVÍM?

Domnívám se, že velkou roli hraje fakt, že Česká republika patří mezi nejateističtější národy na světě. Zdá se, že většina našeho národa se domnívá, že církve jsou k ničemu a k životu je nepotřebujeme.

Je zřejmé, že se nám po materiální stránce daří skvěle. Dalo by se říci, že nám k životu nic nechybí. Nicméně počty sebevražd stoupají, mladí lidé jsou dezorientováni a nenacházejí svou identitu, dlouhodobé vztahy jsou spíš výjimkou, manželství se rozvádějí. Psychiatrické a psychologické ordinace praskají ve švech. Pomalu už zjišťujeme, že jsme duchovně prázdní...

Neuvědomujeme si, že právě církvím vděčíme za křesťanské základy naší společnosti. Vždyť to byly právě církve, které přinesly poselství o Ježíši Kristu (což je z mého pohledu nejdůležitější).

Když vynechám duchovní stránku, tak církve byly a jsou zřizovateli škol, gymnázií, nemocnic, hospiců, azylových domů, poradenských středisek pro závislé... Ale dovedu pochopit, že většinu těchto služeb běžný člověk nezažije, pokud se sám nebo jeho rodinní příslušníci nedostanou do těžké životní situace a nepotřebují vynikající péči.

Nebo jde o zášť, zlobu a nenávist vůči církvím jako k vlastníkům majetku? A závistivě jim přejeme, aby nic nedostaly? Jen z čisté žárlivosti, závisti a nepřejícnosti?

Ve společnosti přetrvává také většinový názor, že církve lidem berou a kradou, že chtějí lidi o něco připravit. Není však většího omylu.

KDO PŘIPRAVIL CÍRKVE O MAJETEK?

O jaký majetek (nemovitosti, pole, půdy, lesy, kostely...) církve přišly? V několika vlnách byl církvím státem řízeně a plánovaně zabaven majetek, který jim po staletí patřil. Největší konfiskace majetku proběhla po roce 1948, kdy se v Československu ujala moci Komunistická strana Československa.

Církve nechtějí zpět nic, co by jim nepatřilo. Dělají si nárok na to, co bývalo dříve jejich. Pokud se ohlédneme dál do minulosti, sto, dvě stě či tři sta let, pak většina našich příbuzných pravidelně chodila do církví, protože věřila v Boha. Takže vaši předci velmi pravděpodobně ze svých příjmů přispívali na církevní majetek.

KDO SE ZASADIL O NOVELU ZÁKONA O ZDANĚNÍ NÁHRAD CÍRKVÍM?

Nyní v roce 2019, třicet let do Sametové revoluce, připravili komunisté předlohu zákona o zdanění náhrad církvím. To, co má být církvi vráceno ve formě peněz, jim má být zdaněno. Je paradoxní, že jde právě o poslance komunistické strany, jejichž předchůdci naplánovali v roce 1948 plánované a řízené okradení církví o jejich majetek! Jako by to nestačilo v roce 1948!

Tato novela zákona byla schválena 23. ledna 2019 poslanci hnutí ANO, SPD, ČSSD a KSČM. Proti hlasovali poslanci ODS, Česká pirátská strana, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Novela nyní zamíří do Senátu ČR. Předpokládá se, že Senát předlohu zamítne. Pokud by novela prošla, máme naštěstí k dispozici Ústavní soud.

Pokud by dosud někdo nepochopil, o čem je zdanění církevních náhrad, uvedu příklad: Představte si, že v zimním období spadnete na zledovatělém chodníku, který patří městu. Smůla, nebyl posypán... Lidé pracující pro městskou správu se na to vykašlali. S komplikovanou zlomeninou se léčíte půl roku, střídavě pobýváte v nemocnici, střídavě doma, pak rehabilitace. Plat na neschopence pobíráte samozřejmě nižší. Když se vrátíte do zaměstnání, zaměstnavatel vám dá výpověď, protože si místo vás našel mladého, zdravého a perspektivního člověka. Rozhodnete se, že to tak nenecháte a podáte žalobu a po několika letech vám dá soud za pravdu a městské správě uloží, aby vám vyplatil finanční náhradu (odškodnění). Konečně máte pocit, že jste se dovolali a že na světě přeci jenom existuje spravedlnost! Pak se však dozvíte, že poslanci schválili zákon o zdanění náhrad. To, co jste dostali vyplaceno jako odškodné, budete muset částečně vrátit městu.

JE SVOBODA NÁS VŠECH V OHROŽENÍ?

Možná si řeknete, že rozhodnutí poslanců o zdanění církevních náhrad se vás nijak netýká. Možná s novelou zákona dokonce souhlasíte a říkáte si: Čím míň církve dostanou, tím líp!

Co když jde o víc? Co když jde o svobody nás všech? Když můžou poslanci hnutí ANO, SPD, ČSSD a KSČM schválit zdanění ukradeného majetku v minulosti, jste si jisti, že příště neschválí poslanci daň, která se se nedotkne vás? Jste si jistí, že příště výše zmínění poslanci nezdaní něco, s čím počítáte?

Příjemný zimní večer a žádné nesmyslné daně vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a zdroje:

Fotografie pole se stromem od Petera Quinna je zdarma dostupná na flikr.com zde:

https://www.flickr.com/photos/peter_quinn1/44515413801/sizes/m/

Fotografie církve od autora s přezdívkou knowledge59 je zdarma dostupná na flikr.com zde:

https://www.flickr.com/photos/knowledgefr/9026416960/sizes/m/

Fotografie církve od Jennifer Sedaille je zdarma dostupná na flikr.com zde:

https://www.flickr.com/photos/122508267@N08/15440755293/sizes/z/

https://cs.wikipedia.org/wiki/C%C3%ADrkevn%C3%AD_restituce_v_%C4%8Cesku

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 24.1.2019 19:50 | karma článku: 36.86 | přečteno: 2275x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Svátek sv. Valentýna jako povinnost nebo příležitost k vyznání lásky?

14. únor je svátkem všech zamilovaných. Slavíte svátek sv. Valentýna nebo ho ignorujete? Je to příležitost, jak někomu dát najevo, že ho milujeme? Můj článek o tom, jak jsem tento svátek slavila i neslavila já.

14.2.2019 v 12:45 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 302 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Podivný případ se psem“ od Marka Haddona

Detektivní novela „Podivný případ se psem“ nám předkládá nejen záhadu mrtvého psa zabitého vidlemi, ale také přibližuje svět patnáctiletého autistického chlapce Christophera. Ten se totiž rozhodl, že vraha zabitého psa vypátrá...

12.2.2019 v 18:34 | Karma článku: 11.12 | Přečteno: 151 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Co mi dalo a vzalo 10 let působení jako blogerky na iDNES.cz

Jsem blogerkou iDNES.cz 10 let. Vydala jsem víc jak 400 článků. Oslovila jsem téměř 1.800.000 čtenářů. Našla jsem kamarádky a dobré přátele. Co mi dalo blogování? A co mi vzalo? A stálo to zato? Upřímně a otevřeně o blogování.

8.2.2019 v 19:08 | Karma článku: 24.51 | Přečteno: 698 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Život v jednom ohni“ od Reinharda Bonnke

Německý evangelista Reinhard Bonnke přináší ve své autobiografii ohlédnutí za svým životem a za čtyřiceti roky služby kázání evangelia Ježíše Krista. Skvělá, dobrodružná, napínavá a podmanivá kniha, kterou si musíte přečíst!

5.2.2019 v 21:31 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 153 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Gabriela Stašová

Žena dnes

Tohle není název korporátního časopisu, ale menšího zamyšlení nad kontinuitou formování dnešní ženy. Jaká má být a kam má směřovat dnešní žena? Otázka je složitá a zároveň prostá.

22.2.2019 v 23:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

„Zlatej socík ..."

„Nechceš něco nakoupit k jídlu?“ pípla zpráva, rozťala svým zvukem nemocniční ticho a vyrušila mě z hypnotizování kapačky.

22.2.2019 v 19:23 | Karma článku: 13.61 | Přečteno: 654 | Diskuse

Markéta Kabourková

Jak se tvoří krize

A tebe opravdu zajímají názory tohoto člověka či rádoby dalších „specialistů“ a „ekonomů“? To je otázka, kterou jsem položila svému kamarádovi, který je vlastníkem střední firmy.

22.2.2019 v 19:19 | Karma článku: 16.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Jan Dvořák

Každý týden touto dobou vám může přijít pošta. Jindy ne

Česká pošta racionalizuje. Nemůže si už dovolit takovou rozmařilost, jakou je na konci druhé dekády jedenadvacátého století roznášet po domech zásilky každý den, jak to bývalo za rakouského mocnářství.

22.2.2019 v 18:36 | Karma článku: 16.76 | Přečteno: 291 | Diskuse

Mária Tvrdoňová

Ex-moslim hovorí o islamofóbii versus slobodofóbii.

Keď Rachid opustil islam a konvertoval na kresťanstvo, musel utiecť z Maroka. Nemôže ísť do žiadnej moslimskej krajiny, lebo mu tam hrozí smrť. Avšak v “slobodných“ západných krajinách používajú iný nástroj na to, aby ho umlčali.

22.2.2019 v 16:19 | Karma článku: 21.45 | Přečteno: 439 | Diskuse
Počet článků 410 Celková karma 18.19 Průměrná čtenost 4464

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz