Recenze knihy „Každý den s Bohem“ od Dana Drápala

5. 12. 2018 18:31:56
Poslední kniha teologa, spisovatele a překladatele Dana Drápala, která se objevila na knižních pultech v září, se jmenuje „Každý den s Bohem“ s podtitulem „365 + 1 biblické povzbuzení“. Jedná se o knihu naučnou a pro každý den.

Drápal je dlouhodobě znám v křesťanském prostředí svými knihami, které se zabývají převážně teologickými otázkami ovlivňujícími víru v Ježíše Krista, ale také knihami o vztazích a rodině, články o politice.

CO PŘIVEDLO AUTORA K MYŠLENCE NAPSAT TAKOVOUTO KNIHU?

S myšlenkou, že by napsal knihu „Každý den s Bohem“ si pohrával několik let, ale nenacházel odvahu. „Takovou knihu by měl napsat člověk, který má už něco za sebou,“ svěřil se Drápal. „Snad jsem k tomu už ve svém věku dospěl.“

Počátečním impulsem byla jeho maminka, kterou měl Drápal velmi rád. Ta byla během svého křesťanského života zvyklá pravidelně číst krátká duchovní zamyšlení. Čerpala z českých publikací, ale také ze zahraničních.

Biblické verše citované převážně z Českého studijního překladu, místy z Bible kralické nebo z Bible21, si autor vybíral náhodně.

PRO KOHO PSAL AUTOR KNIHU?

A pro jaké čtenáře knihu psal? „Knížka, kterou držíte v ruce, je psána pro lidi, kteří jsou v presu – a právě teď nemají čas na hlubší studium, ba ani na jednu celou kapitolu. Za chvilku se probudí děti. Nebo: Konečně jsem doma po náročném dni, a dnes jsem Bibli neotevřel, a přitom už brzy usnu. Nebo: Ten telefonát mě rozhodil. Musím se zklidnit a něco si přečíst, abych se vzpamatovala,“ píše v úvodu Drápal.

Cílem knihy tedy není nahradit pravidelnou četbu Písma svatého, ale kniha má nás, čtenáře, povzbudit, potěšit v našem každodenním životě, přiblížit nás k Bohu, způsobit, že se zamyslíme společně s autorem nad jednotlivými biblickými verši a poznáme Boží charakter a jeho jednání. Zkrátka budeme Boha chtít poznávat víc než dosud.

„V čem je přikázání, které Pán Ježíš dal svým učedníkům během poslední večeře, nové? Říká přece, že nám dává nové přikázání. Domnívám se, že odpověď je následující: „Staré“ přikázání mluvilo o tom, že máme milovat svého bližního jako sebe sama. „Nové“ přikázání říká, že máme bližního milovat, jak Pán miluje nás. Můžeme si být jisti, že Pán nás miluje víc, než milujeme my sami sebe. Ve skutečnosti patrně všichni známe lidi, kteří sami sebe moc rádi nemají.“

„Každý den s Bohem“, Dan Drápal

Kniha je napsána s velkým pochopením pro lidské problémy, kterým čelíme, s láskou a moudrostí. Nenajdete v ní žádné odsouzení, ale spíš pohlazení pro duši, mohu-li to tak vyjádřit.

Dan Drápal (*1949) je spisovatel, teolog a překladatel. Vystudoval Evangelickou bohosloveckou fakultu J. A. K. v Praze. Místo vikáře v ČCE nemohl však vykonávat kvůli politické angažovanosti v roce 1968 a pracoval jako topič. Od roku 1977 byl vikářem ve sboru ČCE v Praze 7 – Na Maninách. V roce 1978 zažil osobní setkání s Bohem a obrácení. Důsledkem byl dramatický růst církve. V roce 1985 se stal sbor ČCE největším v Praze, což po roce 1989 vedlo k oddělení se od ČCE a vytvoření Křesťanského společenství, kde Drápal působil jako vedoucí až do své rezignace v roce 2004. V roce 2007 byl předsedou KDU-ČSL na Praze 8. Je zakladatelem a prvním šéfredaktorem Konzervativních listů. Napsal asi třicet knih.

AUTORŮV STYL, JAZYK, PROVEDENÍ KNIHY

Kniha je napsána spisovným jazykem. Je velmi zajímavá a srozumitelná pro každého čtenáře, ať již dospívajícího či dospělého. Formát knihy A5 je ideální velikostí do kapsy, pánské aktovky či dámské kabelky a nezabere mnoho místa. Pevná vazba s krásnou grafikou činí z knihy ideální a přitom krásný dárek, kterým potěšíte nejen rodinu, přátele, ale také své známé, kteří ještě Boha neznají.

„Jednou ze základních potřeb člověka je vědět, že náš život má nějaký smysl. Pokud člověk není cynický, pokud zcela nepropadl sobectví, má touhu pomáhat druhým nebo pracovat na tom, aby nějak prospěl tomu kousku země, na kterém žije. Jinými slovy, touží nést ovoce.“

„Každý den s Bohem“, Dan Drápal

Kniha byla původně napsána pro Evangelický týdeník.

Krásný adventní čas a hodně dobré četby Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

DRÁPAL, DAN. Každý den s Bohem. 365 + 1 biblické povzbuzení. Nakladatelství KMS, s. r. o. 2018, Praha. I. vydání. ISBN 978-80-87904-66-4

Životopis Dana Drápala je dostupný na dan-drapal.cz zde: http://dan-drapal.cz/index.php/cz/neco-o-mne

Fotografie Dana Drápala je dostupná na webu konzervativnistrana.cz zde: http://www.konzervativnistrana.cz/osobnosti.html?tx_feuserlisting_pi1%5BshowUid%5D=4

Fotografie knihy „Každý den s Bohem“ je dostupná na kms.praha.cz.

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 5.12.2018 18:31 | karma článku: 21.25 | přečteno: 354x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

President Miloš Zeman záměrně lže o účastnících demonstrací

President Miloš Zeman veřejně prohlásil, že na demonstraci 4. června 2019 na Václavském náměstí byli jenom Pražáci. Kromě nich se ale do Prahy sjeli lidé z 243 měst a 1500 obcí. Proč Zeman záměrně lže? Bojí se demonstrantů?

15.6.2019 v 13:45 | Karma článku: 38.35 | Přečteno: 3367 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Vtipná reportáž z další demonstrace „Máme toho dost!“ v Ústí nad Labem

Dámy a pánové, nynější ohlédnutí za poslední demonstrací "Máme toho dost!" v Ústí nad Labem pojmu poněkud zábavnou formou a odlehčím to (byť upozorňuji předem, že píši pouze o tom, co se odehrálo a myslím to zcela vážně).

13.6.2019 v 20:26 | Karma článku: 30.15 | Přečteno: 4433 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Proč chodím na demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracie?

Kdyby mi někdo před dvěma roky řekl, že si připnu na oblečení placku a začnu chodit s vlajkou na demonstrace, vysmála bych se mu! Ale současná politická situace mě zneklidňuje a občanská nespokojenost mě žene do ulic. A já musím!

6.6.2019 v 16:21 | Karma článku: 27.18 | Přečteno: 1056 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Reportáž z demonstrace „Máme toho dost!“ v Ústí nad Labem

V úterý 28. května 2019 jsem se vydala na demonstraci „Máme toho dost!“ pořádanou v Ústí nad Labem nadšenci ze spolku Milion chvilek pro demokracii. Na Mírovém náměstí se sešly tři stovky lidí! Co vede lidi do ulic? Co chtějí?

29.5.2019 v 18:26 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 7298 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Veverka

NSA - nový tunel na peníze do sportu

Tak už to skoro vypadá, že budeme mít Národní sportovní agenturu, v čele bude nejspíš Hnilička - bývalý sportovec, takže pokud vezmeme v úvahu, že neexistuje jakákoliv koncepce pro oblast sportu, tak diletantské vedení to rozsekne

19.6.2019 v 2:15 | Karma článku: 16.93 | Přečteno: 331 |

Marek Trizuljak

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí (tak jako jazyk stále naráží na vylomený zub)

Reaguji na články Jana Zieglera a Jiřího Turnera k tématu obnovy Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí

18.6.2019 v 23:56 | Karma článku: 21.46 | Přečteno: 570 | Diskuse

Jan Tichý

Milion chvilek pro literaturu

Čtení knih poskytuje člověku dostatek času k tomu, aby si utvářel na věci širší názor a aby pouze nepřijímal zkratkovité informace z kdejakých článků, jak je dnes obvyklé.

18.6.2019 v 23:01 | Karma článku: 10.79 | Přečteno: 150 |

Jan Pražák

Občane České republiky, buď vděčný svému státu!

Ve žhavém pátečním odpoledni šplhala teplota nad třicet stupňů. Vidina přecpaného autobusu na ještě přecpanějších předvíkendových silnicích mě přiměla udělat změnu a zvolit k cestě z práce vlak.

18.6.2019 v 21:20 | Karma článku: 21.31 | Přečteno: 575 | Diskuse

Libor Chrášťanský

Že mi Soros zatím nic neposlal?

Asi někteří stojí na špatné straně náměstí, když jinde se rozdávají za účast prachy. Proč se smějeme lidem, kteří na ta náměstí chodí? Jsme stále ti stejní chudáčci čecháčci, co nikdy nic nedotáhli a nedokáží být trvale jednotní?

18.6.2019 v 21:07 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 886 | Diskuse
Počet článků 423 Celková karma 31.41 Průměrná čtenost 4424

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz