Recenze knihy „Každý den s Bohem“ od Dana Drápala

5. 12. 2018 18:31:56
Poslední kniha teologa, spisovatele a překladatele Dana Drápala, která se objevila na knižních pultech v září, se jmenuje „Každý den s Bohem“ s podtitulem „365 + 1 biblické povzbuzení“. Jedná se o knihu naučnou a pro každý den.

Drápal je dlouhodobě znám v křesťanském prostředí svými knihami, které se zabývají převážně teologickými otázkami ovlivňujícími víru v Ježíše Krista, ale také knihami o vztazích a rodině, články o politice.

CO PŘIVEDLO AUTORA K MYŠLENCE NAPSAT TAKOVOUTO KNIHU?

S myšlenkou, že by napsal knihu „Každý den s Bohem“ si pohrával několik let, ale nenacházel odvahu. „Takovou knihu by měl napsat člověk, který má už něco za sebou,“ svěřil se Drápal. „Snad jsem k tomu už ve svém věku dospěl.“

Počátečním impulsem byla jeho maminka, kterou měl Drápal velmi rád. Ta byla během svého křesťanského života zvyklá pravidelně číst krátká duchovní zamyšlení. Čerpala z českých publikací, ale také ze zahraničních.

Biblické verše citované převážně z Českého studijního překladu, místy z Bible kralické nebo z Bible21, si autor vybíral náhodně.

PRO KOHO PSAL AUTOR KNIHU?

A pro jaké čtenáře knihu psal? „Knížka, kterou držíte v ruce, je psána pro lidi, kteří jsou v presu – a právě teď nemají čas na hlubší studium, ba ani na jednu celou kapitolu. Za chvilku se probudí děti. Nebo: Konečně jsem doma po náročném dni, a dnes jsem Bibli neotevřel, a přitom už brzy usnu. Nebo: Ten telefonát mě rozhodil. Musím se zklidnit a něco si přečíst, abych se vzpamatovala,“ píše v úvodu Drápal.

Cílem knihy tedy není nahradit pravidelnou četbu Písma svatého, ale kniha má nás, čtenáře, povzbudit, potěšit v našem každodenním životě, přiblížit nás k Bohu, způsobit, že se zamyslíme společně s autorem nad jednotlivými biblickými verši a poznáme Boží charakter a jeho jednání. Zkrátka budeme Boha chtít poznávat víc než dosud.

„V čem je přikázání, které Pán Ježíš dal svým učedníkům během poslední večeře, nové? Říká přece, že nám dává nové přikázání. Domnívám se, že odpověď je následující: „Staré“ přikázání mluvilo o tom, že máme milovat svého bližního jako sebe sama. „Nové“ přikázání říká, že máme bližního milovat, jak Pán miluje nás. Můžeme si být jisti, že Pán nás miluje víc, než milujeme my sami sebe. Ve skutečnosti patrně všichni známe lidi, kteří sami sebe moc rádi nemají.“

„Každý den s Bohem“, Dan Drápal

Kniha je napsána s velkým pochopením pro lidské problémy, kterým čelíme, s láskou a moudrostí. Nenajdete v ní žádné odsouzení, ale spíš pohlazení pro duši, mohu-li to tak vyjádřit.

Dan Drápal (*1949) je spisovatel, teolog a překladatel. Vystudoval Evangelickou bohosloveckou fakultu J. A. K. v Praze. Místo vikáře v ČCE nemohl však vykonávat kvůli politické angažovanosti v roce 1968 a pracoval jako topič. Od roku 1977 byl vikářem ve sboru ČCE v Praze 7 – Na Maninách. V roce 1978 zažil osobní setkání s Bohem a obrácení. Důsledkem byl dramatický růst církve. V roce 1985 se stal sbor ČCE největším v Praze, což po roce 1989 vedlo k oddělení se od ČCE a vytvoření Křesťanského společenství, kde Drápal působil jako vedoucí až do své rezignace v roce 2004. V roce 2007 byl předsedou KDU-ČSL na Praze 8. Je zakladatelem a prvním šéfredaktorem Konzervativních listů. Napsal asi třicet knih.

AUTORŮV STYL, JAZYK, PROVEDENÍ KNIHY

Kniha je napsána spisovným jazykem. Je velmi zajímavá a srozumitelná pro každého čtenáře, ať již dospívajícího či dospělého. Formát knihy A5 je ideální velikostí do kapsy, pánské aktovky či dámské kabelky a nezabere mnoho místa. Pevná vazba s krásnou grafikou činí z knihy ideální a přitom krásný dárek, kterým potěšíte nejen rodinu, přátele, ale také své známé, kteří ještě Boha neznají.

„Jednou ze základních potřeb člověka je vědět, že náš život má nějaký smysl. Pokud člověk není cynický, pokud zcela nepropadl sobectví, má touhu pomáhat druhým nebo pracovat na tom, aby nějak prospěl tomu kousku země, na kterém žije. Jinými slovy, touží nést ovoce.“

„Každý den s Bohem“, Dan Drápal

Kniha byla původně napsána pro Evangelický týdeník.

Krásný adventní čas a hodně dobré četby Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

DRÁPAL, DAN. Každý den s Bohem. 365 + 1 biblické povzbuzení. Nakladatelství KMS, s. r. o. 2018, Praha. I. vydání. ISBN 978-80-87904-66-4

Životopis Dana Drápala je dostupný na dan-drapal.cz zde: http://dan-drapal.cz/index.php/cz/neco-o-mne

Fotografie Dana Drápala je dostupná na webu konzervativnistrana.cz zde: http://www.konzervativnistrana.cz/osobnosti.html?tx_feuserlisting_pi1%5BshowUid%5D=4

Fotografie knihy „Každý den s Bohem“ je dostupná na kms.praha.cz.

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 5.12.2018 18:31 | karma článku: 16.72 | přečteno: 266x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Co je to vlastně hřích?

Předvánoční čas je časem hledání a rozjímání. Je to výjimečný čas, abychom se zastavili a zamysleli se, proč vlastně slavíme každý rok Vánoce? Proč se narodil v judském Betlémě Ježíš? Jak to souvisí s hříchem? A jak s námi?

30.11.2018 v 15:20 | Karma článku: 18.25 | Přečteno: 436 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Pohled do zákulisí nejstaršího řemesla, životů prostitutek a hlubokého pocitu viny

Česká televize uvedla zajímavý dokument „Živí mě sex“, ve kterém odhaluje pozadí české prostituce. Různé druhy prostitutek prozrazují, co je k prodávání jejich těla přivedlo. Co mají všechny společné? Hluboký pocit viny.

23.11.2018 v 15:30 | Karma článku: 25.42 | Přečteno: 1863 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Vztahy, sex, rodina“ od Dana Drápala

Vztahy, manželství, rozvod, výchova dětí, celibát i aktuální témata jako rovnoprávnost muže a ženy, gender, změna pohlaví, homosexualové a tolik požadovaná adopce dětí a mnohem víc nabízí kniha Dana Drápala "Vztahy, sex, rodina".

21.11.2018 v 18:21 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 375 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohm Vladimir

Blížící se ekonomická krize je pomoc od přírody, aneb jak nám pomůže od nadbytku

Vývoj moderního člověka pokračuje neustálým egoistickým vývojem za uspokojením materiálních tužeb. Ekonomika je zaměřena na produkci nadbytku za účelem zisku.

18.12.2018 v 20:18 | Karma článku: 11.10 | Přečteno: 571 | Diskuse

Libor Čermák

Jak by měla, či spíš, jak by neměla vypadat ideální morální autorita?

Výročí smrti Václava Havla vyvolalo v mnohých nostalgii po nějaké morální autoritě. A tak bych se chtěl zamyslet, jak se má taková ideální morální autorita současnosti chovat, aby byla za morální autoritu považována širšími masy.

18.12.2018 v 20:05 | Karma článku: 22.64 | Přečteno: 319 |

Karel Trčálek

Václav Havel pro mne neznamenal a neznamená vůbec nic (když nepočítám koloběžku)

Na Andreje Babiše po letech prasklo, že spolupracoval s tajnou policií. Vsadil bych se, že nebýt velkého skartování u nás, tak by V. Havel dopadl podobně.

18.12.2018 v 18:35 | Karma článku: 29.83 | Přečteno: 1342 | Diskuse

František Kšír

Jak jsem se stal imunní vůči nesmyslným pokutám.

Čas od času nás řidiče zastaví policie a snaží se nám vnutit jejich představu o spáchání přestupku.

18.12.2018 v 16:29 | Karma článku: 35.50 | Přečteno: 2270 | Diskuse

Simona Podlipská

Také jsem se napálila na podvodný eshop, ale ...peníze jsou zpět. Jak? čtěte návod

V ČR jsou nyní stovky lidí, co se napálili na podvodné eshopy. Někteří jen však polamentovali na sociálních sítích, ale přitom je to dost jednoduché dostat své peníze zpět, ale nikdo jak vidím zájem nemá. Já ano. Zde je návod .

18.12.2018 v 16:24 | Karma článku: 33.38 | Přečteno: 2417 | Diskuse
Počet článků 400 Celková karma 21.48 Průměrná čtenost 4540

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz