Recenze knihy „Každý den s Bohem“ od Dana Drápala

5. 12. 2018 18:31:56
Poslední kniha teologa, spisovatele a překladatele Dana Drápala, která se objevila na knižních pultech v září, se jmenuje „Každý den s Bohem“ s podtitulem „365 + 1 biblické povzbuzení“. Jedná se o knihu naučnou a pro každý den.

Drápal je dlouhodobě znám v křesťanském prostředí svými knihami, které se zabývají převážně teologickými otázkami ovlivňujícími víru v Ježíše Krista, ale také knihami o vztazích a rodině, články o politice.

CO PŘIVEDLO AUTORA K MYŠLENCE NAPSAT TAKOVOUTO KNIHU?

S myšlenkou, že by napsal knihu „Každý den s Bohem“ si pohrával několik let, ale nenacházel odvahu. „Takovou knihu by měl napsat člověk, který má už něco za sebou,“ svěřil se Drápal. „Snad jsem k tomu už ve svém věku dospěl.“

Počátečním impulsem byla jeho maminka, kterou měl Drápal velmi rád. Ta byla během svého křesťanského života zvyklá pravidelně číst krátká duchovní zamyšlení. Čerpala z českých publikací, ale také ze zahraničních.

Biblické verše citované převážně z Českého studijního překladu, místy z Bible kralické nebo z Bible21, si autor vybíral náhodně.

PRO KOHO PSAL AUTOR KNIHU?

A pro jaké čtenáře knihu psal? „Knížka, kterou držíte v ruce, je psána pro lidi, kteří jsou v presu – a právě teď nemají čas na hlubší studium, ba ani na jednu celou kapitolu. Za chvilku se probudí děti. Nebo: Konečně jsem doma po náročném dni, a dnes jsem Bibli neotevřel, a přitom už brzy usnu. Nebo: Ten telefonát mě rozhodil. Musím se zklidnit a něco si přečíst, abych se vzpamatovala,“ píše v úvodu Drápal.

Cílem knihy tedy není nahradit pravidelnou četbu Písma svatého, ale kniha má nás, čtenáře, povzbudit, potěšit v našem každodenním životě, přiblížit nás k Bohu, způsobit, že se zamyslíme společně s autorem nad jednotlivými biblickými verši a poznáme Boží charakter a jeho jednání. Zkrátka budeme Boha chtít poznávat víc než dosud.

„V čem je přikázání, které Pán Ježíš dal svým učedníkům během poslední večeře, nové? Říká přece, že nám dává nové přikázání. Domnívám se, že odpověď je následující: „Staré“ přikázání mluvilo o tom, že máme milovat svého bližního jako sebe sama. „Nové“ přikázání říká, že máme bližního milovat, jak Pán miluje nás. Můžeme si být jisti, že Pán nás miluje víc, než milujeme my sami sebe. Ve skutečnosti patrně všichni známe lidi, kteří sami sebe moc rádi nemají.“

„Každý den s Bohem“, Dan Drápal

Kniha je napsána s velkým pochopením pro lidské problémy, kterým čelíme, s láskou a moudrostí. Nenajdete v ní žádné odsouzení, ale spíš pohlazení pro duši, mohu-li to tak vyjádřit.

Dan Drápal (*1949) je spisovatel, teolog a překladatel. Vystudoval Evangelickou bohosloveckou fakultu J. A. K. v Praze. Místo vikáře v ČCE nemohl však vykonávat kvůli politické angažovanosti v roce 1968 a pracoval jako topič. Od roku 1977 byl vikářem ve sboru ČCE v Praze 7 – Na Maninách. V roce 1978 zažil osobní setkání s Bohem a obrácení. Důsledkem byl dramatický růst církve. V roce 1985 se stal sbor ČCE největším v Praze, což po roce 1989 vedlo k oddělení se od ČCE a vytvoření Křesťanského společenství, kde Drápal působil jako vedoucí až do své rezignace v roce 2004. V roce 2007 byl předsedou KDU-ČSL na Praze 8. Je zakladatelem a prvním šéfredaktorem Konzervativních listů. Napsal asi třicet knih.

AUTORŮV STYL, JAZYK, PROVEDENÍ KNIHY

Kniha je napsána spisovným jazykem. Je velmi zajímavá a srozumitelná pro každého čtenáře, ať již dospívajícího či dospělého. Formát knihy A5 je ideální velikostí do kapsy, pánské aktovky či dámské kabelky a nezabere mnoho místa. Pevná vazba s krásnou grafikou činí z knihy ideální a přitom krásný dárek, kterým potěšíte nejen rodinu, přátele, ale také své známé, kteří ještě Boha neznají.

„Jednou ze základních potřeb člověka je vědět, že náš život má nějaký smysl. Pokud člověk není cynický, pokud zcela nepropadl sobectví, má touhu pomáhat druhým nebo pracovat na tom, aby nějak prospěl tomu kousku země, na kterém žije. Jinými slovy, touží nést ovoce.“

„Každý den s Bohem“, Dan Drápal

Kniha byla původně napsána pro Evangelický týdeník.

Krásný adventní čas a hodně dobré četby Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

DRÁPAL, DAN. Každý den s Bohem. 365 + 1 biblické povzbuzení. Nakladatelství KMS, s. r. o. 2018, Praha. I. vydání. ISBN 978-80-87904-66-4

Životopis Dana Drápala je dostupný na dan-drapal.cz zde: http://dan-drapal.cz/index.php/cz/neco-o-mne

Fotografie Dana Drápala je dostupná na webu konzervativnistrana.cz zde: http://www.konzervativnistrana.cz/osobnosti.html?tx_feuserlisting_pi1%5BshowUid%5D=4

Fotografie knihy „Každý den s Bohem“ je dostupná na kms.praha.cz.

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 5.12.2018 18:31 | karma článku: 21.25 | přečteno: 338x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Plamen a květ“ od Kathleen E. Woodiwiss

Historický román „Plamen a květ“ od spisovatelky Kathleen E. Woodiwiss dobyl svět před 50 léty. Bouřlivý charismatický kapitán lodi Brandon Birmingham se za neobvyklých okolností seznamuje s mladičkou dívkou Heather Simmonsovou...

23.3.2019 v 15:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Výstava Schichtova epopej v muzeu Ústí nad Labem

Výstava Schichtova epopej láká na plátna z českých dějin, ale také nám přiblíží rod průmyslníků Schichtových, kteří dobyli Evropu drogisticko-potravinářskými výrobky – mýdlo s Jelenem, krém Elida, Ceres, Pitralon, Vegetol...

13.3.2019 v 15:15 | Karma článku: 17.98 | Přečteno: 256 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Od papeže, který kryje sexuální predátory, se oběti žádné pomoci nedočkají

Papež František chce prý brát vážně sexuální násilí duchovních a chránit děti. Sám ale v minulosti obětem sexuálního násilí jako arcibiskup nepomohl. A z kněžích, kteří sexuálně obtěžovali děti, učinil své poradce ve Vatikánu.

1.3.2019 v 9:42 | Karma článku: 34.11 | Přečteno: 1782 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Svátek sv. Valentýna jako povinnost nebo příležitost k vyznání lásky?

14. únor je svátkem všech zamilovaných. Slavíte svátek sv. Valentýna nebo ho ignorujete? Je to příležitost, jak někomu dát najevo, že ho milujeme? Můj článek o tom, jak jsem tento svátek slavila i neslavila já.

14.2.2019 v 12:45 | Karma článku: 17.19 | Přečteno: 347 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Provazník

Slovo je mocnější než pěst!

Je znamením doby, že mnoho lidí, včetně těch s právnickým vzděláním, má tendenci bagatelizovat sílu a moc slova. Vzhledem k tomu, že tento předsudek patří k těm společensky nejnebezpečnějším, pojďme si říct o něm pár slov.

24.3.2019 v 2:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 136 | Diskuse

Tomáš Flaška

Moudré kroky pana prezidenta Zemana

Náš moudrý pan prezident díky svému zdraví už není moc vidět. Ale když ho občas převezou z lánského úkrytu na veřejnost, tak to stojí za to.

23.3.2019 v 20:54 | Karma článku: 31.45 | Přečteno: 1143 | Diskuse

Jan Šik

Být hrdý na svou vlast

Není nic špatného na tom mít rád svou vlast. Nikdo by se neměl stydět za rodnou zem. I když ji každý ve svém srdci vnímáme jinak.

23.3.2019 v 18:00 | Karma článku: 9.68 | Přečteno: 135 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Plamen a květ“ od Kathleen E. Woodiwiss

Historický román „Plamen a květ“ od spisovatelky Kathleen E. Woodiwiss dobyl svět před 50 léty. Bouřlivý charismatický kapitán lodi Brandon Birmingham se za neobvyklých okolností seznamuje s mladičkou dívkou Heather Simmonsovou...

23.3.2019 v 15:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Dalibor Martišek

Jak jsem se ocitl v jiném vesmíru

Před několika dny jsem se ocitl v jiném vesmíru. Navštívil jsem totiž přednášku profesora filozofie Univerzity Karlovy s názvem "Proč funguje Hejného metoda" (a aby nedošlo k omylu, tím přednášejím nebyl profesor Hejný).

23.3.2019 v 13:27 | Karma článku: 18.53 | Přečteno: 371 | Diskuse
Počet článků 413 Celková karma 20.14 Průměrná čtenost 4444

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz