Co je to vlastně hřích?

30. 11. 2018 15:20:29
Předvánoční čas je časem hledání a rozjímání. Je to výjimečný čas, abychom se zastavili a zamysleli se, proč vlastně slavíme každý rok Vánoce? Proč se narodil v judském Betlémě Ježíš? Jak to souvisí s hříchem? A jak s námi?

Během několika posledních let jsem narazila na lidi různého věku, vzdělání, profesí, pohlaví i vyznání a všichni se mě ptali na totéž - CO JE TO HŘÍCH? Že by se v naší společnosti něco dělo? Že by se lidi začínali zajímat o Boží cesty a Boží vůli ve svých životech? Že bychom my všichni začínali hledat něco jiného než hmotné statky, peníze, kariéru, nákladné dovolené, hobby a adrenalinové sporty?

Pokaždé se snažím lidem vysvětlit, že hřích je zlo, které máme v srdci - zlé myšlenky a představy o lidech, sobě samých, zlé plány, které si vymyslíme, špatné skutky, které děláme. To všechno je hřích, který nás odděluje od Boha. Ale toto není to základní zlo, skutky jsou jen výsledek toho, jak žijeme. Sami od sebe nejsme schopni učinit nic dobrého.

Hodně lidí se brání, že oni přece nic zlého pro druhé neplánují. „Snažím se chovat vůči druhým ohleduplně, nedělám nic špatného, nikomu neubližuju, nevraždím, nekradu a snažím se nelhat, dokonce dávám i na charitu! To je přece dost, ne?“ říkají a jsou o tom přesvědčeni.

Opravdu věří, že jsou dobří lidé. Věřím jim, že jsou sami o sobě přesvědčeni, že jsou dobří lidé, ale nevěřím, že tomu tak ve skutečnosti je. Ostatně už i milující rodiče mohou na svém milovaném dítěti starém několik měsíců pozorovat, jak vypadá taková vzpoura, vzdor a sem tam i nějaký naschvál, který jim dítě provede. A že nejde o roztomilé malé nevinné andílky.

Bůh má zcela jiná měřítka než my, lidé. Skutky jsou jen výsledky. Můžeme se snažit dělat dobré skutky – ale jak by to potom vypadalo v nebi? Copak je Bůh obchodník? Copak je možné si záchranu duše (věčný život) koupit (zasloužit) za dobré skutky? To nejde! Je to vyloučeno!

Je ale zajímavé, kolik lidí (a dokonce i oddaných věřících) si to myslí! Když jim řeknu, že v Bibli nic takového není, jsou velmi překvapeni. Snad proto, že v tomto omylu celá léta žijí, ale Bibli nečtou a tudíž ani neznají.

To bychom se pak rovnou mohli vrátit do středověku a církve by mohly znovu najet na systém prodávání odpustků. Tehdy Římskokatolická církev prohlašovala, že zakoupením odpustků se lidem dostane nejen odpuštění, ale i záruka, že se dostanou do nebe.

Ne, tak to u milujícího, ale zároveň i spravedlivého Boha opravdu nefunguje. Prvotním problémem je totiž nevěra. To je základní hřích. Že vůbec nevěříme v Boha.

V Janově evangeliu 16,9 Ježíš říká, že: „...hřích je v tom, že nevěří ve mne.“

Vzpomínám si na jednoho mladého muže, který si o sobě myslel, že je dobrý člověk. Kdykoliv jsme se spolu setkali, snažil se na mě zapůsobit. Dva měsíce se snažil mistrně předstírat něco, co nebyl. Jeho slova o tom, že by druhým nedělal nic špatného, protože je přesvědčen, že se mu to vrátí, nebo že chce vždycky svou práci pro druhé odvést jako podnikatel co nejlépe, jak umí. Že jako muž je věrný ženě, se kterou je ve vztahu a na jinou se ani nepodívá... No, těch krásných slov bylo opravdu hodně.

Tehdy jsem si říkala, že jestli takový je ve skutečnosti, že to musí být výjimečný muž, kterého bych si mohla hluboce vážit a milovat jej. Postupem času jsem si začala všímat, jestli to, co říká, také potvrzují jeho skutky.

Byla jsem v šoku! Zjišťovala jsem, jak se všechna krásná slova rozplývají, a já vidím krutou realitu. Měla jsem před sebou muže, který se profiloval jako charakterní člověk, ale ve skutečnosti to byl mistr lži! A nejen to. Podváděl vždycky, když měl dojem, že ho nikdo nepřistihne. Neměl problém okrást své klienty, když pracoval na jejich zakázce. „Viděl jsem v jejich bytě, kolik toho mají! Vždyť žijou v takovém přepychu, že si ani nevšimnou, že jim něco chybí! Tak jsem si to vzal! Proč ne?! Mně to pomůže a jim to chybět nebude!“ vyprávěl mi.

Neměl problém obelhávat vlastní přátele, lhát rodině a mne nevyjímaje. Když jsem to zjistila, definitivně jsme se rozloučili. Samozřejmě, že vůbec nechápal, proč.

Zajímavé na tom bylo, že tento mladý muž to dělal tak dlouho a tak mazaně, že si z toho vytvořit jakýsi celoživotní systém podvodu a klamu. Vůbec mu to nepřišlo divné a jako špatné to nevnímal. Byl přesvědčen, že je dobrý člověk a to, co dělá, je správné a ostatní to pochopí.

Na tomto příkladu je pěkně vidět, že to zlo, které bylo v srdci onoho mladého muže, byl hřích nevěry. Nevěřil v Boha, který všechno na tomto světě vidí a řídí. Nevěřil v Boha, který ho stvořil a také zná jeho srdce a všechno, co s ním souvisí. Z tohoto hříchu nevěry pramenilo všechno ostatní. Způsob, jakým žil, co říkal a jak se choval a jednal s druhými lidmi.

„Říká blázen v srdci svém: ́Není Boha. ́ Porušeni jsou, a ohavnou páší nepravost; není, kdo by činil dobré. Bůh s nebe popatřil na syny lidské, aby viděl, byl-li by kdo rozumný a hledající Boha. Aj, každý z nich nazpět odšel, napořád neužiteční učiněni jsou; není, kdo by činil dobré, není ani jednoho.“

Žalm 53, 2 – 4 (Bible kralická)

Právě předvánoční čas, kdy si připomínáme narození Spasitele Ježíše v judském Betlémě, je vynikající příležitostí, abychom se zamysleli, o co vlastně šlo a jak to může změnit naše životy. Proč se narodil Boží Syn Ježíš? Proč přišel na tento svět?

„Nebo tak Bůh miloval svět, že Syna svého jednorozeného dal, aby každý, kdož věří v něho, nezahynul, ale měl život věčný.“

Janovo evangelium 3,16 (Bible kralická)

Ježíš přišel proto, aby nám jenom pouhou vírou (zadarmo, bez dobrých skutků) v Něj, daroval život věčný.

Žádná dřina, žádné dobré skutky, žádné tučné příspěvky na charitu a další dobročinné projekty, žádné odříkávání otčenášů a zdrávasů, žádné bičování a další tělesné tresty, trýznivé půsty a odříkání, žádné odpustky, žádný očistec... Ne, nic z toho není třeba. Nic z toho nepomůže. Stačí jenom věřit! Tak snadné to je! To je věčný život v Ježíši Kristu, který nabízí Bůh nám všem. O tom je pravý smysl Vánoc.

Krásný adventní víkend Vám všem přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Bible kralická, Písmo svaté Starého a Nového zákona. Česká biblická společnost, 2015. Praha. 5. vydání. 256 stran. ISBN 978-80-87287-77-4.

Fotografie Isaaca Toru je zdarma ke stažení na flikr.com zde:

https://www.flickr.com/photos/andormix/8273456962/sizes/c/

Fotografie od aliciasanp je zdarma ke stažení na flikr.com zde:

https://www.flickr.com/photos/82558158@N06/16062610535/sizes/c/

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 30.11.2018 15:20 | karma článku: 18.25 | přečteno: 436x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Každý den s Bohem“ od Dana Drápala

Poslední kniha teologa, spisovatele a překladatele Dana Drápala, která se objevila na knižních pultech v září, se jmenuje „Každý den s Bohem“ s podtitulem „365 + 1 biblické povzbuzení“. Jedná se o knihu naučnou a pro každý den.

5.12.2018 v 18:31 | Karma článku: 16.72 | Přečteno: 266 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Pohled do zákulisí nejstaršího řemesla, životů prostitutek a hlubokého pocitu viny

Česká televize uvedla zajímavý dokument „Živí mě sex“, ve kterém odhaluje pozadí české prostituce. Různé druhy prostitutek prozrazují, co je k prodávání jejich těla přivedlo. Co mají všechny společné? Hluboký pocit viny.

23.11.2018 v 15:30 | Karma článku: 25.42 | Přečteno: 1863 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Vztahy, sex, rodina“ od Dana Drápala

Vztahy, manželství, rozvod, výchova dětí, celibát i aktuální témata jako rovnoprávnost muže a ženy, gender, změna pohlaví, homosexualové a tolik požadovaná adopce dětí a mnohem víc nabízí kniha Dana Drápala "Vztahy, sex, rodina".

21.11.2018 v 18:21 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 375 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohm Vladimir

Blížící se ekonomická krize je pomoc od přírody, aneb jak nám pomůže od nadbytku

Vývoj moderního člověka pokračuje neustálým egoistickým vývojem za uspokojením materiálních tužeb. Ekonomika je zaměřena na produkci nadbytku za účelem zisku.

18.12.2018 v 20:18 | Karma článku: 11.44 | Přečteno: 584 | Diskuse

Libor Čermák

Jak by měla, či spíš, jak by neměla vypadat ideální morální autorita?

Výročí smrti Václava Havla vyvolalo v mnohých nostalgii po nějaké morální autoritě. A tak bych se chtěl zamyslet, jak se má taková ideální morální autorita současnosti chovat, aby byla za morální autoritu považována širšími masy.

18.12.2018 v 20:05 | Karma článku: 22.95 | Přečteno: 322 |

Karel Trčálek

Václav Havel pro mne neznamenal a neznamená vůbec nic (když nepočítám koloběžku)

Na Andreje Babiše po letech prasklo, že spolupracoval s tajnou policií. Vsadil bych se, že nebýt velkého skartování u nás, tak by V. Havel dopadl podobně.

18.12.2018 v 18:35 | Karma článku: 29.83 | Přečteno: 1354 | Diskuse

František Kšír

Jak jsem se stal imunní vůči nesmyslným pokutám.

Čas od času nás řidiče zastaví policie a snaží se nám vnutit jejich představu o spáchání přestupku.

18.12.2018 v 16:29 | Karma článku: 35.68 | Přečteno: 2298 | Diskuse

Simona Podlipská

Také jsem se napálila na podvodný eshop, ale ...peníze jsou zpět. Jak? čtěte návod

V ČR jsou nyní stovky lidí, co se napálili na podvodné eshopy. Někteří jen však polamentovali na sociálních sítích, ale přitom je to dost jednoduché dostat své peníze zpět, ale nikdo jak vidím zájem nemá. Já ano. Zde je návod .

18.12.2018 v 16:24 | Karma článku: 33.56 | Přečteno: 2448 | Diskuse
Počet článků 400 Celková karma 21.48 Průměrná čtenost 4540

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz