Rath a Hitler? To je jako kdybyste znovu vraždili Rathovu rodinu!

6. 02. 2009 1:32:14
Mediální scénu rozbouřilo poslední číslo týdeníku Reflex, který na titulní stránce přinesl fotomontáž středočeského hejtmana Davida Ratha s hitlerovským knírkem a typickou patkou. Na první pohled se může zdát, že se jedná o zdařilý vtip. A možná by i byl, kdyby ovšem polovina Rathovy rodiny nezemřela kvůli svému židovskému původu v koncentračních táborech.
Výtisk týdeníku Respekt č. 6/2009 přinesl tento týden v pondělí 2. února 2009 na titulní stránce ilustrovaný obrázek středočeského kraje s názvem "Republika Rath", s podtitulem "Reportáž z kraje, kde se vlády chobalka_respektopil Paroubkův zlý muž."

Na obrázku ve tvaru kraje, kterému vládne legitimně od krajských voleb David Rath, najdete nejrůznější obce a města s názvy podle jména svého hejtmana, např. Rathovník, Český Rath, Rathlav, Mladá Ratslav, Rathčany...

Nové číslo týdeníku Reflex č. 6/2009 vyšlo dne 5. února 2009 a na přední stránce přinesl časopis čtenářům fotografii Ratha s hitlerovským knírkem a typickou patkou, kruhy pod očima a zvrásněnou tváří. Všechno dohromady ve vás nemůže evokovat jinou představu než myšlenku na nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

Jde už o druhý týdeník, který se vyjadřuje k Rathově šéfování v kraji ve srovnání s politikou Třetí říše. Vše nejspíš odstartoval rozhovor, který poskytl Lidovým novinám. Ten vyšel v sobotním čísle dne 31. ledna 2009.

Lidové noviny uvedli Rathova slova: "Hitler vyřešil krizi tak, že začal zbrojit, čímž dal lidem práci a nastartodavid_rathval ekonomiku! On s tím vyhrál volby! Pak to tedy vyústilo ve válku... Liberální ekonomové na tohle zapomněli".Dál se v článku dočtete: "Protože to má logiku - zvýšit lidem příjmy, dotlačit je, aby začali utrácet. Jak řešil krizi Adolf Hitler?"

Šéfredaktor Reflexu Pavel Šafr uvedl 5. února 2009 pro ČRo1 – Radiožurnál v Ozvěnách dne, že výrok Ratha o řešení finanční krize s odkazem na řešení krize ve 30. letech minulého století v nacistickém Německu je údajně skandální a za posledních 20 let se nic takového na české politické scéně nestalo.

Podle Šafra vykazuje chování středočeského hejtmana prvky totality v souvislosti s personálními čistkami na úřadu a údajným nátlakem na lidi při hlasování v zastupitelstvu. Jak řekl Šafr, média mají vykonávat veřejnou kontrolu a Rath si zaslouží za své výroky „hrubou záplatu na hrubý pytel“.

Domnívám se, žauschwitz1.jpge politické soupeření nebo veřejná kontrola médií by měla být korektní. Pojmenovat fakta, odsoudit nešťastné výroky a zformulovat kritiku bez zacházení do osobních rovin. Od profesionálních politiků nebo novinářů bych očekávala, že se budou pohybovat v rámci etického kodexu.

Dá se pochopit, že někomu vadí David Rath z mnoha důvodů. Jistě, někteří lidé a jejich výroky se nám nelíbí osobně. Nemusíme milovat jejich verbální projev, image nebo nonverbální komunikaci, jejich politický vzestup nebo se nám nemusí líbit jejich plat.

Na to všechno máme subjektivní právo a můžeme si myslet své. Nikdy bych ale nedávala rovnítko mezi nacistického vůdce Třetí říše Adolfa Hitlera a středočeského hejtmana a poslance Parlamentu České republiky Davida Ratha. Zvlášť když se Hitler postaral o vyvraždění 6 milionů Židů, mezi kterými byla i polovina Rathovy rodiny.

shoa


http://zpravy.idnes.cz/rath-je-to-nechutne-od-reflexu-chci-za-hitlera-omluvu-pc3-/domaci.asp?c=A090205_095307_domaci_top

http://www.ceskenoviny.cz/domov/index_view.php?id=356806

http://www.kr-stredocesky.cz/portal/samosprava/hejtman/

www.flickr.com

http://www.respekt.cz/aktualni.php

 

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 6.2.2009 1:32 | karma článku: 25.72 | přečteno: 5567x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Posvátné místo“ od Barbary Woodové

Přeneseme se do luxusní čtvrti v Los Angeles, kde je po velkém zemětřesení objevena jeskyně se záhadnou malbou a pozůstatky dva tisíce let starými. Ty odkrývá archeoložka Erica a na její práci dohlíží její nepřítel, advokát Jared.

17.1.2019 v 20:20 | Karma článku: 5.53 | Přečteno: 107 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Úklidová firma s postiženými občany – utrpení nebo radost?

Náš dům najal na úklid v domě firmu, která zaměstnává postižené občany. Od začátku jsme se potýkali se zajímavými problémy, které bychom nevymysleli. Bez osobního dohledu to jde těžko. Je to tedy radost nebo utrpení?

11.1.2019 v 15:39 | Karma článku: 25.60 | Přečteno: 1395 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Vánoční přání 2018

Moji milí čtenáři, přátelé, kolegové a známí, rok se s rokem sešel a opět tu jsou vánoční svátky a s nimi moje přání.

26.12.2018 v 15:10 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 135 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dotkni se hvězd“ od Barbary Cartland

Jedna z nejplodnějších spisovatelek, která kdy žila, se jmenovala Barbara Cartland. Během svého života napsala víc jak sedm set knih. Tentokrát jsem si vybrala romantický historický román „Dotkni se hvězd“ z konce 19. století.

21.12.2018 v 15:23 | Karma článku: 14.68 | Přečteno: 187 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Ondřej Höppner

Průlomový případ: „Sestra Smrt“ vysoudila na deníku Blesk skoro milion korun

Vydavatel bulvárních deníků Blesk a Aha! mediální dům Czech News Center (CNC) má zdravotní sestře Věře Marešové zaplatit 840 tisíc korun za lživé články o tom, že zabila šest lidí. Děsivá souvislost s případem Petra Kramného.

17.1.2019 v 19:11 | Karma článku: 21.49 | Přečteno: 798 | Diskuse

Petr Bystron

"V Německu není svoboda slova!" říka házenkářská hvězda

Špičkový německý házenkář Stephan Kretschmar způsobil mediální skandál. V rozhovoru pro portálu t-online řekl, že v Německu fakticky není svoboda slova.

16.1.2019 v 7:30 | Karma článku: 44.12 | Přečteno: 4184 | Diskuse

Ondřej Höppner

Nevěsta se vyspala s číšníkem, teď mu hrozí kriminál

Co se stane v Hracholuscích, zůstane v Hracholuscích? Opilá nevěsta se pár dní před svatbou vyspala na hotelovém pokoji s číšníkem. Přistihla je kamarádka - a jejda! Číšníkovi teď hrozí deset let vězení kvůli údajnému znásilnění.

15.1.2019 v 16:33 | Karma článku: 45.69 | Přečteno: 7886 | Diskuse

Tadeáš Firla

Žijeme jako v dávnověku

Vděčnost za současný 'Hlas lidu" Až teprve nedávno jsem si uvědomil, že vlastně mít možnost se vyjádřit, nebo svobodně napsat cokoliv, je naše lidská touha od věků. Vzpomínám, jak jsme si ztěžovali...

15.1.2019 v 10:14 | Karma článku: 5.45 | Přečteno: 195 | Diskuse

Jaroslav Novák

ČT naplno dezinformuje - tají naše odposlechy pro USA

Rozběhla se mediální válka s čínskou Huawei, protože její technologie pomáhají čínské špionáži. S nadějí jsem čekal, že třaskavé téma média zanalyzují a zveřejní informace o tom kým a jak jsme sledovaní a to ze všech stran.

14.1.2019 v 11:50 | Karma článku: 43.46 | Přečteno: 3706 | Diskuse
Počet článků 404 Celková karma 20.90 Průměrná čtenost 4510

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz