Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Recenze knihy „Tatér z Osvětimi“ od Heather Morrisové

19. 11. 2018 9:58:20
Román „Tatér z Osvětimi“, který sepsala Heather Morrisová, je pravdivým příběhem Slováka židovského původu Ludvíka Eisenberga Sokolova z Krompach. V dubnu 1942 se ocitl v koncentračním táboře Osvětim a jeho prací bylo tetovat.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

O této novince jsem se doslechla na ČRo Plus, kde redaktorka hovořila s novozélandskou spisovatelkou Heather Morrisovou o knize, která byla právě přeložena do českého jazyka a přichází na český knižní trh. Protože mě knihy z období II. světové války a zejména problematika shoa zajímá, sáhla jsem po knize s velkým očekáváním.

Román „Tatér z Osvětimi“ není fikcí, ale skutečným životním příběhem slovenského mladého muže židovského původu, který se jmenoval Ludvík Eisenberg (Sokolov bylo příjmení, které si vzal po válce místo svého židovského příjmení), ale všichni mu říkali přezdívkou „Lale“.

Kniha je velmi zajímavá a napínavá. Přečetla jsem ji za pár hodin a nesmírně mě zasáhla a obohatila. Je to přesně ten příběh, který vás zasáhne v srdci, rozpláče, zamrazí v zádech a na který do konce svého života nezapomenete.

„Když Němci přiváželi židy ze všech dobytých měst, městeček a vesnic, Lale s Leonem pracoval skoro nepřetržitě. K židům z Německa, Rakouska, Polska a Slovenska přibývali další z Francie, Belgie, Jugoslávie, Itálie, Moravy, Řecka a Norska.“

„Tatér z Osvětimi“, Heather Morrisová

O ČEM JE ROMÁN „TATÉR Z OSVĚTIMI“?

Kniha, jak je již očividné z jejího názvu, souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové z Osvětimi vytetována na předloktí. Když se slovenský Žid Ludvík "Lale" Eisenberg ocitl v dubnu roku 1942 v koncentračním táboře Osvětim, bylo mu čtyřiadvacet let a někdo mu vytetoval na paži číslo 32407. Díky pomoci spoluvězňů přežil tyfus a stal se tatérem. Označoval své spoluvězně čísly nesmazatelným inkoustem. Velmi prestižní práce mu umožnila v táboře nepatrnou volnost. Začal tajně krást šperky a peníze z majetku zavražděných Židů a vyměňoval je za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně udržet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. Od samého začátku byl Lale odhodlán, že bude žít naplno každý den, do kterého se probudí a pokusí se přežít za každou cenu. Díval se do tváře smrti každý den, ale i tak se nevzdal naděje, hrdosti a odvahy. Jednou z čekajících v řadě na tetování byla vystrašená a chvějící se dívka Gita Furmanová s číslem 34902. Pro Lalea to byla láska na první pohled. Zamiluje se ale také Gita do Lalea? Přežijí oba tři roky v osvětimském pekle? A co bude následovat potom? Bude ještě někdy nějaké potom?

„Lale se zastyděl. Svou sobeckou touhou způsobil své lásce trápení. Náhle se k němu Gita se zaťatými pěstmi rozběhla. Když do něj vrazila, objal ji. Gita mu začala bušit do hrudi a po tváři jí přitom tekly slzy. Lale rány snášel, dokud nezeslábly. Pak Gitě pomalu nadzvedl bradu, rukou jí setřel slzy a pokusil se jí políbit. Když se jejich rty setkaly, Gita se odtáhla a hleděla na něj. Natáhl paže, aby ji znovu objal.“

„Tatér z Osvětimi“, Heather Morrisová

ZAJÍMAVOSTI KNIHY

Kniha má nesmírnou historickou vypovídací hodnotu. Zprostředkovává informace o běžném životě v koncentračním táboře Osvětimi a Březince – o bydlení v blocích, stravování, trávení volného času, práci, nejrůznějších trestech pro vězně, hygienických podmínkách i nemocích a především všudy přítomné smrti – v krematoriích, v pojízdných vraždících náklaďácích s Cyklonem B, při náhodném zabíjení strážnými, konče pochodem smrti žen.

Právě Lale se krátce po příjezdu do Osvětimi pracovně podílí na stavbě jednoho z prvních krematorií.

Laleovo místo tatéra je nedaleko kolejí, kam přijíždějí transporty s desítkami tisíců vězňů. Právě tam se potkává s doktorem Josefem Mengelem, který provádí selekci a často si vybírá vězně ke svým pochybným pokusům. Nejdřív si vyhlédl Leona, Laleova pomocníka, a vykastroval ho. Pak obchází kolem Lalea a vyhrožuje mu, že si pro něj již brzy přijde... Takových míst je v knize mnoho a zaručeně vás bude mrazit v zádech!

„Následující měsíce byly mimořádně kruté. Vězňové umírali všemožnými způsoby. Mnohé zabily nemoci, hladovění a zima. Někteří úmyslně vběhli do elektrického plotu. Další zastřelili strážní dřív, než k plotu doběhli. Plynové komory a krematoria běžely naplno a Lale s Leonem tetovali zástupy lidí. Transporty přivážely do Osvětimi a Březinky desítky tisíc vězňů.“

„Tatér z Osvětimi“, Heather Morrisová

Kniha je ale současně i milostným příběhem Lalea a Gity, kteří si zamilují jeden druhého na celý život. Je to nádherná romance, která končí happy endem.

Zajímavostí také je, že Morrisová detaily Laleova vyprávění ověřovala podle dostupných dokumentů.

Autorka během Laleova života sepsala také scénář a chystá se šestidílný seriál. Lale před svou smrtí vyjádřil přání, aby ho ztvárnil herec Ryan Gosling a Gitu Natalie Portmanová. Nechme se překvapit, zda se to podaří!

„Když se Lale podíval do rozpisu práce na týden, otřáslo jím datum čtvrtého dubna. Duben. Proč zrovna duben? A pak mu to došlo. Za tři týdnu tu bude už dva roky. Dva roky. Jak to dokázal? Jak je možné, že stále dýchá, když tolik jiných dodýchalo? Vzpomněl si na přísahu, kterou učinil hned na začátku. Přežít a postarat se, aby pachatelé byli potrestáni.“

„Tatér z Osvětimi“, Heather Morrisová

AUTORŮV STYL, JAZYK A GRAMATIKA

  • Autorka napsala knihu velmi srozumitelnou a poutavou.
  • Tempo je rychlé.
  • Kniha je sama o sobě velmi napínavá a nedopřejete si oddych, dokud ji nepřečtete až do konce.
  • Je napsána v er-formě.
  • Kniha je plná dialogů, které oživují děj a přibližují nám dějí.
  • Korektury byly odvedeny velmi profesionálně.

Heather Morrisová (*1953) se narodila na Novém Zélandu. Žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu. Pracuje na dalších knihách.

„Stanuli před budovou z červených cihel. Její účel zastírala velká okna, ale skutečnou, děsivou povahu prozrazovaly mohutné komíny. U vchodu stáli dva esesáci. S Baretským zažertovali, Lalea ignorovali. Ukázali na zavřené dveře uvnitř budovy a Baretski s Lalem k nim vykročili. Poslední část cesty ke smrti v Březince si Lale důkladně prohlédl. Spatřil příslušníky Sonderkommanda. Postávali tam, zlomení, připravení k práci, kterou by nikdo na světě nedělal dobrovolně – vytahovat mrtvoly z plynových komor a házet je do pecí.“

„Tatér z Osvětimi“, Heather Morrisová

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Máte rádi historii? Zajímáte se období II. světové války a shoa? Chtěli byste se dozvědět více o životě Židů a odjezdech do koncentračních táborů? Chcete si přečíst příběh o přiživších z Osvětimi? O lásce dvou mladých lidí, kteří našli jeden druhé právě v pekle koncentračního tábora a jejichž láska přetrvala celý život? Pak je kniha „Tatér z Osvětimi“, příběh, o kterém téměř sedmdesát let nikdo nevěděl, právě pro vás!

Knihu „Tatér z Osvětimi“ od Heather Morrisové mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Přeji příjemné podzimní dny a žádné války, Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

MORRISOVÁ, Heather. Tatér z Osvětimi. Albatros Media a. s. a BizBooks. 2018. 248 stran. 1. vydání. Brno. ISBN 9788026420170.

Fotografie knihy je dostupná na Palmknihy.cz

Fotografie Heather Morris na amazon.co.uk je dostupná zde:

https://www.amazon.co.uk/Heather-Morris/e/B07B9XDBVV/ref=dp_byline_cont_book_1

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 19.11.2018 9:58 | karma článku: 19.06 | přečteno: 928x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Copak není ve vládě aspoň jeden člověk, který má kolem sebe důchodce?

Premiér Andrej Babiš třikrát navrhl doporučenou dobu nakupování pro důchodce během ČR v karanténě. Dvakrát se netrefil, ale třetí termín už vychytal! To není z třináctičlenné vlády nikdo, kdo by znal zvyky seniorů?

24.3.2020 v 0:27 | Karma článku: 25.62 | Přečteno: 1478 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše“ od Johna Graye

Vynikající kniha Dr. Graye odkrývá, jak veliké rozdíly jsou mezi muži a ženami. Na praktických příkladech vysvětluje, jak rozdílně myslíme, cítíme, komunikujeme, ale i řešíme problémy. Kniha, kterou by si měl přečíst každý!

21.3.2020 v 21:35 | Karma článku: 12.32 | Přečteno: 357 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Slovo naděje pro neklidné časy

Žijeme v nejisté době. Špatných zpráv kolem pandemie koronaviru je všude dost. Proto jsem se rozhodla pravidelně psát povzbudivé duchovní články, o tom, jaký je Bůh, jak mluví a co chce dělat v našich životech.

20.3.2020 v 19:40 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 178 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Noste roušky, zachráníte druhým život. Anebo svůj vlastní?

Politici apelují na nošení roušek. Co když se ztrapníme? Vždyť roušku nikdo v našem okolí nenosí... V roce 2006 jsem vážně onemocněla, moje imunita byla dost špatná. Stačilo jediné zakašlání člověka a pro mě to mělo vážné následky.

16.3.2020 v 22:38 | Karma článku: 21.24 | Přečteno: 681 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Jak se vám daří v karanténě? S čím máte obtíže? Co byste potřebovali?

Tento článek primárně nemá za úkol sesbírat podněty pro politiky (je dobré psát přímo jim, na dvtv či do Otázek),ani shánět roušky a respirátory,ale podívat se na to, o jsou výzvy karantény a kde se dá ulevit. Otevírám i diskusi.

29.3.2020 v 14:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Karel Ábelovský

Zabije nás rychlejší internet? Co nám (ne)zodpovědní lidé a politici zapomněli říci?

... nikdy jsem nebyl a stále nejsem příznivcem konspiračních teorií, ale tohle je opravdu vážné! Vědci prý dávno varovali, že mobilní 5G sítě, mohou ovlivňovat DNA živých organismů, a mohou tedy mít negativní dopad na zdraví lidí.

29.3.2020 v 13:15 | Karma článku: 5.06 | Přečteno: 122 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Starobinec zřejmě znamená, že je ve stáří binec

Když jsem v Německu poznal v nové práci majitele pečovatelského domu, o kterém mluvil jako o starobinci, dozvěděl jsem se jaké tam má starosti, aby udržel plný stav. Proto má také ještě práci v ochrance v Quelle. Často mu prý tam

29.3.2020 v 11:52 | Karma článku: 12.03 | Přečteno: 291 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Časové schizma

Tak jsem to zkusil. V sobotu večer (28/3) jsem nechal všechny hodiny v bytě ukazovat jejich čas až do nedělního rána. Co jsem v penzi, vstávám kolem sedmé. V noci se v naší zemi cosi stalo, co způsobilo schizma.

29.3.2020 v 11:15 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 216 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Také Německo řeší sociální ústavy

SRN pro kritické chvíle počítá i s prací infikovaného personálu. Ministerstvo zveřejnilo šetření poznatků o záludnostech koronaviru versus pneumónie při sezónní chřipce.

29.3.2020 v 10:59 | Karma článku: 5.86 | Přečteno: 201 | Diskuse
Počet článků 474 Celková karma 21.23 Průměrná čtenost 4243

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...