Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Recenze knihy „Falešná nevěsta“ od Barbary Carland

31. 10. 2018 11:39:13
Většina knih spisovatelky Barbary Carland končí svatbou. Historický romantický román „Falešná nevěsta“ ale začíná opačně - svatbou lidí, kteří se neznají. Jak si poradí v boji se svými povahami? Objeví lásku a zachrání manželství?

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Knihy oblíbené britské spisovatelky Barbary Cartland mám velmi ráda z mnoha důvodů. Jednak tato autorka své historické romantické romány zasazovala na konec 19. století, popisovala nejen krásné prostředí (Londýn či jiné velké město, klasický anglický venkov s nádhernou přírodou, domy, stájemi a honosnými sídly), ale také úchvatnou dámskou i pánskou garderobu šlechty do takových detailů, že si umíte hlavní hrdinky a hrdiny živě představit.

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak romantický příběh, který Barbara Cartland zasadila do tohoto prostředí. A právě romantiku dokázala mistrně popsat jako málokterá spisovatelka romantické literatury.

Je to literatura nenáročná na přemýšlení, vyloženě oddychová a přenese své čtenáře do jiného světa, ve kterém je nám, snílkům a romantikům, vyloženě dobře.

Tentokrát jsem si ke čtení vybrala knihu „Falešná nevěsta“, jejíž děj se odehrává na podzim roku 1879.

„Když je někdo doopravdy zamilovaný, nemůže jen tak měnit své city. Láska vychází ze srdce, a ačkoli se dokáže nad hodně věcí povznést, srdce vždy zůstává věrné skutečnosti. To, co člověk cítí v hloubi svého nitra, nelze jen tak změnit.“

Falešná nevěsta, Barbara Cartland

ANOTACE ROMÁNU

Od té doby, co Venetii Baydonové zemřeli rodiče, žije osaměle ve velkém domě na venkově s vědomím, že už ji v životě nečeká žádná radost. Když jí její sestřenice Mary Wenmoreová požádá o pomoc v těžké situaci, neváhá ani na chvíli. Mary čeká dítě s Davidem Windhamem, jehož miluje. Ale její rodiče a také královna Viktorie ji chtějí provdat za hraběte Ivana z Mountwoodu, který má ještě ke všemu hned po svatbě odcestovat do Indie. Venetia z náhlého popudu Mary nabídne, že se s ní u oltáře vymění. Lord Mountwood je pohledný, ale také sebejistý, povýšený a panovačný. Je zvyklý, že sloužící bez okolků vyplní každý jeho požadavek a totéž čeká i od své ženy. Když na cestě do Indie zjistí, že ho Venetia podvedla, zuří. Přesto však rozvod odmítá a po Venetii vyžaduje plnění manželských povinností. Venetia není zvyklá se vzdávat mlčky a bez boje! Začíná bitva mezi dvěma mladými lidmi, kteří jsou spojeni manželstvím. Jejich povahy se při každém setkání ostře střetávají, ale zároveň poznávají a objevují jeden druhého. Budou však schopni zastoupit v Indii jako sehraný manželský pár královnu Viktorii? Jak se zachovají, když budou čelit nebezpečí v indických horách? Dokáže hrabě odpustit Venetii, že ho oklamala? A zamilují se do sebe dřív, než by mohli ztratit jeden druhého?

„Každá žena doufá, že nalezne tu pravou lásku. Opětovaná láska milovaného muže je něco téměř nadpozemského.“

Falešná nevěsta, Barbara Cartland

HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU

Venetia Baydonová, hlavní hrdinka románu. Čtyřiadvacetiletá krásná a stále svobodná mladá dívka žijící po smrti svých rodičů osaměle na velkém panství Baydon Grange.

Hrabě Ivan z Mountwoodu, mladý, velmi pohledný, inteligentní, ale i arogantní, a panovačný, vystudovaný gentleman s velkým bohatstvím. Kmotřenec královny Viktorie. Svobodný, protože nevidí důvod, proč by se měl zatěžovat ženitbou a dětmi. Donchuán, který získá každou ženu, po které zatouží.

Mary Wenmoreová, sestřenice Venetie, mladá dívka z dobré a zámožné rodiny, která žije na venkovském sídle Wenmore Priory. Je těhotná s milovaným Davidem.

David Windham, syn venkovského lékaře z malého městečka Coalville. Čerstvě vystudovaný lékař, který miluje Mary. Nemá však ani postavení ani peníze, aby se s ní oženil.

Lord Anthony Berwich, nejlepší přítel lorda Mountwooda, který ho často doprovází a je mu svědkem na svatbě.

„Znovu jí vytanul na mysli – vysoký, se širokými rameny, a především tak nebezpečně mužný. Byl přímo stvořený pro to, aby ho ženy milovaly. Bude je přitahovat, kamkoli přijde. Budou ho vábit a on dobře ví, že může mít každou, po jaké zatouží. Byla sice nezkušená, ale tohle všechno vytušila instinktivně. Snad každá žena musí pochopit mocný záblesk v jeho očích, který říká, že ženy jsou zde od toho, aby přinášely potěšení, a on si ho hodlá nerušeně dopřávat. Napadlo ji, že ho zřejmě ještě žádná žena neodmítla, a možná proto na ni měl takový vztek. Věděla, že kdyby se poznali za jiných okolností, i ona by mohla podlehnout příslibu nepoznané rozkoše, který byl zřejmý v každé jeho větě. S jeho vystupováním vládce světa by nebylo těžké se do něj zamilovat. Setkali se však coby nepřátelé a musela si dávat pozor na vše, čím ji přitahoval. Přestat dávat pozor, povolit či ustoupit byť jen o píď si nemohla dovolit.“

Falešná nevěsta, Barbara Cartland

KLADNÉ A NEGATIVNÍ STRÁNKY ROMÁNU

Kniha, byť ji spisovatelka napsala před mnoha roky a zasadila do roku 1879, je na svou dobu velmi aktuální. Zachycuje klíčové problémy doby. Když ji čteme dnes, vypadá to, že se až zas tak mnoho nezměnilo. Muži si rádi užívají nezávazně a nechtějí se ženit. Oproti tomu ženy touží po velké lásce na celý život, chtějí se vdát, porodit děti a mít šťastné manželství, pokud možno až do smrti. Muži a ženy jsou tak rozdílní, že? Co s tím tedy? Zkuste se začít do románu „Falešná nevěsta“ a načerpejte inspiraci!

Tato kniha je jiná, než které jsem dosud od Barbary Cartland četla. Většina jejích románů začíná tím, že muž pozná svou osudovou ženu a příběh končí svatbou. Něco ve stylu: „A žili spolu šťastně až do smrti...“

Tento román se liší, protože začíná uzavřeným manželstvím mezi dvěma lidmi, kteří se viděli dosud jen jednou, a to ještě ve společnosti, kde nebylo mnoho času, aby spolu hovořili. Hrabě z Mountwoodu se navíc ožení s jinou ženou, než kterou požádal o ruku, protože je šikovně podveden! A tak se rozvíjí příběh dvou mladých lidí, kteří se ocitli v manželství a musí se s tím vypořádat. Všechno je před nimi – budoucnost, kariéra mladého hraběte, který zastupuje královnu, vysoké postavení šlechtice, který si nemůže dovolit žádný společenský skandál. V tomto je kniha velmi obohacující a inspirativní! Ostatně kdo z nás nezná problémy, jaké mají muži a ženy, které se dostaví v manželství?

Další interesantní stránkou je, že Barbara Cartland ve své knize zmiňuje reálná místa, historii a lidi, kteří v té době žili a jejich osudy. A tak se například setkáváme s britskou královnou Viktorií (*24. 5. 1819 – 22. 1. 1901†), která v románu vystupuje jako kmotřenka hraběte z Mountwoodu. Setkáváme se s ní jako s vdovou, která je zdrcena smrtí svého milovaného manžela Alberta Sasko-Kobursko-Gothajského.

Negativní stránku knihy spatřuji v grafice obálky knihy. Jedná se o fotografii, která je naprosto na dobu, kdy se román odehrává, nesmyslná. A to jak v oblečení (které je současné), tak v účesech (které jsou rovněž nynější). Nehledě na to, že jde o kýč. Kdybych tedy jako čtenářka vybírala jedině knihu vizuálně, podle grafiky, nikdy bych si tuto knihu nevybrala. Naštěstí znám autorku a vím, jak píše, takže si vybírám podle obsahu.

„Vítr nabral na síle, moře se vzdouvalo a loď se vzpínala na vlnách. Hrabě cítil, jak mu tvář bičuje vodní tříšť, a vzhlédl, aby se přesvědčil, zda je Venetia v pořádku. Bylo zřejmé, že si to naopak užívá. Na okamžik zahlédl její tvář s planoucíma očima a výrazem radostného očekávání, než se odvrátila, opřela se o zábradlí a zadívala se na moře. Upravila si vlasy nejlépe, jak bez pomoci dokázala, ale pár pramenů se jí přesto uvolnilo a spadalo po tvářích až na dlouhý krk. Ve větru jí teď vlály dozadu a dodávaly jí vzezření starodávného galionu, vyřezávané panny na lodní přídi. Vypadala divoce a velkolepě, jak tam stála navzdory vichřici, vyzývavá a nebojácná. Říkal si, jakým hnutím osudu se stalo, že si nevědomky vzal právě takovou ženu. Zatím pro něj byla samé překvapení – a měl pocit, že řada dalších ještě přijde. Nedokázal se rozhodnout, zda ho ta vidina naplňuje radostí či neklidem.“

Falešná nevěsta, Barbara Cartland

AUTORČIN STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY

  • Román je napsán velmi srozumitelně, spisovným jazykem, místy se může čtenářům zdát, že poněkud zastaralým stylem.
  • Kniha je velmi zajímavá a příjemně se čte.
  • Kniha je napsána v er-formě.
  • Děj je poutavý a napínavý, takže se začtete a neskončíte, dokud neobrátíte poslední stránku.
  • Korektury byly odvedeny velmi profesionálně.

Dame Mary Barbara Hamilton Cartland (*9. 7. 1901 – 21. 5. 2000†) byla anglická autorka, historička, dramatička, politická mluvčí, lektorka a mediální osobnost především v rozhlasovém a televizním vysílání. Od svých 26 let napsala 723 románů, které byly vydány ve více než 750 milionech výtiscích, čímž se zapsala do Guinnessovy knihy rekordů. Některé zdroje však uvádějí miliardu výtisků. Je označována za jednu z nejvíce plodných autorek 20. století. Její knihy byly přeloženy do 36 jazyků. Byla oceněna Řádem britského impéria a Nejctihodnějším řádem sv. Jana Jeruzalémského.

„Láska se pokaždé zdá být až daleko za horizontem, ale ve skutečnosti je mnohem blíže, než si myslíme.“

Falešná nevěsta, Barbara Cartland

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Jestliže jste snílci a romantici, pak je kniha určena právě pro vás! Ocitnete se na konci 19. století, zasníte se a možná se i zamilujete do hlavního hrdiny hraběte z Mountwoodu... Kniha je nenáročná, oddychová, poutavá, dobrodružná a především, tak romantická!

Knihu „Falešná nevěsta" od Barbary Cartland mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Příjemné čtení a mnoho lásky a romantiky na každý den Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, odkazy a citace:

CARTLAND, Barbara., Falešná nevěsta. Baronet a. s., Praha, 2015, 160 stran, 1. vydání, ISBN 978-80-269-0104-4 (formát mobi)

Životopis Barbary Cartland je dostupný na Wikipedia.cz zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Barbara_Cartland

Fotografie a anotace knihy „Falešná nevěsta“ jsou dostupné na Palmknihy.cz.

Fotografie Barbary Cartland dostupná na webu barbaracartland.com zde: https://www.barbaracartland.com/biography

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 31.10.2018 11:39 | karma článku: 14.25 | přečteno: 210x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Copak není ve vládě aspoň jeden člověk, který má kolem sebe důchodce?

Premiér Andrej Babiš třikrát navrhl doporučenou dobu nakupování pro důchodce během ČR v karanténě. Dvakrát se netrefil, ale třetí termín už vychytal! To není z třináctičlenné vlády nikdo, kdo by znal zvyky seniorů?

24.3.2020 v 0:27 | Karma článku: 25.62 | Přečteno: 1478 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše“ od Johna Graye

Vynikající kniha Dr. Graye odkrývá, jak veliké rozdíly jsou mezi muži a ženami. Na praktických příkladech vysvětluje, jak rozdílně myslíme, cítíme, komunikujeme, ale i řešíme problémy. Kniha, kterou by si měl přečíst každý!

21.3.2020 v 21:35 | Karma článku: 12.32 | Přečteno: 357 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Slovo naděje pro neklidné časy

Žijeme v nejisté době. Špatných zpráv kolem pandemie koronaviru je všude dost. Proto jsem se rozhodla pravidelně psát povzbudivé duchovní články, o tom, jaký je Bůh, jak mluví a co chce dělat v našich životech.

20.3.2020 v 19:40 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 178 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Noste roušky, zachráníte druhým život. Anebo svůj vlastní?

Politici apelují na nošení roušek. Co když se ztrapníme? Vždyť roušku nikdo v našem okolí nenosí... V roce 2006 jsem vážně onemocněla, moje imunita byla dost špatná. Stačilo jediné zakašlání člověka a pro mě to mělo vážné následky.

16.3.2020 v 22:38 | Karma článku: 21.24 | Přečteno: 681 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Oldřich Šrámek

Otestovat všechny!?

Řešení koronaviru by možná bylo snadnější, kdyby se co nejrychleji otestovali všichni obyvatelé dané země a nakažení lidé by se izolovali od zdravých, přitom by se jim poskytla ostraha a péče jako v nemocnici.

29.3.2020 v 14:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švýcarská vláda versus kantony

Některé švýcarské kantony zakázaly občanům nad 65 let opouštět domov; přijměte jen lékaře, na individuální procházku můžete na dvě hodiny. Ministr spravedlnosti s tím nesouhlasí.

29.3.2020 v 14:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 79 | Diskuse

Alena Kulhavá

Jak se vám daří v karanténě? S čím máte obtíže? Co byste potřebovali?

Tento článek primárně nemá za úkol sesbírat podněty pro politiky (je dobré psát přímo jim, na dvtv či do Otázek),ani shánět roušky a respirátory,ale podívat se na to, o jsou výzvy karantény a kde se dá ulevit. Otevírám i diskusi.

29.3.2020 v 14:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Karel Ábelovský

Zabije nás rychlejší internet? Co nám (ne)zodpovědní lidé a politici zapomněli říci?

... nikdy jsem nebyl a stále nejsem příznivcem konspiračních teorií, ale tohle je opravdu vážné! Vědci prý dávno varovali, že mobilní 5G sítě, mohou ovlivňovat DNA živých organismů, a mohou tedy mít negativní dopad na zdraví lidí.

29.3.2020 v 13:15 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 188 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Starobinec zřejmě znamená, že je ve stáří binec

Když jsem v Německu poznal v nové práci majitele pečovatelského domu, o kterém mluvil jako o starobinci, dozvěděl jsem se jaké tam má starosti, aby udržel plný stav. Proto má také ještě práci v ochrance v Quelle. Často mu prý tam

29.3.2020 v 11:52 | Karma článku: 12.83 | Přečteno: 354 | Diskuse
Počet článků 474 Celková karma 21.23 Průměrná čtenost 4243

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...