"The UK 1940s Radio Station" vás uchvátí svou atmosférou a vtáhne do historie

15. 10. 2018 22:59:04
Před pár dny jsem si naladila rádio. Bylo pondělí 6. srpna roku 1945. Napjatě jsem poslouchala projev 33. prezidenta USA Harry S. Trumana. Pak přišel úžasný jazz a swing, filmy a letecké sirény. To je „The UK 1940s Radio Station".

Při různých činnostech poslouchám rozmanitou hudbu. Ale jestliže si chci naladit něco zajímavé a skutečně originálního, když právě něco vyrábím, píši, nebo si chci odpočinout, pak ladím britské rádio „The UK 1940s Radio Station“.

Ladím ho na svém internetovém rádiu, kde chytám všechny možné stanice z celého světa, ale také je možné ho naladit na internetu na počítači na adrese: http://www.1940sukradio.co.uk/

Ale nevýhodou je (alespoň tomu tak bylo před nějakým časem...), že se rádio po zhruba deseti či patnácti minutách odmlčí a vy si ho musíte naladit znovu.

VŠECHNO JEN A JEN Z OBDOBÍ 1940 AŽ 1949

A čím mě stanice „The UK 1940s Radio Station“ tak uchvátila? Tak na prvním místě je třeba říct, že toto rádio vysílá všechno, co se odehrálo mezi rokem 1940 až rokem 1949. Nic nad to. Takže se jako posluchači přeneseme z roku 2018 a z našeho současného dění a životů a ocitneme se ve 40. letech XX. století. Je to jako byste nasedli na časový stroj a posunuli se na časové ose o nějakých sedmdesát let do minulosti. No, řeknete sami, není to nádherné? Kouzelné?

ZPRÁVY A DŮLEŽITÉ HISTORICKÉ UDÁLOSTI ZE 40. LET XX. STOLETÍ

Tento víkend jsem si naladila „The UK 1940s Radio Station“ a ocitla jsem se v roce 1945. Přesněji řečeno bylo pondělí 6. srpna 1945. Právě hovořil 33. prezident Spojených států amerických Harry S. Truman a informoval mě, že dal příkaz americkému armádnímu letectvu, aby shodili na japonské město Hirošima atomovou bombu Little Boy.

Všeho jsem nechala a pečlivě jsem poslouchala Trumanův projev. Uvědomuji si, že šlo o událost starou téměř sedmdesát let, ale i tak mě zamrazilo. Snad proto mě to úplně pohltilo, že nemám doma televizi, nejsem na žádných sociálních sítích a s lidmi komunikuji zcela výjimečně. Měla jsem dojem, jako kdybych se opravdu ocitla v roce 1945.

Pak jsem si vyslechla několik úžasných swingových písní, opět jsem se vrátila ke své práci, a vyslechla jsem si další Trumanův projev. Tentokrát Truman ohlašoval, že šest dní po bombardování Nagasaki Japonsko bezpodmínečně kapitulovalo.

Při těchto zprávách si plně uvědomuji, jak jsem velmi vděčná Bohu, že žijeme již tolik let bez válek a tudíž v míru. Také mi dochází, že to není samozřejmé a kolik obětí statečných lidí to stálo.

SIRÉNY, KTERÉ OZNAMUJÍ BOMBOVÝ ÚTOK

Jindy si pustím rádio, čtu si a vychutnávám si úžasný jazz a swing ze 40. let, který mám tak ráda! Prostě naprostá pohoda. Pak dohraje píseň Glenna Millera a zazní sirény, které oznamují nadcházející letecký bombový útok. Odhazuji knihu a začínám uvažovat, kde mám nejbližší kryt.

PRAKTICKÉ TIPY PRO PILNÉ HOSPODYŇKY

V jiný den jsem si vyslechla, jak je těžké nakupovat a hlavně vařit v Londýně, když probíhá II. světová válka, Londýn je bombardován a vázne zásobování. V takovém případě si s chutí poslechnu rady talentované anglické hospodyňky, jak si poradit a připravit chutnou snídani, oběd a večeři a překvapit manžela a děti.

BRITŠTÍ I AMERIČTÍ STÁTNÍCI, KTEŘÍ SE ZAPSALI DO DĚJIN

V rádiu „The UK 1940s Radio Station“ je možné slyšet britského premiéra Arthura Nevilla Chamberlaina či Winstona Churchilla. A nejen je. Občas, jak jsem již psala výše, přepne britské rádio do Ameriky. A tak jsem slyšela i projev 32. prezidenta USA Franklina Delano Roosevelta.

Dvakrát jsem však zaslechla i führera Adolfa Hitlera. Nejdřív jsem si myslela, že se mi to zdá či mám halucinace, ale i když to bylo jen pár vteřin, to zabarvení hlasu, ta dikce a vybroušená němčina... Vážně nevím, co to mělo být?! Ale viděla jsem již tolik dokumentů o Adolfu Hitlerovi, že führera si splést vážně nemůžu.

ZPRÁVY A REPORTÁŽE Z BOJIŠTĚ

K životu během II. světové války, ale i po ní, patří také zprávy. Zprávy o tom, jak se daří statečným chlapcům (rozumějte: vojákům britským či americkým) v jejich každodenních povinnostech v armádě, jak se těší domů na své milované či jak tráví volný čas, když zrovna dostanou opušťák.

VESELÉ ESTRÁDY A HISTORKY

Aby lidé neklesali na mysli, našli alespoň trošku rozptýlení a zapomněli na utrpení války, byly vhodným rozptýlením divadelní večery, veselé estrády a zábavné historky. Zde mě mrzí, že moje angličtina není na takové úrovni, abych si to mohla cele užít.

SEZNÁMENÍ S NEJNOVĚJŠÍMI FILMOVÝMI TRHÁKY

V poslední době jsem si oblíbila jakési „filmové okénko“, kde je možné se seznámit s hollywoodskými filmy. Právě nedávno jsem poslouchala novinky o americkém muzikálu režiséra Delmera Davese „Hollywood Canteen“ z roku 1944, kde se objevily takové hvězdy jako The Andrews Sister, Bette Davis, Judy Garland, Ida Lupino, Barbara Stanwyck, Joan Crawford, Alexis Smith, Irene Manning, Joyce Janie Reynolds, John Garfield, Paul Henreid, Alan Hale, Peter Lorre, Sydney Greenstreet, Roy Roggers a další.

O pár dní později to byl americký oscarový film režiséra Michaela Curtize „Casablanca“ z roku 1942. Za zmínku stojí nejen hvězdné obsazení – Humhprey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreid či Sydney Greenstreet - ale i vynikající hudba hudebního skladatele Maxe Steinera. V Hollywoodu byl dlouhá léta na filmovou hudbu jedním z nejlepších!

BÁJEČNÝ JAZZ A SWING

Ale to co skutečně stojí za to, je úžasný jazz a swing 40. let! Když to rozjede takový Benny Goodman, Glenn Miller, Bing Crosby nebo Frank Sinatra... hned mám dojem, že život je opravdu nádherný! A přestože se všechno odehrává s "podkresem" pěti válečných let, stojí za to žít! Žít naplno! Možná o to víc!

Tak nevím, dámy a pánové, nadchla jsem vás alespoň trošku? Pojďme si udělat svět, a vůbec celý život, takový, jaký ho chceme mít.

Krásné babí léto všem přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a zdroje:

The UK 1940s Radio Station je dostupné zde: http://www.1940sukradio.co.uk/

Fotografie Judy Garland je dostupná na Wikipedia.org zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Judy_Garlandov%C3%A1

Fotografie Franka Sinatry je dostupná na Wikipedia.org zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Frank_Sinatra

Fotografie Benny Goodmana je dostupná na Wikipedia.org zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Benny_Goodman

Fotografie rádia Matías Brëa je dostupná na flikr.com zde: https://www.flickr.com/photos/peterpaine/8073675776/sizes/c/

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 15.10.2018 22:59 | karma článku: 18.41 | přečteno: 325x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Posvátné místo“ od Barbary Woodové

Přeneseme se do luxusní čtvrti v Los Angeles, kde je po velkém zemětřesení objevena jeskyně se záhadnou malbou a pozůstatky dva tisíce let starými. Ty odkrývá archeoložka Erica a na její práci dohlíží její nepřítel, advokát Jared.

17.1.2019 v 20:20 | Karma článku: 5.53 | Přečteno: 107 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Úklidová firma s postiženými občany – utrpení nebo radost?

Náš dům najal na úklid v domě firmu, která zaměstnává postižené občany. Od začátku jsme se potýkali se zajímavými problémy, které bychom nevymysleli. Bez osobního dohledu to jde těžko. Je to tedy radost nebo utrpení?

11.1.2019 v 15:39 | Karma článku: 25.60 | Přečteno: 1395 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Vánoční přání 2018

Moji milí čtenáři, přátelé, kolegové a známí, rok se s rokem sešel a opět tu jsou vánoční svátky a s nimi moje přání.

26.12.2018 v 15:10 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 135 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dotkni se hvězd“ od Barbary Cartland

Jedna z nejplodnějších spisovatelek, která kdy žila, se jmenovala Barbara Cartland. Během svého života napsala víc jak sedm set knih. Tentokrát jsem si vybrala romantický historický román „Dotkni se hvězd“ z konce 19. století.

21.12.2018 v 15:23 | Karma článku: 14.68 | Přečteno: 187 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tadeáš Firla

Nestačí naše láska, bez dalších formalit?

Docela často se ve společnosti a dokonce někdy v církvi ozývá otázka: "K čemu je nám nějaký papír, když se máme rádi? Proč slib a podpis"? Mnohokrát jsem oddával a žehnal mladé páry, přijímal jejich slib. Co k tomu lze říci?

18.1.2019 v 18:42 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 255 | Diskuse

Filip Vracovský

Chudoba cti netratí

podívejme se na zoubek některým příslovím ze skupiny těch, mírně řečeno kontroverznějších.A můžeme to pak probrat ze všech stran.Patent na rozum jsem totiž určitě neutrpěl.Dnes začínáme...

18.1.2019 v 17:56 | Karma článku: 16.95 | Přečteno: 449 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ad Huawei: Několik poznámek

Nebudu chodit kolem horké kaše. Obavám vyjádřeným institucí k tomu určenou (NÚKIB), jež se týkají společnosti Huawei, dobře rozumím. Kdo jiný by měl varovat, než tento úřad.

18.1.2019 v 16:54 | Karma článku: 23.05 | Přečteno: 685 | Diskuse

Emrich Sonnek

Čau lidi, mám pro vás výbornou zprávu

Ústřední volební komise sice ještě pořád nevydala oficiální výsledky voleb, protože se ještě sčítají hlasy posledních okrsků, ale už teď je jasné, že jsme to vyhráli na celé čáře.

18.1.2019 v 16:26 | Karma článku: 17.36 | Přečteno: 587 | Diskuse

Karel Trčálek

Totalitní paranoia 2019: „Budou nás čučkaři učit dějepis?“ Historie se opakuje!

Taky si můžete ukroutit hlavu nad iniciativou tajné policie, která chce, kromě zatýkání a likvidace nepohodlných osob, učit i dějepis? Pak nejste sami

18.1.2019 v 16:01 | Karma článku: 20.30 | Přečteno: 645 | Diskuse
Počet článků 404 Celková karma 20.90 Průměrná čtenost 4510

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz