"The UK 1940s Radio Station" vás uchvátí svou atmosférou a vtáhne do historie

15. 10. 2018 22:59:04
Před pár dny jsem si naladila rádio. Bylo pondělí 6. srpna roku 1945. Napjatě jsem poslouchala projev 33. prezidenta USA Harry S. Trumana. Pak přišel úžasný jazz a swing, filmy a letecké sirény. To je „The UK 1940s Radio Station".

Při různých činnostech poslouchám rozmanitou hudbu. Ale jestliže si chci naladit něco zajímavé a skutečně originálního, když právě něco vyrábím, píši, nebo si chci odpočinout, pak ladím britské rádio „The UK 1940s Radio Station“.

Ladím ho na svém internetovém rádiu, kde chytám všechny možné stanice z celého světa, ale také je možné ho naladit na internetu na počítači na adrese: http://www.1940sukradio.co.uk/

Ale nevýhodou je (alespoň tomu tak bylo před nějakým časem...), že se rádio po zhruba deseti či patnácti minutách odmlčí a vy si ho musíte naladit znovu.

VŠECHNO JEN A JEN Z OBDOBÍ 1940 AŽ 1949

A čím mě stanice „The UK 1940s Radio Station“ tak uchvátila? Tak na prvním místě je třeba říct, že toto rádio vysílá všechno, co se odehrálo mezi rokem 1940 až rokem 1949. Nic nad to. Takže se jako posluchači přeneseme z roku 2018 a z našeho současného dění a životů a ocitneme se ve 40. letech XX. století. Je to jako byste nasedli na časový stroj a posunuli se na časové ose o nějakých sedmdesát let do minulosti. No, řeknete sami, není to nádherné? Kouzelné?

ZPRÁVY A DŮLEŽITÉ HISTORICKÉ UDÁLOSTI ZE 40. LET XX. STOLETÍ

Tento víkend jsem si naladila „The UK 1940s Radio Station“ a ocitla jsem se v roce 1945. Přesněji řečeno bylo pondělí 6. srpna 1945. Právě hovořil 33. prezident Spojených států amerických Harry S. Truman a informoval mě, že dal příkaz americkému armádnímu letectvu, aby shodili na japonské město Hirošima atomovou bombu Little Boy.

Všeho jsem nechala a pečlivě jsem poslouchala Trumanův projev. Uvědomuji si, že šlo o událost starou téměř sedmdesát let, ale i tak mě zamrazilo. Snad proto mě to úplně pohltilo, že nemám doma televizi, nejsem na žádných sociálních sítích a s lidmi komunikuji zcela výjimečně. Měla jsem dojem, jako kdybych se opravdu ocitla v roce 1945.

Pak jsem si vyslechla několik úžasných swingových písní, opět jsem se vrátila ke své práci, a vyslechla jsem si další Trumanův projev. Tentokrát Truman ohlašoval, že šest dní po bombardování Nagasaki Japonsko bezpodmínečně kapitulovalo.

Při těchto zprávách si plně uvědomuji, jak jsem velmi vděčná Bohu, že žijeme již tolik let bez válek a tudíž v míru. Také mi dochází, že to není samozřejmé a kolik obětí statečných lidí to stálo.

SIRÉNY, KTERÉ OZNAMUJÍ BOMBOVÝ ÚTOK

Jindy si pustím rádio, čtu si a vychutnávám si úžasný jazz a swing ze 40. let, který mám tak ráda! Prostě naprostá pohoda. Pak dohraje píseň Glenna Millera a zazní sirény, které oznamují nadcházející letecký bombový útok. Odhazuji knihu a začínám uvažovat, kde mám nejbližší kryt.

PRAKTICKÉ TIPY PRO PILNÉ HOSPODYŇKY

V jiný den jsem si vyslechla, jak je těžké nakupovat a hlavně vařit v Londýně, když probíhá II. světová válka, Londýn je bombardován a vázne zásobování. V takovém případě si s chutí poslechnu rady talentované anglické hospodyňky, jak si poradit a připravit chutnou snídani, oběd a večeři a překvapit manžela a děti.

BRITŠTÍ I AMERIČTÍ STÁTNÍCI, KTEŘÍ SE ZAPSALI DO DĚJIN

V rádiu „The UK 1940s Radio Station“ je možné slyšet britského premiéra Arthura Nevilla Chamberlaina či Winstona Churchilla. A nejen je. Občas, jak jsem již psala výše, přepne britské rádio do Ameriky. A tak jsem slyšela i projev 32. prezidenta USA Franklina Delano Roosevelta.

Dvakrát jsem však zaslechla i führera Adolfa Hitlera. Nejdřív jsem si myslela, že se mi to zdá či mám halucinace, ale i když to bylo jen pár vteřin, to zabarvení hlasu, ta dikce a vybroušená němčina... Vážně nevím, co to mělo být?! Ale viděla jsem již tolik dokumentů o Adolfu Hitlerovi, že führera si splést vážně nemůžu.

ZPRÁVY A REPORTÁŽE Z BOJIŠTĚ

K životu během II. světové války, ale i po ní, patří také zprávy. Zprávy o tom, jak se daří statečným chlapcům (rozumějte: vojákům britským či americkým) v jejich každodenních povinnostech v armádě, jak se těší domů na své milované či jak tráví volný čas, když zrovna dostanou opušťák.

VESELÉ ESTRÁDY A HISTORKY

Aby lidé neklesali na mysli, našli alespoň trošku rozptýlení a zapomněli na utrpení války, byly vhodným rozptýlením divadelní večery, veselé estrády a zábavné historky. Zde mě mrzí, že moje angličtina není na takové úrovni, abych si to mohla cele užít.

SEZNÁMENÍ S NEJNOVĚJŠÍMI FILMOVÝMI TRHÁKY

V poslední době jsem si oblíbila jakési „filmové okénko“, kde je možné se seznámit s hollywoodskými filmy. Právě nedávno jsem poslouchala novinky o americkém muzikálu režiséra Delmera Davese „Hollywood Canteen“ z roku 1944, kde se objevily takové hvězdy jako The Andrews Sister, Bette Davis, Judy Garland, Ida Lupino, Barbara Stanwyck, Joan Crawford, Alexis Smith, Irene Manning, Joyce Janie Reynolds, John Garfield, Paul Henreid, Alan Hale, Peter Lorre, Sydney Greenstreet, Roy Roggers a další.

O pár dní později to byl americký oscarový film režiséra Michaela Curtize „Casablanca“ z roku 1942. Za zmínku stojí nejen hvězdné obsazení – Humhprey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreid či Sydney Greenstreet - ale i vynikající hudba hudebního skladatele Maxe Steinera. V Hollywoodu byl dlouhá léta na filmovou hudbu jedním z nejlepších!

BÁJEČNÝ JAZZ A SWING

Ale to co skutečně stojí za to, je úžasný jazz a swing 40. let! Když to rozjede takový Benny Goodman, Glenn Miller, Bing Crosby nebo Frank Sinatra... hned mám dojem, že život je opravdu nádherný! A přestože se všechno odehrává s "podkresem" pěti válečných let, stojí za to žít! Žít naplno! Možná o to víc!

Tak nevím, dámy a pánové, nadchla jsem vás alespoň trošku? Pojďme si udělat svět, a vůbec celý život, takový, jaký ho chceme mít.

Krásné babí léto všem přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a zdroje:

The UK 1940s Radio Station je dostupné zde: http://www.1940sukradio.co.uk/

Fotografie Judy Garland je dostupná na Wikipedia.org zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Judy_Garlandov%C3%A1

Fotografie Franka Sinatry je dostupná na Wikipedia.org zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Frank_Sinatra

Fotografie Benny Goodmana je dostupná na Wikipedia.org zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Benny_Goodman

Fotografie rádia Matías Brëa je dostupná na flikr.com zde: https://www.flickr.com/photos/peterpaine/8073675776/sizes/c/

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 15.10.2018 22:59 | karma článku: 18.41 | přečteno: 327x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Plamen a květ“ od Kathleen E. Woodiwiss

Historický román „Plamen a květ“ od spisovatelky Kathleen E. Woodiwiss dobyl svět před 50 léty. Bouřlivý charismatický kapitán lodi Brandon Birmingham se za neobvyklých okolností seznamuje s mladičkou dívkou Heather Simmonsovou...

23.3.2019 v 15:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Výstava Schichtova epopej v muzeu Ústí nad Labem

Výstava Schichtova epopej láká na plátna z českých dějin, ale také nám přiblíží rod průmyslníků Schichtových, kteří dobyli Evropu drogisticko-potravinářskými výrobky – mýdlo s Jelenem, krém Elida, Ceres, Pitralon, Vegetol...

13.3.2019 v 15:15 | Karma článku: 17.98 | Přečteno: 256 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Od papeže, který kryje sexuální predátory, se oběti žádné pomoci nedočkají

Papež František chce prý brát vážně sexuální násilí duchovních a chránit děti. Sám ale v minulosti obětem sexuálního násilí jako arcibiskup nepomohl. A z kněžích, kteří sexuálně obtěžovali děti, učinil své poradce ve Vatikánu.

1.3.2019 v 9:42 | Karma článku: 34.11 | Přečteno: 1782 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Svátek sv. Valentýna jako povinnost nebo příležitost k vyznání lásky?

14. únor je svátkem všech zamilovaných. Slavíte svátek sv. Valentýna nebo ho ignorujete? Je to příležitost, jak někomu dát najevo, že ho milujeme? Můj článek o tom, jak jsem tento svátek slavila i neslavila já.

14.2.2019 v 12:45 | Karma článku: 17.19 | Přečteno: 347 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Provazník

Slovo je mocnější než pěst!

Je znamením doby, že mnoho lidí, včetně těch s právnickým vzděláním, má tendenci bagatelizovat sílu a moc slova. Vzhledem k tomu, že tento předsudek patří k těm společensky nejnebezpečnějším, pojďme si říct o něm pár slov.

24.3.2019 v 2:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 126 | Diskuse

Tomáš Flaška

Moudré kroky pana prezidenta Zemana

Náš moudrý pan prezident díky svému zdraví už není moc vidět. Ale když ho občas převezou z lánského úkrytu na veřejnost, tak to stojí za to.

23.3.2019 v 20:54 | Karma článku: 29.65 | Přečteno: 1073 | Diskuse

Jan Šik

Být hrdý na svou vlast

Není nic špatného na tom mít rád svou vlast. Nikdo by se neměl stydět za rodnou zem. I když ji každý ve svém srdci vnímáme jinak.

23.3.2019 v 18:00 | Karma článku: 9.67 | Přečteno: 133 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Plamen a květ“ od Kathleen E. Woodiwiss

Historický román „Plamen a květ“ od spisovatelky Kathleen E. Woodiwiss dobyl svět před 50 léty. Bouřlivý charismatický kapitán lodi Brandon Birmingham se za neobvyklých okolností seznamuje s mladičkou dívkou Heather Simmonsovou...

23.3.2019 v 15:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Dalibor Martišek

Jak jsem se ocitl v jiném vesmíru

Před několika dny jsem se ocitl v jiném vesmíru. Navštívil jsem totiž přednášku profesora filozofie Univerzity Karlovy s názvem "Proč funguje Hejného metoda" (a aby nedošlo k omylu, tím přednášejím nebyl profesor Hejný).

23.3.2019 v 13:27 | Karma článku: 18.30 | Přečteno: 370 | Diskuse
Počet článků 413 Celková karma 20.14 Průměrná čtenost 4444

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz