Film „Nebe existuje“ zaujme pohledem do duchovního světa, ale šokuje nevěrou

7. 10. 2018 23:32:32
Film „Nebe existuje“ přináší úžasnou zvěst! Nebe není výmysl, je to reálný duchovní svět, který existuje! Čtyřletý chlapec jménem Colton tam totiž byl a viděl ho. Jak se s tím ale vypořádá jeho rodina? A co křesťané z církve?

Je tomu pár dnů, co jsem znovu viděla v televizi PRIMA MAX americký film „Nebe existuje“ (v anglickém originále „Heaven is for Real“) z roku 2014. Tento film dávali již před rokem. Když jsem jej viděla poprvé, zhrozila jsem se. Abych byla upřímná, byla jsem velmi zklamaná, znechucená a musím přiznat, že i rozzlobená.

Proč? Jako člověk, který věří mnoho let v Boha a jeho syna Ježíše Krista (pro úplnost uvedu i třetí Boží osobu, Ducha svatého) jsem očekávala víc, mnohem víc.

Mezitím, během roku jsem se setkala s člověkem, který teprve začíná hledat Boha a napsal mi, jak byl tímto filmem nadšen. Snažila jsem se pochopit, co se mu na filmu líbilo.

Nyní film stanice PRIMA MAX uvedla znovu po roce znovu a já jsem si řekla, že se na něj podívám podruhé a zkusím to bez emocí, ale za to z pohledu věřícího člověka (protestanta), který má osobní vztah s Ježíšem Kristem, který se mnou hovoří a proměňuje můj život. Protože jsem ale také studovala teologii, což od sebe neodpářu (a ani nechci, studium na biblické škole považuji za jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem ve svém životě učinila), zkusím film zhodnotit rovněž z hlediska Bible.

FILM „NEBE EXISTUJE“

 • Žánr: Drama/Životopisný/Rodinný
 • Země: USA
 • Rok: 2014
 • Délka filmu: 95 min
 • Režie: Randall Wallace
 • Předloha: Todd Burpo (kniha), Lynn Vincent (kniha)
 • Scénář: Randall Wallace, Chris Parker
 • Kamera: Dean Semler
 • Hudba: Nick Glennie-Smith
 • Herecké obsazení: Greg Kinnear, Kelly Reilly, Margo Martindale, Jacob Vargas, Connor Corum, Thomas Haden Church, Lane Styles, Darcy Fehr, John B. Lowe, Ali Tataryn, Keenan Lehmann, Mike Bell, Nancy Sorel
 • Producenti: Joe Roth
 • Střih: John Wright
 • Scénografie: Arvinder Grewal
 • Kostýmy: Michael T. Boyd

O ČEM JE FILM „NEBE EXISTUJE“?

Film je natočený na motivy bestselleru deníku New York Times, „Nebe existuje“. Vypráví skutečný příběh otce Todda Burpo (Greg Kinnear) z malého městečka Imperial v americkém státě Nebraska, jenž musí nalézt odvahu a víru, aby se se světem podělil o výjimečný zážitek svého čtyřletého syna Coltona, který mu změnil život. Colton se ocitá na poslední chvíli v nemocnici s akutním zánětem slepého střeva. Operace je komplikovaná a není jisté, zda Colton přežije. Todd se za něj modlí v nemocniční kapli a jeho matka Sonja obvolává přátele z církve a prosí o modlitby. Operace dopadne dobře a Colton se probouzí. Když se zotaví, vrací se domů. Během následujících dnů a týdnů se postupně začne zmiňovat otci a dalším členům rodiny, že během operace vystoupil z těla a byl v nebi, kde se setkal s Ježíšem. Andělé mu zpívali... Colton podrobnosti ze své neskutečné cesty popisuje s dětskou nevinností a se samozřejmostí vypráví o věcech, které se staly před jeho narozením. O věcech, které nemohl vědět a nikdo mu je neřekl. Například o pradědečkovi, jehož ale nikdy neviděl, protože zemřel dřív, než se Colton narodil. Nebo o své sestře, kterou potratila jeho matka dřív, než se narodila. Colton vypráví o nebi s biblickou přesností, přestože neumí číst. Ale nikdo mu nevěří... Ani jeho rodina, přičemž právě Todd je pastorem místního wesleyánského sboru „Křižovatky“ (Crossroads Wesleyan)... Ale právě Todd se na to zkouší přijít a hledá odpovědi.

PODÍVEJTE SE NA TRAILER „HEAVEN IS FOR REAL“!

OBECNĚ O FILMU

Především bych ráda napsala, že si uvědomuji, že tento film byl natočen na základě stejnojmenné knihy, kterou napsal Todd Burpo (otec Coltona) a Lynn Vincent. Popisují to, co se stalo, co prožil Colton a co následovalo a jak na to lidé v jeho rodině – otec Todd, matka Sonja a jeho sestra Cassie reagovali. Jak to zapůsobilo na jeho okolí, které tvoří právě křesťané z církevního sboru Křižovatky, kam celá rodina chodí a kde je kazatelem Todd a každou neděli káže.

KLADNÉ STRÁNKY FILMU

Film je skvěle natočen a do hlavních rolí byli obsazeni znamenití a známí herci, například Greg Kinnear (jako Todd Burpo), Kelly Reilly (jako Sonja), Margo Martindale (oddaná křesťanka církve Nancy Rawling, která je ve vedení církve) či Thomas Haden Church (Jay Wilkin, přítel Todda a také vedoucí církve).

Film je na začátku dramatický, když rodiče přivážejí malého Coltona do nemocnice a lékaři bojují o jeho život. Naprosto úžasné a jedinečné jsou filmové záběry nebe, kdy Colton vzpomíná, co zažil v nebi.

Nevím, jak působily tyto záběry filmu jiné diváky, ale mně běhal mráz po zádech. Občas jsem se při druhém sledování filmu rozplakala. Snad proto, že scény z nebe, záběry Ježíše jsou tak osobní, plné lásky a milosti... Čím víc čtu Bibli, tím víc se pro mě stává Ježíš stále reálnějším a osobnějším.

Zobrazení nebe bylo přesně to, co si představuji, když čtu Bibli, například Janovo evangelium, kde Ježíš vyprávěl o nebi, nebo knihu Zjevení (i když touto knihou bych jako naprostý amatér nezačínala, protože se jedná o nejsložitější knihu celé Bible a zamotala hlavu téměř všem teologům na světě a vyložit ji správně umí snad jenom sám Bůh), kde je popsáno nebe.

Pokud jste film viděli a kladli jste si otázku, zda se tomu dá věřit, nebo ne, pak mohu vřele doporučit, abyste si otevřeli Bibli a začetli se. Začněte Novým zákonem, nejlépe Janovým evangeliem.

To, co Colton popisuje, je přesně to, co tam můžeme objevit. Nebe je reálné. Nebe existuje. Existuje duchovní svět. Existuje nebe, kde jsou všechny malé děti, které zde na zemi umřou a budou dál žít s Ježíšem v Jeho království. Ale také tam žijí všichni, kteří věřili v Ježíše zde na zemi. Nebe je místo, kde žijí dál se svým Spasitelem.

Když Colton vypráví svému otci o tom, že se tam setkal s jeho dědou, je Todd překvapen! Musí si to nějak ověřit! Doma otevře album, najde fotografii starého dědečka, který ho vychoval po smrti jeho otce a kterého měl tak rád, a ukáže ji Coltonovi. Ten ale říká: „To není on.“ Todd odpovídá: „Ale ano, je to on! To je můj dědeček!“ Přinutí čtyřletého Coltona, aby se na fotografii podíval znovu. Colton mu odpoví: „Ale v nebi není nikdo starý a nikdo nenosí brýle.“

Todd běží do sklepa a překotně hledá staré fotoalbum. Najde fotografii, kde byl jeho děda mladý a přináší ji s velkým očekáváním synovi. Na fotografii je však více lidí. Colton si ji prohlédne, rychle ukáže na správného člověka a řekne: „To je on!“

Todd je v šoku! Tohle totiž Colton nemohl vědět. Nikdy svému čtyřletému synovi o dědečkovi neříkal...

Z Bible víme, že v nebi nebudou nemoci, pláč ani nářek, ani smrt. V nebi se tedy opravdu nenosí brýle. Colton říkal, že v nebi není nikdo starý. Co na to říká Písmo? Nevím, musím přiznat, že to jsem ještě neobjevila. Ale od různých kazatelů jsem slyšela, že tam budeme v tom nejlepším věku, mladí, ve věku 33 let. Ve věku, kterého se dožil Ježíš, když ho zde na zemi ukřižovali. Nevím, jak vy, ale já bych to v každém případě brala! Být věčnou třicítkou? Beru to okamžitě!

Z filmu si můžeme také vzít povzbuzení o síle modlitby. Když se modlíme s upřímným a vroucím srdcem k Bohu, ať už my sami či větší množství lidí, stane se vždy něco úžasného, velkého. A někdy i neočekávaného. Bůh modlitby za Coltona vyslyšel, přežil operaci, nezemřel. Navíc mu dal ještě nahlédnout do nebe, což se stává málokomu.

NEGATIVNÍ STRÁNKY FILMU

Nyní přejdu k tomu, co se mi nelíbilo. A za to nemůže film, jak jsem již psala, ale lidé samotní.

Když začne malý Colton hovořit doma s různými členy své rodiny o tom, co prožil a viděl v nebi, začne se tím Todd zabývat. Nedává mu to spát a začíná pátrat. Nejdřív si zjistí v nemocničním záznamu, zda Colton neprožil klinickou smrt, ale dovídá se, že se mu srdce nezastavilo a mozek mu fungoval celou dobu.

Zajde za psycholožkou, která je nevěřící, a ta označí Coltonův zážitek za blízký smrti a že takto může mozek v takových situacích začít fungovat. To ale nedává odpověď na podrobnosti o lidech, o kterých Colton podrobně vypráví a nikdy v životě je neviděl ani o nich neslyšel.

Todd se svěřuje se svými pochybnostmi své manželce Sonje. Ta už vnímá, že tato Coltonova zkušenost rozvrací jejich dosud poklidný způsob života a hystericky pláče a křičí: „Jde mi jenom o to, aby můj manžel a moje rodina věděli, že je miluju!“ Odmítá jakoukoliv Coltonovu zkušenost. Jediné, čemu je ochotna Sonja věřit, že se jedná o obraz jejich rodičovské lásky, kterou si Colton převtělil do lásky k Ježíši (o které ostatně slýchával při nedělních kázáních od svého otce Todda) a tak se mu to celé nějak pospojovalo a pletlo.

Todd je stále více přesvědčen, že Coltonův zážitek nelze jen tak přejít a začne o tom hovořit na nedělení bohoslužbě v církvi. Ve většině lidí, zvláště u těch, kteří stojí ve vedení církve a rozhodují o ní, to vyvolává velikou nevoli a zlou krev.

Starší paní jménem Nancy, oddaná členka církve říká něco o tom, že nebe je metafora, pocit, naše představa. Navrhuje, aby se s tím Todd vypořádal sám a nezatahal to církve a neobtěžoval s tím členy církve.

„Nebe a peklo jsou pojmy, kterými se lidi odjakživa děsily!“ říká rozzlobená Nancy.

„Ale můj syn hovoří jenom o nebi, ne o pekle. O pekle neřekl ani slovo,“ odpovídá Todd, „a mluví o nebi jenom krásně a nikoho neděsí.“

Na jedné straně se spory ve vedení církve vyhrocují a Todd dostává „pauzu“ v církvi, kdy nesmí kázat na bohoslužbách. Na druhou stranu se o Coltona a jeho zážitek z nebe začínají zajímat média. Toho se rozhodne využít Todd a pozve všechny zájemce do kostela. Tak se postupně kostel naplní a Todd opět dostává šanci kázat. A může dokonce kázat o nebi a hovořit o Coltonově zkušenosti. Lidé v církvi se s tím postupně smiřují.

Smutné na tomto příběhu, který se opravdu stal, že církev, kterou máme před očima, tvoří lidé, kteří tam chodí po celá léta, aniž by kdy četli Bibli, a co je ještě horší, aniž by byli opravdovými křesťany.

Za křesťana považuji podle učení Bible (to jsem si nevymyslela) člověka, který odevzdal svůj život Ježíši Kristu, podřídil mu vše, učinil Ho svým jediným Pánem a prožil obrácení (v křesťanské terminologii se tomu říká „znovuzrození“). Od tohoto okamžiku totiž vstoupí právě ten Ježíš, který zemřel před dvěma tisíci lety na kříži a byl poté třetího dne vzkříšen z mrtvých, takže je živý, do našeho života a má s námi osobní vztah (mluví, jedná v našem srdci a také v celém našem životě a vede nás životem, uzdravuje nás...).

Je pro mě šokující, že lidé, kteří tedy chodí do kostela celý svůj život, osobně neznají Ježíše, a když přijde malý chlapec s tím, že byl v nebi, tak to zpochybňují a téměř nikdo tomu nevěří. Naopak. Je to pro mě tak pohoršující, že jeho otci, kazateli, dokonce zakážou o tom v církvi hovořit a vůbec kázat.

Ještě horší je, že se tato církev jmenuje Wesleyánská, tudíž se hlásí k odkazu (a nyní nevím, zda Johna Wesleye či jeho bratra Charlese, to se mi zjistit nepodařilo, neboť webové stránky církve byly v době psaní tohoto článku nedostupné). Ti byli významnými teology a kazateli a ovlivnili ve 40. letech 18. století svým kázáním evangelia radikálně svět a založili metodistické hnutí. Právě oni kázali, že je třeba vydat život Ježíši a znovuzrodit se. Tedy hlavní wesleyovský odkaz naprosto chybí.

Jako věřící člověk mám tedy z tohoto příběhu (filmu) dojem, že tam, kde by měla být víra, je nevěra, pochybnosti a vládne rozum, který odmítá existenci všeho duchovního – tedy existenci nebe, Ježíše samotného, andělů... Musím přiznat, že mi církev přišla ve filmu spíš jako organizace či spolek hodných lidí, něco jako spolek zahrádkářů či sousedů se společnými zájmy. Zcela jistě tito lidé v něco věří, ale rozhodně ne biblické zvěsti evangelia, ne Bibli, ne v Ježíše a ne v Boha. To by opravdu vypadalo jinak.

Tady jsem se u filmu spravedlivě rozčílila! Zároveň mi bylo z toho velice smutno. Zde církev selhala na plné čáře! Byla jsem ráda, že jsem film sledovala pokaždé sama a ne s nějakým nevěřícím člověkem či hledajícím, protože bych se musela jenom stydět a neměla bych pro to žádné vysvětlení. Jak vysvětlit, že lidé, kteří se označují za křesťany, a chodí do církve, nevěří, že existuje nebe?

Vždyť kdo jiný by měl zážitek z nebe vysvětlit? Kdo jiný, když ne právě křesťané? A nedal právě tento prožitek Bůh malému Coltonovi, aby zasáhl a změnil lidi v jeho církvi? Je to již několik let, co se tato událost odehrála a já jenom doufá, že této církvi již evangelium někdo oznámil. Modlím se za to!

COSI TEDY VZÍT Z FILMU?

Zcela jistě to, co zažil Colton. Nebe existuje! To je dobrá zpráva pro všechny, kteří mají obavy, zda existuje posmrtný život. Ano, existuje! Nebe je reálné! A jestli vás film osloví, nesmiřujte se s tím, že to je všechno. Bůh má pro každého z nás mnohem víc, než jenom pouhou naději, pouhou myšlenku na existenci nebe. Tak, jak se spasení (záchrana duší v Ježíši Kristu) zastavila před Wesleyásnském kostelem v nebraském Imperialu, tak se totéž nemusí stát vám. Když budete hledat upřímně hledat Boha, Bůh se vám dá poznat. Tak se to píše v Bibli. Je to snadné, jednoduché, mocné, slavné a velmi osobní. Sám Ježíš chce vstoupit do vašeho srdce a celého vašeho života a chce být vaším Pánem a zachránit vás. Jen to chce učinit další krok. Věřit a vyznat Jej.

Krásné babí léto a spasení pro všechny přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, zdroje:

Informace o filmu „Nebe existuje“ jsou dostupné na CSFD.cz zde: https://www.csfd.cz/film/356821-nebe-existuje/galerie/strana-3/?type=1#

Foto přebalu DVD filmu "Nebe existuje" je dostupné na webu popron.cz

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 7.10.2018 23:32 | karma článku: 16.64 | přečteno: 409x


Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Co dělat se sprostým presidentem?

Máme u nás samolibého sprostého muže jménem Miloš Zeman, který si svou vulgaritu na veřejnosti užívá a upřímně přiznává, že ho prostě baví provokovat. Problémem ale je, že se nejedná o bezvýznamného muže, ale o presidenta země!

17.10.2018 v 17:58 | Karma článku: 33.13 | Přečteno: 1756 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

"The UK 1940s Radio Station" vás uchvátí svou atmosférou a vtáhne do historie

Před pár dny jsem si naladila rádio. Bylo pondělí 6. srpna roku 1945. Napjatě jsem poslouchala projev 33. prezidenta USA Harry S. Trumana. Pak přišel úžasný jazz a swing, filmy a letecké sirény. To je „The UK 1940s Radio Station".

15.10.2018 v 22:59 | Karma článku: 12.66 | Přečteno: 274 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Křesťanství není náboženství, ale osobní vztah s Ježíšem

Jako křesťanku mě vždy zarazí, kolik lidí se počítá mezi křesťany, ale ve skutečnosti se s Ježíšem nikdy nesetkali a žijí si po svém. Jak se pozná pravý křesťan? Po ovoci, říká Ježíš. Svědectví evangelisty Todda Whita je důkazem.

11.10.2018 v 23:05 | Karma článku: 18.79 | Přečteno: 524 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Šimek

Bůh mlčí

Co pozitivního přineslo a přináší věřícím v Ježíše Krista komunistické pronásledování církví a pronásledování věřících pod jedině správnou ideologií komunistického, vědeckého světového názoru?

19.10.2018 v 21:08 | Karma článku: 9.58 | Přečteno: 157 | Diskuse

Vilém Ravek

Jazykovědci mají jasno. Miloš Zeman nemluvil vulgárně ale staročesky.

Pevně doufám, že po zveřejnění tohoto článku mi pan prezident příští rok udělí nějaké státní vyznamenání. Tvrdím, že z jazykovědného hlediska nemluvil Miloš Zeman sprostě, i když si to on sám možná myslí.

19.10.2018 v 19:20 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 518 | Diskuse

Karel Trčálek

Budeme se učit od Saúdské Arábie, jak řezat prsty novinářské žumpě?

Novinářská žumpa, jak známo, destabiluzuje společnost. Ale my potřebujeme společnost stabilizovanou. Máme se od Saúdské Arábie ještě co učit

19.10.2018 v 17:22 | Karma článku: 13.03 | Přečteno: 298 | Diskuse

Marek Trizuljak

Kdež's pokácel kadlátke, senko, nemužeš chtít šlihovico!

Rčením babičky z Hané (dle potřeby přeložím do spisovné češtiny, kdyby náhodou někdo nerozuměl) uvádím menší, komorní téma o zákonu rovnováhy

19.10.2018 v 15:43 | Karma článku: 16.29 | Přečteno: 353 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Obchodníci s pofidérním zbožím, kterým ….

... pšenka nekvete a kterým kvete. Pšenka letos nekvetla obchodníkům s deštěm. Letos u nás byla místa, kde pořádně nepršelo skoro půl roku. S tak nejistým artiklem se ani nedá kšeftovat.

19.10.2018 v 14:25 | Karma článku: 9.85 | Přečteno: 270 | Diskuse
Počet článků 390 Celková karma 20.45 Průměrná čtenost 4616

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz