Úterý 18. února 2020, svátek má Gizela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. února 2020 Gizela

Recenze knihy „Bohatá nevěsta“ od Barbary Cartland

8. 09. 2018 13:43:18
Spisovatelka Barbara Cartland napsala během života víc jak 700 romantických knih. Byla mistrem svého povolání! Jestliže se chci zasnít či odpočinout, pak sáhnu po jejím románu. Tentokrát jsem si vybrala román „Bohatá nevěsta“.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Knihy Barbary Cartland, jedné z nejčtenějších a také nejvíce píšící autorky XX. století, jsou pro mě sázkou na jistotu. Jestliže si chci odpočinout, prostě „vypnout“, nebo se nechat inspirovat romantikou, nebo se zasnít na krásném anglickém venkově, pak sáhnu právě po románech Barbary Cartland.

Ano, mnozí označují Carland za spisovatelku „červené knihovny“. Musím říci, že je to pravda. Proč bych to měla zastírat? Jestli někdo uměl napsat nádherný historický romantický román, pak to byla právě ona.

Tentokrát jsem sáhla po románu „Bohatá nevěsta“, který se odehrává na malebném anglickém venkově, probouzející se jarní přírodě, dostihové dráze a mezi koňmi. Děj je umístěn na konec 19. století.

„Píšu o těch překrásných chvílích, kdy se do sebe muž a žena zamilují, o chvílích v životě, na které se nedá zapomenout a které si v sobě neseme navěky.“

Barbara Carland

O ČEM JE ROMÁN „BOHATÁ NEVĚSTA“?

Po smrti svého prastrýce lady Rosanna Donningtonová s překvapením zjišťuje, že se stala dědičkou značného majetku. Coby sirotek se však okamžitě stane terčem zájmu mnoha členů londýnské společnosti, kteří ji chtějí pojmout za manželku. Samozřejmě ze zištných důvodů. Rosanna se však chce vdát z lásky. Když ji o ruku požádá neotesaný a protivný sir Walter Fenwick, rozhodne se dívka utéci z Londýna na své zděděné sídlo na venkově, Donnington Hall. Po cestě se náhodou potkává s těžce nemocným lordem Williamem Meltonem, který se stal po smrti svého otce novým hrabětem na hradě Melton. Později se Rosanna dozvídá, že právě on je jejím sousedem. Pod tíhou dalších událostí se Rosanna nečekaně rozhodne předstírat, že je zkušenou ošetřovatelkou a jako pečovatelka se dostává do služeb zraněného hraběte...

„Vzpomínala, že od chvíle, co byla malá holčička, doufala, že jednoho dne potká muže, jenž ji bude milovat pro to, jaká je, a ne kvůli tomu, co jí patří.“

„Bohatá nevěsta“, Barbara Carland

HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU

Lady Rosanna Donningtonová, mladá jednadvacetiletá dáma, dědička a nová majitelka sídla Donnington Hall.

Lord William Melton, třicetiletý hrabě Melton Castle, zcestoval celou Evropu, miluje hazard, dostihy a pitky. Na prvním místě jsou však jeho koně, které nade všechno vášnivě miluje.

Sir Walter Fenwick, padesátiletý obtloustlý muž, který chce získat panství Donnington kvůli dostihové dráze a ušlechtilým koním. Je schopen pro to udělat cokoliv.

Vikomt George Blacwood, nejlepší přítel lorda Meltona.

Lady Verity Blackwoodová, sestra George, elegantní mladá dáma, mimořádná kráska, která je rozhodnuta, že se stane Meltonovou manželkou.

„Lord Melton se otočil, chytil ji za ruku a rozběhl se s ní ke svému koni. Jakmile se velké zvíře zastavilo, zachytil se silné černé hřívy a vyhoupl se na neosedlaný hřbet. Pak se sklonil a jedním tahem posadil Rosannu za sebe. Modré šaty se jí vykasaly až ke kolenům a odhalily krajkovou spodničku a punčochy.“

„Bohatá nevěsta“, Barbara Carland

KONEC DOBRÝ, VŠECHNO DOBRÉ?

Jak historický romantický román dopadne? Dokáže Rosanna hraběte vyléčit? A co se stane, když se její pacient dozví, kým ve skutečnosti je? Vzdá se sir Walter své lákavé kořisti jen tak bez boje? Čí nabídku lady Rosanna vyslyší? A jak se vysloví, když se sňatku brání?

Dame Mary Barbara Hamilton Cartland (*9. 7. 1901 – 21. 5. 2000†) byla anglická autorka, historička, dramatička, politická mluvčí, lektorka a mediální osobnost především v rozhlasovém a televizním vysílání. Od svých 26 let napsala 723 románů, které byly vydány ve více než 750 milionech výtiscích, čímž se zapsala do Guinnessovy knihy rekordů. Některé zdroje však uvádějí miliardu výtisků. Je označována za jednu z nejvíce plodných autorek 20. století. Její knihy byly přeloženy do 36 jazyků. Byla oceněna Řádem britského impéria a Nejctihodnějším řádem sv. Jana Jeruzalémského.

„Pamatuj, že když tě muž požádá o ruku, drahoušku, nabízí ti sebe a vše, co vlastní a v co doufá. Nabídka k sňatku je proto ta největší lichotka, již může žena od muže dostat.“

„Bohatá nevěsta“, Barbara Carland

AUTORČIN STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY

  • Román je napsán velmi srozumitelně, spisovným jazykem.
  • Kniha je velmi zajímavá a čtivá.
  • Kniha byla napsána v er-formě.
  • Děj je poutavý a napínavý, takže se začtete a neskončíte, dokud neobrátíte poslední stránku.
  • Korektury byly odvedeny velmi profesionálně.

KLADNÉ A NEGATIVNÍ STRÁNKY ROMÁNU

Ráda bych vyzdvihla, zvláště pro ty, kteří se domnívají, že knihy Barbary Cartland napsané téměř před sto lety, jsou zastaralé, sentimentální a nehodící se do dnešní doby, že opak je pravdou. Právě v této knize rozebírá autorka problém „zlatokopectví“. Ovšem nejde o zlatokopku, ale muže zlatokopy, kteří chtějí získat hlavní hrdinku a oženit se s ní kvůli jejímu rozsáhlému dědictví – venkovskému sídlu s dostihovou dráhou a koňmi a pro peníze. Ačkoliv je tedy román desítky let starý a je zasazen na konec 19. století, je velmi aktuální i pro dnešní dobu.

Spisovatelka dokonale umí popsat seznámení mezi mužem a ženou, zamilovanost a rodící se lásku. Skvěle popisuje, jak vypadá opravdový muž, gentleman, a jak se chová k dámě. Ale také popis malebného anglického venkova, tehdejšího života a obyčejů je neméně zajímavý a poutavý.

Nevím, co bych spisovatelce Barbaře Cartland, která napsala během svého života neuvěřitelných 723 románů, mohla vytknout. Její díla jsou na sto až sto padesáti stránkách, nejsou nijak složitá, nemají náročné zápletky, ale jsou krásná svou nekomplikovaností, a možná i stylem životem z konce 19. století.

„Pohlédl na její jemné rysy tváře, barvu, která jí stoupala do lící, a modré oči, které ladily s oblohou nad nimi. Malé pramínky světlých vlasů unikly svému sevření a stáčely se jí kolem krku. Tělem mu proběhl nával citu. Nic podobného ještě se ženou nezažil. Před několika měsíci si myslel, že ho přitahuje lady Verity, ale nyní si uvědomil, že to bylo jen třepotání svíčky proti požáru, který ho zachvátil nyní. Rosanna byla vším, po čem kdy toužil, ale byla na světě tak sama. Někdo by určitě řekl, že ji jen využívá. Zamračil se. Sir Walter Fenwick se s ní chtěl oženit kvůli jejímu majetku. Co kdyby ho začala podezřívat ze stejného záměru? Přemýšlel, jestli není příliš brzy na to, aby jí řekl, co k ní cítí.“

„Bohatá nevěsta“, Barbara Carland

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Román se bude líbit všem romantickým duším. Pak bych jej doporučila všem čtenářkám, které mají rády romantické historické romány. V neposlední řadě je román pro ty, kteří si chtějí odpočinout a vydat se aspoň na chvíli do jiného světa, romantického světa plného lásky.

Knihu „Bohatá nevěsta" od Barbary Cartland mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Přeji krásné babí léto, a jestliže jste, milé dámy, nezadané, pak bohaté ženichy, Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis Barbary Cartland je dostupný na Wikipedia.cz zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Barbara_Cartland

Fotografie a anotace knihy „Bohatá nevěsta“ jsou dostupné na Palmknihy.cz.

CARTLAND, Barbara., Bohatá nevěsta. Baronet a. s., Praha, 2016, 152 stran, 1. vydání, ISBN 978-80-269-0411-3 (formát mobi)

Fotografie Barbary Cartland dostupná na webu barbaracartland.com zde: https://www.barbaracartland.com/biography

Autor: Hana Rebeka Šiander | sobota 8.9.2018 13:43 | karma článku: 21.18 | přečteno: 325x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Proč nemůžu randit s antisemitou

Byl to mladý sympatický muž a rozuměli jsme si. Po několika schůzkách na mě zčistajasna vytáhl konspirační teorie, jak židobolševické hnutí ovládá celý svět a já to nevím. Byl to antisemita. Nepochopil ale, že já mám Židy ráda.

17.2.2020 v 0:04 | Karma článku: 40.18 | Přečteno: 4891 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Proč muži lžou a ženy pláčou“

Proč se muži vyhýbají závazkům? Proč mají muži pocit, že je ženy sekýrují? Proč ženy nemluví k věci? Proč muži na ženách rádi vidí boty s vysokými podpatky? Proč ženy tolik mluví? To a další záhady objasňují manželé Peaseovi.

15.2.2020 v 21:43 | Karma článku: 13.81 | Přečteno: 557 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Ropáci“ režiséra Jana Svěráka

Kultovní krátkometrážní film „Ropáci“ z roku 1988 byl vůbec prvním filmem, který natočil dnes již známý režisér Jan Svěrák. Jedná se o sci-fi, která se odehrává v roce 1985 v severních Čechách. Hlavní postavou je záhadný ropák.

14.2.2020 v 19:36 | Karma článku: 13.17 | Přečteno: 501 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Veterán“ od Jana Hřebejka

Nejnovější film režiséra Jana Hřebejka „Veterán“ přináší příběh mladého muže, který se vrací po dvaceti letech z armády domů. Jak zapadne bývalý voják do české společnosti, který dosud bojoval v zahraničí ve válkách o přežití?

9.2.2020 v 23:46 | Karma článku: 23.86 | Přečteno: 1678 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Zeman

Státní dluh ČR po několika letech opět stoupá! A bude stoupat dál.

Státní dluh ČR za loňský rok stoupl o 18 mld.Kč,což není dobrá zpráva o vývoji naší ekonomiky. Každý z nás tedy opět dlužíme přibližně o 1.700,-Kč víc.

17.2.2020 v 16:27 | Karma článku: 16.27 | Přečteno: 348 | Diskuse

Vladimír Havránek

Film Past o Jiřině Štěpničkové přesně ukázal, jak si komunisté představují svobodu!

Jeden film a vydá za stovky hodin prázdných projevů komunistů. Skvělá herečka Jiřina Štěpničková dostala v roce 1951 dopis z Rakouska od režiséra Čápa, v němž ji zval do Vídně. Vše byla podlá provokace StB.

17.2.2020 v 15:36 | Karma článku: 30.64 | Přečteno: 858 | Diskuse

Jan Dvořák

Lepší začít později, než vysílat na čas

Česká televize už před časem dospěla k rozumnému názoru, že nemá smysl dál předstírat, že hlavní pořad na jedničce začne úderem osmé večerní, jestliže je to s železnou pravidelností vždycky až pár minut poté.

17.2.2020 v 10:58 | Karma článku: 31.82 | Přečteno: 988 | Diskuse

Pavel Chalupský

Matka, nebo vrcholová manažerka.

Plně si uvědomuji, že vstupuji na velice tenký led. Proč? Nejsem matkou, ani manažerkou, ale přesto si dovolím vyslovit svůj názor, k čemuž mě přiměl rozhovor právě s vrcholovou manažerkou. Nebo matkou?

17.2.2020 v 8:52 | Karma článku: 18.53 | Přečteno: 670 | Diskuse

Bohm Vladimir

S Elonem Muskem na Mars. Ale proč?

Elon Musk oznámil, že do roku 2050 chce dopravit milion lidí na Mars. Jako vždy představí svoji vizi, jež je fantastická, pro většinu lidí zcela nereálná provést, a pak ji splní.

17.2.2020 v 8:30 | Karma článku: 16.07 | Přečteno: 494 | Diskuse
Počet článků 469 Celková karma 22.30 Průměrná čtenost 4266

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz