Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politické hnutí Čisté Ústí? Nečitelné, netransparentní a dle programu krajně pravicové

6. 09. 2018 19:04:20
Politické hnutí Čisté Ústí, které kandiduje v Ústí nad Labem, postavilo do čela kandidátky předsedu Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáše Vandase. Proč? Co hnutí kromě líbivých hesel a populistických výkřiků nabízí?

Před komunálními volbami do zastupitelstev obcí, které se u nás v České republice uskuteční v pátek 5. října a v sobotu 6. října 2018, se doslova roztrhl „pytel“ s politickými kampaněmi jednotlivých stran a hnutí. V Ústí nad Labem se o přízeň voličů uchází celkem 15 politických stran a hnutí.

Jedním z politických hnutí, které mě zaujalo, je Čisté Ústí. Není možné si nevšimnout billboardů, které visí na různých místech ve městě. Na fotografiích jsou tři lidé, červený podklad a na něm bílým písmem výzvy, někdy dokonce s vykřičníky, které útočí na občany.

BEZPEČNÉ A ČISTÉ ÚSTÍ! NE GHETTO! ČISTÉ ÚSTÍ BEZ BARIÉR. NULOVÁ TOLERANCE VŮČI NEPŘIZPŮSOBIVÝM.

Člověk, který alespoň trošku přemýšlí, si musí položit otázku - o koho jde? Co nám nabízejí? Co chtějí udělat pro Ústí nad Labem? Co mají za sebou?

A tak jsem se zajímala. Nejdříve jsem rozeslala na dvě různé adresy e-maily. První e-mail jsem adresovala politickému hnutí Čisté Ústí. Zajímaly mě základní otázky, které ale kupodivu na webu Čisté Ústí nenajdete. Druhý e-mail jsem směřovala lídrovi kandidátky Čisté Ústí Tomáši Vandasovi. Pět dnů uplynulo a žádné odpovědi nepřišly.

KDO A KDY ZALOŽIL POLITICKÉ HNUTÍ ČISTÉ ÚSTÍ?

Například mě zajímala základní otázka, kdo a kdy založil hnutí Čisté Ústí? Kdo za tímto hnutím stojí? Jaká je dlouhodobá vize hnutí? Kdo je financuje? To ale nevíme. Člověk se tedy může jenom dohadovat, kdo reklamní kampaň řídí a kdo to celé financuje. Zkrátka dobré politické hnutí by mělo být transparentní, to ale Čisté Ústí v žádném případě není.

PROČ VEDE KANDIDÁTKU PŘEDSEDA DSSS TOMÁŠ VANDAS?

Co se týká dalších otázek, zajímala jsem se, proč hnutí Čisté Ústí oslovilo právě předsedu Dělnického strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáše Vandase, který prosazuje program krajní pravice. Osobní odpověď nepřišla, ale vystačila jsem si s prohlášením Vandase na webu DSSS, kde uvádí: „Byl jsem osloven Čistým Ústím, zda bych nebyl lídrem jejich kandidátky do ústeckého magistrátu. Přiznám se, že mě to překvapilo a také potěšilo. Pozorně jsem si však pročetl jejich program a zjistil jsem, že se v mnohých důležitých bodech shoduje s programem DSSS.“

KDO JSOU TŘI HLAVNÍ KANDIDÁTI HNUTÍ ČISTÉ ÚSTÍ?

Na billboardech vidíte tři hlavní kandidáty hnutí – Tomáše Vandase, Janu Brambaški a Emila Rilkeho. Možná patřím mezi nevzdělance, ale řeknou vám tato jména něco?

Mgr. Tomáš Vandas se svým titulem budí na první dojem úctyhodného a vzdělaného pána. Takového laskavého spokojeného tatíka, padesátníka, který má mnoho za sebou a chce pomoci Ústí s každým problémem. Čtyřicátnice Jana Brambaški upoutaná na vozíček vzbudí v každém člověku, který má jenom trochu sociálního cítění a empatii, soucit a musí ji politovat, případně si říct, že má kuráž. Vysmátý třicátník Emil Rilke přináší vzpomínky na bezstarostné mládí a optimismus.

Když se ale podíváte na web Čisté Ústí a chcete se dočíst, co kdo studoval, jaké má pracovní zkušenosti a čeho v životě dosáhl, zda má rodinu, je singl, vdaný, rozvedený či vdovec, a kde v současné době pracuje a čím se živí, nedozvíte se nic.

Životopis lídra kandidátky, Tomáše Vandase, kterého dokonce hnutí navrhuje v případě volebního úspěchu na post primátora města Ústí nad Labem, nenajdete. Nenajdete ani životopis Emila Rilke. Jediný životopis zmiňuje Jana Brambaški, předsedkyně strany. Ovšem nejde o klasické curriculum vitae, ale o spíš nicneříkající dojmy.

CO TEDY VÍME O KANDIDÁTECH?

Když si dáte práci a prohledáte internet, dozvíte se, že Tomáš Vandas byl v minulosti členem Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa (jejím předsedou byl Miroslav Sládek, strana byla v roce 2013 rozpuštěna). Vandas se podílel na založení Dělnické strany v roce 2003 a stal se jejím předsedou (ta byla zrušena Nejvyšší správním soudem ČR v roce 2010). Poté se stal Vandas předsedou DSSS. Vandas kandidoval v mnoha volbách, ale dosud v žádných neuspěl. Čím se ale Vandas živí, kde bydlí, zda má rodinu a jaké má koníčky (kromě politiky) se nedozvíte nikde.

O Janě Brambaški je možné se dočíst, že se jedná o fotomodelku a zdravotní sestru, která pracuje jako radiologický asistent v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

Třetí tváří je Emil Rilke, fotbalový záložník či útočník, který v současné době hostuje v TJ Krupka ze Slovanu Liberec.

Možná jsem staromódní, ale neměli by mít politici na webových stránkách hnutí, za které kandidují něco více, než jenom své foto? Třeba i životopis? Důvod, proč bychom jim měli dát svůj hlas? Něco víc, než jenom hesla na billboardech?

Stejně jako není transparentní, kdo a kdy stranu založil a financuje, není jasné, kdo jsou hlavní političtí kandidáti strany.

S ČÍM CHCE OSLOVIT HNUTÍ ČISTÉ ÚSTÍ

Mezi hlavní body politického hnutí patří – absolutní čistota na veřejných prostranstvích, ulicích a v prostředcích městské hromadné dopravy, domovské právo, nulovou toleranci proti nepřizpůsobivým, kteří znečišťují město a páchají trestnou činnost na jeho území, dobré parkování v Ústí pro obyvatele města, zvýšení počtu parkovacích míst v jednotlivých čtvrtích města, více míst v mateřských školách a rozšiřování městského prostoru.

CO TRÁPÍ ÚSTEČÁKY A JAK TO ŘEŠIT?

Nemyslím, že by hnutí nabízelo něco zvláštního, nového či závratného. Všichni, kteří bydlí trvale v Ústí nad Labem (a bydlí zde Emil Rilke? Bydlí zde Tomáš Vandas? Jestli ano, tak jak dlouho? Opravdu znají problémy města? Co trápí Ústečáky?) vědí, že trh s chudobou v Ústí bují. Ale ubytovny pro chudé již před několika měsíci začalo město likvidovat. Současné vedení města řeší sociální dávky pro chudé.

Ano, město a přilehlé okolí je plné odpadků a psích exkrementů, ale ruku na srdce, za tohle opravdu nemůžou Romové, ale místní, Ústečáci, kteří odhazují odpadky na všech možných i nemožných místech a neváží si prostředí, ve kterém bydlí. Spoléhají na to, že to za ně někdo uklidí. Stejné je to i s epidemií žloutenky, která vypukla před rokem v Ústí nad Labem. Žloutenka se šířila všemi sociálními skupinami a zasáhla všechny věkové kategorie. Jak známo, žloutenka typu A, je označována jako nemoc špinavých rukou. Jestliže však postihuje všechny skupiny obyvatel, pak za to nemohou nepřizpůsobiví občané, ale nedostatečné hygienické návyky Ústečanů.

Co nám tedy přináší politické hnutí Čisté Ústí? Nic nového. Hnutí budí dojem jakéhosi odrazového můstku pro lidi, kteří se chtějí chytnout v politice. Ale jde jim opravdu o blaho lidí, kteří bydlí v Ústí nad Labem? Mohou nabídnout něco víc, než jenom populistická hesla, která emočně na chvíli zapůsobí? Pochybuji o tom...

Přeji krásné babí léto a zdravý rozum při výběru kandidátů ve volbách, Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, zdroje a informace:

Informace o politických stranách a hnutí kandidujících v Ústí nad Labem na podzim 2018:

http://www.usti-nad-labem.cz/cz/uredni-portal/seznamy-zprav/aktualni-informace/o-hlasy-volicu-se-usti-nad-labem-uchazi-15-stran-hnuti.html

Citace Tomáše Vandase je dostupná na webu DSSS.cz.

Informace o Tomáši Vandasovi jsou dostupné na Wikipedia.org zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Vandas

Informace o politickém hnutí, kandidátech a Janě Brambaški najdete na webu cisteusti.cz.

Informace o Emilu Rilke jsou dostupné na Wikipedia.org zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Emil_Rilke

Fotografie hrš

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 6.9.2018 19:04 | karma článku: 15.09 | přečteno: 507x


Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Bohatá nevěsta“ od Barbary Cartland

Spisovatelka Barbara Cartland napsala během života víc jak 700 romantických knih. Byla mistrem svého povolání! Jestliže se chci zasnít či odpočinout, pak sáhnu po jejím románu. Tentokrát jsem si vybrala román „Bohatá nevěsta“.

8.9.2018 v 13:43 | Karma článku: 15.22 | Přečteno: 245 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Vítězný oblouk“ od Ericha Maria Remarqua

Kdy jste naposledy četli něco od Remarqua? Přiznám se, že u mě to je již dvacet let... Proto jsem sáhla po knize „Vítězný oblouk“, která se odehrává pár měsíců před vypuknutím II. světové války v roce 1939 v Paříži.

30.8.2018 v 17:56 | Karma článku: 26.42 | Přečteno: 710 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Na odpis“ od Dana Lyonse

Kniha Dana Lyonse „Na odpis“ ukazuje, jak funguje startupová společnost HubSpot, která vstoupila na trh s cennými papíry a umístila se na 4. místě 50 nejlepších zaměstnavatelů USA. Uvidíme zákulisí marketingu, zábavy i šikany.

24.8.2018 v 14:39 | Karma článku: 17.43 | Přečteno: 186 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Generál SS Otto Ohlendorf by výsledky hlasování Parlamentu České republiky kvitoval

Pokud by tento válečný zločinec podezíral syrské sirotky i jejich rodiny z nepřátelství vůči Říši, neskrýval by své znechucení nad tím, že se 31 poslanců opovážilo projevit soucit a ochotu padesáti z nich pomoci.

22.9.2018 v 11:40 | Karma článku: 11.27 | Přečteno: 455 | Diskuse

ján sliacky

Fackujete své (nebo cizí) děti?

Francouzský řidič vlepil facku klukovi, který se nechoval jak se sluší. Matka "haranta" píše stížnosti, řidice se zase zastávají jeho kolegové. Co by jste dělali vy...?

22.9.2018 v 8:37 | Karma článku: 25.55 | Přečteno: 559 |

Jindřich Jašík

O kolotoči partnerských vztahů

Asi to zná téměř každý. Z milovaného člověka se stanou ..., tak ho vyměníme a ono se to opakuje. Pro jednoho záhada, pro druhého jen potvrzení toho, že všichni opačného pohlaví jsou stejní. No, možná...

21.9.2018 v 22:58 | Karma článku: 13.86 | Přečteno: 297 | Diskuse

Irena Aghová

Může houpací kůň skočit přes Taxisův příkop?

Provokativní otázka, že? A přitom jde o život. Učíme se proto, abychom dospěli k pravdě, nebo je pravda obsažena v knihách, z kterých se učíme? Úvahy nad vzdělaností.

21.9.2018 v 18:53 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 240 | Diskuse

ján sliacky

Německé potraviny v potížích?

Německá kvalita na nás "bliká" téměř z každého "rohu". Někteří z nás, bydlící v pohraničí si do Německa jezdí nakupovat jejich potravinovou kvalitu. Ale... Je tam vlastne proč jezdit?

21.9.2018 v 17:53 | Karma článku: 20.48 | Přečteno: 932 |
Počet článků 386 Celková karma 21.03 Průměrná čtenost 4648

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz