Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze knihy „Před usnutím“ od Rachel Leeové

19. 08. 2018 23:13:16
Mladík William Otis čeká v cele smrti na popravu elektrickým křeslem. Se smrtí je smířen. Ale bývalá prokurátorka Clarissa Stoverová ví, že je nevinný. Podaří se sehnat důkazy a odvrátit popravu? To je detektivka "Před usnutím".

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Většinou sahám po literatuře odborné, historické, romantické a občas si ráda přečtu také dobrou sci-fi. Ale tentokrát jsem udělala výjimku a rozhodla jsem se přečíst detektivní román „Před usnutím“ od americké spisovatelky Rachel Leeové.

Ačkoliv u nás tato spisovatelka není příliš známá, ve Spojených státech se prodalo na čtyři miliony výtisků a Leeová obdržela několik prestižních literárních cen.

"Mrtví klienti jsou nejpohodlnější. Netelefonují uprostřed noci.“

„Před usnutím“, Rachel Leeová

O ČEM JE KNIHA „PŘED USNUTÍM“?

Clarissa Stoverová zastávala donedávna zodpovědný úřad prokurátorky v kanceláři státního návladního. Unavená a znechucená politikou i skutečnou tváří amerického soudnictví nakonec radikálně změnila zaměstnání. Stala se rozhlasovou moderátorkou v rádiu v Tampa Bay na Floridě, kde vystupuje pod jménem Carey Justice. Velmi brzy se stala oblíbenou a její telefonická talk show, která se týká práva a zákonů, mají vysokou poslechovost. Po pěti letech ji zastihne zpráva, která jí otřese do morku kostí. Guvernér státu Florida podepsal trest smrti pro Williama Otise, mladíka obviněného z dvojnásobné vraždy svých adoptivních rodičů. Carey se kdysi podílela na jeho odsouzení, ale o jeho vině nebyla nikdy přesvědčena. Nyní si je jistá, že je nevinen, a pod tíhou výčitek svědomí je rozhodnuta udělat všechno, aby popravě zabránila. Jediným člověkem, který jí může pomoci, je její bývalý přítel a policista Seamus Rourke. Láska mezi nimi vyprchala po bolestivém rozchodu, ale i tak Seamus ladí každý večer rádio a poslouchá Careyino vysílání. Společné pátrání a hledání důkazů je opět sbližuje, ale zároveň otevírá staré rány. Naděje na Otisovo vysvobození se zdá být mizivá. Dochází k dalším vraždám, která souvisí s Otisovým případem. Do Careyina pořadu začne volat tajemný muž, který prohlašuje, že on je vrahem a bude zabíjet dál. Zůstane skutečný vrah na svobodě? Podaří se včas najít důkazy pro Otisovu nevinu? Do popravy zbývá pouhých dvaadvacet dní a čas běží...

"Je těžké přijmout fakt, že někdo, koho člověk znal, byl brutálně zavražděn, i když jste ho neměli rádi. Možná tím spíš, když jste ho neměli rádi. Nenávist je koneckonců stejně silný cit jako láska a s větší pravděpodobností může v člověku vzbudit pocit viny.“

„Před usnutím“, Rachel Leeová

HLAVNÍ POSTAVY DETEKTIVKY

  • Clarissa Stoverová, čtyřiatřicetiletá žena, bývalá prokurátorka v kanceláři státního návladního, nyní oblíbená moderátorka Carey Justice telefonické talk show zaměřené na právo a zákony.
  • Seamus Rourke, osmatřicetiletý policista, detektiv pracující na vraždách, bývalý přítel Carey.
  • Danny Rourke, otec Seamuse, který se nečekaně přistěhoval k Seamusovi. Je alkoholik s dluhy a exekucemi. Problémů má víc, než může jeden člověk unést.
  • John William Otis, jednadvacetiletý mladík, odsouzen k trestu smrti za smrt svých adoptivních rodičů. V cele smrti čeká na den popravy na elektrickém křesle.
  • James Henry Otis, mladší bratr žijící v Atlantě s adoptivními rodiči.

„Strach vzbouzí, když člověk ví něco, co by mu mohlo ublížit.“

„Před usnutím“, Rachel Leeová

AUTORŮV STYL, JAZYK A GRAMATIKA

Kniha je napsána v er-formě, a to převážně hovorovou češtinou. Je napínavá, působivá a strhující. Tempo knihy zrychlují svižné dialogy. Kniha „Před usnutím“ patří mezi ty knihy, které si vezmete a neodtrhnete se od nich, dokud je nepřečtete celé. Což není při 341 stránkách zvládnout za dva dny.

Korektury byly odvedeny velmi poctivě a žádné chyby jsem neobjevila. To je velmi příjemné.

„V mnoha směrech byl ohleduplný, citlivý a moderní muž, ale v jiných se projevoval jako beznadějně atavistický příklon k primitivismu. Bůh uchovej, aby v něm podporovala jeho mužské ego.“

„Před usnutím“, Rachel Leeová

KLADNÉ A NEGATIVNÍ STRÁNKY KNIHY

Zajímavé je v každém případě téma trestu smrti, které se táhne celou knihou. Velmi působivé jsou názory různých posluchačů volajících do talk show. Ty vyjadřují širokou škálu názorů na trest smrti, od těch nejdrsnějších až po odpůrce trestu smrti. Čtenář bude mít i v tomto detektivním románu možnost zapřemýšlet nad tímto zajímavým tématem a srovnat si v hlavě, na kterou stranu by se sám přiklonil.

Dalším neméně zajímavým tématem je fungování poroty sestavené z náhodně vybraných občanů Spojených států, pohled do zákulisí soudu a kanceláře státního návladního i nahlédnutí do zázemí soukromého rádia a přípravy talk show. Rachel Leeová si dala v každém případě velkou práci, aby všechny tyto oblasti prozkoumala, zjistila, jak to v nich chodí a dokázala působivě předat čtenářům na stránkách svého románu.

Kniha je napínavá a do posledních stránek nevíte, jak vše dopadne. Kdo je vrahem? Podaří se najít dostatek důkazů a zastavit rozkaz k popravě Otise? A kdo je tím, kdo vraždil před pěti lety? A kdo stojí za nejnovějšími vraždami?

Žádné negativum jsem v knize neobjevila. Snad možná proto, že jsem nepřečetla příliš detektivek... Je to možné. Kniha se mi v každém případě líbila.

„Zjistil, že ho myšlenky na Carey rozčilují čím dál víc, a tak je zahnal a začal myslet na toho starého ožralu, jinak také svého otce. Když vyhrožoval, že Dannyho vyhodí, pokud se nezačne léčit ze závislosti na alkoholu, bylo to jenom štěkání psa, který nekousne, a Danny to věděl. To bylo ze všeho nejhorší. Nemohl toho člověka vyhodit. Viděl, co se stalo s lidmi jako on, kteří už se neměli na koho obrátit. Skončili tak, že bydleli pod přejezdy dálnic nebo v lepenkových krabicích na ulici, potloukali se hladoví po městě a utráceli všechny peníze, které se jim podařilo sehnat nebo vyžebrat, za láhev levného vína. Něco takového by si nemohl vzít na svědomí. I tak toho má na svědomí už dost.“

„Před usnutím“, Rachel Leeová

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Máte rádi detektivky? Nebo thrillery? Knihy, které vás nutí přemýšlet, ale zároveň si u nich odpočinete? Pak je kniha „Před usnutím“ právě pro vás! Nudit se v žádném případě nebudete.

Příjemné letní dny a dostatek čtiva po ruce Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Informace o autorce i anotace knihy jsou obsaženy v knize.

Fotografie – H. R. Šiander.

LEEOVÁ, Rachel. Před usnutím. Columbus, spol. s. r. o., Praha, 2000. 1. vydání. 341 stran. ISBN 80-7249-065-6

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 19.8.2018 23:13 | karma článku: 14.21 | přečteno: 126x


Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Bohatá nevěsta“ od Barbary Cartland

Spisovatelka Barbara Cartland napsala během života víc jak 700 romantických knih. Byla mistrem svého povolání! Jestliže se chci zasnít či odpočinout, pak sáhnu po jejím románu. Tentokrát jsem si vybrala román „Bohatá nevěsta“.

8.9.2018 v 13:43 | Karma článku: 15.22 | Přečteno: 245 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Politické hnutí Čisté Ústí? Nečitelné, netransparentní a dle programu krajně pravicové

Politické hnutí Čisté Ústí, které kandiduje v Ústí nad Labem, postavilo do čela kandidátky předsedu Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáše Vandase. Proč? Co hnutí kromě líbivých hesel a populistických výkřiků nabízí?

6.9.2018 v 19:04 | Karma článku: 15.09 | Přečteno: 507 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Vítězný oblouk“ od Ericha Maria Remarqua

Kdy jste naposledy četli něco od Remarqua? Přiznám se, že u mě to je již dvacet let... Proto jsem sáhla po knize „Vítězný oblouk“, která se odehrává pár měsíců před vypuknutím II. světové války v roce 1939 v Paříži.

30.8.2018 v 17:56 | Karma článku: 26.42 | Přečteno: 710 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Na odpis“ od Dana Lyonse

Kniha Dana Lyonse „Na odpis“ ukazuje, jak funguje startupová společnost HubSpot, která vstoupila na trh s cennými papíry a umístila se na 4. místě 50 nejlepších zaměstnavatelů USA. Uvidíme zákulisí marketingu, zábavy i šikany.

24.8.2018 v 14:39 | Karma článku: 17.43 | Přečteno: 186 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Generál SS Otto Ohlendorf by výsledky hlasování Parlamentu České republiky kvitoval

Pokud by tento válečný zločinec podezíral syrské sirotky i jejich rodiny z nepřátelství vůči Říši, neskrýval by své znechucení nad tím, že se 31 poslanců opovážilo projevit soucit a ochotu padesáti z nich pomoci.

22.9.2018 v 11:40 | Karma článku: 11.27 | Přečteno: 462 | Diskuse

ján sliacky

Fackujete své (nebo cizí) děti?

Francouzský řidič vlepil facku klukovi, který se nechoval jak se sluší. Matka "haranta" píše stížnosti, řidice se zase zastávají jeho kolegové. Co by jste dělali vy...?

22.9.2018 v 8:37 | Karma článku: 25.68 | Přečteno: 568 |

Jindřich Jašík

O kolotoči partnerských vztahů

Asi to zná téměř každý. Z milovaného člověka se stanou ..., tak ho vyměníme a ono se to opakuje. Pro jednoho záhada, pro druhého jen potvrzení toho, že všichni opačného pohlaví jsou stejní. No, možná...

21.9.2018 v 22:58 | Karma článku: 13.86 | Přečteno: 298 | Diskuse

Irena Aghová

Může houpací kůň skočit přes Taxisův příkop?

Provokativní otázka, že? A přitom jde o život. Učíme se proto, abychom dospěli k pravdě, nebo je pravda obsažena v knihách, z kterých se učíme? Úvahy nad vzdělaností.

21.9.2018 v 18:53 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 240 | Diskuse

ján sliacky

Německé potraviny v potížích?

Německá kvalita na nás "bliká" téměř z každého "rohu". Někteří z nás, bydlící v pohraničí si do Německa jezdí nakupovat jejich potravinovou kvalitu. Ale... Je tam vlastne proč jezdit?

21.9.2018 v 17:53 | Karma článku: 20.48 | Přečteno: 942 |
Počet článků 386 Celková karma 21.03 Průměrná čtenost 4648

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz