Recenze knihy „Před usnutím“ od Rachel Leeové

19. 08. 2018 23:13:16
Mladík William Otis čeká v cele smrti na popravu elektrickým křeslem. Se smrtí je smířen. Ale bývalá prokurátorka Clarissa Stoverová ví, že je nevinný. Podaří se sehnat důkazy a odvrátit popravu? To je detektivka "Před usnutím".

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Většinou sahám po literatuře odborné, historické, romantické a občas si ráda přečtu také dobrou sci-fi. Ale tentokrát jsem udělala výjimku a rozhodla jsem se přečíst detektivní román „Před usnutím“ od americké spisovatelky Rachel Leeové.

Ačkoliv u nás tato spisovatelka není příliš známá, ve Spojených státech se prodalo na čtyři miliony výtisků a Leeová obdržela několik prestižních literárních cen.

"Mrtví klienti jsou nejpohodlnější. Netelefonují uprostřed noci.“

„Před usnutím“, Rachel Leeová

O ČEM JE KNIHA „PŘED USNUTÍM“?

Clarissa Stoverová zastávala donedávna zodpovědný úřad prokurátorky v kanceláři státního návladního. Unavená a znechucená politikou i skutečnou tváří amerického soudnictví nakonec radikálně změnila zaměstnání. Stala se rozhlasovou moderátorkou v rádiu v Tampa Bay na Floridě, kde vystupuje pod jménem Carey Justice. Velmi brzy se stala oblíbenou a její telefonická talk show, která se týká práva a zákonů, mají vysokou poslechovost. Po pěti letech ji zastihne zpráva, která jí otřese do morku kostí. Guvernér státu Florida podepsal trest smrti pro Williama Otise, mladíka obviněného z dvojnásobné vraždy svých adoptivních rodičů. Carey se kdysi podílela na jeho odsouzení, ale o jeho vině nebyla nikdy přesvědčena. Nyní si je jistá, že je nevinen, a pod tíhou výčitek svědomí je rozhodnuta udělat všechno, aby popravě zabránila. Jediným člověkem, který jí může pomoci, je její bývalý přítel a policista Seamus Rourke. Láska mezi nimi vyprchala po bolestivém rozchodu, ale i tak Seamus ladí každý večer rádio a poslouchá Careyino vysílání. Společné pátrání a hledání důkazů je opět sbližuje, ale zároveň otevírá staré rány. Naděje na Otisovo vysvobození se zdá být mizivá. Dochází k dalším vraždám, která souvisí s Otisovým případem. Do Careyina pořadu začne volat tajemný muž, který prohlašuje, že on je vrahem a bude zabíjet dál. Zůstane skutečný vrah na svobodě? Podaří se včas najít důkazy pro Otisovu nevinu? Do popravy zbývá pouhých dvaadvacet dní a čas běží...

"Je těžké přijmout fakt, že někdo, koho člověk znal, byl brutálně zavražděn, i když jste ho neměli rádi. Možná tím spíš, když jste ho neměli rádi. Nenávist je koneckonců stejně silný cit jako láska a s větší pravděpodobností může v člověku vzbudit pocit viny.“

„Před usnutím“, Rachel Leeová

HLAVNÍ POSTAVY DETEKTIVKY

  • Clarissa Stoverová, čtyřiatřicetiletá žena, bývalá prokurátorka v kanceláři státního návladního, nyní oblíbená moderátorka Carey Justice telefonické talk show zaměřené na právo a zákony.
  • Seamus Rourke, osmatřicetiletý policista, detektiv pracující na vraždách, bývalý přítel Carey.
  • Danny Rourke, otec Seamuse, který se nečekaně přistěhoval k Seamusovi. Je alkoholik s dluhy a exekucemi. Problémů má víc, než může jeden člověk unést.
  • John William Otis, jednadvacetiletý mladík, odsouzen k trestu smrti za smrt svých adoptivních rodičů. V cele smrti čeká na den popravy na elektrickém křesle.
  • James Henry Otis, mladší bratr žijící v Atlantě s adoptivními rodiči.

„Strach vzbouzí, když člověk ví něco, co by mu mohlo ublížit.“

„Před usnutím“, Rachel Leeová

AUTORŮV STYL, JAZYK A GRAMATIKA

Kniha je napsána v er-formě, a to převážně hovorovou češtinou. Je napínavá, působivá a strhující. Tempo knihy zrychlují svižné dialogy. Kniha „Před usnutím“ patří mezi ty knihy, které si vezmete a neodtrhnete se od nich, dokud je nepřečtete celé. Což není při 341 stránkách zvládnout za dva dny.

Korektury byly odvedeny velmi poctivě a žádné chyby jsem neobjevila. To je velmi příjemné.

„V mnoha směrech byl ohleduplný, citlivý a moderní muž, ale v jiných se projevoval jako beznadějně atavistický příklon k primitivismu. Bůh uchovej, aby v něm podporovala jeho mužské ego.“

„Před usnutím“, Rachel Leeová

KLADNÉ A NEGATIVNÍ STRÁNKY KNIHY

Zajímavé je v každém případě téma trestu smrti, které se táhne celou knihou. Velmi působivé jsou názory různých posluchačů volajících do talk show. Ty vyjadřují širokou škálu názorů na trest smrti, od těch nejdrsnějších až po odpůrce trestu smrti. Čtenář bude mít i v tomto detektivním románu možnost zapřemýšlet nad tímto zajímavým tématem a srovnat si v hlavě, na kterou stranu by se sám přiklonil.

Dalším neméně zajímavým tématem je fungování poroty sestavené z náhodně vybraných občanů Spojených států, pohled do zákulisí soudu a kanceláře státního návladního i nahlédnutí do zázemí soukromého rádia a přípravy talk show. Rachel Leeová si dala v každém případě velkou práci, aby všechny tyto oblasti prozkoumala, zjistila, jak to v nich chodí a dokázala působivě předat čtenářům na stránkách svého románu.

Kniha je napínavá a do posledních stránek nevíte, jak vše dopadne. Kdo je vrahem? Podaří se najít dostatek důkazů a zastavit rozkaz k popravě Otise? A kdo je tím, kdo vraždil před pěti lety? A kdo stojí za nejnovějšími vraždami?

Žádné negativum jsem v knize neobjevila. Snad možná proto, že jsem nepřečetla příliš detektivek... Je to možné. Kniha se mi v každém případě líbila.

„Zjistil, že ho myšlenky na Carey rozčilují čím dál víc, a tak je zahnal a začal myslet na toho starého ožralu, jinak také svého otce. Když vyhrožoval, že Dannyho vyhodí, pokud se nezačne léčit ze závislosti na alkoholu, bylo to jenom štěkání psa, který nekousne, a Danny to věděl. To bylo ze všeho nejhorší. Nemohl toho člověka vyhodit. Viděl, co se stalo s lidmi jako on, kteří už se neměli na koho obrátit. Skončili tak, že bydleli pod přejezdy dálnic nebo v lepenkových krabicích na ulici, potloukali se hladoví po městě a utráceli všechny peníze, které se jim podařilo sehnat nebo vyžebrat, za láhev levného vína. Něco takového by si nemohl vzít na svědomí. I tak toho má na svědomí už dost.“

„Před usnutím“, Rachel Leeová

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Máte rádi detektivky? Nebo thrillery? Knihy, které vás nutí přemýšlet, ale zároveň si u nich odpočinete? Pak je kniha „Před usnutím“ právě pro vás! Nudit se v žádném případě nebudete.

Příjemné letní dny a dostatek čtiva po ruce Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Informace o autorce i anotace knihy jsou obsaženy v knize.

Fotografie – H. R. Šiander.

LEEOVÁ, Rachel. Před usnutím. Columbus, spol. s. r. o., Praha, 2000. 1. vydání. 341 stran. ISBN 80-7249-065-6

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 19.8.2018 23:13 | karma článku: 15.13 | přečteno: 147x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Svátek sv. Valentýna jako povinnost nebo příležitost k vyznání lásky?

14. únor je svátkem všech zamilovaných. Slavíte svátek sv. Valentýna nebo ho ignorujete? Je to příležitost, jak někomu dát najevo, že ho milujeme? Můj článek o tom, jak jsem tento svátek slavila i neslavila já.

14.2.2019 v 12:45 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 302 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Podivný případ se psem“ od Marka Haddona

Detektivní novela „Podivný případ se psem“ nám předkládá nejen záhadu mrtvého psa zabitého vidlemi, ale také přibližuje svět patnáctiletého autistického chlapce Christophera. Ten se totiž rozhodl, že vraha zabitého psa vypátrá...

12.2.2019 v 18:34 | Karma článku: 11.12 | Přečteno: 151 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Co mi dalo a vzalo 10 let působení jako blogerky na iDNES.cz

Jsem blogerkou iDNES.cz 10 let. Vydala jsem víc jak 400 článků. Oslovila jsem téměř 1.800.000 čtenářů. Našla jsem kamarádky a dobré přátele. Co mi dalo blogování? A co mi vzalo? A stálo to zato? Upřímně a otevřeně o blogování.

8.2.2019 v 19:08 | Karma článku: 24.51 | Přečteno: 698 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Život v jednom ohni“ od Reinharda Bonnke

Německý evangelista Reinhard Bonnke přináší ve své autobiografii ohlédnutí za svým životem a za čtyřiceti roky služby kázání evangelia Ježíše Krista. Skvělá, dobrodružná, napínavá a podmanivá kniha, kterou si musíte přečíst!

5.2.2019 v 21:31 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 153 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Gabriela Stašová

Žena dnes

Tohle není název korporátního časopisu, ale menšího zamyšlení nad kontinuitou formování dnešní ženy. Jaká má být a kam má směřovat dnešní žena? Otázka je složitá a zároveň prostá.

22.2.2019 v 23:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

„Zlatej socík ..."

„Nechceš něco nakoupit k jídlu?“ pípla zpráva, rozťala svým zvukem nemocniční ticho a vyrušila mě z hypnotizování kapačky.

22.2.2019 v 19:23 | Karma článku: 13.62 | Přečteno: 659 | Diskuse

Markéta Kabourková

Jak se tvoří krize

A tebe opravdu zajímají názory tohoto člověka či rádoby dalších „specialistů“ a „ekonomů“? To je otázka, kterou jsem položila svému kamarádovi, který je vlastníkem střední firmy.

22.2.2019 v 19:19 | Karma článku: 16.45 | Přečteno: 325 | Diskuse

Jan Dvořák

Každý týden touto dobou vám může přijít pošta. Jindy ne

Česká pošta racionalizuje. Nemůže si už dovolit takovou rozmařilost, jakou je na konci druhé dekády jedenadvacátého století roznášet po domech zásilky každý den, jak to bývalo za rakouského mocnářství.

22.2.2019 v 18:36 | Karma článku: 16.79 | Přečteno: 292 | Diskuse

Mária Tvrdoňová

Ex-moslim hovorí o islamofóbii versus slobodofóbii.

Keď Rachid opustil islam a konvertoval na kresťanstvo, musel utiecť z Maroka. Nemôže ísť do žiadnej moslimskej krajiny, lebo mu tam hrozí smrť. Avšak v “slobodných“ západných krajinách používajú iný nástroj na to, aby ho umlčali.

22.2.2019 v 16:19 | Karma článku: 21.46 | Přečteno: 441 | Diskuse
Počet článků 410 Celková karma 18.19 Průměrná čtenost 4464

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz