Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze knihy „Smrtící ráj“ od Heinze G. Konsalika

14. 08. 2018 17:59:26
Dovolená na krásném ostrově Mallorca v luxusním hotelu pro milionáře a to všechno zdarma! Dovolená snů v ráji! To všechno spadne do klína mladým manželům Tannertovým, Timovi a Melisse. Jenže to by nesměla být Melissa unesena...

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Během letošních letních prázdnin a tropických teplot bylo těžké najít činnost, při které by se člověk nedřel a nepotil. Ale četba knih patří k těm činnostem, které jsou nejen během letních horkých dnů příjemné, ale také i osvěžující.

Dostala se mi do ruky dramatická kniha „Smrtící ráj“, po které bych já sama nejspíš nesáhla. Ale když jsem se zajímala o autora, kterým je německý spisovatel Heinz Günter Konsalik, dočetla jsem se, že ačkoliv jej neznám, jedná se o nejúspěšnějšího německého spisovatele současnosti. Ostatně kdo se může pochlubit tím, že prodal víc jak osmdesát milionů knih? Proto jsem se rozhodla, že se s tímto autorem seznámím a doplním si své literární vzdělání.

„Otočil se na podpatku, vyjel nahoru a otevřel skříň. Kus osobního oblečení...? Přes opěradlo křesla byla přehozena tyrkysově modrá hedvábná košilka: Melissina košilka. Ještě včera ji měla na sobě. Byla tak jemná, že se vešla do hrsti. Držel ji v ruce, když vytahoval z náprsní tašky řidičský průkaz. Měl tam v celofánovém sáčku fotografii. Byla na ní Melissa sedící v proutěném křesle. V levé ruce držela otevřenou knihu, kolem pravého ukazováčku si obtočila pramen vlasů, poloprofilem obrácena k pozorovateli – výrazná, jasně prokreslená tvář s lehkým prchavým úsměvem na rtech.“

„Smrtící ráj“, Heinz G. Konsalik

O ČEM JE KNIHA?

Ocitáme se v životě mladých manželů, Tima Tannerta a jeho krásné ženy Melissy. Tim je všeobecným lékařem v malém horském městečku Rottach v Tegernsee v Německu. Melissa je také lékařka, zabývá se výzkumem. Žijí společně v rodinném domku se zahradou. Blíží se první rok výročí od svatby a jejich vot je na první pohled až moc poklidný. Jedním z mála rozptýlení v malém městě je tenis s přáteli. Díky zámožné pacientce Heleně Brandeisové se však nečekaně přihodí, že se vypraví na dovolenou snů na španělském ostrově Mallorca. Jsou ubytování v luxusním hotelu Formentor, jehož klientelou jsou převážně postarší milionáři se svými ženami či milenkami. Bezstarostná dovolená v ráji se však rychle změní v boj o život, když je Melissa unesena. Starostlivému Timovi tečou nervy. Nikdo nebere zmizení jeho ženy vážně. Ani vedení hotelu, ani ostrovní policie. Tim je unavený, vyčerpaný, ale přesto se nevzdává a pátrá na vlastní pěst. Policie i vedení hotelu ho však uklidňuje, že je na ostrově časté, když se manželky občas „zatoulají“. Druhým a horším scénářem je únos a znásilnění. Tim odmítá obojí a neustále hledá Melissu. Nakonec mu dá policie za pravdu a rozjede pátrání po celém ostrově. V tom přijíždí Helena a přináší nové poznatky o minulosti Melissy, které mnohé osvětlí...

„Po celých dvaatřicet let svého života si Melissa dávala pozor, aby se dokázala ovládat. Stále důvěřovala svému rozumu, nebo obrazu, který o sobě jako každý člověk utvořila a jenž spočíval v představě, že obtížné situace se dají řešit klidem a sebeovládáním. To vše vzalo za své. Teď se zmítala v černém hlubokém víru paniky. Začala křičet – vyrážela z hrdla divoké a zděšené skřeky, které se nedaly ani zadržet, ani zastavit. Byl to křik člověka v smrtelné nouzi...“

„Smrtící ráj“, Heinz G. Konsalik

HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU

  • Tim Tannert, asi třicetiletý mladý muž, všeobecný lékař a milující manžel žijící v horském městečku Rottach.
  • Melissa Tannertová, dvaatřicetiletá manželka Tima. Je také lékařkou, vědeckou výzkumnou pracovnicí. Manžele čeká oslava prvního výročí svatby.
  • Helena Brandeisová, pětasedmdesátiletá milionářka, bohatá dědička, která žije v Rottachu v luxusní vile s věžičkami. Ráda se plete druhým do života a poroučí nejen svému služebnictvu. Je majitelkou sedmnácti koček, kterým nabídla azyl.
  • Felix Pons, šéf recepce hotelu Formentor na Mallorce.
  • Luis Bonet, čtyřicetiletý mladý muž, který je ředitelem hotelu Formentor.
  • Pablo Riga, asi padesátiletý, vysoký a podsaditý muž, náčelník městské policie na Mallorce, který má všechno „na háku“.
  • Fred Fischer, asi čtyřicetiletý majitel firmy Fischer Pharmazie, která se specializuje na výzkum léků. Po autonehodě je ochrnutý a upoután na vozíku.

JAK PŘÍBĚH DOPADNE?

Kniha je dramatická, dobrodružná a napínavá. Zda se podaří Timovi objevit na ostrově svou manželku Melissu, odhalí pachatele a zachrání ji včas, to už si budete muset přečíst sami.

„Fischer žil vždy ve světě, v němž se vše, co souviselo s jeho posvěceným Egem, nafouklo až do formátu king-size. Uplynulo už hodně vody, opravdu hodně, v každém případě dost, aby pozapomněla, jak nadutě a nabubřele vždycky žvanil. A teď tedy Fred Fischer zastavil čas. Ba co hůř: pokusil se otočit ho zpět a bláznivě – jako vždycky – byl také přesvědčen, že to dokáže. Blázen... Jakým způsobem toho mínil dosáhnout, však nebyl její problém. Důležité bylo poznání, že je ten muž pomatený! Zamkl tě tu v kleci z hrozného snu, jakou dokáže vymyslet jen chorý mozek.“

„Smrtící ráj“, Heinz G. Konsalik

Heinz Günter Konsalik (*28. 5. 1921 – 2. 10. 1999†) je nejznámější německý prozaik. Narodil se v Kolíně nad Rýnem. Vystudoval germanistiku, dějiny divadla a umění v Kolíně nad Rýnem, Mnichově a ve Vídni. Od roku 1950 působil v Sovětském svazu jako novinář. Napsal téměř sto napínavých dobrodružných románů s morálním, politickým či sociálním aspektem. V bývalých zemích socialistického tábora, a tedy i v Československu, byl Konsalik posledních čtyřicet let jako autor zakázán, a to především díky svým románům „Doktor ze Stalingradu“ a „Krvavá svatba v Praze“, v nichž podal odlišný pohled na dané události, než jaký rozšiřovala tehdejší oficiální propaganda. Jeho knihy byly přeloženy do několika světových jazyků. Prodalo se více jak 80 miliónů výtisků.

STYL, JAZYK, KOREKTURY...

Kniha je napsána v er-formě. Děj na sebe navazuje a odvíjí se postupně. Kniha je napínavá a strhující, tempo knihy umocňuje velké množství dialogů hlavních i vedlejších postav. Jakmile se začtete, kniha vás pohltí a vy ji neodložíte, dokud ji nedočtete. Kniha na dlouhé letní večery by toto měla splňovat.

Jazykové korektury byly ale špatně odvedeny. Zřejmě je dělal někdo, kdo nebyl silný v přivlastňovacích zájmenech. Občas je totiž zaměněno „mě“ za „mi“ a podobně, což člověka v jinak bezchybném textu upoutá a ruší.

„ Byl na ni pohled, jenž dokonale bral dech. Kondotiérský klobouk veliký jako kolo od vozu, pod ním sluneční brýle, ještě pod nimi rozevlátý hedvábný plášť v divoce strakatých podzimních barvách. A ke všemu vysoké podpatky. Tim polkl: Bože můj, co její kyčelní artróza?! Zdálo se však, že jí vůbec nepřekáží. Majestátní krok a houpající se náušnice – směsice královny ze Sáby a Betty Davisové – tak se vyřítila se zavazadlovým vozíkem od celníků."

„Smrtící ráj“, Heinz G. Konsalik

SILNÉ A SLABÉ STRÁNKY KNIHY

Silnou stránkou je v každém případě krátký, napínavý příběh, který čtenáře strhne. Zápletka je zajímavá, ale pro mě byla poněkud předvídatelná. Musím se přiznat, že jsem očekávala od Heinze G. Konsalika víc.

V knize je nádherně popsán ostrov Mallorca. Čtenář se ocitne mezi nádherně vonícími piniemi a oleandry, přímo cítí vůni blízkého moře a slyší šplouchání jeho vln, představuje si tropické slunce a krásné nicnedělání na dovolené snů v ráji. Zkrátka přejete si být na místě Tima a Melissy.

Musím však přiznat, že jsem očekávala od příběhu více romantiky a lásky. Ve skutečnosti nenarazíte v knize na žádnou romantickou scénu, objetí, polibky ani sex. Což je přinejmenším u třicetiletých manželů slavících první výročí manželství poněkud divné. To mi opravdu v románu chybělo, ale já jsem prostě nenapravitelná romantička... Tak možná proto.

„Ležela tam, nahá ramena růžová od světla lampy na nočním stolku, pohled ponořený v knize. Ženy, které se na lůžku přidržují knihy, mají v sobě cosi hrozivého, konstatoval Tim.“

„Smrtící ráj“, Heinz G. Konsalik

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Kniha „Smrtící ráj“ od Heinze G. Konsalika je pro čtenáře, kteří mají rádi napětí, dobrodružství a španělské scenérie. Pokud se nepočítáte mezi náročné čtenáře, pak budete spokojeni.

Krásné letní dny a ráj na zemi Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a zdroje:

KONSALIK, Heinz Günter. Smrtící ráj. 1. vydání. Praha: Knižní klub, 1996. 128 stran. ISBN 80-7176-387-X

Anotace knihy „Smrtící ráj“ je dostupná na databazeknih.cz zde: https://www.databazeknih.cz/knihy/smrtici-raj-95691?show=alldesc

Životopis Heinze Güntera Konsalika je dostupný na databazeknih.cz zde:

https://www.databazeknih.cz/zivotopis/heinz-gunter-konsalik-1664

Fotografie knihy H. R. Šiander

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 14.8.2018 17:59 | karma článku: 16.95 | přečteno: 216x


Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Bohatá nevěsta“ od Barbary Cartland

Spisovatelka Barbara Cartland napsala během života víc jak 700 romantických knih. Byla mistrem svého povolání! Jestliže se chci zasnít či odpočinout, pak sáhnu po jejím románu. Tentokrát jsem si vybrala román „Bohatá nevěsta“.

8.9.2018 v 13:43 | Karma článku: 15.22 | Přečteno: 245 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Politické hnutí Čisté Ústí? Nečitelné, netransparentní a dle programu krajně pravicové

Politické hnutí Čisté Ústí, které kandiduje v Ústí nad Labem, postavilo do čela kandidátky předsedu Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáše Vandase. Proč? Co hnutí kromě líbivých hesel a populistických výkřiků nabízí?

6.9.2018 v 19:04 | Karma článku: 15.09 | Přečteno: 507 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Vítězný oblouk“ od Ericha Maria Remarqua

Kdy jste naposledy četli něco od Remarqua? Přiznám se, že u mě to je již dvacet let... Proto jsem sáhla po knize „Vítězný oblouk“, která se odehrává pár měsíců před vypuknutím II. světové války v roce 1939 v Paříži.

30.8.2018 v 17:56 | Karma článku: 26.42 | Přečteno: 710 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Na odpis“ od Dana Lyonse

Kniha Dana Lyonse „Na odpis“ ukazuje, jak funguje startupová společnost HubSpot, která vstoupila na trh s cennými papíry a umístila se na 4. místě 50 nejlepších zaměstnavatelů USA. Uvidíme zákulisí marketingu, zábavy i šikany.

24.8.2018 v 14:39 | Karma článku: 17.43 | Přečteno: 186 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Generál SS Otto Ohlendorf by výsledky hlasování Parlamentu České republiky kvitoval

Pokud by tento válečný zločinec podezíral syrské sirotky i jejich rodiny z nepřátelství vůči Říši, neskrýval by své znechucení nad tím, že se 31 poslanců opovážilo projevit soucit a ochotu padesáti z nich pomoci.

22.9.2018 v 11:40 | Karma článku: 10.25 | Přečteno: 445 | Diskuse

ján sliacky

Fackujete své (nebo cizí) děti?

Francouzský řidič vlepil facku klukovi, který se nechoval jak se sluší. Matka "haranta" píše stížnosti, řidice se zase zastávají jeho kolegové. Co by jste dělali vy...?

22.9.2018 v 8:37 | Karma článku: 25.01 | Přečteno: 550 |

Jindřich Jašík

O kolotoči partnerských vztahů

Asi to zná téměř každý. Z milovaného člověka se stanou ..., tak ho vyměníme a ono se to opakuje. Pro jednoho záhada, pro druhého jen potvrzení toho, že všichni opačného pohlaví jsou stejní. No, možná...

21.9.2018 v 22:58 | Karma článku: 13.56 | Přečteno: 297 | Diskuse

Irena Aghová

Může houpací kůň skočit přes Taxisův příkop?

Provokativní otázka, že? A přitom jde o život. Učíme se proto, abychom dospěli k pravdě, nebo je pravda obsažena v knihách, z kterých se učíme? Úvahy nad vzdělaností.

21.9.2018 v 18:53 | Karma článku: 8.65 | Přečteno: 239 | Diskuse

ján sliacky

Německé potraviny v potížích?

Německá kvalita na nás "bliká" téměř z každého "rohu". Někteří z nás, bydlící v pohraničí si do Německa jezdí nakupovat jejich potravinovou kvalitu. Ale... Je tam vlastne proč jezdit?

21.9.2018 v 17:53 | Karma článku: 20.27 | Přečteno: 926 |
Počet článků 386 Celková karma 21.03 Průměrná čtenost 4648

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz