Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krčálova rezignace kvůli plagiátorství je málo, podvod nepřiznal

17. 07. 2018 22:43:11
Petr Krčál rezignoval na post ministra práce a sociálních věcí. Důvodem je plagiátorství. Hovořil o pochybení, ale nepřiznal opsání 25 stran práce od studentky, lhaní, podvod a neomluvil se. Uvědomil si, že udělal něco špatného?

Ministr práce a sociální věcí Petr Krčál rezignoval po dvaceti dnech ve funkci a pár hodin poté, co se v médiích objevily první zprávy o plagiátorství jeho bakalářské práce.

Dobrá zpráva je, že se Krčál postavil ke kauze čelem a rezignoval. Nečekal, až bude potupně odvolán premiérem. Na druhou stranu mi tu chybí to hlavní – přiznání viny a omluva. Krčál na mimořádné tiskové konferenci jenom řekl, že mohlo dojít v jeho bakalářské práci k pochybení.

Když jsem toto slyšela z jeho úst na ČRo Plus a četla ve zprávách na Lidovky.cz, zarazila jsem se. První, co se mi vybavilo, byly moje vzpomínky, jak jsem pracovala několik měsíců na své vlastní bakalářské práci. Já i, nyní již bývalý ministr Krčál, máme tedy stejnou zkušenost. Oba jsme pracovali na diplomové práci, kterou jsme následně obhajovali před komisí.

JAK VYPADÁ PSANÍ DIPLOMOVÉ PRÁCE?

Pro ty, kteří, skončili se svým studiem s obdržením výučního listu, případně maturitního vysvědčení, bych ráda popsala, jak vypadá práce na bakalářské práci.

Nejdřív jsem si sehnala odbornou literaturu, kterou jsem pročítala s půlročním předstihem, Studovala jsem, přemýšlela a dělala si poznámky. Snažíte se pojmout téma diplomové práce z nového pohledu a přinést něco nového, objevného, protože to komise očekává od každého studenta. I když se to zdá nemožné, protože už všechno bylo napsáno.

Chodíte do školy a radíte se s přiděleným konzultantem, který si vaše sepsané, přesto však ještě ne úplně hotové dílo pročítá a uděluje vám cenné rady. Na co si dát pozor, na co se více zaměřit, co vypustit, co změnit, aby vaše dílo uspělo, a vy jste jej v den D obhájili.

Čtyři měsíce před termínem odevzdání práce, po konzultacích, jsem začala pracovat na konečné verzi diplomové práce usilovně, a to každý den několik hodin. Říkala jsem si, že tímto pozvolným, ale usilovným tempem, se dostanu včas do cíle. Všechno, co jsem nosila v hlavě, přepíšu do notebooku, zapracuji poznámky od konzultanta, některé myšlenky více rozvedu atd.

Dny utíkaly jako voda a já jsem zjišťovala, že dílo, které musí mít předepsaný počet stránek, což je v případě bakalářské práce zhruba čtyřicet stránek, nestíhám. Začala jsem pracovat o víkendech, které jsem si dosud nechávala volné. Čím víc se blížil termín odevzdání, pracovala jsem na bakalářské práci jako šílená, a to i deset hodin denně.

Studovala jsem dálkově a naštěstí jsem v tomto období neměla práci, takže jsem všechen volný čas mohla věnovat dokončení práce. Začínal na mě doléhat stres. Ráno jsem se probouzela s myšlenkami na své dílo, přes den jsem na něm pracovala a usínala jsem s myšlenkami, co budu psát další den. Snad ani nemusím psát, že i v noci se mi zdály sny o tom, jak finišuju diplomku.

Poslední týden byl nejhorší! Ale jak jsem zjišťovala u svých kolegů a kolegyň z Policejní akademie ČR, byli jsme na tom všichni víceméně stejně. Všem nám tekly nervy a nikdo nestíhal. Jenom otrlí jedinci to nehrotili!

Začínala jsem se těšit jako malý děcko, až diplomovou práci odevzdám a nebudu ji už moci předělávat, dolaďovat a vychytávat chyby!

Moje diplomová práce měla nakonec sedmdesát stránek. K tomu jsem přiložila několik příloh a samozřejmě seznam citací různých zdrojů (knihy, interview, časopisy, zdroje z internetu), které jsem v práci použila.

CO Z TOHO PLYNE? OPISOVÁNÍ JE VŽDY VĚDOMÝM ČINEM

Jestliže pracujete několik měsíců na diplomové práci, není možné, aby nastalo jakési pochybení. Pokud se rozhodnete něco opsat, děláte to zcela záměrně a vědomě. Jenže pak je třeba počítat s tím, že se na to může přijít. Ale to jsme se přeci naučili už na základní škole, nebo ne? Že opisovat od souseda či kamaráda se nemá!

V případě Krčála šlo podle Lidovek.cz o 25 stránek, které se shodovaly s prací studentky téhož oboru Marie Doležalové, která práci obhájila o rok dříve. To přeci není pochybení či náhoda, ale jednoznačný čin.

Součástí diplomové práce je navíc prohlášení, ve kterém svobodně a zodpovědně uvádíte, že jste práci vypracovali samostatně a nic neopsali. To vlastnoručně stvrdíte podpisem.

A jak tomu bylo v případě Krčála? Dovolím si tvrdit, že musel vědomě lhát také v případě prohlášení, které přikládal k diplomové práci.

CO TEDY POSTRÁDÁM V REZIGNACI PETRA KRČÁLA?

Krčál nic nevysvětloval, neomluvil se a rezignoval. Ale podle Lidovek.cz řekl: „Za současné politické situace a vzhledem k tomu, jakou práci dalo sestavení vlády s důvěrou, ale nechci být zátěží jak pro vládu, tak pro sociální demokracii.“

Navenek Krčál propaguje sám sebe jako přímého muže, který přebírá zodpovědnost a rezignuje, aby nebyl zátěží pro vládu. Snaží se zachovat zdání, že dělá správný krok a snaží si udržet tvář. Ale ve skutečnosti se dopustil podvodu, opsal práci jiné studentky, lhal a není schopen to přiznat a omluvit se. Lež zůstane vždy lží, i když se o ní neví.

Přála bych si, abychom měli ve vládě, ale i ve sněmovně a senátu, jakož v čele státu, muže a ženy, kteří budou poctiví, přímí, zodpovědní a nebudou nám lhát. Jestliže se dopustí chyby, přiznají to a omluví se. Ať už si to uvědomují nebo ne, jsou tito lidé vzorem pro nás všechny. Naše společnost je pouhým odrazem těch, kteří stát řídí. Když ale chybí vzory, nebo máme vzory špatné, učíme se, že lhát a podvádět je normální, což nás všechny dřív nebo později doběhne.

Krásné letní dny Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a zdroje:

Článek Lenky Čechové, „Další ministerský plagiát? V bakalářské práci ministra Krčála se shodují celé stránky s jiným textem“, Lidovky.cz, 16. července 2018, dostupný zde: https://www.lidovky.cz/ministr-prace-a-socialnich-veci-petr-krcal-ma-problem-s-bakalarskou-praci-shoduji-se-cele-stranky-ie5-/zpravy-domov.aspx?c=A180716_171026_ln_domov_Ceh

Článek Lidovky.cz, „Ministr Krčál nabídl demisi na svou funkci kvůli podezření z plagiátu, nahradit ho může Maláčová“, 17. července 2018, dostupný zde: https://www.lidovky.cz/ministr-krcal-odstupuje-ze-sve-funkce-kvuli-podezreni-z-plagiatu-p90-/zpravy-domov.aspx?c=A180717_134601_ln_domov_ele

Fotografie Petra Krčála od Michala Krumphanzla (ČTK) je dostupná na novinky.cz zde:

https://www.novinky.cz/domaci/478039-zmeny-ministru-uz-nestihame-sledovat-ti-bez-titulu-maji-vyhodu-glosuji-politici-krcaluv-pad.html

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 17.7.2018 22:43 | karma článku: 27.19 | přečteno: 841x


Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Smrtící ráj“ od Heinze G. Konsalika

Dovolená na krásném ostrově Mallorca v luxusním hotelu pro milionáře a to všechno zdarma! Dovolená snů v ráji! To všechno spadne do klína mladým manželům Tannertovým, Timovi a Melisse. Jenže to by nesměla být Melissa unesena...

14.8.2018 v 17:59 | Karma článku: 10.41 | Přečteno: 182 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Umíte pozdravit, poprosit či poděkovat za laskavost? Nebo to neděláte?

Jaké máte zkušenosti se slušným chováním? Umíte pozdravit a poděkovat? Nebo jste na to už zapomněli a neděláte to? Věděli jste, že některé děti na základní škole to neumí? Mám spoustu zkušeností a tak se s vámi o ně podělím.

11.8.2018 v 14:35 | Karma článku: 26.14 | Přečteno: 648 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

A zase to trápení s Českou poštou!

Česká pošta. Co se vám vybaví? Mně se vybaví dlouhé fronty plné nervózních čekajících lidí, nefunkční pobočky, vysoké ceny za služby a občas i arogantní chování. Přitom je Česká pošta státní podnik, který platíme z našich daní.

3.8.2018 v 14:44 | Karma článku: 28.67 | Přečteno: 1136 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Den trifidů“ od Johna Wyndhama

Sci-fi „Den trifidů“ anglického spisovatele Johna Wyndhama se stala klasikou. Sám Wyndham se touto knihou proslavil a zapsal do čítanek anglické literatury. Lepší knihu už nenapsal. Co jsou trifidi? Rostliny, které se rozmnožují,

1.8.2018 v 21:37 | Karma článku: 24.18 | Přečteno: 827 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Chudáček

Léto končí, je třeba začít budovat zásoby

Horké léto, alespoň v Nizozemsku, pomalu, ale jistě končí. Blíží se chladný a deštivý podzim a studená zima. Je třeba začít budovat energetické zásoby a izolační vrstvu.

19.8.2018 v 19:14 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 417 | Diskuse

Aleš Hodina

I tatínkové se přece starali o děti

„Kdo má největší zásluhu na tom, že dneska máme ekonomicky aktivní lidi, kteří jsou schopni slušně financovat tento stát? To jsou ty matky, které vychovaly ekonomicky aktivní děti.“

19.8.2018 v 19:13 | Karma článku: 14.69 | Přečteno: 439 | Diskuse

Roman Košťál

Tleskám DSSS... Ozvat se proti něčemu, chce odvahu.

Nejsem straník téhle party, mám i dost pochybností. Ale... Jestli v téhle rádoby demokracii někdo jasně řekne, že tohle je "blbě" a má k tomu rozumné důvody, tak... Jo. Prostě jo..

19.8.2018 v 18:57 | Karma článku: 30.38 | Přečteno: 685 | Diskuse

Jiří Míka

Ženy by měly pracovat max 34 hodin v týdnu za stejné peníze, rozhodli vědci

Například Australská národní univerzita odhalila, že ženy trpí vyhořením, pokud pracují celý týden. Oproti mužům se totiž musí starat o rodinu, domácnost, vlastní zdraví a vztahy. Oproti mužům - ti stresem z práce netrpí.

19.8.2018 v 18:07 | Karma článku: 15.59 | Přečteno: 508 | Diskuse

Jan Šik

Koncentrák Buchenwald V: Vězněm v dobré společnosti

Každý vězeň musel mít značku na oblečení. Určovala kam patří, aby dozorce SS věděl, jak se k němu chovat a jak s ním zacházet.

19.8.2018 v 18:00 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 386 | Diskuse
Počet článků 381 Celková karma 22.88 Průměrná čtenost 4695

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz