Krčálova rezignace kvůli plagiátorství je málo, podvod nepřiznal

17. 07. 2018 22:43:11
Petr Krčál rezignoval na post ministra práce a sociálních věcí. Důvodem je plagiátorství. Hovořil o pochybení, ale nepřiznal opsání 25 stran práce od studentky, lhaní, podvod a neomluvil se. Uvědomil si, že udělal něco špatného?

Ministr práce a sociální věcí Petr Krčál rezignoval po dvaceti dnech ve funkci a pár hodin poté, co se v médiích objevily první zprávy o plagiátorství jeho bakalářské práce.

Dobrá zpráva je, že se Krčál postavil ke kauze čelem a rezignoval. Nečekal, až bude potupně odvolán premiérem. Na druhou stranu mi tu chybí to hlavní – přiznání viny a omluva. Krčál na mimořádné tiskové konferenci jenom řekl, že mohlo dojít v jeho bakalářské práci k pochybení.

Když jsem toto slyšela z jeho úst na ČRo Plus a četla ve zprávách na Lidovky.cz, zarazila jsem se. První, co se mi vybavilo, byly moje vzpomínky, jak jsem pracovala několik měsíců na své vlastní bakalářské práci. Já i, nyní již bývalý ministr Krčál, máme tedy stejnou zkušenost. Oba jsme pracovali na diplomové práci, kterou jsme následně obhajovali před komisí.

JAK VYPADÁ PSANÍ DIPLOMOVÉ PRÁCE?

Pro ty, kteří, skončili se svým studiem s obdržením výučního listu, případně maturitního vysvědčení, bych ráda popsala, jak vypadá práce na bakalářské práci.

Nejdřív jsem si sehnala odbornou literaturu, kterou jsem pročítala s půlročním předstihem, Studovala jsem, přemýšlela a dělala si poznámky. Snažíte se pojmout téma diplomové práce z nového pohledu a přinést něco nového, objevného, protože to komise očekává od každého studenta. I když se to zdá nemožné, protože už všechno bylo napsáno.

Chodíte do školy a radíte se s přiděleným konzultantem, který si vaše sepsané, přesto však ještě ne úplně hotové dílo pročítá a uděluje vám cenné rady. Na co si dát pozor, na co se více zaměřit, co vypustit, co změnit, aby vaše dílo uspělo, a vy jste jej v den D obhájili.

Čtyři měsíce před termínem odevzdání práce, po konzultacích, jsem začala pracovat na konečné verzi diplomové práce usilovně, a to každý den několik hodin. Říkala jsem si, že tímto pozvolným, ale usilovným tempem, se dostanu včas do cíle. Všechno, co jsem nosila v hlavě, přepíšu do notebooku, zapracuji poznámky od konzultanta, některé myšlenky více rozvedu atd.

Dny utíkaly jako voda a já jsem zjišťovala, že dílo, které musí mít předepsaný počet stránek, což je v případě bakalářské práce zhruba čtyřicet stránek, nestíhám. Začala jsem pracovat o víkendech, které jsem si dosud nechávala volné. Čím víc se blížil termín odevzdání, pracovala jsem na bakalářské práci jako šílená, a to i deset hodin denně.

Studovala jsem dálkově a naštěstí jsem v tomto období neměla práci, takže jsem všechen volný čas mohla věnovat dokončení práce. Začínal na mě doléhat stres. Ráno jsem se probouzela s myšlenkami na své dílo, přes den jsem na něm pracovala a usínala jsem s myšlenkami, co budu psát další den. Snad ani nemusím psát, že i v noci se mi zdály sny o tom, jak finišuju diplomku.

Poslední týden byl nejhorší! Ale jak jsem zjišťovala u svých kolegů a kolegyň z Policejní akademie ČR, byli jsme na tom všichni víceméně stejně. Všem nám tekly nervy a nikdo nestíhal. Jenom otrlí jedinci to nehrotili!

Začínala jsem se těšit jako malý děcko, až diplomovou práci odevzdám a nebudu ji už moci předělávat, dolaďovat a vychytávat chyby!

Moje diplomová práce měla nakonec sedmdesát stránek. K tomu jsem přiložila několik příloh a samozřejmě seznam citací různých zdrojů (knihy, interview, časopisy, zdroje z internetu), které jsem v práci použila.

CO Z TOHO PLYNE? OPISOVÁNÍ JE VŽDY VĚDOMÝM ČINEM

Jestliže pracujete několik měsíců na diplomové práci, není možné, aby nastalo jakési pochybení. Pokud se rozhodnete něco opsat, děláte to zcela záměrně a vědomě. Jenže pak je třeba počítat s tím, že se na to může přijít. Ale to jsme se přeci naučili už na základní škole, nebo ne? Že opisovat od souseda či kamaráda se nemá!

V případě Krčála šlo podle Lidovek.cz o 25 stránek, které se shodovaly s prací studentky téhož oboru Marie Doležalové, která práci obhájila o rok dříve. To přeci není pochybení či náhoda, ale jednoznačný čin.

Součástí diplomové práce je navíc prohlášení, ve kterém svobodně a zodpovědně uvádíte, že jste práci vypracovali samostatně a nic neopsali. To vlastnoručně stvrdíte podpisem.

A jak tomu bylo v případě Krčála? Dovolím si tvrdit, že musel vědomě lhát také v případě prohlášení, které přikládal k diplomové práci.

CO TEDY POSTRÁDÁM V REZIGNACI PETRA KRČÁLA?

Krčál nic nevysvětloval, neomluvil se a rezignoval. Ale podle Lidovek.cz řekl: „Za současné politické situace a vzhledem k tomu, jakou práci dalo sestavení vlády s důvěrou, ale nechci být zátěží jak pro vládu, tak pro sociální demokracii.“

Navenek Krčál propaguje sám sebe jako přímého muže, který přebírá zodpovědnost a rezignuje, aby nebyl zátěží pro vládu. Snaží se zachovat zdání, že dělá správný krok a snaží si udržet tvář. Ale ve skutečnosti se dopustil podvodu, opsal práci jiné studentky, lhal a není schopen to přiznat a omluvit se. Lež zůstane vždy lží, i když se o ní neví.

Přála bych si, abychom měli ve vládě, ale i ve sněmovně a senátu, jakož v čele státu, muže a ženy, kteří budou poctiví, přímí, zodpovědní a nebudou nám lhát. Jestliže se dopustí chyby, přiznají to a omluví se. Ať už si to uvědomují nebo ne, jsou tito lidé vzorem pro nás všechny. Naše společnost je pouhým odrazem těch, kteří stát řídí. Když ale chybí vzory, nebo máme vzory špatné, učíme se, že lhát a podvádět je normální, což nás všechny dřív nebo později doběhne.

Krásné letní dny Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a zdroje:

Článek Lenky Čechové, „Další ministerský plagiát? V bakalářské práci ministra Krčála se shodují celé stránky s jiným textem“, Lidovky.cz, 16. července 2018, dostupný zde: https://www.lidovky.cz/ministr-prace-a-socialnich-veci-petr-krcal-ma-problem-s-bakalarskou-praci-shoduji-se-cele-stranky-ie5-/zpravy-domov.aspx?c=A180716_171026_ln_domov_Ceh

Článek Lidovky.cz, „Ministr Krčál nabídl demisi na svou funkci kvůli podezření z plagiátu, nahradit ho může Maláčová“, 17. července 2018, dostupný zde: https://www.lidovky.cz/ministr-krcal-odstupuje-ze-sve-funkce-kvuli-podezreni-z-plagiatu-p90-/zpravy-domov.aspx?c=A180717_134601_ln_domov_ele

Fotografie Petra Krčála od Michala Krumphanzla (ČTK) je dostupná na novinky.cz zde:

https://www.novinky.cz/domaci/478039-zmeny-ministru-uz-nestihame-sledovat-ti-bez-titulu-maji-vyhodu-glosuji-politici-krcaluv-pad.html

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 17.7.2018 22:43 | karma článku: 27.84 | přečteno: 869x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Každý den s Bohem“ od Dana Drápala

Poslední kniha teologa, spisovatele a překladatele Dana Drápala, která se objevila na knižních pultech v září, se jmenuje „Každý den s Bohem“ s podtitulem „365 + 1 biblické povzbuzení“. Jedná se o knihu naučnou a pro každý den.

5.12.2018 v 18:31 | Karma článku: 16.72 | Přečteno: 266 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Co je to vlastně hřích?

Předvánoční čas je časem hledání a rozjímání. Je to výjimečný čas, abychom se zastavili a zamysleli se, proč vlastně slavíme každý rok Vánoce? Proč se narodil v judském Betlémě Ježíš? Jak to souvisí s hříchem? A jak s námi?

30.11.2018 v 15:20 | Karma článku: 18.25 | Přečteno: 436 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Pohled do zákulisí nejstaršího řemesla, životů prostitutek a hlubokého pocitu viny

Česká televize uvedla zajímavý dokument „Živí mě sex“, ve kterém odhaluje pozadí české prostituce. Různé druhy prostitutek prozrazují, co je k prodávání jejich těla přivedlo. Co mají všechny společné? Hluboký pocit viny.

23.11.2018 v 15:30 | Karma článku: 25.42 | Přečteno: 1863 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Vztahy, sex, rodina“ od Dana Drápala

Vztahy, manželství, rozvod, výchova dětí, celibát i aktuální témata jako rovnoprávnost muže a ženy, gender, změna pohlaví, homosexualové a tolik požadovaná adopce dětí a mnohem víc nabízí kniha Dana Drápala "Vztahy, sex, rodina".

21.11.2018 v 18:21 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 375 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohm Vladimir

Blížící se ekonomická krize je pomoc od přírody, aneb jak nám pomůže od nadbytku

Vývoj moderního člověka pokračuje neustálým egoistickým vývojem za uspokojením materiálních tužeb. Ekonomika je zaměřena na produkci nadbytku za účelem zisku.

18.12.2018 v 20:18 | Karma článku: 11.44 | Přečteno: 578 | Diskuse

Libor Čermák

Jak by měla, či spíš, jak by neměla vypadat ideální morální autorita?

Výročí smrti Václava Havla vyvolalo v mnohých nostalgii po nějaké morální autoritě. A tak bych se chtěl zamyslet, jak se má taková ideální morální autorita současnosti chovat, aby byla za morální autoritu považována širšími masy.

18.12.2018 v 20:05 | Karma článku: 22.64 | Přečteno: 319 |

Karel Trčálek

Václav Havel pro mne neznamenal a neznamená vůbec nic (když nepočítám koloběžku)

Na Andreje Babiše po letech prasklo, že spolupracoval s tajnou policií. Vsadil bych se, že nebýt velkého skartování u nás, tak by V. Havel dopadl podobně.

18.12.2018 v 18:35 | Karma článku: 29.83 | Přečteno: 1350 | Diskuse

František Kšír

Jak jsem se stal imunní vůči nesmyslným pokutám.

Čas od času nás řidiče zastaví policie a snaží se nám vnutit jejich představu o spáchání přestupku.

18.12.2018 v 16:29 | Karma článku: 35.50 | Přečteno: 2280 | Diskuse

Simona Podlipská

Také jsem se napálila na podvodný eshop, ale ...peníze jsou zpět. Jak? čtěte návod

V ČR jsou nyní stovky lidí, co se napálili na podvodné eshopy. Někteří jen však polamentovali na sociálních sítích, ale přitom je to dost jednoduché dostat své peníze zpět, ale nikdo jak vidím zájem nemá. Já ano. Zde je návod .

18.12.2018 v 16:24 | Karma článku: 33.38 | Přečteno: 2431 | Diskuse
Počet článků 400 Celková karma 21.48 Průměrná čtenost 4540

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz