Kdo zničil nově vysázené magnolie v Ústí nad Labem?

5. 06. 2018 19:19:40
V dubnu 2018 nechal Úřad městského obvodu Ústí nad Labem vysázet na ulici SNP 23 stromků magnolií. Po dvou třech týdnech jich pět nějaký vandal brutálně poničil. Komu vadily nově vysazené stromky, které měly zpříjemnit sídliště?

V městské čtvrti sídliště Skřivánek v Ústí nad Labem, které je jenom pár metrů od centra, bylo v dubnu 2018 v ulici SNP vysázeno třiadvacet kusů nových stromků. Jednalo se o odrůdu Magnolia Galaxy. Postaral se o to Úřad městského obvod Ústí nad Labem – Město.

Pokud to znáte na ulici SNP, jedná se o místo před supermarketem Norma a několika malých obchůdků, barů a restaurací. Je to místo poněkud nehostinné, neútulné, ale přesto jakési centrum, kde se setkávají školáci, teenageři, mladí lidé, důchodci i bezdomovci.

Místo je obklopeno rodinnými domky z jedné strany a z dalších stran panelovými domy, asfaltovými chodníky a travnatými plochami, na kterých roste pár jehličnatých i listnatých stromů a keřů. Vzhledem k poměru asfaltu a betonu je zeleně málo. Takže každý strom, který by v jarním období zkrášlil prostředí krásnými velkými růžovými květy, a po další měsíce zelenými listy, je vítaný.

Cestou na nákup jsem chodila kolem a sledovala jsem, jak pokračují práce. Nejprve se jednalo o výkopy a já jsem si soukromě tipovala, zde bude vysazeno. Několik dnů poté jsem spatřila nově zasazené stromky magnolií.

Když jsem uviděla vysázené stromy, zajásala jsem! Stromky obklopují lavičky, které jsou v teplých dnech sice fajn, a vyzývají k posezení, ale pokud jsou na slunci, jsou většinu dne nepoužitelné. Nové stromky by tedy měly v budoucnosti vytvořit tolik žádaný stín.

Hovořila jsem s místními domorodci a ti souhlasili, že stromky jsou dobrý nápad a konání úřadu oceňovali.

Ovšem stromky dlouho nevydržely! Jenom dva či tři týdny. 15. května 2018 došlo k tomu, že nějaký vandal pět stromků zničil. A nebojím se napsat, že si to s nimi vyloženě rozdal! Na fotografiích je dobře vidět, který stromek byl první „na ráně“ a které přišly na řadu poté. Právě u prvního si dal nejvíc práce, zničil i dřevěné ohrazení.

Jestliže píši o vandalovi v rodu mužském, pak vycházím z toho, že žena by neměla tolik síly, aby byla schopna rozkopnout nohou dřevěnou tyč a ještě by jí zbylo dost síly na zničení pěti stromků, které dopadly katastroficky. Některým chybí celé koruny a zbyly jen rozštípnuté a rozervané kmeny, jinde chybí hlavní větvě.

Opět jsem se zeptala na názor místních. Lidé byli šokovaní, překvapení a zklamaní. Nikdo z nich nechápal, kdo tohle mohl udělat! Komu stálo vynaložit tolik energie a síly, aby zničil mladé stromky?

Zajímala jsem se u vedoucí oddělení čistoty a zeleně paní Moniky Králové z Úřadu městského obvodu Ústí nad Labem – Město, co bude dál s polámanými stromky: „Objednala jsem jejich odstranění. Výsadba nových proběhne na podzim. Nyní už nové neseženeme.“

Cena jednoho stromku Magnolia Galaxy byla 4 562 korun (což zahrnuje výsadbu, pomocný materiál a práci). Celková škoda pěti stromků byla vyčíslena na 22.810 korun. Případ v současné době šetří Policie České republiky a hledá pachatele, který se dopustil trestného činu.

Nechtěla bych být v kůži vandala v době, kdy nás na každém rohu obklopují kamerové systémy, případně zvídaví sousedé na panelovém sídlišti Skřivánek. Jsem si jistá, že policii nebude trvat dlouho, než vypátrá vandala. Samozřejmě i zde platí, že dobrovolné přihlášení se na Policii ČR je polehčující okolností.

Občas se mě někdo z Ústečáků zeptá na otázku: „Proč se mi nelíbí v Ústí nad Labem?“ Nikdy nemusím dlouho a složitě promýšlet svoji odpověď. Je spousta věcí, které se mi v Ústí nad Labem nelíbí a se kterými jsem se nesetkala v žádném jiném městě (bydlela jsem 23 let v Hradci Králové, 2 roky v Liberci a 7 let v Praze). Důvodů je mnoho, ale jestli chcete ten nejnovější, pak je to právě toto – nemám v oblibě lidi, kteří si neváží svého životního prostředí a nemají problém zničit to, co by mělo ostatním zpříjemnit okolí a je navíc placeno z daní nás všech.

A tak vypadá místo po odstranění pahýlů magnolií nyní...

Krásné dny a žádné vandaly ve vašem okolí Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a informace:

Fotografie hrš

www.flikr.com

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 5.6.2018 19:19 | karma článku: 29.52 | přečteno: 945x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Každý den s Bohem“ od Dana Drápala

Poslední kniha teologa, spisovatele a překladatele Dana Drápala, která se objevila na knižních pultech v září, se jmenuje „Každý den s Bohem“ s podtitulem „365 + 1 biblické povzbuzení“. Jedná se o knihu naučnou a pro každý den.

5.12.2018 v 18:31 | Karma článku: 16.72 | Přečteno: 266 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Co je to vlastně hřích?

Předvánoční čas je časem hledání a rozjímání. Je to výjimečný čas, abychom se zastavili a zamysleli se, proč vlastně slavíme každý rok Vánoce? Proč se narodil v judském Betlémě Ježíš? Jak to souvisí s hříchem? A jak s námi?

30.11.2018 v 15:20 | Karma článku: 18.25 | Přečteno: 436 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Pohled do zákulisí nejstaršího řemesla, životů prostitutek a hlubokého pocitu viny

Česká televize uvedla zajímavý dokument „Živí mě sex“, ve kterém odhaluje pozadí české prostituce. Různé druhy prostitutek prozrazují, co je k prodávání jejich těla přivedlo. Co mají všechny společné? Hluboký pocit viny.

23.11.2018 v 15:30 | Karma článku: 25.42 | Přečteno: 1863 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Vztahy, sex, rodina“ od Dana Drápala

Vztahy, manželství, rozvod, výchova dětí, celibát i aktuální témata jako rovnoprávnost muže a ženy, gender, změna pohlaví, homosexualové a tolik požadovaná adopce dětí a mnohem víc nabízí kniha Dana Drápala "Vztahy, sex, rodina".

21.11.2018 v 18:21 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 375 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohm Vladimir

Blížící se ekonomická krize je pomoc od přírody, aneb jak nám pomůže od nadbytku

Vývoj moderního člověka pokračuje neustálým egoistickým vývojem za uspokojením materiálních tužeb. Ekonomika je zaměřena na produkci nadbytku za účelem zisku.

18.12.2018 v 20:18 | Karma článku: 11.44 | Přečteno: 575 | Diskuse

Libor Čermák

Jak by měla, či spíš, jak by neměla vypadat ideální morální autorita?

Výročí smrti Václava Havla vyvolalo v mnohých nostalgii po nějaké morální autoritě. A tak bych se chtěl zamyslet, jak se má taková ideální morální autorita současnosti chovat, aby byla za morální autoritu považována širšími masy.

18.12.2018 v 20:05 | Karma článku: 22.64 | Přečteno: 319 |

Karel Trčálek

Václav Havel pro mne neznamenal a neznamená vůbec nic (když nepočítám koloběžku)

Na Andreje Babiše po letech prasklo, že spolupracoval s tajnou policií. Vsadil bych se, že nebýt velkého skartování u nás, tak by V. Havel dopadl podobně.

18.12.2018 v 18:35 | Karma článku: 29.83 | Přečteno: 1348 | Diskuse

František Kšír

Jak jsem se stal imunní vůči nesmyslným pokutám.

Čas od času nás řidiče zastaví policie a snaží se nám vnutit jejich představu o spáchání přestupku.

18.12.2018 v 16:29 | Karma článku: 35.50 | Přečteno: 2274 | Diskuse

Simona Podlipská

Také jsem se napálila na podvodný eshop, ale ...peníze jsou zpět. Jak? čtěte návod

V ČR jsou nyní stovky lidí, co se napálili na podvodné eshopy. Někteří jen však polamentovali na sociálních sítích, ale přitom je to dost jednoduché dostat své peníze zpět, ale nikdo jak vidím zájem nemá. Já ano. Zde je návod .

18.12.2018 v 16:24 | Karma článku: 33.38 | Přečteno: 2424 | Diskuse
Počet článků 400 Celková karma 21.48 Průměrná čtenost 4540

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz