Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo zničil nově vysázené magnolie v Ústí nad Labem?

5. 06. 2018 19:19:40
V dubnu 2018 nechal Úřad městského obvodu Ústí nad Labem vysázet na ulici SNP 23 stromků magnolií. Po dvou třech týdnech jich pět nějaký vandal brutálně poničil. Komu vadily nově vysazené stromky, které měly zpříjemnit sídliště?

V městské čtvrti sídliště Skřivánek v Ústí nad Labem, které je jenom pár metrů od centra, bylo v dubnu 2018 v ulici SNP vysázeno třiadvacet kusů nových stromků. Jednalo se o odrůdu Magnolia Galaxy. Postaral se o to Úřad městského obvod Ústí nad Labem – Město.

Pokud to znáte na ulici SNP, jedná se o místo před supermarketem Norma a několika malých obchůdků, barů a restaurací. Je to místo poněkud nehostinné, neútulné, ale přesto jakési centrum, kde se setkávají školáci, teenageři, mladí lidé, důchodci i bezdomovci.

Místo je obklopeno rodinnými domky z jedné strany a z dalších stran panelovými domy, asfaltovými chodníky a travnatými plochami, na kterých roste pár jehličnatých i listnatých stromů a keřů. Vzhledem k poměru asfaltu a betonu je zeleně málo. Takže každý strom, který by v jarním období zkrášlil prostředí krásnými velkými růžovými květy, a po další měsíce zelenými listy, je vítaný.

Cestou na nákup jsem chodila kolem a sledovala jsem, jak pokračují práce. Nejprve se jednalo o výkopy a já jsem si soukromě tipovala, zde bude vysazeno. Několik dnů poté jsem spatřila nově zasazené stromky magnolií.

Když jsem uviděla vysázené stromy, zajásala jsem! Stromky obklopují lavičky, které jsou v teplých dnech sice fajn, a vyzývají k posezení, ale pokud jsou na slunci, jsou většinu dne nepoužitelné. Nové stromky by tedy měly v budoucnosti vytvořit tolik žádaný stín.

Hovořila jsem s místními domorodci a ti souhlasili, že stromky jsou dobrý nápad a konání úřadu oceňovali.

Ovšem stromky dlouho nevydržely! Jenom dva či tři týdny. 15. května 2018 došlo k tomu, že nějaký vandal pět stromků zničil. A nebojím se napsat, že si to s nimi vyloženě rozdal! Na fotografiích je dobře vidět, který stromek byl první „na ráně“ a které přišly na řadu poté. Právě u prvního si dal nejvíc práce, zničil i dřevěné ohrazení.

Jestliže píši o vandalovi v rodu mužském, pak vycházím z toho, že žena by neměla tolik síly, aby byla schopna rozkopnout nohou dřevěnou tyč a ještě by jí zbylo dost síly na zničení pěti stromků, které dopadly katastroficky. Některým chybí celé koruny a zbyly jen rozštípnuté a rozervané kmeny, jinde chybí hlavní větvě.

Opět jsem se zeptala na názor místních. Lidé byli šokovaní, překvapení a zklamaní. Nikdo z nich nechápal, kdo tohle mohl udělat! Komu stálo vynaložit tolik energie a síly, aby zničil mladé stromky?

Zajímala jsem se u vedoucí oddělení čistoty a zeleně paní Moniky Králové z Úřadu městského obvodu Ústí nad Labem – Město, co bude dál s polámanými stromky: „Objednala jsem jejich odstranění. Výsadba nových proběhne na podzim. Nyní už nové neseženeme.“

Cena jednoho stromku Magnolia Galaxy byla 4 562 korun (což zahrnuje výsadbu, pomocný materiál a práci). Celková škoda pěti stromků byla vyčíslena na 22.810 korun. Případ v současné době šetří Policie České republiky a hledá pachatele, který se dopustil trestného činu.

Nechtěla bych být v kůži vandala v době, kdy nás na každém rohu obklopují kamerové systémy, případně zvídaví sousedé na panelovém sídlišti Skřivánek. Jsem si jistá, že policii nebude trvat dlouho, než vypátrá vandala. Samozřejmě i zde platí, že dobrovolné přihlášení se na Policii ČR je polehčující okolností.

Občas se mě někdo z Ústečáků zeptá na otázku: „Proč se mi nelíbí v Ústí nad Labem?“ Nikdy nemusím dlouho a složitě promýšlet svoji odpověď. Je spousta věcí, které se mi v Ústí nad Labem nelíbí a se kterými jsem se nesetkala v žádném jiném městě (bydlela jsem 23 let v Hradci Králové, 2 roky v Liberci a 7 let v Praze). Důvodů je mnoho, ale jestli chcete ten nejnovější, pak je to právě toto – nemám v oblibě lidi, kteří si neváží svého životního prostředí a nemají problém zničit to, co by mělo ostatním zpříjemnit okolí a je navíc placeno z daní nás všech.

A tak vypadá místo po odstranění pahýlů magnolií nyní...

Krásné dny a žádné vandaly ve vašem okolí Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a informace:

Fotografie hrš

www.flikr.com

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 5.6.2018 19:19 | karma článku: 28.96 | přečteno: 920x


Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Smrtící ráj“ od Heinze G. Konsalika

Dovolená na krásném ostrově Mallorca v luxusním hotelu pro milionáře a to všechno zdarma! Dovolená snů v ráji! To všechno spadne do klína mladým manželům Tannertovým, Timovi a Melisse. Jenže to by nesměla být Melissa unesena...

14.8.2018 v 17:59 | Karma článku: 10.41 | Přečteno: 182 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Umíte pozdravit, poprosit či poděkovat za laskavost? Nebo to neděláte?

Jaké máte zkušenosti se slušným chováním? Umíte pozdravit a poděkovat? Nebo jste na to už zapomněli a neděláte to? Věděli jste, že některé děti na základní škole to neumí? Mám spoustu zkušeností a tak se s vámi o ně podělím.

11.8.2018 v 14:35 | Karma článku: 26.14 | Přečteno: 648 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

A zase to trápení s Českou poštou!

Česká pošta. Co se vám vybaví? Mně se vybaví dlouhé fronty plné nervózních čekajících lidí, nefunkční pobočky, vysoké ceny za služby a občas i arogantní chování. Přitom je Česká pošta státní podnik, který platíme z našich daní.

3.8.2018 v 14:44 | Karma článku: 28.67 | Přečteno: 1136 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Den trifidů“ od Johna Wyndhama

Sci-fi „Den trifidů“ anglického spisovatele Johna Wyndhama se stala klasikou. Sám Wyndham se touto knihou proslavil a zapsal do čítanek anglické literatury. Lepší knihu už nenapsal. Co jsou trifidi? Rostliny, které se rozmnožují,

1.8.2018 v 21:37 | Karma článku: 24.18 | Přečteno: 827 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Chudáček

Léto končí, je třeba začít budovat zásoby

Horké léto, alespoň v Nizozemsku, pomalu, ale jistě končí. Blíží se chladný a deštivý podzim a studená zima. Je třeba začít budovat energetické zásoby a izolační vrstvu.

19.8.2018 v 19:14 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 417 | Diskuse

Aleš Hodina

I tatínkové se přece starali o děti

„Kdo má největší zásluhu na tom, že dneska máme ekonomicky aktivní lidi, kteří jsou schopni slušně financovat tento stát? To jsou ty matky, které vychovaly ekonomicky aktivní děti.“

19.8.2018 v 19:13 | Karma článku: 14.69 | Přečteno: 439 | Diskuse

Roman Košťál

Tleskám DSSS... Ozvat se proti něčemu, chce odvahu.

Nejsem straník téhle party, mám i dost pochybností. Ale... Jestli v téhle rádoby demokracii někdo jasně řekne, že tohle je "blbě" a má k tomu rozumné důvody, tak... Jo. Prostě jo..

19.8.2018 v 18:57 | Karma článku: 30.54 | Přečteno: 685 | Diskuse

Jiří Míka

Ženy by měly pracovat max 34 hodin v týdnu za stejné peníze, rozhodli vědci

Například Australská národní univerzita odhalila, že ženy trpí vyhořením, pokud pracují celý týden. Oproti mužům se totiž musí starat o rodinu, domácnost, vlastní zdraví a vztahy. Oproti mužům - ti stresem z práce netrpí.

19.8.2018 v 18:07 | Karma článku: 15.59 | Přečteno: 508 | Diskuse

Jan Šik

Koncentrák Buchenwald V: Vězněm v dobré společnosti

Každý vězeň musel mít značku na oblečení. Určovala kam patří, aby dozorce SS věděl, jak se k němu chovat a jak s ním zacházet.

19.8.2018 v 18:00 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 386 | Diskuse
Počet článků 381 Celková karma 22.88 Průměrná čtenost 4695

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz