Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze knihy „Jako pravá dáma“ od Alissy Johnson

23. 05. 2018 17:25:43
Lord Gideon z Engsly opouští námořnictvo a vrací se domů. Kromě peněz a majetku nalézá i závazky, které nedodržel otec ani bratr. Měli se totiž postarat o schovanku Winnefred Blytheovou. Kde je a jak se jí daří? To musí zjistit!

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Mám ráda knihy od vyhlášené britské autorky ženských historických románů Barbary Cartland. A pokud jste mými čtenáři, tak to víte. Přečetla jsem několik jejich knih a zároveň je i zrecenzovala. Celou dobu mě však zajímalo, zda existuje současná žijící autorka, která by psala stejným stylem jako Cartland.

A pak jsem objevila knihu „Jako pravá dáma“ od americké spisovatelky Alissy Johnson. Styl je velmi podobný. Rovněž i děj je umístěn do Anglie, a to jak na malebný venkov ve Skotsku, tak do velké metropole Anglie, Londýna. Rovněž je tento historický román zasazen na konec 19. století.

Jestliže máte rádi Barbaru Cartland, nebudete dámy, v žádném případě zklamány, Alissou Johnson.

"Ještě nikdy v životě nepotkal ženu, která by tolik potřebovala hýčkat.“

„Jako pravá dáma“, Alissa Johnson

O ČEM JE ROMÁN?

Winnefred Blytheová žije od třinácti let v chudobě se svou guvernantkou a přítelkyní Lilly Illestoneovou na skotském sídle Murdoch House v Enscrumu. Musí vystačit s pouhými pěti librami ročně, ale obě ženy usilovně pracují, aby se uživily. Dívku poslal daleko od Londýna její pěstoun markýz z Engsly a jeho necitelná manželka. Po markýzově smrti by se měl o Winnefred postarat jeho syn Lucien Engsly, ale ten tuto povinnost přenesl na svého bratra lorda Gideona Haverstone z Engsly. Ten se jako bývalý kapitán lodi Perservance vrátil domů poznamenaný hrůznými zkušenostmi ze života u válečného námořnictva a stále se nemůže smířit se ztrátou členů své posádky. Po příjezdu domů zjišťuje, že markýza z Engsly – jeho a Lucienova nevlastní matka – protiprávně zadržovala peníze, které ve skutečnosti patřily mladé Winnefred. A protože tuto nespravedlnost velmi těžce nese, rozhodne se všechny minulé křivdy napravit. Vypraví se za mladou nezkušenou dívkou, která se nikdy nepohybovala ve vyšší společnosti. Neosvojila si sice všechna pravidla společenské etikety, ale za to jí nechybí pevná vůle, odhodlání a zdravý rozum. Gideon se k ní snaží najít cestu bodrým nenuceným chováním a smyslem pro humor, za nímž se snaží skrýt výčitky svědomí, pocit viny i temné stíny minulosti. A také jí musí připravit na pobyt v Londýně mezi společenskou smetánkou, s níž Winnefred nemá žádné zkušenosti. Oba se postupně poznávají, nacházejí k sobě cestu a nakonec se do sebe zamilují. Stále je však rozděluje minulost a různé společenské postavení. Dokáží to společně překonat nebo je to rozdělí navždy?

„Protože stála přímo před ním, protože jí na obličej dopadal stříbrný měsíční svit, a protože byl v tu chvíli přesvědčený, že je to to nejkrásnější stvoření, jaké kdy viděl, sklonil se k ní a políbil ji. Podařilo se mu namluvit si, přinejmenším v tom krátkém okamžiku, kdy se k ní skláněl, že to bude jen letmý prostý polibek. Jenomže jakmile se dotkl jejích rtů, nebyl už vůbec ani letmý, ani prostý, a už vůbec ne neškodný.“

„Jako pravá dáma“, Alissa Johnson

HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU

Lord Gideon Haverston z Engsly, bývalý námořní kapitán lodi Perservance, jednatřicetiletý mladý muž, který se snaží po mnoha letech ve službě uspořádat svůj osobní život i závazky po otci, hlavní dědic rodu Engslyů.

Markýz Lucien Haverston z Engsly, mladý muž, který spravuje rodinný majetek v Londýně během nepřítomnosti svého bratra Gideona. V minulosti byl zamilovaný do Rose, která ze dne na den zmizela. Dosud je svobodný a truchlí pro Rose.

Winnefred Blytheová, dcera Roberta Blynthea, který pracoval jako podkoní pro rodinu Engslyů. Pětadvacetiletá krásná, ale svérázná, přímá a otevřená schovanka žijící v malém domku pro zahradníka na skotském sídle Murdoch House v Enscrumu.

Lilly Illestoneová, guvernantka a zároveň nejlepší přítelkyně Winnefred. Mladá svobodná devětadvacetiletá mladá dáma. Obě spolu bojují o přežití v Enscrumu.

Lady Gwen, zámožná teta Gideona a Luciena, žijící v Londýně. Bezdětná vdova s ohromným bohatstvím a patřící k nejlepším rodinám londýnské společnosti.

„Hloubka jeho citů k ní ho deptala, jenže nemohl s tím nic dělat. Neměl tušení, jak potlačit touhu být jí stále nablízku. Pokoušel se o to. Během uplynulých tří týdnů se od ní snažil odpoutat, seč mohl, a vyzkoušel téměř všechny způsoby, jaké si muži dokážou představit... Přinejmenším muži z Enscrumu a okolí. Dokonce uvažoval, že se poohlédne po nějaké pohledné a svolné ženě v Langholmu, ale nedokázal ze sebe vykřesat potřebné nadšení pro uskutečnění svého záměru. Tohle zjištění ho mimořádně znepokojilo, protože rozhodně nemínil strávit zbytek života v celibátu.“

„Jako pravá dáma“, Alissa Johnson

KONEC DOBRÝ, VŠECHNO DOBRÉ?

Zda román dopadne dobře, nebo ne, to si už musíte přečíst samy, milé dámy!

Alissa Johnson (7. 3. 1975) Alissa Johnson vyrůstala na různých vojenských základnách a vystudovala vysokou školu St. Olaf College v Minnesotě. Mezi její koníčky patří lukostřelba. Byla nominovaná na cenu RITA udělovanou nejlepším autorům románů pro ženy. Napsala několik románů pro ženy. Žije v Ozarks Mountains v Arkansasu.

AUTORČIN STYL, JAZYK, GRAMATIKA...

Styl spisovatelky Alissy Johnson je živý a příjemný. Jedná se o oddychové čtení, u kterého si zaručeně odpočinete. Zároveň autorka začlenila do děje několik zápletek, takže se nebudete nudit. Knihu zpestřuje nespočet dialogů mezi hlavními postavami, které jsou vtipné a humorné.

Korektory byly odvedeny mistrně a kniha je téměř bez chyb.

„Než se ho stačila zeptat, co má v úmyslu, postavil se za ni, zvedl obě ruce a zavěsil jí náhrdelník na šíji. A Winnefred v tu chvíli dokázala myslet jenom na to, jak je blízko. Cítila na vlasech jeho hřejivý dech a lehké doteky jeho zápěstí na ramenou. Cítila, jak jí celé nitro zalévá horko a zvláštní pocit nejasné naděje a postupně vyplňuje každičkou částečku jejího těla.“

„Jako pravá dáma“, Alissa Johnson

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY KNIHY

Kladem je v každém případě navázání na jedinečnou spisovatelku Barbaru Cartland. Celkově bych knihu ohodnotila jako nenáročnou, vtipnou, zábavnou, ale i chytrou.

Negativum vidím v ději závěru knihy. Autorka nám téměř celou knihu předkládá romantickou lásku dvou mladých lidí, a jak si k sobě vzájemně hledají cestu. Pak se v knize náhle objevuje jedna jediná sexuální scéna, kde autorka nešetřila intimními detaily. Podle mého názoru tato scéna do knihy nezapadá a působí jako „pěst na oko“. Navíc se ani nehodí k dosavadnímu vývoji hlavních postav, které tímto degraduje. Ačkoliv kniha končí happy endem a reputace hlavního hrdiny je napravena, tohle mi tam prostě nesedí. Nicméně uznávám, že čtenářky mohou dospět k rozdílnému hodnocení.

„Nechtěl, aby Winnefred poznal – skutečně poznal – nějaký jiný muž. Protože on byl jediný, kdo ji skutečně znal – bez ohledu na to, jestli měla právě na sobě honosnou toaletu, anebo prosté šaty. Věděl, že pod jemnou hedvábnou róbou se skrývá ocelová páteř ženy, která se nebála zaútočit na lupiče ve stáji a srazit ho k zemi. Věděl, že za jejím něžným úsměvem se tají nezdolná vůle, která udržovala dvě mladé ženy naživu za pouhých pět liber ročně. Naučené společenské chování jenom zakrývalo její ostrý jazyk a výmluva na bolest hlavy pouze zastírala fakt, že je ve skutečnosti nemotorná jako armáda na dlouhém tažení. Jen on znal její prostou, divokou krásu. Byla poklad, který si chtěl uchránit pro sebe. Byla tajemství, jež nechtěl nikomu svěřit.“

„Jako pravá dáma“, Alissa Johnson

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Knihu „Jako pravá dáma“ od Alissy Johnson bych doporučila každému, kdo má rád historické romantické romány z 19. století a zasazené do staré dobré Anglie. Jestliže máte v oblibě vyhlášenou Barbaru Carland, zamilujete si i Alissu Johnson. Jde o romantické a oddychové čtení, které se hodí jak večer ke krbu, tak na dovolenou k moři.

E-knihu "Jako pravá dáma“ od Alissy Johnson mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Přeji příjemné čtení a mnoho romantiky, Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis a fotografie Allisy Johnson jsou dostupné na stránkách baronet.cz.

Fotografie knihy a anotace knihy je dostupná na baronet.cz.

JOHNSON, Alissa. Jako pravá dáma. První vydání. Baronet a. s. Praha. 2017. 376 stran. ISBN 978-80-269-0573-8 (formát mobi)

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 23.5.2018 17:25 | karma článku: 14.04 | přečteno: 215x


Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Smrtící ráj“ od Heinze G. Konsalika

Dovolená na krásném ostrově Mallorca v luxusním hotelu pro milionáře a to všechno zdarma! Dovolená snů v ráji! To všechno spadne do klína mladým manželům Tannertovým, Timovi a Melisse. Jenže to by nesměla být Melissa unesena...

14.8.2018 v 17:59 | Karma článku: 10.41 | Přečteno: 182 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Umíte pozdravit, poprosit či poděkovat za laskavost? Nebo to neděláte?

Jaké máte zkušenosti se slušným chováním? Umíte pozdravit a poděkovat? Nebo jste na to už zapomněli a neděláte to? Věděli jste, že některé děti na základní škole to neumí? Mám spoustu zkušeností a tak se s vámi o ně podělím.

11.8.2018 v 14:35 | Karma článku: 26.14 | Přečteno: 648 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

A zase to trápení s Českou poštou!

Česká pošta. Co se vám vybaví? Mně se vybaví dlouhé fronty plné nervózních čekajících lidí, nefunkční pobočky, vysoké ceny za služby a občas i arogantní chování. Přitom je Česká pošta státní podnik, který platíme z našich daní.

3.8.2018 v 14:44 | Karma článku: 28.67 | Přečteno: 1136 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Den trifidů“ od Johna Wyndhama

Sci-fi „Den trifidů“ anglického spisovatele Johna Wyndhama se stala klasikou. Sám Wyndham se touto knihou proslavil a zapsal do čítanek anglické literatury. Lepší knihu už nenapsal. Co jsou trifidi? Rostliny, které se rozmnožují,

1.8.2018 v 21:37 | Karma článku: 24.18 | Přečteno: 827 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Chudáček

Léto končí, je třeba začít budovat zásoby

Horké léto, alespoň v Nizozemsku, pomalu, ale jistě končí. Blíží se chladný a deštivý podzim a studená zima. Je třeba začít budovat energetické zásoby a izolační vrstvu.

19.8.2018 v 19:14 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 417 | Diskuse

Aleš Hodina

I tatínkové se přece starali o děti

„Kdo má největší zásluhu na tom, že dneska máme ekonomicky aktivní lidi, kteří jsou schopni slušně financovat tento stát? To jsou ty matky, které vychovaly ekonomicky aktivní děti.“

19.8.2018 v 19:13 | Karma článku: 14.69 | Přečteno: 439 | Diskuse

Roman Košťál

Tleskám DSSS... Ozvat se proti něčemu, chce odvahu.

Nejsem straník téhle party, mám i dost pochybností. Ale... Jestli v téhle rádoby demokracii někdo jasně řekne, že tohle je "blbě" a má k tomu rozumné důvody, tak... Jo. Prostě jo..

19.8.2018 v 18:57 | Karma článku: 30.54 | Přečteno: 685 | Diskuse

Jiří Míka

Ženy by měly pracovat max 34 hodin v týdnu za stejné peníze, rozhodli vědci

Například Australská národní univerzita odhalila, že ženy trpí vyhořením, pokud pracují celý týden. Oproti mužům se totiž musí starat o rodinu, domácnost, vlastní zdraví a vztahy. Oproti mužům - ti stresem z práce netrpí.

19.8.2018 v 18:07 | Karma článku: 15.59 | Přečteno: 508 | Diskuse

Jan Šik

Koncentrák Buchenwald V: Vězněm v dobré společnosti

Každý vězeň musel mít značku na oblečení. Určovala kam patří, aby dozorce SS věděl, jak se k němu chovat a jak s ním zacházet.

19.8.2018 v 18:00 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 386 | Diskuse
Počet článků 381 Celková karma 22.88 Průměrná čtenost 4695

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz