Co dělat s presidentem, který vyzrazuje utajované informace v televizi?

4. 05. 2018 17:58:15
President Miloš Zeman je opět jako neřízená střela! V přímém přenosu v televizi vyzrazuje, co se dočetl v utajovaných zpravodajských zprávách BIS a Vojenského zpravodajství. Co se s tím dá dělat? Je president trestně odpovědný?

PRESIDENT, KTERÝ ZVEŘEJŇUJE ZPRAVODAJSKÉ INFORMACE V TELEVIZI

Českou politickou a mediální scénu opět rozhýbal president Miloš Zeman. Tentokrát byl „rozbuškou“ pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“, který byl odvysílán 3. května 2018.

President řekl, že před časem požádal Bezpečností informační službu (BIS) o prověření informací, zda byla nervově paralytická látka označovaná jako A230, což je novičok, vyráběna v České republice. Zároveň se obrátil na Vojenské zpravodajství.

President v televizní debatě prozradil informace, které se ze dvou zpráv zpravodajských služeb dozvěděl - jak, kde a kdy byl testován jed novičok.

Nejenže se president zapojil do zpravodajských her Ruska, v žádném případě nevylepšil vztahy s Velkou Británií, ale ještě právě těmito informacemi Rusku nahrál. Přitom to bylo právě Rusko, které před pár týdny spekulovalo, že jed novičok, kterým byl otráven dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija, mohl pocházet právě z České republiky.

Podle veřejně dostupných informací (a já čerpám ze zpravodajství ČRO Plus) však existuje více druhů jedu novičoku a u nás byl testován jiný druh novičoku, než ten, kterým byli Skripalovi otráveni.

PRESIDENT A JEHO OSOBNÍ VNÍMÁNÍ UTAJOVANÝCH INFORMACÍ

President v interview vyjmenovával tři stupně utajení citlivých informací (přísně tajné, tajné, důvěrné), ale zapomněl na jeden. Pomlčel o tom, že prvním stupněm jsou informace v režimu vyhrazení. Těžko věřit tomu, že by toto president nevěděl!

President má § 58 Zákona č. 412/2005 Sb. o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti přístup ke všem zprávám ve všech stupních utajení díky výkonu své funkce a nepotřebuje prověrku ani poučení. Ale většinou to chodí tak, že jste poučeni, minimálně bezpečnostním ředitelem (který na Hradě zcela jistě bude).

Zákon a jeho tvůrci, zákonodárci, ale nepředpokládali, že by hlava státu dobrovolně zveřejňovala v televizi poznatky, které načerpala ze zprávy BIS, která byla v režimu vyhrazené, jak to udělal právě Zeman.

JE MOŽNÉ ZEMANA POTRESTAT?

Co se s tím dá dělat? Nikdo se k výrokům Zemana a hlavně k tomu, co zveřejnil v televizi, nechtěl vyjadřovat, právě proto, že se jedná o utajované informace. Od ministryně obrany Karly Šlechtové počínaje, přes BIS a konče Ministerstvem obrany ČR.

„President republiky není z výkonu své funkce odpovědný.“

Ústava ČR

Kdyby nebyl Miloš Zeman presidentem, ale pouhou fyzickou či právnickou osobou, hodnotilo by se jeho zveřejnění utajovaných informací jako přestupek a bylo by s ním zahájeno správní řízení a s největší pravděpodobností by odešel od soudu s peněžní pokutou. A ty nejsou v případě úniku či vyzrazení utajovaných skutečností nijak nízké!

Ale jak se píše v Ústavě ČR, hlavě třetí, článku 54 a odstavci 3: „President republiky není z výkonu své funkce odpovědný.“ To znamená, že nemůže být z výkonu své funkce trestně stíhán (výjimkou je případ velezrady).

Co tedy dělat s presidentem Zemanem, který se chová ve své funkci jako neřízená střela? Který nehájí české zájmy? Který prozrazuje utajované informace v televizi? Který jde na ruku Rusku a vstříc jeho zájmům? Nic. Zřejmě se s tím budeme muset smířit a vydržet to. Pokud máte lepší nápad, tak sem s ním!

Krásné slunné dny a dobrou náladu Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a zdroje informací:

Zákon č. 412/2005 Sb. o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti

DAVID, Roman. Ústava České republiky, Listina základních práv a svobod. Nakladatelství Olomouc, s. r. o. 2005. Olomouc. Čtvrté aktualizované, přepracované vydání. ISBN 80-7182-200-0

Pořad „Týden s prezidentem“ na TV Barrandov, 3. 5. 2018 je dostupný na webu barrandov.tv zde: https://www.barrandov.tv/video/125270-tyden-s-prezidentem-3-5-2018

Zprávy o jedu novičok jsou dostupné na irozhlas.cz zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/novicok-milos-zeman-otraveni-skripala-cesko-rusko_1805041337_dbr

Fotografie presidenta Miloše Zemana od Dana Materny (MAFRA) je dostupná na idnes.cz zde: https://zpravy.idnes.cz/zeman-novicok-reakce-cesti-politici-dbm-/domaci.aspx?c=A180504_092543_domaci_kop

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 4.5.2018 17:58 | karma článku: 40.17 | přečteno: 5219x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Svátek sv. Valentýna jako povinnost nebo příležitost k vyznání lásky?

14. únor je svátkem všech zamilovaných. Slavíte svátek sv. Valentýna nebo ho ignorujete? Je to příležitost, jak někomu dát najevo, že ho milujeme? Můj článek o tom, jak jsem tento svátek slavila i neslavila já.

14.2.2019 v 12:45 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 302 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Podivný případ se psem“ od Marka Haddona

Detektivní novela „Podivný případ se psem“ nám předkládá nejen záhadu mrtvého psa zabitého vidlemi, ale také přibližuje svět patnáctiletého autistického chlapce Christophera. Ten se totiž rozhodl, že vraha zabitého psa vypátrá...

12.2.2019 v 18:34 | Karma článku: 11.12 | Přečteno: 151 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Co mi dalo a vzalo 10 let působení jako blogerky na iDNES.cz

Jsem blogerkou iDNES.cz 10 let. Vydala jsem víc jak 400 článků. Oslovila jsem téměř 1.800.000 čtenářů. Našla jsem kamarádky a dobré přátele. Co mi dalo blogování? A co mi vzalo? A stálo to zato? Upřímně a otevřeně o blogování.

8.2.2019 v 19:08 | Karma článku: 24.51 | Přečteno: 698 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Život v jednom ohni“ od Reinharda Bonnke

Německý evangelista Reinhard Bonnke přináší ve své autobiografii ohlédnutí za svým životem a za čtyřiceti roky služby kázání evangelia Ježíše Krista. Skvělá, dobrodružná, napínavá a podmanivá kniha, kterou si musíte přečíst!

5.2.2019 v 21:31 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 153 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Gabriela Stašová

Žena dnes

Tohle není název korporátního časopisu, ale menšího zamyšlení nad kontinuitou formování dnešní ženy. Jaká má být a kam má směřovat dnešní žena? Otázka je složitá a zároveň prostá.

22.2.2019 v 23:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

„Zlatej socík ..."

„Nechceš něco nakoupit k jídlu?“ pípla zpráva, rozťala svým zvukem nemocniční ticho a vyrušila mě z hypnotizování kapačky.

22.2.2019 v 19:23 | Karma článku: 13.61 | Přečteno: 659 | Diskuse

Markéta Kabourková

Jak se tvoří krize

A tebe opravdu zajímají názory tohoto člověka či rádoby dalších „specialistů“ a „ekonomů“? To je otázka, kterou jsem položila svému kamarádovi, který je vlastníkem střední firmy.

22.2.2019 v 19:19 | Karma článku: 16.45 | Přečteno: 325 | Diskuse

Jan Dvořák

Každý týden touto dobou vám může přijít pošta. Jindy ne

Česká pošta racionalizuje. Nemůže si už dovolit takovou rozmařilost, jakou je na konci druhé dekády jedenadvacátého století roznášet po domech zásilky každý den, jak to bývalo za rakouského mocnářství.

22.2.2019 v 18:36 | Karma článku: 16.76 | Přečteno: 292 | Diskuse

Mária Tvrdoňová

Ex-moslim hovorí o islamofóbii versus slobodofóbii.

Keď Rachid opustil islam a konvertoval na kresťanstvo, musel utiecť z Maroka. Nemôže ísť do žiadnej moslimskej krajiny, lebo mu tam hrozí smrť. Avšak v “slobodných“ západných krajinách používajú iný nástroj na to, aby ho umlčali.

22.2.2019 v 16:19 | Karma článku: 21.45 | Přečteno: 439 | Diskuse
Počet článků 410 Celková karma 18.19 Průměrná čtenost 4464

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz