Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co dělat s presidentem, který vyzrazuje utajované informace v televizi?

4. 05. 2018 17:58:15
President Miloš Zeman je opět jako neřízená střela! V přímém přenosu v televizi vyzrazuje, co se dočetl v utajovaných zpravodajských zprávách BIS a Vojenského zpravodajství. Co se s tím dá dělat? Je president trestně odpovědný?

PRESIDENT, KTERÝ ZVEŘEJŇUJE ZPRAVODAJSKÉ INFORMACE V TELEVIZI

Českou politickou a mediální scénu opět rozhýbal president Miloš Zeman. Tentokrát byl „rozbuškou“ pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“, který byl odvysílán 3. května 2018.

President řekl, že před časem požádal Bezpečností informační službu (BIS) o prověření informací, zda byla nervově paralytická látka označovaná jako A230, což je novičok, vyráběna v České republice. Zároveň se obrátil na Vojenské zpravodajství.

President v televizní debatě prozradil informace, které se ze dvou zpráv zpravodajských služeb dozvěděl - jak, kde a kdy byl testován jed novičok.

Nejenže se president zapojil do zpravodajských her Ruska, v žádném případě nevylepšil vztahy s Velkou Británií, ale ještě právě těmito informacemi Rusku nahrál. Přitom to bylo právě Rusko, které před pár týdny spekulovalo, že jed novičok, kterým byl otráven dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija, mohl pocházet právě z České republiky.

Podle veřejně dostupných informací (a já čerpám ze zpravodajství ČRO Plus) však existuje více druhů jedu novičoku a u nás byl testován jiný druh novičoku, než ten, kterým byli Skripalovi otráveni.

PRESIDENT A JEHO OSOBNÍ VNÍMÁNÍ UTAJOVANÝCH INFORMACÍ

President v interview vyjmenovával tři stupně utajení citlivých informací (přísně tajné, tajné, důvěrné), ale zapomněl na jeden. Pomlčel o tom, že prvním stupněm jsou informace v režimu vyhrazení. Těžko věřit tomu, že by toto president nevěděl!

President má § 58 Zákona č. 412/2005 Sb. o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti přístup ke všem zprávám ve všech stupních utajení díky výkonu své funkce a nepotřebuje prověrku ani poučení. Ale většinou to chodí tak, že jste poučeni, minimálně bezpečnostním ředitelem (který na Hradě zcela jistě bude).

Zákon a jeho tvůrci, zákonodárci, ale nepředpokládali, že by hlava státu dobrovolně zveřejňovala v televizi poznatky, které načerpala ze zprávy BIS, která byla v režimu vyhrazené, jak to udělal právě Zeman.

JE MOŽNÉ ZEMANA POTRESTAT?

Co se s tím dá dělat? Nikdo se k výrokům Zemana a hlavně k tomu, co zveřejnil v televizi, nechtěl vyjadřovat, právě proto, že se jedná o utajované informace. Od ministryně obrany Karly Šlechtové počínaje, přes BIS a konče Ministerstvem obrany ČR.

„President republiky není z výkonu své funkce odpovědný.“

Ústava ČR

Kdyby nebyl Miloš Zeman presidentem, ale pouhou fyzickou či právnickou osobou, hodnotilo by se jeho zveřejnění utajovaných informací jako přestupek a bylo by s ním zahájeno správní řízení a s největší pravděpodobností by odešel od soudu s peněžní pokutou. A ty nejsou v případě úniku či vyzrazení utajovaných skutečností nijak nízké!

Ale jak se píše v Ústavě ČR, hlavě třetí, článku 54 a odstavci 3: „President republiky není z výkonu své funkce odpovědný.“ To znamená, že nemůže být z výkonu své funkce trestně stíhán (výjimkou je případ velezrady).

Co tedy dělat s presidentem Zemanem, který se chová ve své funkci jako neřízená střela? Který nehájí české zájmy? Který prozrazuje utajované informace v televizi? Který jde na ruku Rusku a vstříc jeho zájmům? Nic. Zřejmě se s tím budeme muset smířit a vydržet to. Pokud máte lepší nápad, tak sem s ním!

Krásné slunné dny a dobrou náladu Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a zdroje informací:

Zákon č. 412/2005 Sb. o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti

DAVID, Roman. Ústava České republiky, Listina základních práv a svobod. Nakladatelství Olomouc, s. r. o. 2005. Olomouc. Čtvrté aktualizované, přepracované vydání. ISBN 80-7182-200-0

Pořad „Týden s prezidentem“ na TV Barrandov, 3. 5. 2018 je dostupný na webu barrandov.tv zde: https://www.barrandov.tv/video/125270-tyden-s-prezidentem-3-5-2018

Zprávy o jedu novičok jsou dostupné na irozhlas.cz zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/novicok-milos-zeman-otraveni-skripala-cesko-rusko_1805041337_dbr

Fotografie presidenta Miloše Zemana od Dana Materny (MAFRA) je dostupná na idnes.cz zde: https://zpravy.idnes.cz/zeman-novicok-reakce-cesti-politici-dbm-/domaci.aspx?c=A180504_092543_domaci_kop

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 4.5.2018 17:58 | karma článku: 40.14 | přečteno: 5208x


Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Bohatá nevěsta“ od Barbary Cartland

Spisovatelka Barbara Cartland napsala během života víc jak 700 romantických knih. Byla mistrem svého povolání! Jestliže se chci zasnít či odpočinout, pak sáhnu po jejím románu. Tentokrát jsem si vybrala román „Bohatá nevěsta“.

8.9.2018 v 13:43 | Karma článku: 15.22 | Přečteno: 245 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Politické hnutí Čisté Ústí? Nečitelné, netransparentní a dle programu krajně pravicové

Politické hnutí Čisté Ústí, které kandiduje v Ústí nad Labem, postavilo do čela kandidátky předsedu Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáše Vandase. Proč? Co hnutí kromě líbivých hesel a populistických výkřiků nabízí?

6.9.2018 v 19:04 | Karma článku: 15.09 | Přečteno: 507 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Vítězný oblouk“ od Ericha Maria Remarqua

Kdy jste naposledy četli něco od Remarqua? Přiznám se, že u mě to je již dvacet let... Proto jsem sáhla po knize „Vítězný oblouk“, která se odehrává pár měsíců před vypuknutím II. světové války v roce 1939 v Paříži.

30.8.2018 v 17:56 | Karma článku: 26.42 | Přečteno: 710 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Na odpis“ od Dana Lyonse

Kniha Dana Lyonse „Na odpis“ ukazuje, jak funguje startupová společnost HubSpot, která vstoupila na trh s cennými papíry a umístila se na 4. místě 50 nejlepších zaměstnavatelů USA. Uvidíme zákulisí marketingu, zábavy i šikany.

24.8.2018 v 14:39 | Karma článku: 17.43 | Přečteno: 186 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Generál SS Otto Ohlendorf by výsledky hlasování Parlamentu České republiky kvitoval

Pokud by tento válečný zločinec podezíral syrské sirotky i jejich rodiny z nepřátelství vůči Říši, neskrýval by své znechucení nad tím, že se 31 poslanců opovážilo projevit soucit a ochotu padesáti z nich pomoci.

22.9.2018 v 11:40 | Karma článku: 11.27 | Přečteno: 455 | Diskuse

ján sliacky

Fackujete své (nebo cizí) děti?

Francouzský řidič vlepil facku klukovi, který se nechoval jak se sluší. Matka "haranta" píše stížnosti, řidice se zase zastávají jeho kolegové. Co by jste dělali vy...?

22.9.2018 v 8:37 | Karma článku: 25.55 | Přečteno: 559 |

Jindřich Jašík

O kolotoči partnerských vztahů

Asi to zná téměř každý. Z milovaného člověka se stanou ..., tak ho vyměníme a ono se to opakuje. Pro jednoho záhada, pro druhého jen potvrzení toho, že všichni opačného pohlaví jsou stejní. No, možná...

21.9.2018 v 22:58 | Karma článku: 13.86 | Přečteno: 297 | Diskuse

Irena Aghová

Může houpací kůň skočit přes Taxisův příkop?

Provokativní otázka, že? A přitom jde o život. Učíme se proto, abychom dospěli k pravdě, nebo je pravda obsažena v knihách, z kterých se učíme? Úvahy nad vzdělaností.

21.9.2018 v 18:53 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 240 | Diskuse

ján sliacky

Německé potraviny v potížích?

Německá kvalita na nás "bliká" téměř z každého "rohu". Někteří z nás, bydlící v pohraničí si do Německa jezdí nakupovat jejich potravinovou kvalitu. Ale... Je tam vlastne proč jezdit?

21.9.2018 v 17:53 | Karma článku: 20.48 | Přečteno: 932 |
Počet článků 386 Celková karma 21.03 Průměrná čtenost 4648

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz