Reportáž z tréninku amerického fotbalu klubu Blades

19. 04. 2018 16:08:11
Někdy se nám v životě stane, že se přichomýtneme k něčemu novému. V mém případě to byl americký fotbal. Začala jsem hledat informace, vzala foťák a vydala se na trénink A-Týmu ústeckého klubu Blades. O tom je moje reportáž.

V Ústí nad Labem narazíte během dne i v podvečer na spoustu dětí různého věku, které se potulují po městě, panelových sídlištích či tráví svůj čas v obchodním centru. Často se v různých partách snaží zabavit, ale jak to tak sleduji, tak se jim to nedaří a nudí se. Chtějí volný čas překlenout, ale očividně nevědí jak.

Kladu si otázku, jak je možné, že se nudí? Proč netráví svůj čas na kroužcích? Proč se nevěnují sportu? Případně proč nejsou jiným způsobem užiteční? Proč třeba nepomáhají svým rodičům či příbuzným? Anebo to už není moderní?

V poslední době jsem se dostala zcela neplánovaně na stopu amerického fotbalu. Když jsem se s tím nadšeně svěřila dobrému příteli, rozesmál se. „Ty, která sportu absolutně nerozumíš? Ty se chceš věnovat americkému fotbalu? To není jako český fotbal! To není nic pro tebe!“

O ČEM JE VLASTNĚ AMERICKÝ FOTBAL?

Rozhodla jsem se ignorovat dobře míněné poznámky přítele a přijít tomu na kloub. Především mě zajímalo: O čem je americký fotbal? Kdo ho hraje? Jaké hodnoty se pojí s americkým fotbalem? Kolik lig a týmů u nás v České republice existuje? Jakou má u nás historii? Kde a kdy se americký fotbal hraje?

Nejdřív jsem se vydala cestou vyhledávání informací na internetu. Domnívala jsem se, že americký fotbal, který vznikl, jak jinak než ve Spojených státech amerických, u nás nemá velké zastoupení. Ale to je omyl!

V České republice se hrají čtyři ligyI. liga (7 týmů), II. liga (6 týmů), III. liga (9 týmů) a IV. liga (5 týmů). Tento výčet nezahrnuje další týmy amerického fotbalu jako například juniorské, ženské či dětské týmy. Jak jsem zjistila, v naší malé zemi existuje 30 klubů amerického fotbalu, což není zrovna málo. Dalo by se říct, že v každém větším městě nad 100.000 obyvatel objevíte klub amerického fotbalu.

„Americký fotbal není jenom sport, je to životní styl.“

Trenér A-Týmu Blades Jan Rosenbaum

ÚSTECKÝ KLUB AMERICKÉHO FOTBALU - BLADES

Teoretické informace byly pro mě zajímavé, ale já jsem chtěla něco zažít, vidět na vlastní oči a přičichnout k americkému fotbalu osobně. Byla jsem mile překvapená, že v Ústí nad Labem je také klub amerického fotbalu, který se jmenuje Blades a byl založen v roce 2011. Nyní klub hraje II. ligu, takže jak vidno, jsou opravdu dobří!

A tak jsem oslovila hlavního trenéra (head coach) Blades Jana Rosenbauma s prosbou, abych se mohla nepozorovaně zúčastnit tréninku jeho A-Týmu (kde jsou muži od 19 let).

JAK VYPADÁ TRÉNINK AMERICKÉHO FOTBALU?

Vydala jsem se na úterní trénink na hřiště do TJ Svádov Olšinky, což je od Ústí nad Labem asi čtyři kilometry. Vzala jsem si s sebou fotoaparát a sledovala jsem dvouhodinový trénink.

Tréninku se účastnilo asi 25 mužů ve věku od 19 do 37 let. Trénink vedl hlavní trenér Rosenbaum, ale dalších pět trenérů, Milan Sahula, Zdeněk Bureš, Jakub Imr, Pavel Fiala a Petr Prášek, trénovali tým společně.

Na začátku zazněl klubový pokřik, který navodil atmosféru na hřišti, stmelil hráče a probudil týmového ducha. Po krátkém proslovu trenéra Rosenbauma, který se týkal vítězství v prvním zápase sezóny, kdy Blades porazili v Praze klub Prague Hippos 38:0, se rozběhli hráči po hřišti, aby se rozhýbali a rozcvičili. Následně se rozdělili na tři týmy a trenéři se věnovali hráčům.

Jak jsem zjistila, nebyla jsem sama, kdo se přišel podívat. Na lavičkách se vystřídalo asi deset žen s dětmi. Patrně se jednalo o manželky, snoubenky či přítelkyně přítomných hráčů, které své chlapy v americkém fotbalu podporují.

Travnaté hřiště TJ Svádov v Olšinkách, kde dvakrát týdně A-Tým Blades trénuje (Út + Čt) je veřejně přístupné a přijít podívat se může každý, kdo má zájem o americký fotbal.

Hřiště je vedle cyklostezky Ústí nad Labem – Děčín, takže mezi občasné návštěvníky patřili cyklisté, běžci a bruslaři na in-linech. Trénink hráčů Blades, a musím napsat, že v dresech jsou tito chlapi obzvláště přitažliví, přitáhl nejen pozornost dětí a žen, ale i mužů. Desítkám lidí to prostě nedalo a z cyklostezky si odskočili, aby se podívali alespoň na pár minut tréninku amerického fotbalu.

Trenéři procvičovali s hráči korekce her a chystali se na zápas, který Blades čeká na místním hřišti v neděli 22. dubna 2018, kdy nastoupí proti klubu Gladiators z Vysočiny.

Tréninku týmu se účastnili také hráči v civilním oblečení, kteří byli dříve zraněni a zotavovali se. Sice zrovna netrénovali, ale kvůli budoucím tréninkům a zápasům potřebovali vědět, co se bude dít, a nebyli brzdou pro zbytek týmu.

Na konci hráči Blades přestali trénovat, rozdělili se na dva týmy a simulovali hru. To bylo pro mě osobně velmi zajímavé a jenom mě to utvrdilo v tom, že musím vidět následující zápas. Trénink byl působivý, ale opravdový zápas bude přece jenom o něčem jiném. Tam půjde o vítězství! Trénink byl jako ochutnávka vynikajícího dortu, ale nestačil. Navnadil, ale neuspokojil.

"Americký fotbal mám spojen s férovostí, přímým jednáním, loajalitou ke klubu, respektem a sebezapřením.“

Trenér A-Týmu Blades Jan Rosenbaum

Na konci tréninku připravili trenéři různé hry („competition“), jejichž cílem bylo vybičovat hráče k nejvyšším výkonům a zároveň je pobavit. Následoval krátký projev trenéra na závěr a opět klubový pokřik Blades.

PŘIROZENÁ AUTORITA A RESPEKT TRENÉRŮ

V dnešní době, kdy si děti i dospělí dělají, co chtějí, v době, kdy si ani dospělí nedokáží u dětí zjednat autoritu, jsem byla překvapena, jakou přirozenou autoritu měl u hráčů trenér Rosenbaum. A nejen on, ale i dalších pět trenérů. Hráči je respektovali, chovali se k nim s úctou a bez diskusí je poslouchali. Ale to by ani jinak u kolektivního sportu, jakým je americký fotbal, nešlo.

TÝMOVÝ DUCH, SOUDRŽNOST, ÚCTA A HRDOST

Co se mi na tréninku Blades líbilo, byl týmový duch, nadšení hráčů, soudržnost, vzájemná úcta, loajalita, touha po vítězství, hrdost hráčů na sport, kterému věří a který pro ně znamená i to, co dneska nenosí, sebekázeň, sebezapření a osobní oběti.

A přitom se nejedná o placené hráče, ale o desítky nadšenců amerického fotbalu, kteří v běžném životě pracují, mají rodiny, vychovávají děti a věnují se tomuto sportu ve volném čase.

Jako pozorovatelka, fotografka, blogerka a divačka jsem sledovala usilovně trénující hráče Blades, ze kterých při teplotě 20° C a na slunném hřišti očividně lil pot a potřebovali se občas osvěžit vodou, a to jak uvnitř, tak zvenčí. Ale my, diváci, kteří jsme seděli či postávali na místech mimo hřiště, což bylo převážně ve stínu, jsme začali rychle pociťovat zimu. V mém případě to nezachránily ani kožené boty, svetr a teplá bunda a dokonce ani horký čaj po skončení tréninku.

„Americký fotbal je hra pro každého, kdo má vůli na sobě dlouhodobě a vytrvale pracovat a je ochotný podřídit své sportovní cíle těm týmovým.“

Trenér A-Týmu Blades Jan Rosenbaum

CO NAPSAT ZÁVĚREM?

Americký fotbal nemá v naší zemi dlouhou historii, ale je to sport, který si vydobyl čestné místo. Hrají ho všechny věkové kategorie, ženy i muži. Je to kolektivní kontaktní sport (kromě dětských týmů, tam jde o bezkontaktní verzi). Sport, který vás přinutí přemýšlet nad hodnotami, které vyznáváte. Sport, který prověří váš charakter a ukáže, co ve vás je, anebo taky není. Sport, který ve vás probudí týmového ducha, soupeřivost, odvahu, nadšení, hrdost, ale i chuť dobrovolně podstoupit nějakou tu oběť ve prospěch týmu.

Není tohle právě odpověď a zároveň řešením pro děti, dospívající a mladé lidi, kteří se bezcílně poflakují po městech a sídlištích, a nevědí, co s volným časem a energií?

Pokud byste se rozhodli přijít podívat na trénink či zápas klubu Blades, jste srdečně zváni!

S nadšením pro americký fotbal se s Vámi loučí, Vaše reportérka Hana Rebeka Šiander

Fotografie:

Archív H. R. Šiander

Informace o klubu Blades jsou dostupné na scblades.cz zde: http://www.scblades.cz/

Oficiální fotografie týmu Blades je dostupná na zit.usti.cz zde: http://www.zitusti.cz/chcete-hrat-americky-fotbal-zkuste-blades/

Logo týmu Blades je dostupné na České asociaci amerického fotbalu zde: http://www.caaf.cz/?path=kluby/4-klub/

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 19.4.2018 16:08 | karma článku: 19.09 | přečteno: 606x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Svátek sv. Valentýna jako povinnost nebo příležitost k vyznání lásky?

14. únor je svátkem všech zamilovaných. Slavíte svátek sv. Valentýna nebo ho ignorujete? Je to příležitost, jak někomu dát najevo, že ho milujeme? Můj článek o tom, jak jsem tento svátek slavila i neslavila já.

14.2.2019 v 12:45 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 302 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Podivný případ se psem“ od Marka Haddona

Detektivní novela „Podivný případ se psem“ nám předkládá nejen záhadu mrtvého psa zabitého vidlemi, ale také přibližuje svět patnáctiletého autistického chlapce Christophera. Ten se totiž rozhodl, že vraha zabitého psa vypátrá...

12.2.2019 v 18:34 | Karma článku: 11.12 | Přečteno: 151 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Co mi dalo a vzalo 10 let působení jako blogerky na iDNES.cz

Jsem blogerkou iDNES.cz 10 let. Vydala jsem víc jak 400 článků. Oslovila jsem téměř 1.800.000 čtenářů. Našla jsem kamarádky a dobré přátele. Co mi dalo blogování? A co mi vzalo? A stálo to zato? Upřímně a otevřeně o blogování.

8.2.2019 v 19:08 | Karma článku: 24.51 | Přečteno: 698 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Život v jednom ohni“ od Reinharda Bonnke

Německý evangelista Reinhard Bonnke přináší ve své autobiografii ohlédnutí za svým životem a za čtyřiceti roky služby kázání evangelia Ježíše Krista. Skvělá, dobrodružná, napínavá a podmanivá kniha, kterou si musíte přečíst!

5.2.2019 v 21:31 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 153 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Gabriela Stašová

Žena dnes

Tohle není název korporátního časopisu, ale menšího zamyšlení nad kontinuitou formování dnešní ženy. Jaká má být a kam má směřovat dnešní žena? Otázka je složitá a zároveň prostá.

22.2.2019 v 23:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

„Zlatej socík ..."

„Nechceš něco nakoupit k jídlu?“ pípla zpráva, rozťala svým zvukem nemocniční ticho a vyrušila mě z hypnotizování kapačky.

22.2.2019 v 19:23 | Karma článku: 13.61 | Přečteno: 654 | Diskuse

Markéta Kabourková

Jak se tvoří krize

A tebe opravdu zajímají názory tohoto člověka či rádoby dalších „specialistů“ a „ekonomů“? To je otázka, kterou jsem položila svému kamarádovi, který je vlastníkem střední firmy.

22.2.2019 v 19:19 | Karma článku: 16.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Jan Dvořák

Každý týden touto dobou vám může přijít pošta. Jindy ne

Česká pošta racionalizuje. Nemůže si už dovolit takovou rozmařilost, jakou je na konci druhé dekády jedenadvacátého století roznášet po domech zásilky každý den, jak to bývalo za rakouského mocnářství.

22.2.2019 v 18:36 | Karma článku: 16.76 | Přečteno: 291 | Diskuse

Mária Tvrdoňová

Ex-moslim hovorí o islamofóbii versus slobodofóbii.

Keď Rachid opustil islam a konvertoval na kresťanstvo, musel utiecť z Maroka. Nemôže ísť do žiadnej moslimskej krajiny, lebo mu tam hrozí smrť. Avšak v “slobodných“ západných krajinách používajú iný nástroj na to, aby ho umlčali.

22.2.2019 v 16:19 | Karma článku: 21.45 | Přečteno: 439 | Diskuse
Počet článků 410 Celková karma 18.19 Průměrná čtenost 4464

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz