Ani miliardy na účtu vám nezaručí, že se budete umět obléknout

13. 03. 2018 17:25:09
Jak se vhodně obléknout do společnosti, abyste udělali dojem? Jak se neztrapnit? Musíte být bohatí, abyste vypadali dobře? Nemusíte! A naopak. Ani miliardy nezaručí, že budete dobře vypadat. Což ukázal miliardář Karel Janeček.

Kdysi dávno jsem si slíbila, že se nebudu k módě a oblékání celebrit vyjadřovat. A to proto, že se jedná o známé osobnosti (kterým bych ze srdce přála trochu toho soukromí), kterého se jim moc nedostává a ještě k tomu jsou neustále pod dohledem kamer a zkušených fotoreportérů bedlivě sledováni.

CO JSME MOHLI VIDĚT VE SPOLEČNOSTI?

Ovšem tento slib nyní poruším. Vedou mě k tomu fotografie pořízené v pražském Rudolfinu na předávání cen Český lev. Slavnostní večer proběhl v sobotu 10. března 2018.

Ačkoliv bulvární, ale i seriózní média sledovala, kdo všechno se na této významné události objevil, a zaznamenávala, co měl onen umělec, V. I. P. či daná herečka na sobě, zdá se, že kromě povrchního dojmu, zda je to in nebo ne, se nikdo nezabýval hlubší rovinou oblečení. Tedy zda se to tak opravdu nosí, jestli je oblečení vhodné pro danou událost, nebo dokonce, zda se onen gentleman či ona dáma umí obléknout podle společenské etikety (tedy pravidel oblékání).

A tady bych ráda udělala vsuvku: Už slyším ty hlasy, které slýchám pořád! A totiž: Ale pravidla jsou od toho, aby se porušovala! Případně: Ale ono se to teď takhle nosí! Ono je to moderní! Nebo: On to tak cítí! Prosím vás, milé dámy a pánové, se vší úctou, tohle je úplně mimo! Buď znáte pravidla oblékání, anebo je neznáte. Nelze to omlouvat tím, že to prostě "cítíte jinak". A jedině ten, kdo pravidla zná a ví, v jakém prostoru pravidel se pohybuje, si může dovolit experimentovat.

VÝZNAMNÝ MUŽ VE SPOLEČNOSTI, PŘESTO SE NEUMÍ OBLÉKNOUT

Velmi mě zaujaly a šokovaly zároveň fotografie miliardáře Karla Janečka. Právě u člověka, který je zvyklý se pohybovat v těch nejvyšších podnikatelských kruzích jako obchodník, a rovněž v uměleckých kruzích jako mecenáš, mě zarazilo, že se neumí obléknout. Podle toho, co měl na sobě, to totiž vypadá, že nezná základní pravidla mužského stylingu.

A přitom by si člověk řekl, že v právě v případě Janečka nemohou být peníze překážkou, aby se vhodně oblékl pro danou společenskou příležitost. Případně aby si zaplatil módního poradce, který by mu s tím poradil a pomohl.

Pokud se v pánské módě nevyznáte a tápete v tom, co je a co není špatně, podívejte se společně se mnou na fotografie. A třeba sami kritickým okem zjistíte, že tam něco nesedí. Pak si teprve dočtěte můj blog. Jestliže sami chyby nevidíte (nevnímáte), čtěte rovnou dál a současně sledujte fotografie.

Vzhledem k tomu, že právě probíhá plesová sezóna (nebo vás snad čeká maturitní ples? Významná rodinná událost, kde se nechcete ztrapnit? Večírek ve vyšších společenských kruzích, který je pro vás důležitý? Nebo chcete vyrazit do Národního divadla?) mohl by se vám tento můj „rozbor“ hodit.

CO JE ŠPATNĚ NA DANÉM OBLEČENÍ?

Především to, že pokud se jedná o společenskou událost, která probíhá po 18. hodině, měl by muž mít černý oblek. V případě, že chcete vypadat lépe a ve společnosti se dobře „zapsat“ doporučila bych smoking. V žádném případě ne modrý oblek jako to udělal Janeček! Budí to dojem, že jste celý den v práci a na večerní událost jste si jenom odskočili! Černý oblek má v šatníku snad každý muž (případně váš otec. Ale pozor, musí vám sedět!). Pokud jste „lvem salónů“, milovník večírků a obecně dobré společnosti, kde se cítíte jako ryba ve vodě, pak si zcela jistě kupte kvalitní smoking. Vyplatí se vám to! Pokud máte hluboko do kapsy, lze kvalitní smoking zapůjčit za drobný peníz v půjčovně. Nezruinuje vás to a vy uděláte ve společnosti, nebo na dámu svého srdce, veliký dojem! (Pokud ale sáhnete po smokingu, nastudujte si další pravidla, co se k němu nosí a co ne!)

K černému obleku musí být bílá košile, která se rovněž na společenské události nosí po 18. hodině (přes den můžete nosit barevné). Dobře zvolená košile vám musí padnout a pozor, nejenže vás nesmí škrtit u krku (ani být volná), ale musí mít správnou délku rukávů. To poznáte podle toho, že vám manžety rukávů vykukují minimálně 1 centimetr (ale lze i 2 cm) z rukávů saka. Jestliže manžety od košile nekoukají, velmi pravděpodobně máte nevhodnou košili (s krátkými rukávy), anebo ještě hůř, udělali jste kardinální chybu a oblékli jste si košili s krátkými rukávy. Ta se ovšem hodí jen jako volnočasová a tak akorát na pláž! Jinam ne. Košili s krátkými rukávy si zřejmě zvolil i Janeček!

K obleku a košili si vyberte vhodnou kravatu. Pro večer se hodí tmavé barvy, bez vzorů, obrázků či zdobení. U kravaty si dejte pozor, aby vám nekoukala zpod malého límečku (zřejmě volnočasové košile, ty totiž mají menší límečky) jakou si oblékl Janeček.

Co se týká délky kravaty, musí její cíp zakrývat sponu opasku. Takže Janeček si prostě nedovede uvázat správně kravatu. A to vám může být klidně i 44 let! Věk tedy není zárukou, že to umíte. Ostatně ani president Miloš Zeman si ji ve svých 73 letech neumí správně uvázat.

Pokud chcete být za elegána, do horní kapsy u saka by se hodil vhodný kapesník. Na večer nejlépe bílý. Ten správně složíte a cíp necháte decentně vykukovat z kapsy. Pokud jste milovník starých dobrých časů První republiky, ohromíte bílým karafiátem v knoflíkové dírce na klopě. Jako to nosíval např. herec Hugo Haas či Oldřich Nový.

Každý pánský oblek má kapsy s patkou. U těch si pohlídejte, aby zakrývaly kapsy. To je velmi častá chyba u pánů, protože si při ukládání něčeho do kapes tyto patky zastrčí dovnitř úplně či částečně. Ale to se děje celkem běžně, například jsem tento nešvar naposledy viděla u britského korunního prince Harryho. Prostě si patky musíte stále hlídat. Jiné cesty není! A tady bych ráda Janečka pochválila, protože patky u kapes si vskutku ohlídat umí!

Pokud si vezmete do společnosti černý oblek, pak jej noste zapnutý na knoflíky kromě poslední dírky dole (ta zůstává vždy volná). Jednořadový oblek si můžete rozepnout jenom v těchto dvou situacích - při rozhovoru s kolegy v práci a když usedneme. Vzhledem k tomu, že ani v jedné z těchto situacích Janeček nebyl, mít rozepnuté sako bylo špatně.

U kalhot si pohlídejte nejen to, aby vám správně seděly v pase a na bocích, ale aby také měly správnou délku. Spodní okraj kalhot by měl být asi dva prsty od země. Je mi líto, ale podle fotografií to opět vypadá, že ani toto se Janečkovi nepodařilo.

Boty pro večerní událost by měly být k černému obleku jedině černé a pokud možno také kožené. Že by měly být čisté a vyleštěné, beru jako samozřejmé. A snad bych ráda podotkla, že byste si měli, pánové, boty zašněrovat (obzvláště při tanci to oceníte). Ale obecně šněrovací boty se prostě šněrují. Na což opět Janeček zřejmě ve spěchu zapomněl.

CO NAPSAT ZÁVĚREM?

Můžete mít na účtech miliardy, a přesto nemusíte znát ani základní pravidla společenského oblékání. Můžete mít ve své peněžence a v sádrovém prasátku doma pár mincí, a přesto můžete vypadat jako gentleman z té nejlepší společnosti. Jak to, ptáte se? Když budete znát pravidla společenského chování a oblékání.

Přeji krásné dny a dobrý styl! Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Fotografie Karla Janečka jsou dostupné na super.cz zde:

https://www.super.cz/555654-miliardar-janecek-uz-zase-vrka-s-manzelkou-i-kdyz-je-s-nim-jeho-milenka-tehotna.html

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 13.3.2018 17:25 | karma článku: 30.70 | přečteno: 3157x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Posvátné místo“ od Barbary Woodové

Přeneseme se do luxusní čtvrti v Los Angeles, kde je po velkém zemětřesení objevena jeskyně se záhadnou malbou a pozůstatky dva tisíce let starými. Ty odkrývá archeoložka Erica a na její práci dohlíží její nepřítel, advokát Jared.

17.1.2019 v 20:20 | Karma článku: 5.12 | Přečteno: 87 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Úklidová firma s postiženými občany – utrpení nebo radost?

Náš dům najal na úklid v domě firmu, která zaměstnává postižené občany. Od začátku jsme se potýkali se zajímavými problémy, které bychom nevymysleli. Bez osobního dohledu to jde těžko. Je to tedy radost nebo utrpení?

11.1.2019 v 15:39 | Karma článku: 25.47 | Přečteno: 1390 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Vánoční přání 2018

Moji milí čtenáři, přátelé, kolegové a známí, rok se s rokem sešel a opět tu jsou vánoční svátky a s nimi moje přání.

26.12.2018 v 15:10 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 135 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dotkni se hvězd“ od Barbary Cartland

Jedna z nejplodnějších spisovatelek, která kdy žila, se jmenovala Barbara Cartland. Během svého života napsala víc jak sedm set knih. Tentokrát jsem si vybrala romantický historický román „Dotkni se hvězd“ z konce 19. století.

21.12.2018 v 15:23 | Karma článku: 14.41 | Přečteno: 184 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marie Jandová

Zlehčování, či znevažování činu Jana Palacha, je plodem malosti a zbabělosti

A nejspíše i hlouposti, protože jen hloupí lidé odsuzují to, co nejsou schopni, nebo ochotni pochopit. Je příznačné, že nejvíce těchto lidí se rekrutuje z řad příznivců prezidenta Zemana, premiéra Babiše a – jak jinak – komunistů.

18.1.2019 v 8:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Tadeáš Firla

Kde jsou čínští křesťané?

V novém roce máme nové starosti a péči o sebe. Zdá se, že podobně jako syrské sirotky, tak i čínské křesťany přikryl sníh a odvál vítr. Jen zdánlivě. Ptáte se, kde jsou? Chceme je tady? Taky nás ohrožují? Zde je odpověď

18.1.2019 v 2:21 | Karma článku: 10.16 | Přečteno: 193 | Diskuse

Lenka Klímková

Šátková realita

„#SvobodnáVŠátku“ (#FreeInHijab). Nová kampaň twitterového účtu Světového dne hidžábu se tak nějak nepovedla...

17.1.2019 v 22:38 | Karma článku: 29.89 | Přečteno: 526 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Posvátné místo“ od Barbary Woodové

Přeneseme se do luxusní čtvrti v Los Angeles, kde je po velkém zemětřesení objevena jeskyně se záhadnou malbou a pozůstatky dva tisíce let starými. Ty odkrývá archeoložka Erica a na její práci dohlíží její nepřítel, advokát Jared.

17.1.2019 v 20:20 | Karma článku: 5.12 | Přečteno: 86 | Diskuse

Vladimír Havránek

Co říkáte na to, že Hrad se dlouhodobě snaží ovlivnit justici pane Čermáku?

Za to asi nemůže pražská kavárna, lepšoidi či křiklouni na ulicích. Bylo u nás již hodně prezidentů, ale v posledních letech si žádný nedovolil to, co současná hradní partička. Reaguji zde, neboť jako jeden z mála odmítáte diskusi

17.1.2019 v 19:26 | Karma článku: 28.39 | Přečteno: 633 | Diskuse
Počet článků 404 Celková karma 20.82 Průměrná čtenost 4510

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz