Recenze knihy „Pán hor I.“ od Hany Marie Körnerové

21. 02. 2018 17:46:07
Historicko-romantická sága Hany Marie Körnerové „Pán hor I.“ nás přenese do krásné Francie 18. a 19. století. Prožijeme dva příběhy šlechtického rodu de Braie a nahlédneme jak manželství, rodin i politického zákulisí.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Českou spisovatelku píšící pod pseudonymem Hana Marie Körnerová, mám velmi ráda. Umí velice poutavě psát, umí stvořit romantický a láskyplný vztah, vytvořit napínavé a nepředvídatelné zápletky a děj umístit do historie.

Tentokrát jsem si vybrala ke čtení historicko-romantickou ságu „Pán hor I.“ Sága nám představuje šest generací šlechtického rodu de Braie od roku 1785. Odehrává se převážně ve Francii. I když bouřlivé události 18., 19. a začátku 20. století zavedou hrdiny nejen do mnoha zemí Evropy, ale i do Ameriky, Afriky a kolonií v Indii.

„Začala si připadat přebytečná. Byla už dávno zralá pro sňatek, její vrstevnice měly jedno či dvě děti a nejméně tři roky manželského života za sebou. Její otec kdysi trval na tom, že se provdá v osmnácti, byla to tradice.“

„Pán hor I.“, Hana Marie Körnerová

O ČEM JE KNIHA?

„Pán hor“, I. díl, začíná příběhem mladičké Eugénie Christiny Marie de Charmont, jež se odvíjí ve chvíli, kdy ji souhra náhod zavede do zchátralého hradu v horách na francouzském venkově. Tam žije pouze Edmond de Braie, přezdívaný Pán hor. Černá ovce rodiny. Sníh odřízne všechny cesty do údolí a uvězní zasnoubenou Christinu ve společnosti muže, jemuž se dlouhé měsíce snažila vyhýbat. Edmond, muž s nejhorší pověstí v kraji, nakonec riskuje život, aby ji dopravil do bezpečí. Christina pomalu rozmotává klubko lží, zveličených pomluv a pověr, které z hradního pána udělaly postrach celého okolí. Z počátečního strachu a odporu se rodí nesmělá láska. Ta pobouří celý kraj a způsobí rozkol mezi Christinou a její rodinou. Komplikace přináší nejen rodová zášť, ale i dějinné zvraty. Po pádu Bastily je starý svět v troskách. Edmond je však schopen pro svou lásku udělat i nemožné.

O dvacet let později sledujeme životní příběh Edmondova syna Sebastiana de Braie, který odchází do císařských služeb do Itálie. V dalekých Benátkách si buduje postavení u dvora, kariéru, nachází přátele a dosahuje úspěchu. To všechno s jediným cílem, aby měl co nabídnout osudové ženě svého života. Ale bude to jeho sestřenice, vysněná láska Eugénie de Braie? Nebo snad mladičká Laura Saint Aubray, se kterou se pod nátlakem oženil a nikdy nemiloval?

„A Edmond de Braie? Hluboké vody. Bouřlivé vody. Tolik ho milovala. Ten cit až bolel. A přece tu bylo něco, co nedokázala popsat. Něco temného jako strach. Bylo to v něm. Bránilo jí to odevzdat se důvěřivě jeho rukám, nechat odplout svědomí, uvolnit se. Věděla, že to nedokáže odstranit ani požehnání od kněze.“

„Pán hor I.“, Hana Marie Körnerová

HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU

  • Hrabě Edmond de Braie, přezdívaný Pán hor, šestadvacetiletý mladý muž, který je ctižádostivý, vášnivý milovník žen a lovu, přesto velmi inteligentní, ale hlavně zamilovaný do Christiny
  • Eugénie Christiny Marie de Charmont, osmnáctiletá dívka, která právě čerstvě zasnoubená za rodinného přítele Roberta de Révigny
  • Roberta de Révigny, rodinný přítel rodiny de Charmont, devatenáctiletý mladý muž, kterému je už od dětství slibována Christina a se kterou se také zasnoubí
  • Louisa de Vriés, nejlepší přítelkyně Christiny, která je provdaná za Henry de Vriése
  • Sourozenci Christiny, Josef a Clara de Charmont
  • Sebastian de Braie, nejstarší syn Edmonda, velmi podobný svému otci
  • Laura Saint Aubray, mladá dívka, která je otcem před jeho smrtí provdána za Sebastiana, aby jí poskytl ochranu

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA...

Autorčin styl je velmi poutavý, kniha je čtivá a napínavá. Opět se u této spisovatelky nezklameme, jestliže očekáváme v jejím románu lásku, romantiku a napětí.

Kniha byla napsána částečně v ich-formě a er-formě.

Gramatika byla pečlivě zkontrolována a korektoři odvedli skvělou práci, což u mnoha současných knih pokulhává.

POZITIVNÍ A NEGATIVNÍ STRÁNKY ROMÁNU

Kniha je rozdělena do tří částí, Edmond, Christina a Sebastian. Všechny tyto části mají jednotlivé kapitoly, kde se odehrává děj.

Když už jsem nabývala dojmu, že se začínám u knihy nudit a uvítala bych konec, otevřela se přede mnou další část knihy (Sebastian), která líčí životní příběh druhé generace rodu de Braie. Dalo by se tedy říci, že na více jak čtyřech stovkách stran najdete rovnou knihy dvě. Dva příběhy.

Zatímco mnoho romantických knih končí láska mladých lidí svatbou a pak už nastává jenom ono – a žili šťastně až do smrti... – zde nás autorka překvapí a děj plně rozvíjí právě pohledem do zákulisí manželství. Je zajímavé sledovat první dny hlavních hrdinů po svatbě, ale i řešení manželských problémů, střety dvou odlišných povah, učení se kompromisům, řešení rodinných krizí, rození a výchovu dětí. Zkrátka nás Körnerová provede celým manželským životem, ale nesmíme zapomínat, že se jedná o 18. a 19. století. Když se dostaneme na konec první generace de Braie, mají za sebou hlavní hrdinové dvacet let manželského života. A my nahlížíme do dalšího životního příběhu a manželství se vším všudy.

Jako velmi přínosnou bych vyzdvihla historické souvislosti a události, se kterými nás autorka v knize seznamuje. Píše je sice jen na okraj, ale i tak se dozvíme hodně o dějinách Francie 18. a 19. století.

Hana Marie Körnerová (*16. 2. 1954) je česká spisovatelka, vlastním jménem Hana Martinková. Patnáct let pracovala ve zdravotnictví, své zkušenosti v tomto oboru využila v knize „Prosím vás, sestřičko“. Toto dílo uspělo v literární soutěži Knižního klubu. První kniha jí vyšla roku 1992. Mezi její nejznámější díla patří rodinná sága „Pán hor“. Věnuje se historickým románům, které s oblibou umísťuje do 18. a 19. století ve Francii („Andělská tvář“, která se dočkala i filmového zpracování), píše také současné románům. Za 46 let napsala 26 knih. V 90. letech 20. století se usadila v Podkrkonoší. Je vdaná a má děti.

„Prvním Sebastianovým pocitem bylo naprosté ohromení a druhým známý dojem, že se mu všechno jenom zdá. Nemohl od Laury odtrhnout oči. Když před čtyřmi lety stála na jejím místě Eugénie, kněžna z Ravenny, všichni byli okouzleni nádhernou ženou probouzející smyslnou mužskou touhu. Laura vzbuzovala úplně jiné pocity. Její něžný panenský zjev způsobil nedostupně. To nebyla žena, kterou muž na první pohled touží dostat do postele, ale žena, před kterou se mu chce pokleknout a sloužit jí jako královně.“

„Pán hor I.“, Hana Marie Körnerová

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Pokud patříte mezi vášnivé čtenáře historicko-romantických románů umístěných do nádherné Francie, nad kterými strávíte několik dlouhých zimních večerů, pak je kniha „Pán hor I.“ právě pro vás. A pokud byste přeci jenom měli dojem, že jste u konce příliš brzy, pak není nic snazšího, než si pořídit další díly této ságy. Napínavé, dobrodružné, vzrušující, láskyplné a romantické – přesně to jsou knihy Hany Marie Körnerové.

E-knihu "Pán hor I.“ od Hany Marie Körnerové mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Přeji krásné zimní dny a romantiku na každý den, Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

KÖRNEROVÁ, Hana Marie. Pán hor I. Čtvrté vydání. Praha: Nakladatelství Baronet a. s. 2017. 448 stran. ISBN 978-80-269-0706-0 (formát mobi)

Životopisy Hany Marie Körnerové jsou dostupné zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hana_Marie_K%C3%B6rnerov%C3%A1

http://www.databazeknih.cz/autori/hana-marie-kornerova-4237

Fotografie Hany Marie Körnerové je dostupná na Kulturním centru Turnov zde: http://www.kcturnov.cz/hana-marie-kornerova

Fotografie knihy „Pán hor I.“ a anotace je dostupná na Palmknihy.cz.

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 21.2.2018 17:46 | karma článku: 16.63 | přečteno: 310x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Posvátné místo“ od Barbary Woodové

Přeneseme se do luxusní čtvrti v Los Angeles, kde je po velkém zemětřesení objevena jeskyně se záhadnou malbou a pozůstatky dva tisíce let starými. Ty odkrývá archeoložka Erica a na její práci dohlíží její nepřítel, advokát Jared.

17.1.2019 v 20:20 | Karma článku: 5.21 | Přečteno: 90 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Úklidová firma s postiženými občany – utrpení nebo radost?

Náš dům najal na úklid v domě firmu, která zaměstnává postižené občany. Od začátku jsme se potýkali se zajímavými problémy, které bychom nevymysleli. Bez osobního dohledu to jde těžko. Je to tedy radost nebo utrpení?

11.1.2019 v 15:39 | Karma článku: 25.60 | Přečteno: 1390 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Vánoční přání 2018

Moji milí čtenáři, přátelé, kolegové a známí, rok se s rokem sešel a opět tu jsou vánoční svátky a s nimi moje přání.

26.12.2018 v 15:10 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 135 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dotkni se hvězd“ od Barbary Cartland

Jedna z nejplodnějších spisovatelek, která kdy žila, se jmenovala Barbara Cartland. Během svého života napsala víc jak sedm set knih. Tentokrát jsem si vybrala romantický historický román „Dotkni se hvězd“ z konce 19. století.

21.12.2018 v 15:23 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 184 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marie Jandová

Zlehčování, či znevažování činu Jana Palacha, je plodem malosti a zbabělosti

A nejspíše i hlouposti, protože jen hloupí lidé odsuzují to, co nejsou schopni, nebo ochotni pochopit. Je příznačné, že nejvíce těchto lidí se rekrutuje z řad příznivců prezidenta Zemana, premiéra Babiše a – jak jinak – komunistů.

18.1.2019 v 8:10 | Karma článku: 11.96 | Přečteno: 217 | Diskuse

Tadeáš Firla

Kde jsou čínští křesťané?

V novém roce máme nové starosti a péči o sebe. Zdá se, že podobně jako syrské sirotky, tak i čínské křesťany přikryl sníh a odvál vítr. Jen zdánlivě. Ptáte se, kde jsou? Chceme je tady? Taky nás ohrožují? Zde je odpověď

18.1.2019 v 2:21 | Karma článku: 10.90 | Přečteno: 222 | Diskuse

Lenka Klímková

Šátková realita

„#SvobodnáVŠátku“ (#FreeInHijab). Nová kampaň twitterového účtu Světového dne hidžábu se tak nějak nepovedla...

17.1.2019 v 22:38 | Karma článku: 32.33 | Přečteno: 639 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Posvátné místo“ od Barbary Woodové

Přeneseme se do luxusní čtvrti v Los Angeles, kde je po velkém zemětřesení objevena jeskyně se záhadnou malbou a pozůstatky dva tisíce let starými. Ty odkrývá archeoložka Erica a na její práci dohlíží její nepřítel, advokát Jared.

17.1.2019 v 20:20 | Karma článku: 5.21 | Přečteno: 90 | Diskuse

Vladimír Havránek

Co říkáte na to, že Hrad se dlouhodobě snaží ovlivnit justici pane Čermáku?

Za to asi nemůže pražská kavárna, lepšoidi či křiklouni na ulicích. Bylo u nás již hodně prezidentů, ale v posledních letech si žádný nedovolil to, co současná hradní partička. Reaguji zde, neboť jako jeden z mála odmítáte diskusi

17.1.2019 v 19:26 | Karma článku: 28.60 | Přečteno: 661 | Diskuse
Počet článků 404 Celková karma 22.56 Průměrná čtenost 4510

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz