Recenze knihy „Nicolae“ od T. LaHaye a J. B. Jenkinse

12. 02. 2018 16:40:50
Dějiny lidstva se chýlí ke svému konci. Nastal čas, aby přišel někdo, kdo nastolí nový řád. A tím není nikdo jiný, než Vůdce Světového společenství, Nicolae Carpathia. To je kniha „Nicolae“ od Tima LaHaye a Jerry B. Jenkinse.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Konec světa, apokalypsa, je vděčným tématem knih, seriálů a filmů. Ke konci světa, a tudíž i lidstva, se rovněž vyjadřují proroctví Starého i Nového Zákona.

Biblickými proroctvími se zabývají také američtí spisovatelé Tim LaHaye a Jerry B. Jenkins. Jejich trilogie „Ponecháni napospas“ (v angličtině „Left Behind“ má tři díly: I. díl – „Ponecháni napospas“ (Left Behind), II. díl – „Bojovníci trýzně“ (Tribulation Force) a III. díl „Nikolae“ (Nicolae). Podle deníku New York Times, kde vycházely texty na pokračování, se staly knihy bestsellery.

Postupně byly přeloženy do desítek jazyků včetně češtiny a podle knih byly natočeny tři filmy.

Na III. díl trilogie, která se celým názvem jmenuje „Nicolae, pokračování příběhu Bojovníci trýzně“, jsem se nedočkavě vrhla. Právě o této knize je tato recenze.

Kniha ojedinělým způsobem spojuje reálné s pravděpodobným a možným, ale zároveň přesahuje stylem zpracování i závažností zvoleného tématu hranice žánru thrilleru. II. díl vyšel poprvé v roce 1997 v nakladatelství Tyndale House Publishers, Inc. v USA.

„Nezbyl mi jediný příbuzný z více než stovky, co jsem jich měla. Pocházím z rodiny s tou nejzbožnější duchovní tradicí, jakou si můžete představit. Považovali mě za oporu našeho sboru. Byla jsem činná úplně ve všem, patřila jsem k lidem, kteří zasvětili život církvi. Jen jsem nikdy pořádně nechápala, jaké místo má v mém životě Hospodin.“

„Nicolae“, Tim LaHaye a Jerry B. Jenkins

O ČEM JE KNIHA?

Ve světě, jehož řád zůstal po nanebevzetí milionů křesťanů ležet v troskách, se potkávají čtyři hrdinové: pilot Boeingu 747 kapitán Rayford Steele, jeho dcera a bývalá studentka vysoké školy Chloe Williams, vydavatel a novinář Týdeníku světového společenství Cameron Williams přezdívaný Buck a Amanda Steele, nákupčí s módou, která se provdala za Rayforda. Ačkoliv všichni do vytržení buď křesťanskou víru odmítali, nebo ji nebrali příliš vážně, dospěli na základě osobních i celosvětových událostí k víře v Ježíše Krista. Pastor církve Nové začátky Bruce Barnes, pod jehož vedením vznikla skupinka "Bojovníci trýzně", umírá po leteckém zásahu nemocnice. Nicméně poslání skupinky, postavit se antikristovi, kterým není nikdo jiný, než mladý charismatický Rumun Nicolae Carpathia, který se stal vůdcem Světového společenství, stále trvá. Carpathia ovládá a řídí celý svět a nechává se titulovat „Vůdce“. Pátým členem a vedoucím se po velkých peripetiích, útěku a boji o život, stává rabín Dr. Tsion Ben-Judah. Sedmileté mírové období se přiblížilo ke konci a nastává období válek, epidemií, přírodních katastrof, zemětřesení a hladomorů. Války po celém světě nerozpoutává nikdo jiný, než sám velký mírotvůrce Nicolae Carpathia.

„Ti, kdo se nám budou stavět na odpor, budou zneužívat toho, že mírotvorné síly nemohou být v jedné chvíli na všech místech. To vyústí v hladomor, chudobu a nemoci. Svým způsobem to má i svou kladnou stránku. Vzhledem k nepředstavitelným nákladům na obnovu světa čím méně lidí budeme muset živit a pozvedat jim jejich životní úroveň, tím rychleji a ekonomičtěji to budeme moci udělat. Jak bude počet obyvatel klesat a posléze se stabilizuje, bude velmi důležité, abychom zajistili, že nedojde k nové explozi populace příliš rychle. Společnými právními úpravami týkající se interupce, euthanasie a útlumu nákladné péče o postižené a invalidní občany budeme schopni získat kontrolu nad počtem obyvatel na celém světě.“

„Nicolae“, Tim LaHaye a Jerry B. Jenkins

HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU

Rayford Steele, kapitán a pilot Boeingu 747 a poté Condoru 216, pracuje jako první pilot pro Vůdce. Je to padesátiletý rozumný a logicky smýšlející pragmatický křesťan. Se svou ženou Amandou bydlí střídavě v Chicagu a Novém Babylonu na Blízkém východě.

Amanda White, asi šedesátiletá žena, které zmizel manžel a dvě dcery. Po dvouleté známosti se provdala za Rayforda Steella a doprovází ho na jeho služebních cestách.

Chloe Williams, dcera Rayforda, třicetiletá žena pracující na plný úvazek v církvi „Nové začátky“ v Chicagu. Po dlouhé známosti se provdala za Bucka. Chloe je zraněna při jednom z prvních zemětřesení.

Cameron Williams přezdívaný Buck, čtyřicetiletý významný novinář a vydavatel Týdeníku Světového společenství. Pracuje a zodpovídá se přímo Vůdci, který však dosud netuší, že je oddaným křesťanem.

Hattie Durhamová, pětatřicetiletá krásná mladá žena, bývalá letuška, která se stala osobní asistentkou a poté snoubenkou Nicolae Carpathii. Bydlí v Novém Babylonu a čeká s Carpathiou nemanželské dítě.

Nicolae Carpathia, narozený v rumunské Kluži, ale s římskými předky. Mladý, oslňující, inteligentní, charismatický a ovládající několik světových jazyků. Z malého obchodníka se stal nejprve prezident Rumunska a poté generální tajemník OSN, které přejmenoval na Světové společenství. Nechává se oslovovat „Vůdce“. Carpathia splňuje biblická proroctví, jak by měl vypadat Antikrist. Stal se výhradním vlastníkem nejvýznamnějších novin světa, televizních sítí a rozhlasových stanic. Chce mír pro celý svět.

Rabín Dr. Tsion Ben-Judah, padesátiletý syn ortodoxního rabína, badatel, historik a učitel, který provedl tříletý výzkum na téma, jak by měl vypadat Mesiáš. Dva roky kázal v Izraeli Židům veřejně evangelium, pod ochranou dvou svědků, Mojše a Eliho. Byl ženatý, měl dvě nevlastní dospívající děti, než jeho rodinu někdo vyvraždil a učinil vše proto, aby stopy vedly k Ben-Judahovi. Ten je obviněn z několikanásobné vraždy, skrývá se v Izraeli a je na útěku.

„Rayford sám vždy chodil do kostela a sám sebe by označil za křesťana. Pro něj byl však kostel jen místem, kde se člověk setkává s lidmi, vytváří si společenské vazby a pociťuje vlastní důležitost. Když kazatelé zabrousili na téma příliš spojené s posledním soudem nebo zabývající se podrobněji textem Bible, znervóznilo ho to. A když si Irena našla nový sbor, který Rayfordovi připadal mnohem agresivnější ve víře, začal si hledat výmluvy, aby tam s ženou nemusel. A jak začala hovořit o spasení duší, o krvi Kristově a o jeho slavném návratu, začal být přesvědčený, že to nemá v hlavě v pořádku.“

„Nicolae“, Tim LaHaye a Jerry B. Jenkins

Jerry B. Jenkins (*23. 9. 1949) patří mezi nejúspěšnější americké autory současnosti. Čtyři z jeho předchozích románů se v USA umístily na žebříčku bestsellerů. Napsal více než sto padesát knih nejrůznějších žánrů – beletrie, knihy pro děti, biografie, literaturu faktu na téma manželství a rodinných vztahů. Pracoval jako zástupce ředitele vydavatelství v Moody Bible Institute v Chicagu a jako redaktor Moody Magazine. Publikuje v Reader ́s Digest, Parade a dalších periodikách. Je spoluautorem trilogie knih „Ponechání napospas“, podle kterých byly natočeny tři filmy. Knihy se staly bestsellery a byly přeloženy do mnoha jazyků po celém světě. Jenkins má se svou manželkou Diannou tři syny, několik vnoučat. V současné době žije v Black Forest v Coloradu.

STYL AUTORŮ, JAZYK, GRAMATIKA...

Kniha je napsána svěžím a velmi čtivým způsobem. Je napínavá od začátku až do konce. Jestliže se začtete, nedokážete se odtrhnout, dokud ji nepřečtete celou! Tento III. díl má otevřený konec.

Napínavý text osvěžují dynamické, dramatické a stručné dialogy, a zvyšují tak tempo.

Autoři zvolili nejtěžší možný styl psaní, kdy se hlavní postavy v dějové linii střídají a my, čtenáři, sledujeme dění z jejich pohledu. Kniha je napsána v ich-formě.

Tandem spisovatelů LaHaye a Jenkins na začátku všech tří knih stručně shrne, co se dosud odehrálo, což umožní čtenářům začít číst jakoukoliv knihu z trilogie. Rovněž v textu se občas autoři vrací a ohlížejí se zpět a některé zásadní události z předchozích knih rekapitulují.

„Rayford věděl, že přijde den, kdy se ti, které Bruce nazýval „mučedníky trýzně“, stanou nepřáteli antikrista na život a na smrt. Rayford si bude muset všechno velice pečlivě načasovat. Podle Bruceových studií, už pouze kvůli možnosti prodávat a kupovat, budou jednoho dne občané Světového společenství nuceni přijmout „znamení šelmy“. Nikdo teď ještě nevěděl s určitostí, jakou přesně podobu toto znamení na sebe vezme, Bible však naznačovala, že to bude cejch na čele nebo na ruce. To označení nebude možné zfalšovat a bude zjistitelné jen přesně stanoveným způsobem. Ti, kdo znamení jednou přijmou, se už nikdy nebudou moci kát. Budou navěky ztraceni. Ti, kteří znamení nepřijmou, budou muset žít trvale ve skrytu, a jejich životy nebudou mít ve Světovém společenství žádnou cenu.“

„Nicolae“, Tim LaHaye a Jerry B. Jenkins

Tim LaHaye (*27. 4. 1926 – 25. 7. 2016†) je bývalý pastor a učitel. Věnoval se psaní literatury faktu, především na křesťanské náměty. Je zakladatelem Tim LaHaye Ministries, Pre-Trib Research Center. Působil rovněž jako televizní komentátor a uznávaný odborník na téma rodinných vztahů a biblických proroctví. Je spoluautorem trilogie knih „Ponechání napospas“, podle kterých byly natočeny také tři filmy. Knihy se staly bestsellery a byly přeloženy do mnoha jazyků po celém světě. Se svou manželkou Beverly měl čtyři děti, devět vnoučat a žil v San Diegu v Kalifornii.

JAK TO SKONČÍ?

Konec III. dílu, knihy „ Nicolae“, končí ve chvíli, kdy jsou Chicago, Los Angeles, New York, Londýn... zničeny bombami, někdy i atomovými, a to na příkaz samotného Vůdce Nicolae Carpathii. Ten vzápětí uklidňuje občany na celém světě a ujišťuje je, že opět nastolí mír. Proti Vůdci se postaví domobrana, kterou vede bývalý prezident USA. Rayford přilétá s manželkou Amandou do Nového Babylonu a společně se snaží pomoci Hattie Durhamové, která uvažuje o potratu. Buck je na cestě do církve za Tsionem Ben-Judahem. Chloe pracuje doma. Na celý svět přichází obrovská pohroma, kterou Bible označuje jako „Hněv Beránkův“ a každého z našich hrdinů zastihne na jiném místě. Přežijí obrovské celosvětové zemětřesení? Zachrání se?

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Kniha „Nicolae“ je jednou z celosvětově nejoblíbenější knihou a zaujme nejen křesťanské čtenáře, ale i ty, kteří se zajímají o thrillery, sci-fi či beletrii zaměřenou na konec světa. Kniha je napínavá a strhující od začátku až do konce. Vřele bych ji doporučila všem.

Přeji příjemné dny a napínavé čtení, Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis autorů v knize a na Wikipedia.org.

Fotografie knihy „Nicolae“ a anotace knihy jsou dostupné na webu Knižní klub.cz

Fotografie Jerry B. Jenkinse je dostupná na titletrakk.com zde:

http://www.titletrakk.com/author-interviews/jerry-jenkins-interview-2.htm

Fotografie Tima LaHaye je dostupná na 1cbn.com zde:

http://www1.cbn.com/cbnnews/us/2016/december/left-behind-author-tim-lahaye-honored-at-wreath-ceremony

LAHAYE, T., JENKINS, J. B., Nicolae, pokračování příběhu Bojovníci trýzně, Euromedia Group a Knižní klub, Praha, 2001, 1. vydání, 320 stran. ISBN 80-242-0688-9

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 12.2.2018 16:40 | karma článku: 10.02 | přečteno: 172x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Svátek sv. Valentýna jako povinnost nebo příležitost k vyznání lásky?

14. únor je svátkem všech zamilovaných. Slavíte svátek sv. Valentýna nebo ho ignorujete? Je to příležitost, jak někomu dát najevo, že ho milujeme? Můj článek o tom, jak jsem tento svátek slavila i neslavila já.

14.2.2019 v 12:45 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 302 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Podivný případ se psem“ od Marka Haddona

Detektivní novela „Podivný případ se psem“ nám předkládá nejen záhadu mrtvého psa zabitého vidlemi, ale také přibližuje svět patnáctiletého autistického chlapce Christophera. Ten se totiž rozhodl, že vraha zabitého psa vypátrá...

12.2.2019 v 18:34 | Karma článku: 11.12 | Přečteno: 151 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Co mi dalo a vzalo 10 let působení jako blogerky na iDNES.cz

Jsem blogerkou iDNES.cz 10 let. Vydala jsem víc jak 400 článků. Oslovila jsem téměř 1.800.000 čtenářů. Našla jsem kamarádky a dobré přátele. Co mi dalo blogování? A co mi vzalo? A stálo to zato? Upřímně a otevřeně o blogování.

8.2.2019 v 19:08 | Karma článku: 24.51 | Přečteno: 698 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Život v jednom ohni“ od Reinharda Bonnke

Německý evangelista Reinhard Bonnke přináší ve své autobiografii ohlédnutí za svým životem a za čtyřiceti roky služby kázání evangelia Ježíše Krista. Skvělá, dobrodružná, napínavá a podmanivá kniha, kterou si musíte přečíst!

5.2.2019 v 21:31 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 153 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Gabriela Stašová

Žena dnes

Tohle není název korporátního časopisu, ale menšího zamyšlení nad kontinuitou formování dnešní ženy. Jaká má být a kam má směřovat dnešní žena? Otázka je složitá a zároveň prostá.

22.2.2019 v 23:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

„Zlatej socík ..."

„Nechceš něco nakoupit k jídlu?“ pípla zpráva, rozťala svým zvukem nemocniční ticho a vyrušila mě z hypnotizování kapačky.

22.2.2019 v 19:23 | Karma článku: 13.61 | Přečteno: 654 | Diskuse

Markéta Kabourková

Jak se tvoří krize

A tebe opravdu zajímají názory tohoto člověka či rádoby dalších „specialistů“ a „ekonomů“? To je otázka, kterou jsem položila svému kamarádovi, který je vlastníkem střední firmy.

22.2.2019 v 19:19 | Karma článku: 16.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Jan Dvořák

Každý týden touto dobou vám může přijít pošta. Jindy ne

Česká pošta racionalizuje. Nemůže si už dovolit takovou rozmařilost, jakou je na konci druhé dekády jedenadvacátého století roznášet po domech zásilky každý den, jak to bývalo za rakouského mocnářství.

22.2.2019 v 18:36 | Karma článku: 16.76 | Přečteno: 291 | Diskuse

Mária Tvrdoňová

Ex-moslim hovorí o islamofóbii versus slobodofóbii.

Keď Rachid opustil islam a konvertoval na kresťanstvo, musel utiecť z Maroka. Nemôže ísť do žiadnej moslimskej krajiny, lebo mu tam hrozí smrť. Avšak v “slobodných“ západných krajinách používajú iný nástroj na to, aby ho umlčali.

22.2.2019 v 16:19 | Karma článku: 21.45 | Přečteno: 439 | Diskuse
Počet článků 410 Celková karma 18.19 Průměrná čtenost 4464

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz