Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze knihy „Mizera“ od Barbary Cartland

13. 01. 2018 10:51:35
Co dělat během dlouhých zimních večerů? Jestliže milujete historické romantické romány, doporučuji vsadit na osvědčenou britskou spisovatelku Barbaru Cartland a její román z 18. století „Mizera“. Nezklame vás!

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Mám ráda historické romantické romány, ale málokdo umí skloubit v románu romantiku a lásku s historickým pozadím knihy. Četla jsem již od desítek spisovatelek romantické romány, ale často jsem byla zklamaná.

Ale právě knihy spisovatelky Barbary Cartland jsou pro mě zárukou, že si vyberu dobře, najdu tam, co očekávám a nebudu zklamaná. Jestli něco tato autorka opravdu umí dobře, tak popsat rodící se lásku mezi mužem a ženou.

Dosud jsem četla od této autorky knihy, jejichž obsah byl stručný, nekomplikovaný a počet stran činil zhruba sto padesát stran. Ale kniha „Mizera“ je celkem dlouhá, má překvapivých 224 stran a zápletek je v knize hned několik, jedna velká a několik menších. Spisovatelka tak měla možnost zajít do hloubky.

Pohrála si nejen s úchvatnými popisy anglického venkova, honosného Londýna, ale i popsala poněkud naturalistické podmínky ve vězení Newgate a životní podmínky jejich obyvatel včetně nákazy tyfu, kterou tehdy nazývaly „vězeňskou horečkou“. Perfektně jako vždy vystihla krásné toalety dam a bezvadné oblečení anglickým gentlemanů. Zkrátka a jednoduše si zcela realisticky dokážete představit, jak vypadal život v Anglii na konci 18. století.

Barbara Cartland dokáže perfektně vystihnout život anglické šlechty. Snad proto, že ona sama se ve vysokých společenských kruzích pohybovala a později byla i spřízněna s královskou rodinou.

Ovšem již mnoho let předtím v románu „Mizera“, který byl poprvé vydán v Anglii roce 1974, narazíte například na prince z Walesu. Tedy skutečnou žijící historickou osobnost 18. století. A není to jediná reálná historická postava.

„Anglická šlechta vede celou zemi právě proto, že je zdravá, společenská a štědrá. Vládnou bez policejní síly, bez Bastily a bez státní služby. Daří se jim díky sebevědomým a silným osobnostem.“

„Mizera“, Barbara Cartland

O ČEM JE KNIHA?

Hrabě Anceline z Rothinghamu je prostě mizera. Sobecký a nestoudný sukničkář, milovník hazardu a požitkář. Alespoň to si o něm myslí celá Anglie... A jeho pověst se nezlepší, když ho sám princ z Walesu požádá, aby se oženil se svou milenkou lady Elaine Wilmotovou a usadil se. Tomu se hrabě z Rothinghamu brání, protože se nechce vázat. Ve skutečnosti však není krutým člověkem. Jednoho dne při projížďce na svém panství se starobylým sídlem, které se jmenuje „Královo útočiště“, narazí na krásnou a mladou dívku v nesnázích, Syringu Meltonovou. Neváhá a rozhodne se jí pomoci. Její rodina se ocitla v nezáviděníhodné situaci – rodina přišla o peníze a ona se musí vzdát nejenom domova a majetku, ale i daleko cennějších věcí. Hrabě se rozhodne mladé a nevinné dívce ukázat velký svět a odveze ji do Londýna, aby tam začala nový život. To se však ukáže jako hrubá chyba. Na Syringu ve velkoměstě nečeká radost a štěstí, ale naopak nebezpečí. Kam až sahá síť intrik, žárlivosti a touhy po penězích? Podaří se Syrinze uniknout ze smrtonosné pasti, která pro ni byla nachystána? A uvědomí si hrabě, komu ve skutečnosti patří jeho srdce?

„Nyní věděl, že to kvůli ́Královu útočišti ́ celé ty dlouhé roky v Indii tak tvrdě pracoval. Tehdy si myslel, že je to proto, aby už nikdy nemusel čelit ponížení z chudoby a z vědomí, že si tolik věcí nemůže dovolit. Chtěl získat peníze, neboť mu vadilo, když se cítil podřadně, protože jméno Rothinghamů se stalo synonymem pro dluhy, nesplněné sliby, věřitele bušící na dveře a hrozbu vězení na Fleet Street. Tehdy se zařekl, že něco takového už nikdy nestrpí, nyní však věděl, že za jeho ohromným úsilím vydělat peníze a odhodláním, které mu nedopřávalo odpočinku, bylo ještě mnohem víc. Celou tu dobu měl totiž na paměti, že jednou zdědí ́Královo útočiště ́, kde bud emoci žít, pokud si to bude moci dovolit.“

„Mizera“, Barbara Cartland

HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU

Hrabě Anceline z Rothinghamu, dvaatřicetiletý mladý muž, bývalý voják se stal zámožným obchodníkem, muž se špatnou pověstí, miluje svobodu, vzrušení, hazard a především krásné ženy

Princ z Walesu, dobrý přítel hraběte z Rothinghamu

Syringa Meltonová, mladá a krásná dívka pocházející z chudých poměrů, milovnice koní a přírody

Lady Elaine Wilmotová, krásná vdova, milenka hraběte z Rothinghamu, která se chce především za hraběte provdat

Ninian Roth, svobodný bratranec hraběte z Rothinghamu, který by rád zdědil starobylé rodinné sídlo „Královo útočiště“.

„Dívka mu naslouchala, a když teď pozvedla hlavu, všiml si, jak se její dokonalé jemné rysy odrážejí proti temnotě mezi stromy. Sledovala svého koně a hrabě spatřil, že má velké oči a tmavé řasy, vlhké od slz, a bělostnou pleť. Byla tak bledá, že působila přízračným dojmem. Jako by ani nebyla člověk z masa a kostí, ale víla, jejímž domovem byly jemně zelené stromy okolo.“

„Mizera“, Barbara Cartland

Dame Mary Barbara Hamilton Cartland (*9. 7. 3. 1901 – 21. 5. 2000†) byla anglická autorka, historička, dramatička, politická mluvčí, lektorka a mediální osobnost především v rozhlasovém a televizním vysílání. Od svých 26 let napsala 723 románů, které byly vydány ve více než 750 milionech výtiscích, čímž se zapsala do Guinnessovy knihy rekordů. Některé zdroje však uvádějí miliardu výtisků. Je označována za jednu z nejvíce plodných autorek 20. století. Její knihy byly přeloženy do 36 jazyků. Byla oceněna Řádem britského impéria a Nejctihodnějším řádem sv. Jana Jeruzalémského.

„Byl to ten nejproslulejší a nejvybranější vykřičený dům a hráčské doupě v celém Londýně. Jeho mazaný vlastník dokázal svým návštěvníkům poskytnout vše, co moderní gentleman potřebuje, aby si užil příjemný večer."

„Mizera“, Barbara Cartland

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA...

  • Román je napsán velmi srozumitelně, spisovným jazykem.
  • Kniha je velmi zajímavá a čtivá.
  • Kniha je napsána v er-formě.
  • Děj je poutavý a napínavý, takže se začtete a neskončíte, dokud neobrátíte poslední stránku.
  • Korektury byly odvedeny velmi profesionálně.

„Když nyní seděl na pohovce ve White House a Lotty Strasnerová k němu s nadějí vzhlížela, uvažoval, jestli jsou všechny ženy tak hrabivé. Opravdu nechtějí od mužů nic jiného než šaty a šperky?“

„Mizera“, Barbara Cartland

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Je to pohodová četba na dlouhé zimní večery. Jestli patříte mezi čtenářky, které milují historické romantické romány, pak si přijdete na své! Román, který se odehrává ve staré dobré Anglii léta Páně 1790, vás okouzlí. Jestli něco Barbara Cartland uměla, pak popsat anglickou vyšší společnost, krásné dámy, ale i galantní a šarmantní gentlemany. Umí jako málokdo popsat zamilovanost a lásku. Zasníte se, budete okouzleni hlavním hrdinou, zamilujete se a budete si přát vrátit čas!

Knihu „Mizera" od Barbary Cartland mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Příjemné čtení a romantickou lásku jako z románů Barbary Cartland Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis Barbary Cartland je dostupný na Wikipedia.cz zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Barbara_Cartland

Fotografie a anotace knihy „Mizera“ jsou dostupné na Palmknihy.cz.

CARTLAND B., Mizera, Baronet a. s., Praha, 2017, 224 stran, 1. vydání, ISBN 978-80-269-0548-6 (formát mobi)

Fotografie Barbary Cartland dostupná na google.cz

Autor: Hana Rebeka Šiander | sobota 13.1.2018 10:51 | karma článku: 9.33 | přečteno: 166x


Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Pán hor I.“ od Hany Marie Körnerové

Historicko-romantická sága Hany Marie Körnerové „Pán hor I.“ nás přenese do krásné Francie 18. a 19. století. Prožijeme dva příběhy šlechtického rodu de Braie a nahlédneme jak manželství, rodin i politického zákulisí.

21.2.2018 v 17:46 | Karma článku: 9.81 | Přečteno: 143 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Šířící se antisemitismus v Německu připomíná 30. léta 20. století za Hitlerovy vlády

Současný antisemitismus v Německu je podobný tomu, co se dělo v naší zemi ve 30. letech 20. století. Tehdy slušní lidé nenávistným náladám a útokům na Židy nečinně přihlíželi. Dnes to není lepší. Copak jsme se ničemu nenaučili?

15.2.2018 v 15:01 | Karma článku: 31.30 | Přečteno: 1867 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Nicolae“ od T. LaHaye a J. B. Jenkinse

Dějiny lidstva se chýlí ke svému konci. Nastal čas, aby přišel někdo, kdo nastolí nový řád. A tím není nikdo jiný, než Vůdce Světového společenství, Nicolae Carpathia. To je kniha „Nicolae“ od Tima LaHaye a Jerry B. Jenkinse.

12.2.2018 v 16:40 | Karma článku: 8.01 | Přečteno: 131 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Terezínský deník 1941 – 1945“ od Evy Roubíčkové

Eva Roubíčková se dostala do terezínského ghetta v roce 1941 jako dvacetileté děvče. A začala si psát deníky až do 5. května 1945. Její deníky jsou unikátním svědectvím o životě a smrti v terezínském ghettu.

9.2.2018 v 18:40 | Karma článku: 15.19 | Přečteno: 238 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Strunz

Psychopati s kvérem v učebnách: data

V souvislosti s tragédií na americké škole předminulou středu jsem chtěl zjistit, jaká je statistika obdobných stříleček. Ještě předevčírem existoval na Wikipedii článek o historii střeleb na školách v USA (School shootings).

25.2.2018 v 1:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Marek Trizuljak

''Komunisté terorizují občanstvo a Gottwald lže''

Za první republiky vykřikoval Klement Gottwald v parlamentu: "Zakroutíme vám krkem!" V polovině 30. let mu hrozilo trestní stíhání, zkuste však uhodnout, do které země utekl, kde se ukrýval s mnoha dalšími kumpány...

24.2.2018 v 23:29 | Karma článku: 8.27 | Přečteno: 129 |

Irena Aghová

Antika: Ježíšova víra a víra v Ježíše - 6/7

Petrovo vyznání, předzvěst Ježíšovy smrti na hoře Proměnění a události před vjezdem a po vzjezdu do Jeruzaléma až do Vzkříšení.

24.2.2018 v 20:12 | Karma článku: 5.15 | Přečteno: 80 | Diskuse

Irena Fuchsová

Srandičky v tramvaji

Pražákům to ani nepřijde. Jezdit tramvají je pro ně všední, nezbytná záležitost, kterou musí denně podstoupit. Ale pro nás "z venkova" je jízda pražskou tramvají zážitkem, který obohacuje duši a rozveseluje mysl.

24.2.2018 v 16:08 | Karma článku: 23.68 | Přečteno: 1002 | Diskuse

Tomáš Gayer

Hlavně ne referendum! Ulice nevadí....

.Halík: "Referendum je cesta do pekel. Přímá demokracie je zrůdná věc." (Nabízí se otázka, zda referendum o vstupu ČR do EU nebyl začátek cesty do pekel). Hlavně ne referendum! Ale rozhořčený hlas "lidu” pochopitelně nevadí.

24.2.2018 v 15:05 | Karma článku: 31.53 | Přečteno: 1164 | Diskuse
Počet článků 360 Celková karma 19.35 Průměrná čtenost 4829

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.