Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze knihy „Ponecháni na pospas“ od T. LaHaye a J. B. Jenkinse

12. 12. 2017 17:07:44
Mohly by v jediném okamžiku zmizet miliony lidí po celém světě? Mohly. Píše se o tom v Bibli. A právě tento biblický námět rozvedli spisovatelé Tim LaHaye a Jerry B. Jenkins v knize „Ponecháni napospas“. Strhující a napínavé!

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Poslední měsíce rozbouřila křesťanské prostředí diskuse o tom, jak bude vypadat svět před druhým příchodem Ježíše Krista a kardinální otázka, jak a kdy nastane vytržení křesťanů do nebe? Mnoho křesťanů z různých církví začíná přemýšlet o proroctvích Starého i Nového Zákona.

Já se nechci nechat strhnout žádným unáhleným předpovídáním či stanovením doby (roku), kdy přesně dojde k vytržení. Ale čtu si pravidelně Bibli a zkoumám, co se tam píše.

Dalšími zdroji, na které nedám dopustit, ačkoliv se jedná o beletrii, jsou knihy od amerických spisovatelů Tima LaHaye a Jerry B. Jenkinse. Jejich trilogie „Ponecháni napospas“ (v angličtině „Left Behind“ má tři díly: I. díl – „Ponecháni napospas“ (Left Behind), II. díl – „Bojovníci trýzně“ (Tribulation Force) a III. díl „Nikolae“ (Nicolae). Podle deníku New York Times, kde vycházely texty na pokračování, se staly knihy bestsellery.

Byly postupně přeloženy do desítek jazyků včetně češtiny a podle knih byly natočeny tři filmy.

Když se mi před několika lety dostala do rukou trilogie „Ponecháni napospas“, naprosto mě uchvátila! A ke knihám se vracím opakovaně a stále v nich nacházím povzbuzení a „nastartování“ nové vášně, vzrušení, naděje a horlivosti pro můj křesťanský život.

Jako věřícího člověka mě konec dějin světa přirozeně zajímá. Mnoho zajímavých informací je možné vyčíst z Bible. Nejvíce interesantní jsou proroctví (předpovědi) událostí, které nastanou sedm let před druhým příchodem Ježíše Krista na zem. A tím se právě zabývá I. díl trilogie, která se celým názvem jmenuje „Ponecháni napospas, příběh posledních dnů lidstva“, o které je tato recenze.

Kniha ojedinělým způsobem spojuje reálné s pravděpodobným a možným, ale zároveň přesahuje stylem zpracování i závažností zvoleného tématu hranice žánru thrilleru. I. díl vyšel poprvé v roce 1995 v nakladatelství Tyndale House Publishers, Inc.

„Navíc Hattie Durhamová byla k zbláznění krásná. O tom nemohlo být sporu. A ze všeho nejvíc se mu na ní líbilo, že patřila k těm ženám, co se vás rády dotýkají. Nebylo to nikdy nepatřičné, nic okatého. Prostě se dotkla jeho paže, když se mihla okolo, nebo se lehce opřela rukou o jeho rameno, když stála za ním v pilotní kabině. Nebyly to ale pouze její doteky, co se mu na ní líbilo. Z jejího výrazu v obličeji, z jejího chování k němu a z pohledu očí bylo patrné přinejmenším to, že se mu obdivuje, že si jej váží. Pokud měla zájem o něco víc, o tom se mohl jenom dohadovat. A to taky dělal.“

„Ponecháni napospas“, Tim LaHaye a Jerry B. Jenkins

O ČEM JE KNIHA?

Děj napínavého románu se odehrává v blízké budoucnosti, kdy v jediném okamžiku ze světa zmizí miliony lidí. Auta havarují, letadla se řítí k zemi, všude zavládne chaos. Za této situace se setkávají čtyři hrdinové: pilot Boeingu 747 kapitán Rayford Steele, jeho dcera a studentka vysoké školy Chloe Steelová, novinář proslulého týdeníku Global Weekly Cameron Williams přezdívaný Buck a pastor církve Nové začátky Bruce Barnes. Docházejí k závěru, že se přiblížil den Posledního soudu. Zmizelí jsou už v nebi, a ty, kteří byli "ponecháni napospas", čeká doba pohrom a nástup Antikrista. Tím je charismatický Rumun Nicolae Carpathia narozený v Kluži, ale s předky v Římě. Události ho vynesou velmi rychle do vysoké politiky prezidenta Rumunska, ale i na post generálního tajemníka OSN, ze kterého začne vládnout světu.

„Věděl bez nejmenších pochyb, že zemře, a přistihl se, že myslí na ty nejpodivnější věci. Proč se až dosud nikdy neoženil? Zbudou po něm nějaké ostatky, které by otec a bratr mohli identifikovat? Existuje Bůh? Bude smrt skutečně úplný konec?

„Ponecháni napospas“, Tim LaHaye a Jerry B. Jenkins

HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU

  • Rayford Steele, kapitán a pilot Boeingu 747, pracující pro společnost Pan-Continental v Chicagu, čtyřicetiletý rozumný a logicky smýšlející pragmatik, pro něhož je křesťanství a víra spíš image, než cokoliv jiného.
  • Chloe Steelová, dcera Rayforda, dvacetiletá studentka vysoké školy ve Stanfordu, která má právě jarní prázdniny, víra pro ni znamenala okrajovou záležitost.
  • Cameron Williams přezdívaný Buck, třicetiletý novinář proslulého týdeníku Global Weekly, nejmladší hlavní reportér v celé redakci, který získal Pulitzerovu cenu. Až do vytržení měl dojem, že jeho život je skvělý. Pilný, pracovitý, přemýšlivý, ale osamělý.
  • Bruce Barnes, příležitostný pastor církve „Nové začátky“, kterému po vytržení zmizela manželka, tři děti, všichni příbuzní, většina přátel a tři čtvrtě lidí z církve.
  • Hattie Durhamová, pětadvacetiletá krásná letuška pracující pro společnost Pan-Continental v Chicagu, která se stává osobní asistentkou a zároveň přítelkyní Nicolae Carpathie.
  • Nicolae Carpathia, narozený v rumunské Kluži, ale s římskými předky. Oslňující, inteligentní, charismatický a ovládající několik světových jazyků. Z malého obchodníka se stává nejprve prezident Rumunska a poté i generální tajemník OSN. Carpathi splňuje biblická proroctví, jak by měl vypadat Antikrist.
  • Dirk Burton, Buckův kamarád a spolužák z univerzity Princetonu, pracující na londýnské burze, zabývá se světovými teoriemi o spiknutí, je za podivných okolností zavražděn.

Nejlepší film, který jsem podle knihy „Ponecháni napospas“ zatím viděla, byl tento z roku 2014, v hlavní roli s hercem Nicolasem Cagem:

„Jestliže ta zmizení byla dílem božím, byl konec světa právě tohle? Křesťané, opravdově věřící, byli pryč. A co ostatní? Měli být všichni ponecháni žalu, smutku a myšlenkám na své chyby? Možná, že to tak bylo. Snad to byla cena, kterou bylo potřeba zaplatit. Ale co se potom stane, až umřeme? napadlo ho. Jestliže nebe je skutečné, jestli nanebevzetí se už opravdu odehrálo, co se tím zároveň říká o peklu a posledním soudu? Je nám to souzeno? Projdeme tímto peklem lítosti a výčitek a pak se doslova a do písmene dostaneme do skutečného pekla?“

„Ponecháni napospas“, Tim LaHaye a Jerry B. Jenkins

STYL AUTORŮ, JAZYK, GRAMATIKA...

Kniha je napsána svěžím a velmi čtivým způsobem. Je napínavá od začátku až do konce. Jestliže se začtete, nedokážete se odtrhnout, dokud ji nepřečtete celou!

Autoři zvolili nejtěžší možný styl, kdy se hlavní postavy v dějové linii střídají a my, čtenáři, sledujeme dění z jejich pohledu. Kniha napsána v ich-formě.

Korektury byly odvedeny velmi profesionálně, takže neobjevíte žádnou chybu.

„V bibli se píše, že všichni zhřešili, že neexistují žádní spravedliví, ani jeden. Také tam stojí, že sami sebe spasit nemůžeme. Mnoho lidí si myslelo, že si mohou svou cestu k Bohu či do království nebeského vysloužit tím, že budou konat dobro, ale to je právě snad vůbec to největší nepochopení. Zeptejte se kohokoliv na ulici, co si myslí, že bible a církev říká o tom, jak se dostat do království nebeského, a devět z deseti vám řekne, že to má něco společného s tím, aby člověk konal dobro a žil správně.“

„Ponecháni napospas“, Tim LaHaye a Jerry B. Jenkins

JAK TO SKONČÍ?

Konec I. dílu, knihy „Ponecháni napospas“, končí ve chvíli, kdy se události celého světa po vytržení lidí uklidňují a vlády nad světem se ujímá OSN v čele s novým generálním tajemníkem Nicolaem Carpathiou. Ten navrhuje naprosté odzbrojení všech států světa, jedinou měnu (dosud byly tři měny) a jedno celosvětové náboženství, do kterého se sloučí všechna světová náboženství, vyznání a víry a Židům se nechá judaismus. Setkává se Rayford Steele, Cameron Williams, Chloe Steelová a Bruce Barnes a shodují se, že založí skupinu, kterou nazvou „Bojovníci trýzně“ (a tak se jmenuje i II. díl a pokračování trilogie).

„Zprávy byly plné zločinů, drancování, mnozí zneužívali situace. Mnoho lidí bylo zastřeleno, zmrzačeno, znásilněno, zabito. Silnice byly nebezpečnější, než kdy předtím. Pohotovostní jednotky neměly dostatek lidí, bylo méně vzdušného i pozemního personálu na letištích, méně kvalifikovaných pilotů a posádek na leteckých linkách. Lidé otvírali hrozby svých zesnulých, aby se dozvěděli, jestli jejich pozůstatky zmizely, a kriminálníci bez skrupulí předstírali, že dělají totéž, zatímco hledali cennosti, které mohly být pohřbeny s bohatými nebožtíky. Přes noc se ze světa stalo mnohem horší místo k životu...“

„Ponecháni napospas“, Tim LaHaye a Jerry B. Jenkins

Jerry B. Jenkins (*23. 9. 1949) patří mezi nejúspěšnější americké autory současnosti. Čtyři z jeho předchozích románů se v USA umístily na žebříčku bestsellerů. Napsal více než sto padesát knih nejrůznějších žánrů – beletrie, knihy pro děti, biografie, literaturu faktu na téma manželství a rodinných vztahů. Pracoval jako zástupce ředitele vydavatelství v Moody Bible Institute v Chicagu a jako redaktor Moody Magazine. Publikuje v Reader ́s Digest, Parade a dalších periodikách. Je spoluautorem trilogie knih „Ponechání napospas“, podle kterých byly natočeny tři filmy. Knihy se staly bestsellery a byly přeloženy do mnoha jazyků po celém světě. Jenkins má se svou manželkou Diannou tři syny, několik vnoučat. V současné době žije v Black Forest v Coloradu.

„Ježíš vzal naše hříchy na sebe a vykoupil je tím, že zval na sebe trest za ně tak, abychom toho my byli uchráněni. Zaplatil za ně smrtí a zemřel za nás, protože nás miloval. Přiznáme-li Kristu, že uznáváme, že jsme hříšníci a ztracení, a přijmeme-li jeho dar spasení, ušetří nás. Odehraje se smír. Přejdeme z temnot do světla, ze ztracených se stanou spasení. Budeme zachráněni.“

„Ponecháni napospas“, Tim LaHaye a Jerry B. Jenkins

Tim LaHaye (*27. 4. 1926 – 25. 7. 2016†) je bývalý pastor a učitel. Věnoval se psaní literatury faktu, především na křesťanské náměty. Je zakladatelem Tim LaHaye Ministries, Pre-Trib Research Center. Působil rovněž jako televizní komentátor a uznávaný odborník na téma rodinných vztahů a biblických proroctví. Je spoluautorem trilogie knih „Ponechání napospas“, podle kterých byly natočeny také tři filmy. Knihy se staly bestsellery a byly přeloženy do mnoha jazyků po celém světě. Se svou manželkou Beverly měli čtyři děti, devět vnoučat a žil v San Diegu v Kalifornii.

„Místní televizní stanice po celém světě přinášely zprávy o bizarních situacích, zvláště z časových pásem, kde se vše odehrálo během dne nebo časně z rána. CNN ukázala přes satelit videozáznam ženicha, který zmizel v okamžiku, kdy navlékal prsten na prsteníček nevěsty. Pohřební ústav z Austrálie hlásil, že téměř všichni smuteční hosté zmizeli z jednoho pohřebního obřadu, a to včetně mrtvého těla, zatímco při jiném obřadu jich zmizelo jen několik a mrtvé tělo zůstalo. Při jednom pohřbu z šesti lidí nesoucích rakev tři zmizeli, což mělo za následek pád rakve, ze které, jak se nakonec ukázalo, zmizel i nebožtík.“ „Ponecháni napospas“, Tim LaHaye a Jerry B. Jenkins

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Kniha „Ponecháni napospas“ bude určitě zajímavá pro každého člověka, kterému není lhostejné, jak skončí dějiny lidstva. Co se týká křesťanských čtenářů, tak jsem přesvědčena, že pokud znají biblická proroctví, kterými se kniha jen hemží, knihu si zamilují! Nikdo se v žádném případě nudit nebude.

Přeji příjemný adventní čas a napínavé čtení, Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis autorů v knize a na Wikipedia.org.

Fotografie knihy „Ponecháni napospas“ a anotace knihy jsou dostupné na webu Knižní klub.cz

Fotografie Jerry B. Jenkinse je dostupná na titletrakk.com zde:

http://www.titletrakk.com/author-interviews/jerry-jenkins-interview-2.htm

Fotografie Tima LaHaye je dostupná na 1cbn.com zde:

http://www1.cbn.com/cbnnews/us/2016/december/left-behind-author-tim-lahaye-honored-at-wreath-ceremony

LAHAYE, T., JENKINS, J. B., Ponecháni napospas, příběh posledních dnů lidstva, Euromedia Group a Knižní klub, Praha, 2001, 351 stran. ISBN 80-242-0616-1

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 12.12.2017 17:07 | karma článku: 13.59 | přečteno: 315x


Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

President Miloš Zeman jako kádrovák?

Při navrhování členů vlády, a sporů ohledně europoslance Miroslava Pocheho, který se nelíbí presidentu Miloši Zemanovi, nabývám dojem, že se vracíme do minulosti. Zeman si hraje na kádrováka a kádruje vhodnost kandidáta.

25.6.2018 v 18:32 | Karma článku: 27.42 | Přečteno: 581 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Mělo by se u nás stát tajné focení ženského rozkroku pod sukní trestným činem?

V ČR se o zákoně, kdy je trestným činem tajné focení ženského rozkroku pod sukní, ještě nemluví. Aspoň jsem to nepostřehla. Ale Velká Británie je o krok napřed. Zákon poslanci připravili a předložili ke schválení sněmovně.

21.6.2018 v 18:03 | Karma článku: 19.72 | Přečteno: 1685 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Bauhaus“ od Franka Whitforda

Monografie od Franka Whitforda, která se věnuje fenoménu škole Bauhaus, zachytila 14 let její existence. Založení Walterem Gropiusem, problémy školy, úspěchy, životy učitelů a studentů, ale i boj o přežití. Jedinečné čtení!

8.6.2018 v 18:38 | Karma článku: 15.35 | Přečteno: 221 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdo zničil nově vysázené magnolie v Ústí nad Labem?

V dubnu 2018 nechal Úřad městského obvodu Ústí nad Labem vysázet na ulici SNP 23 stromků magnolií. Po dvou třech týdnech jich pět nějaký vandal brutálně poničil. Komu vadily nově vysazené stromky, které měly zpříjemnit sídliště?

5.6.2018 v 19:19 | Karma článku: 28.96 | Přečteno: 909 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Trizuljak

V Lužnikách pršelo štěstí na Macrona a Grabarovou Kitarovičovou

Jako premisu volím slova papeže Františka, že faraonské chování je neslučitelné se službou církevních představitelů.

15.7.2018 v 21:45 | Karma článku: 12.89 | Přečteno: 363 | Diskuse

Jana Martincová

Ne ženy, ale muži nevědí, co chtějí, žádají normální ženy, ale zkuste jim je přivést

Ano, pánové, éra vše i pro vše obětujících se „trubek“ skončila. Dnešní slečny již přemýšlejí, zda a jaká oběť jim za to stojí. A naopak. Přesně vědí, co chtějí.

15.7.2018 v 20:00 | Karma článku: 20.83 | Přečteno: 1422 | Diskuse

Jakub Zeman

Skvělé MS s dvěma kaňkami. Videem a ČT.

Byl to skvělý šampionát. Skvělé zápasy, plno góĺů, výtečná atmosféra, skvělé trávníky a nádherné stadiony. Také ale video a komentátoři a "experti České televize. Takové bylo letošní Mistrovství světa ve fotbale.

15.7.2018 v 19:34 | Karma článku: 34.98 | Přečteno: 1492 | Diskuse

Kateřina Velíšková

Na hranici Gazy

Vysoké šedé zdi, kamery, vojáci a ostnaté dráty. Jak vypadá izraelská hranice s Gazou a jak se žije lidem na obou stranách?

15.7.2018 v 19:00 | Karma článku: 10.01 | Přečteno: 485 | Diskuse

Bohumír Šimek

Marek Orko Vácha na tapetě

„Kam se ztratil bůh“, ptá se Štefan Hríb tří pozoruhodných kněží, Marka Orko Váchy, Karla Satoria a Tomáše Halíka. Je dobře, že se bůh ztrácí? Ano! Hledáme Ježíšova Boha, Stvořitele, Spasitele a Obnovitele.

15.7.2018 v 17:32 | Karma článku: 15.06 | Přečteno: 353 | Diskuse
Počet článků 375 Celková karma 23.66 Průměrná čtenost 4748

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz