Recenze bestselleru „Selekce“ od Kiery Cassové

11. 11. 2017 23:50:46
Spisovatelka Kiera Cassová dokáže stvořit romantický příběh jako málokterá autorka. Její trilogie „Selekce“ se právem stala bestsellerem a čtenou na celém světě. První díl nám prozradí, jak se princ Maxon seznámil s Americou...

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Od mladé talentované americké spisovatelky Kiery Cassové jsem četla již dva romantické romány z trilogie „Selekce“. Jednalo se o knihu „Dcera“ a „Koruna“. Obě knihy byly jedním slovem vynikající! Ačkoliv dnes vydává mnoho autorek a autorů knihu za romantickou, vytvořit romantický příběh umí málokdo. To je silná stránka Kiery Cassové.

Ačkoliv mají obě knihy kolem tří stovek stran, přečetla jsem je za pár hodin. Od knih jsem se nemohla odtrhnout. Po půlroce jsem se opět k trilogii vrátila a přečetla si první díl, který se jmenuje „Selekce“, kde se člověk dozví, jak to všechno začalo. Jak se seznámil princ Maxon z Illejského království s Americou Singerovou?

„Jak jsem se sem vůbec dostala? Ještě před měsícem jsem měla ve všem jasno a najednou jsem nic neznala. Čekal mě nový domov, nová kasta a nový život. To ale kvůli hloupému kusu papíru a jedné fotce. Nejradši bych jen seděla a plakala, truchlila pro všechno, co jsem ztratila.

„Selekce“, Kiera Cassová

ANOTACE KNIHY

Selekce je královská soutěž, do které se mohou přihlásit dívky z celého Illejského království ve věku od šestnácti do dvaceti let. Vylosováno do soutěže je ale pouze pětatřicet dívek, jedna dívka z každé provincie. A pouze jedna se má stát budoucí princeznou. Pro dívky z celého království to je životní šance, ale také příležitost k útěku od života v kastách, do kterých se narodily. Je to možnost být obklopena světem třpytivých šatů a drahých šperků, možnost žít v paláci a soutěžit o srdce jednorozeného prince Maxona Schreava, krále Clarksona a královny Amberly. Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená to pro ni otočit se zády ke své tajné lásce Aspenu Legerovi, který je o kastu níž než ona. Kvůli soutěži odejít z domova a soutěžit jenom proto, že si to přál právě Aspen a její rodina. Když se ale America setká s princem Maxonem, o kterém si myslela, že to je zhýčkaný a povrchní snob, který si není schopen najít normálním způsobem manželku, začne postupně měnit své názory. Nejdřív na prince a poté na svůj život, který si vysnila před příchodem do paláce. Zjišťuje, že by možná život princezny v královském paláci po boku Maxona nemusel být špatný... Ale co Aspen? A co ostatní soutěžící?

„Nevěděla jsem sice ještě, co chci, ale nemohla jsem se nechávat dál zviklat tím, co bylo buď jednodušší, nebo správné podle někoho jiného. Potřebovala jsem si jen dopřát čas, abych mohla udělat to, co bude nejlepší pro mě.“

„Selekce“, Kiera Cassová

HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU

  • Hlavní hrdinka, prostá dívka z nízké kasty, America Singerová
  • Jednorozený a zároveň jediný královský princ Maxon Schreave
  • Přítel ze stejného města a dvouletá tajná láska Aspen Leger
  • Král Clarkson Schreave
  • Královna Amberly Schreave
  • Kamarádka Ameriky, ale zároveň i konkurentka v soutěži, Marlee Tamesová

Kiera Cass (*19. 5. 1981, Jižní Karolína) je americká spisovatelka romantických příběhů. Vystudovala Univerzitu v Radfordu, obor historie. Její vášní je divadlo. Velkou slabostí jsou sladké dortů. Proslavila se trilogií romantickým románem „Selekce“ – jehož díly jsou – „Selekce“, „Elita“ a „První“. V roce 2015 rozšířila sérii o další díl „The Heir“. Její trilogie se stala bestsellerem a je překládána do několika jazyků. Napsala několik novel. Žije v Christiansburgu s manželem, synem a dcerou.

„Měla bys vědět, že kvůli starostem v manželství láska leckdy vyprchá. Nejdřív můžeš mít pocit, že někoho miluješ, ale toho stejného člověka pak můžeš později začít nenávidět, pokud není schopný tě zabezpečit. A ještě hůř, když se nemůže dobře postarat o děti. Takové okolnosti láska vždycky nepřekoná.“

„Selekce“, Kiera Cassová

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY...

Styl spisovatelky Kiery Cassové je poutavý, čtivý a svěží.

Děj plyne poklidným tempem, žádné dramatické zvraty, ale spíš humorné situace, do kterých se dostává hlavní hrdinka a u kterých se budete skvěle bavit.

Překvapí nás několik malých zápletek, které v průběhu knihy odhalíme.

Kniha má otevřený konec a nedozvíme se, jak se hlavní hrdinka Amerika Singerová rozhodne a zda dá přednost princi Maxonovi nebo své první velké tajné lásce Aspenovi. Jde tedy o I. díl trilogie a autorka nás otevřeným koncem zve k četbě následujícího dílu „Elita“. Tu by bylo fajn mít po ruce, protože jak už to u „seriálů“ bývá, skončí v tom nejlepším!

Kniha je napsána spisovným, místy hovorovým jazykem. Je napsána převážně ich-formě, místy v er-formě.

Korektury byly odvedeny velice špatně. Na několika místech vypadly předložky, někde jsou špatně napsána jména, gramatické chyby, chybí interpunkční znaménka, je špatně napsána přímá řeč. Špatné korektury celkově nepříjemně narušují příjemný dojem z románu.

KLADNÉ STRÁNKY KNIHY

Jestli něco Kiera Cassová umí, tak je to vytvořit romantický příběh. Umí perfektně popsat, jaké to je, když se člověk zamilovává, objevuje lásku a zjišťuje, jaký je protějšek ve skutečnosti, objevuje nejen jeho kladné stránky, ale i ty záporné.

Autorka umí báječně navodit romantickou atmosféru, kterou ještě více umocňuje prostředí královského paláce, nádherných komnat, krásných šatů a drahocenných šperků i vypjatá situace soutěže o budoucí princeznu.

Velice oceňuji, že v knize je zamilovanost, láska, ale kromě pár objetí a prvních polibků, chybí sexuální scény. Absence sexu je přímo osvěžující, a to ve srovnání se současnými knihami pro ženy, které doslova sexuálními scénami přetékají. A možná právě proto zařazují knihy od Kiery Cassové do kolonky – knihy pro mladistvé. Ale nudit se dospělé čtenářky v žádném případě nebudou!

ZÁPORNÉ STRÁNKY KNIHY

Chvíli trvá, než čtenář pronikne do tajů slov, které spisovatelka sebejistě používá, ale jen ona zná jejich pravý význam. Například: „Byl tam Šestý na výpomoc.“ Během četby se dovtípíte, že se jedná o kasty a ne překlep či o šestého člověka v pořadí.

Autorka postupně nastiňuje čtenářům historickou stránku a politickou situaci v Illeji, která je podle mě poněkud přitažená „za vlasy“ a moc se nepovedla. Naštěstí jde jen o okrajový text.

Mně osobně se nelíbí název knihy – „Selekce“. Slovo, které zní tak tvrdě a technicky, se nehodí pro označení vzrušující soutěže, která vede k výběru budoucí princezny a manželky korunního prince. Snad je to jen v mé hlavě, ale pod pojmem „selekce“ se mi pokaždé vybaví rozdělování Židů po příjezdu do koncentračních táborů. Zvolený název mi tedy přijde poněkud nešťastný.

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Romantický román „Selekce“ bych doporučila všem ženám, které milují nejen romantické příběhy, ale zvláště ty, které jsou zasazené do prostřední královského paláce. Kniha se krásně čte a přenese vás na chvíli do jiného světa, kde i my, čtenářky, získáváme naději, že je nejen možné všechno, ale že i na nás někde čeká náš vysněný princ...

Knihu "Selekce“ od Kiery Cassové mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Přeji podzimní dny a opravdovou lásku, ať už bude pán či kmán, Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis Kiery Cassové najdete na Wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kiera_Cassov%C3%A1

Fotografie Kiery Cass je dostupný na bustle.com zde: https://www.bustle.com/articles/35919-kiera-cass-selection-series-is-expanding-so-i-hope-youre-sitting-down-to-read-this-news

Fotografie a anotace knihy „Selekce“ jsou dostupné na Palmknihy.cz

Anotace a citace z knihy "Selekce" jsou zveřejněny se souhlasem nakladatelství CooBoo.cz ve spolupráci s Albatros Media a. s.

CASSOVÁ, Kiera, Selekce, 1. vydání, Praha: Nakladatelství CooBoo.cz ve spolupráci s Albatros Media a. s., 2014, 288 stran. ISBN 978-80-7447-624-2 (formát mobi)

Autor: Hana Rebeka Šiander | sobota 11.11.2017 23:50 | karma článku: 12.95 | přečteno: 384x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Posvátné místo“ od Barbary Woodové

Přeneseme se do luxusní čtvrti v Los Angeles, kde je po velkém zemětřesení objevena jeskyně se záhadnou malbou a pozůstatky dva tisíce let starými. Ty odkrývá archeoložka Erica a na její práci dohlíží její nepřítel, advokát Jared.

17.1.2019 v 20:20 | Karma článku: 5.53 | Přečteno: 107 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Úklidová firma s postiženými občany – utrpení nebo radost?

Náš dům najal na úklid v domě firmu, která zaměstnává postižené občany. Od začátku jsme se potýkali se zajímavými problémy, které bychom nevymysleli. Bez osobního dohledu to jde těžko. Je to tedy radost nebo utrpení?

11.1.2019 v 15:39 | Karma článku: 25.60 | Přečteno: 1395 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Vánoční přání 2018

Moji milí čtenáři, přátelé, kolegové a známí, rok se s rokem sešel a opět tu jsou vánoční svátky a s nimi moje přání.

26.12.2018 v 15:10 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 135 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dotkni se hvězd“ od Barbary Cartland

Jedna z nejplodnějších spisovatelek, která kdy žila, se jmenovala Barbara Cartland. Během svého života napsala víc jak sedm set knih. Tentokrát jsem si vybrala romantický historický román „Dotkni se hvězd“ z konce 19. století.

21.12.2018 v 15:23 | Karma článku: 14.68 | Přečteno: 187 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tadeáš Firla

Nestačí naše láska, bez dalších formalit?

Docela často se ve společnosti a dokonce někdy v církvi ozývá otázka: "K čemu je nám nějaký papír, když se máme rádi? Proč slib a podpis"? Mnohokrát jsem oddával a žehnal mladé páry, přijímal jejich slib. Co k tomu lze říci?

18.1.2019 v 18:42 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 255 | Diskuse

Filip Vracovský

Chudoba cti netratí

podívejme se na zoubek některým příslovím ze skupiny těch, mírně řečeno kontroverznějších.A můžeme to pak probrat ze všech stran.Patent na rozum jsem totiž určitě neutrpěl.Dnes začínáme...

18.1.2019 v 17:56 | Karma článku: 16.94 | Přečteno: 449 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ad Huawei: Několik poznámek

Nebudu chodit kolem horké kaše. Obavám vyjádřeným institucí k tomu určenou (NÚKIB), jež se týkají společnosti Huawei, dobře rozumím. Kdo jiný by měl varovat, než tento úřad.

18.1.2019 v 16:54 | Karma článku: 23.05 | Přečteno: 685 | Diskuse

Emrich Sonnek

Čau lidi, mám pro vás výbornou zprávu

Ústřední volební komise sice ještě pořád nevydala oficiální výsledky voleb, protože se ještě sčítají hlasy posledních okrsků, ale už teď je jasné, že jsme to vyhráli na celé čáře.

18.1.2019 v 16:26 | Karma článku: 17.36 | Přečteno: 587 | Diskuse

Karel Trčálek

Totalitní paranoia 2019: „Budou nás čučkaři učit dějepis?“ Historie se opakuje!

Taky si můžete ukroutit hlavu nad iniciativou tajné policie, která chce, kromě zatýkání a likvidace nepohodlných osob, učit i dějepis? Pak nejste sami

18.1.2019 v 16:01 | Karma článku: 20.30 | Přečteno: 644 | Diskuse
Počet článků 404 Celková karma 20.90 Průměrná čtenost 4510

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz