Recenze knihy „Pronásledování nacistů, od roku 1945 do současnosti“

25. 10. 2017 18:01:08
Kniha čtyř autorů - Isabelle Clarkeové, Daniela Costelle, Beate a Serge Klarsfeldových – zachycuje pronásledování nacistů po II. světové válce. Kdo jsou "lovci nacistů"? Proč nemělo Německo zájem na potrestání nacistů?

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Před několika lety jsem četla knihu „Spravedlnost, nikoli pomstu“ od Simona Wiesenthala, který byl nazýván „lovcem nacistů“. Tato pravdivá kniha, avšak zcela šokující, kde Wiesenthal popsal, co zažil v několika koncentračních táborech, otřásla mým životem. Je to dosud jediná kniha, u jejíž četby se mi dělalo fyzicky špatně.

Simon Wiesenthal zemřel v roce 2005 a mě přirozeně zajímalo, jestli někdo i nadále po roce 2005 pokračuje v hledání, pronásledování a lovení nacistů.

Kniha „Pronásledování nacistů, od roku 1945 do současnosti“ od čtyř autorů, Isabelle Clarkeové, Daniela Costelle, Beate a Serge Klarsfeldových, nejen mapuje pronásledování nacistů od samého počátku, ale zároveň se zabývá jejich vyhledáváním a pronásledováním. Ostatně právě s Wiesenthalem autoři této knihy dlouhá léta spolupracovali.

"Bylo by spravedlivější a účinnější, kdyby byl zahájen řádný proces, který by budoucím generacím poskytl kompletní dokumentaci nacistických zločinů a hříchů.“

Franklin Delano Roosevelt, president Spojených států

KNIHA, KTERÁ NAVÁZALA NA DOKUMENTÁRNÍ FILM

Knize předcházel francouzský dokumentární film „Hon na nacisty“, který byl poprvé uveden v televizi France 2 v roce 2007. Film byl veřejností bedlivě sledován a sklidil velký ohlas.

 • Film „Hon na nacisty“
 • Rok: 2006
 • Délka: 90 minut
 • Země: Francie
 • Produkce: Louis Vandeville
 • Režie: Isabelle Clarkeová
 • Komentář: Daniel Costelle
 • Historický poradce: Serge Klarsfeld

„Bylo třeba využívat pracovní sílu vězňů koncentračních táborů v německém těžkém průmyslu, který vykazoval nesmírné zisky, protože SS jim tyto otroky pronajímala velice lacino, otroky, jež nebylo třeba ani řádně živit, šatit a ubytovat. Když už neměli dost síly k práci, německý průmysl je vrátil a SS je poslala do plynových komor.“

Serge Klarsfeld

OBSAH KNIHY

Kniha je rozdělena na dvě části.

 • I. ČÁST
 • Pronásledování nacistů: film
 • Německo 1945: Past pro nacisty
 • Norimberský proces
 • Pronásledování nacistů
 • II. ČÁST
 • Oficiální pronásledování
 • Občanské pronásledování
 • Osvětimské album
 • Památník deportovaných dětí
 • Rozhovor se Sergem a Beate Klarsfeldovými
 • Chronologie honu na nacisty

Čtyři autoři knihy odhalují nejen historická fakta a soudní procesy s vrcholnými představiteli SS, například v Norimberském procesu, který probíhal od 20. listopadu roku 1945 do 1. října 1946. Dál se zabývá soudními procesy s nacistickými lékaři, které probíhaly v roce 1946.

Manželé Klarsfeldovi začali shromažďovat důkazy a dokumentovali činy, kterých se nacisté dopustili. Serge Klarsfeld podal jako advokát tisíce žalob a zastupoval rodiny pozůstalých. Společně s Beate založili sdružení Synové a dcery Židů deportovaných z Francie. Společně se snažili dostat před soud zločince, kteří byli zodpovědní za stovky tisíc mrtvých Židů, plánovali jejich smrt, organizovali a vykonávali. Šokující je, že stát Německo ani Francie neměli žádný zájem na dopadení a odsouzení těchto zločinců.

Situaci komplikovaly zákony, které v některých případech často bránili vykonání spravedlnosti. Zvláštní úlohu sehrál i francouzský prezident François Mitterrand (ve funkci prezidenta země od roku 1981 do roku 1995), který veřejně přiznal, že některé soudní procesy s nacistickými zločinci zdržoval.

Manželé Klarsfeldovi se však nenechali zastavit. Zvláště Beate často protestovala, organizovala veřejná shromáždění (v Argentině, Bolívii, Německu, Francii...), jednou dokonce bývalému nacistovi dala na veřejnosti facku, či pracovala v přestrojení (v Sýrii). Jednou se manželé Klarsfeldovi pokusili unést bývalého zločince SS Kurta Lischku a dopravit do Francie, kde by mohl být trestně stíhán.

Dvakrát se manželé Klarsfeldovi stali cílem atentátníků, v roce 1972 to byl balík s výbušninou a v roce 1979 jim dali do auta bombu. Pokaždé unikli o vlásek. K druhému útoku se přihlásila nacistická ODESSA, která žádala zastavení pronásledování bývalých nacistů.

Manželé Klarsfeldovi se však nevzdali a od roku 1963 dostali před soud desítky nacistických zločinců. Někteří byli odsouzeni, další si odpykávali svůj trest ve vězeních a tam také ve vysokém věku zemřeli, jiní zemřeli během procesu, jeden spáchal před soudním jednáním sebevraždu. Ve svém úkolu pokračují i nadále, byť přiznávají, že mnoho bývalých nacistických zločinců zemřelo nepotrestáno, nebo je jim kolem devadesáti let a dosud se ukrývají.

Beate Klarsfeld (*13. 2. 1939), se narodila jako Beate Auguste Künzel v německém Berlíně. Její otec byl vojákem Wehrmachtu. Pracovala jako au-pair ve Francii a novinářka, kde se seznámila se svým budoucím manželem Sergem Klarsfeldem (*17. 9. 1935), který se narodil v rumunské Bukurešti do židovské rodiny. Jeho otec Arno zemřel v Osvětimi, sestra a jeho matka zemřeli ve Francii. Jediný Serge přežil II. světovou válku. Serge vystudoval práva a při návštěvě Osvětimi v roce 1963 se rozhodl, že společně se svou ženou Beate zdokumentují hrůzné činy shoa a poženou k zodpovědnosti a nacisty, kteří nebyli dosud potrestáni a v klidu si žijí. Tento cíl se stal jejich celoživotním úkolem a jsou nazýváni „ lovci nacistů“. Podařilo se jim dostat před soud a do vězení desítky bývalých nacistů. Dvakrát byl na Klarsfeldovy spáchán atentát. Za své zásluhy obdrželi mnoho státních vyznamenání. Kneset navrhl Beate dvakrát na Nobelovu cenu míru. V roce 2012 kandidovala Beate jako nestranice na prezidentku Německa za socialisticko-komunistickou stranu Die Linke. Klarsfeldovi žijí ve Francii, mají dvě děti, Arno a Lidu.

„My, kteří jsme byli v koncentračních táborech, my Židé, kteří ještě žijeme, jsme ztratili víru ve spravedlnost; takže když jsou tito lidé dopadeni, odsouzeni a popraveni, navrací se nám pocit, že spravedlnost existuje nebo může existovat a že je třeba ji znovu nalézt, protože kdybychom již nevěřili ve spravedlnost, k čemu by byl další život?“

Simon Wiesenthal, lovec nacistů

„První fáze vyhledávání, která se týkala zločinů spáchaných na Židech, probíhala díky iniciativě Židů z Palestiny. Od roku 1940 pracovala v Haifě vyšetřovací kancelář Židovské agentury shromažďující od nových imigrantů informace o nacistických zločincích. V březnu roku 1943 politický odbor Židovské agentury vyčlenil zvláštní oddělení pro židovské otázky diaspory. V březnu 1944 se z tohoto oddělení stal Úřad pro zjišťování situace Židů pod nacistickou nadvládou. Informace pocházely od imigrantů, od Židovské agentury v Istanbulu, od emisarů ve Švýcarsku a ze zpráv odbojářů.“ Serge Klarsfeld

AUTORŮV STYL, JAZYK A GRAMATIKA

Ačkoliv se jedná o historickou literaturu, je kniha napsána velmi srozumitelným jazykem. Jde o společné dílo čtyř autorů. Kniha je velmi čtivá. Kniha byla vytištěna na křídový papír, má neobvyklý formát a byla kvalitně zpracována. Přestože je téma knihy velmi závažné, působí publikace téměř luxusním dojmem, spíš jako album či encyklopedie.

Korektury knihy byly odvedeny profesionálně. Neobjevíte žádnou chybu, což kvalitu knihy ještě zvyšuje.

Knihu doprovází dvě stovky fotografií (převážně černobílých) zachycující nacistické zločince, snímky koncentračních táborů, soudní procesy s nacisty, ale i obětí shoa, nebo rodinné fotografie rodiny Klarsfeldových.

Za povšimnutí stojí zajímavé skicy malíře a sochaře Davida Olère, který po návratu z Osvětimi nakreslil plány osvětimských budov v koncentračním táboře. Ty po jeho smrti v roce 1989 vyšly v katalogu pod názvem „Svědkovo oko“.

„Nacistická rasová krutost dosáhla vrcholu v civilizované době a za použití metodických postupů. Šest milionů Židů zahynulo v ukrutných podmínkách vinou kombinace barbarské myšlenky a administrativního ducha.“

Serge Klarsfeld

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Kniha bude cenným pokladem pro historiky, milovníky dějin II. světové války, ale i studenty. Všichni zájemci, kterým není lhostejné, co se dělo během II. světové války a hledají otázky na to, proč zemřelo víc jak šest milionů Židů (celkově padesát milionů mrtvých) zda byli nacističtí zločinci dohnáni k zodpovědnosti a potrestáni, se dozvědí odpovědi.

Knihu „Pronásledování nacistů, od roku 1945 do současnosti“ mi k recenzi laskavě poskytlo nakladatelství Svojtka&Co., s. r. o.

Krásné podzimní dny Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Fotografie Simona Wiesenthala je dostupná na Wiesenthal.com zde:

http://www.wiesenthal.com/site/pp.asp?c=lsKWLbPJLnF&b=6212365

CLARKEOVÁ, Isabelle, COSTELLE, Daniel, KLARSFELDOVÁ, Beate, KLARSFELD, Serge. Pronásledování nacistů, od roku 1945 do současnosti. 1. vydání. Praha: Svojtka&Co., s. r. o., 2012. 197 stran. ISBN 978-80-256-0893-7.

Fotografie Klarsfeldových a Goldy Meir je dostupná na Gettyimagers.com zde:

http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/photo-taken-on-april-18-1974-shows-beate-and-serge-news-photo/143715638#photo-taken-on-april-18-1974-shows-beate-and-serge-klarsfeld-meeting-picture-id143715638

Informace o filmu „Hon na nacisty“ jsou dostupné na CSFD.cz zde: https://www.csfd.cz/film/273005-hon-na-nacisty/komentare/

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 25.10.2017 18:01 | karma článku: 13.44 | přečteno: 363x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Posvátné místo“ od Barbary Woodové

Přeneseme se do luxusní čtvrti v Los Angeles, kde je po velkém zemětřesení objevena jeskyně se záhadnou malbou a pozůstatky dva tisíce let starými. Ty odkrývá archeoložka Erica a na její práci dohlíží její nepřítel, advokát Jared.

17.1.2019 v 20:20 | Karma článku: 5.53 | Přečteno: 107 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Úklidová firma s postiženými občany – utrpení nebo radost?

Náš dům najal na úklid v domě firmu, která zaměstnává postižené občany. Od začátku jsme se potýkali se zajímavými problémy, které bychom nevymysleli. Bez osobního dohledu to jde těžko. Je to tedy radost nebo utrpení?

11.1.2019 v 15:39 | Karma článku: 25.60 | Přečteno: 1395 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Vánoční přání 2018

Moji milí čtenáři, přátelé, kolegové a známí, rok se s rokem sešel a opět tu jsou vánoční svátky a s nimi moje přání.

26.12.2018 v 15:10 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 135 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dotkni se hvězd“ od Barbary Cartland

Jedna z nejplodnějších spisovatelek, která kdy žila, se jmenovala Barbara Cartland. Během svého života napsala víc jak sedm set knih. Tentokrát jsem si vybrala romantický historický román „Dotkni se hvězd“ z konce 19. století.

21.12.2018 v 15:23 | Karma článku: 14.68 | Přečteno: 187 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tadeáš Firla

Nestačí naše láska, bez dalších formalit?

Docela často se ve společnosti a dokonce někdy v církvi ozývá otázka: "K čemu je nám nějaký papír, když se máme rádi? Proč slib a podpis"? Mnohokrát jsem oddával a žehnal mladé páry, přijímal jejich slib. Co k tomu lze říci?

18.1.2019 v 18:42 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 257 | Diskuse

Filip Vracovský

Chudoba cti netratí

podívejme se na zoubek některým příslovím ze skupiny těch, mírně řečeno kontroverznějších.A můžeme to pak probrat ze všech stran.Patent na rozum jsem totiž určitě neutrpěl.Dnes začínáme...

18.1.2019 v 17:56 | Karma článku: 16.95 | Přečteno: 450 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ad Huawei: Několik poznámek

Nebudu chodit kolem horké kaše. Obavám vyjádřeným institucí k tomu určenou (NÚKIB), jež se týkají společnosti Huawei, dobře rozumím. Kdo jiný by měl varovat, než tento úřad.

18.1.2019 v 16:54 | Karma článku: 23.05 | Přečteno: 687 | Diskuse

Emrich Sonnek

Čau lidi, mám pro vás výbornou zprávu

Ústřední volební komise sice ještě pořád nevydala oficiální výsledky voleb, protože se ještě sčítají hlasy posledních okrsků, ale už teď je jasné, že jsme to vyhráli na celé čáře.

18.1.2019 v 16:26 | Karma článku: 17.36 | Přečteno: 587 | Diskuse

Karel Trčálek

Totalitní paranoia 2019: „Budou nás čučkaři učit dějepis?“ Historie se opakuje!

Taky si můžete ukroutit hlavu nad iniciativou tajné policie, která chce, kromě zatýkání a likvidace nepohodlných osob, učit i dějepis? Pak nejste sami

18.1.2019 v 16:01 | Karma článku: 20.30 | Přečteno: 647 | Diskuse
Počet článků 404 Celková karma 20.90 Průměrná čtenost 4510

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz