Recenze knihy „Citoví upíři“ od Alberta J. Bernsteina

15. 10. 2017 16:21:58
Máte dojem, že je v nějakém vašem vztahu něco špatně, ale nedokážete říct, co přesně to je? To je jedním z příznaků, že máte vztah s „citovým upírem“. Vynikající kniha od Alberta J. Bernsteina „Citoví upíři“, vám poradí, co s tím.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Snad každý z nás, a tedy i já (to přiznávám bez mučení), se občas dostává ve vztazích do situací, které neví, jak řešit. Jsem odpůrce rychlých závěrů a soudů, kdy druhému nedám šanci, abych ho poznala, a rovnou ho odsoudím a zavrhnu. Toho se střežím. Věřím, že každý z nás jsme jedineční, hodný lásky, úcty a důstojnosti. Každý z nás by měl ve vztazích dostat šanci a také důvěru. V tom nevidím nic špatného, naopak.

Ovšem jsou i mezi námi lidé, kteří přesně tohle dokáží zneužívat a obrátit ve svůj prospěch. Zažila jsem ve vztazích hodně a máloco mě překvapí. Na druhou stranu odmítám dělat stále stejné chyby znovu.

Knihu mi doporučila jedna báječná psycholožka. Jsem jí za to velmi vděčná! Neboť kdybych knihu četla již dřív, ušetřila bych si ve svém životě spoustu problémů ve vztazích. Jak nyní po přečtení knihy vidím, měla jsem tu čest s „upíry“...

Odborná kniha od psychologa Alberta J. Bernsteina s celým názvem „Citoví upíři, s podtitulem Jak se bránit těm, kteří z nás vysávají sílu, čas a energii“ (v originálu Emotional Vampires. Dealing with People Who Drain You Dry) definuje přesně ty lidi, kteří přistupují k druhým je využít, vyždímat, nebo vysát, mám-li použít přirovnání, které zvolil autor.

„Citoví upíři vypadají na první pohled jako bezvadní lidé, dokonce lepší než ostatní. Jsou bystří, chytří a stejně okouzlující jako ten transylvánský hrabě. Snadno si získají vaši přízeň i důvěru. Chcete od nich víc, než od druhých. Očekáváte více, dostanete méně a na závěr vás citoví upíři srazí na kolena a odejdou s hlavou hrdě vztyčenou. Pozvete je do svého života a svou chybu si uvědomíte až ve chvíli, kdy se za nimi zavírají dveře, vy jste na dně sil, třeští vám hlava, máte prázdnou peněženku a nejspíš i zlomené srdce. Přesto si nejste jisti odpovědí na otázku, zda jste ti špatní vy, nebo oni. Špatní jsou oni. Citoví upíři.“

Albert J. Bernstein

O ČEM JE KNIHA?

Citoví upíři se tváří jako běžní lidé, někteří svou moc uplatňují v práci, jiní doma, další usilují o to, aby pronikli do okruhu vašich nejbližších přátel. Zprvu je nepoznáte. Bývají okouzlující, bystří, umějí si získat důvěru druhých, ovšem jejich cílem je vysát z vás veškerou energii. Odhalte upíry ve svém životě, začněte se bránit a zbavte se jejich vlivu.

Autor se v knize zaměřuje na pět (z dvanácti) poruch osobnosti – disociální, histriónská, narcistická, úzkostná a paranoidní – a seznamuje čtenáře s typickými vzorci myšlení a chování těchto lidí, kterým nám ztrpčují život.

Na praktických příkladech z různých oblastí života (rodiny, manželství, zaměstnání...) ilustruje, jak takoví upíři jednají a následně nás autor vede k nahlédnutí a rozšíření našich obzorů, abychom dokázali nejen upíry ve své blízkosti včas odhalit, ale také je demaskovat a účelně se jim bránit.

Jestliže nemáte rádi psychiatrickou či psychologickou literaturu proto, že přelouskat ji by bylo nad vaše síly, pak vám Bernstein ve své knize nabízí vlastně totéž, ale v zábavné a snadno čitelné a srozumitelné formě.

Jedná se vlastně o příručku, jak jednat a hovořit s různými typy lidí. Renomovaný psycholog s mnoha stovky zkušeností s klienty s poruchami osobnosti pro nás shrnul nejdůležitější poznatky a nabízí je nám jako na talíři.

„Citoví upíři nevylézají po nocích z rakví. Žijí mezi námi. Mají tvář zdánlivě srdečných a milých sousedů zaplavujících nás úsměvy, jenže za zády o nás vyprávějí krvelačné pomluvy. Citové upíry najdete i ve svém sportovním týmu. Jsou skvělí a prostě úžasní, ovšem pouze do chvíle, než na ně namíříte kritický prstík. Pak předvádějí uvřískané scény, za něž by se nemusel stydět kdejaký tříletý capart. Citové upíry pochopitelně najdete i u sebe v zaměstnání. Zpravidla zahrnují luxusně placené manažerské typy aktivně se nořící do zákulisní politiky a zdánlivě nenápadných intrik. Mají s tím vším tolik starostí, až jim na samotnou práci nezbývá moc času. Citové upíry najdete dokonce i ve vedení firmy; patří k nim šéfové kázající o podpoře profesních zdatností a pozitivní zpětné vazbě, ale ani se nenadějete a už kdekomu vyhrožují, že ho vyhodí za sebemenší chybu.“

Albert J. Bernstein

PODLE JAKÝCH PRAVIDEL UPÍŘI JEDNAJÍ?

  • Moje potřeby jsou důležitější než tvoje.
  • Pravidla platí pro ostatní, pro mě ne.
  • Nikdy za nic nemůžu.
  • Chci to teď hned.
  • Nebude-li po mém, ztropím scénu.

POZITIVNÍ A NEGATIVNÍ STRÁNKY KNIHY

Autor podává velice mnoho praktických příkladů, jak je možné odhalit v komunikaci s námi člověka, který nemá čestné úmysly. Praktické příklady z mnoha oblastí života velice názorně přibližují jednání psychicky narušených jedinců, upírů.

Klad knihy spatřuji v tom, že nás naučí tyto jedince vidět v pravém světle, odhalit jejich taktiky, postupy, motivace i chování. Vyděsíme se při důsledcích, které pro nás „upíři“ chystají. Ukazuje také, jak se takovým lidem účinně bránit.

Součástí knihy jsou praktické dotazníky, díky kterým si můžete otestovat, zda vy sami či někdo z vašich blízkých, s kým „bojujete“ ve vztazích, nemá nakročeno k pěti z dvanácti poruch osobnosti.

Negativum knihy spatřuji v tom, že je příliš dlouhá. Až jsem si často nad knihou povzdychla, kdy už budu u konce.

Velmi praktická je kapitola, jak odhalit člověka, který nám dlouhodobě lže. A nejen nám, ale i sobě, protože si ze lží vybudoval svůj vlastní svět, ve kterém žije. Ale nevnímá to. Přijal tuto náhradní realitu za pravdivou a snaží se o ní přesvědčit druhé kolem sebe.

Kniha „Citoví upíři“ mi v mnoha ohledech připomněla odbornou knihu od psychiatra MUDr. Jána Praška „Poruchy osobnosti“. Jakkoliv je skvělá, rozsáhlá a zaměřená na poruchy osobnosti, pro běžného čtenáře se jedná o poněkud těžkou literaturu. Oproti tomu Bernsteinova kniha je snadno srozumitelná pro každého čtenáře, kterému se dostane do rukou.

„Citoví upíři jsou z psychologického hlediska lidé, kteří trpí poruchami osobnosti.“

Albert J. Bernstein

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA...

Ačkoliv napsal knihu psycholog a jedná se o knihu odbornou, přesto je napsána normální hovorovým jazykem, kterou používá většina obyčejných smrtelníků. Autor má svěží a jednoduchý styl. Nebojí se používat humor, nebo sarkasmus.

Jazykové korektury mě opět zklamaly. Narazíme na nemálo chyb, které kazí kvalitu knihu.

„Citoví upíři touží po nerozdělené, výsadní pozornosti ostatních. Očekávají, že prožijí dokonalou lásku, která bude dávat a dávat, ale nebude nic požadovat na oplátku. Přejí si žít v nekonečné radosti a zábavě, o nudné nebo náročné záležitosti by se z jejich pohledu měl postarat někdo jiný. Upíři vypadají na první pohled jako dospělí, ale v nitru jsou děti.“

Albert J. Bernstein

Albert J. Bernstein (*30. 6. 1948) se narodil v americkém Norfolku ve Virginii. Vystudoval Univerzity of Virginia, Emory University a Virginia Commonwealth Doktorát získal v roce 1977. Pracuje jako klinický psycholog a to víc, než čtyřicet let, ale i mluvčí, publicista a obchodní konzultant. Je členem mnoha profesních organizací. Pracoval ve vedení Oregonské psychologické asociace a jako prezident Portlandské psychologické asociace a pacifických severozápadních poskytovatelů. Je autorem řady knih, ale největší čtenářský ohlas zaznamenala kniha Citoví upíři. Mezi neméně populární pak patří i publikace Dinosaur Brains, Neanderthals at Work a Sacred Bull. Bernstein se ve svých knihách snaží čtenářům poradit, jak s humorem, moudrostí a nadhledem čelit nejen běžným problémům, do kterých se každodenně dostáváme, ale i těžkým životním situacím. Se svou manželkou Luahnou žijí v Portlandu ve státě Oregon. Chovají nespočet psů a koček. Mají dvě dospělé děti, Jessiku a Joshe, a těší se ze tří vnoučat.

„Paranoici jsou ze všech upířích typů nejodhodlanější a nejsebevědomější hypnotizéři. Právě oni vymysleli idoly, sekty, procesy uctívání a všelijaké metody vymývání mozků. Kdykoliv paranoici dají dohromady nějaké uskupení, ať to je sekta, rodina, firma, politická strana nebo náboženské hnutí, začnou využívat veškeré své přesvědčovací schopnosti, aby vytvořili nemnohoznačnou náhradní realitu, v níž odměňování závisí na víře a věrnosti.“

Albert J. Bernstein

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Knihu od Alberta J. Bernsteina „Citoví upíři“ bych vřele doporučila každému, kdo má ve vztazích dojem, že se děje něco divného, ale nedokáže přesně slovy popsat, co. To je totiž hlavním příznakem „upírů“. A vy máte velký problém! Kniha obohatí každého, kdo má rád psychologické či psychiatrické knihy podané zábavnou a odlehčenou formou.

Příjemné podzimní dny a život bez citových upírů Vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis Alberta J. Bernsteina je dostupný v databaziknih.cz zde:

https://www.databazeknih.cz/zivotopis/albert-j-bernstein-16240

A také na albernstein.com zde: http://www.albernstein.com/about.php

Fotografie knihy „Citoví upíři“ je dostupná na Kosmas.cz.

BERNSTEIN, Albert. J., Citoví upíří. Jak se bránit těm, kteří z nás vysávají sílu, čas a energii. Motto. 1. vydání. Praha. 2008. 342 stran. ISBN 978-80-7246-408-1.

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 15.10.2017 16:21 | karma článku: 13.94 | přečteno: 454x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Posvátné místo“ od Barbary Woodové

Přeneseme se do luxusní čtvrti v Los Angeles, kde je po velkém zemětřesení objevena jeskyně se záhadnou malbou a pozůstatky dva tisíce let starými. Ty odkrývá archeoložka Erica a na její práci dohlíží její nepřítel, advokát Jared.

17.1.2019 v 20:20 | Karma článku: 5.53 | Přečteno: 107 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Úklidová firma s postiženými občany – utrpení nebo radost?

Náš dům najal na úklid v domě firmu, která zaměstnává postižené občany. Od začátku jsme se potýkali se zajímavými problémy, které bychom nevymysleli. Bez osobního dohledu to jde těžko. Je to tedy radost nebo utrpení?

11.1.2019 v 15:39 | Karma článku: 25.60 | Přečteno: 1395 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Vánoční přání 2018

Moji milí čtenáři, přátelé, kolegové a známí, rok se s rokem sešel a opět tu jsou vánoční svátky a s nimi moje přání.

26.12.2018 v 15:10 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 135 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dotkni se hvězd“ od Barbary Cartland

Jedna z nejplodnějších spisovatelek, která kdy žila, se jmenovala Barbara Cartland. Během svého života napsala víc jak sedm set knih. Tentokrát jsem si vybrala romantický historický román „Dotkni se hvězd“ z konce 19. století.

21.12.2018 v 15:23 | Karma článku: 14.68 | Přečteno: 187 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tadeáš Firla

Nestačí naše láska, bez dalších formalit?

Docela často se ve společnosti a dokonce někdy v církvi ozývá otázka: "K čemu je nám nějaký papír, když se máme rádi? Proč slib a podpis"? Mnohokrát jsem oddával a žehnal mladé páry, přijímal jejich slib. Co k tomu lze říci?

18.1.2019 v 18:42 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 255 | Diskuse

Filip Vracovský

Chudoba cti netratí

podívejme se na zoubek některým příslovím ze skupiny těch, mírně řečeno kontroverznějších.A můžeme to pak probrat ze všech stran.Patent na rozum jsem totiž určitě neutrpěl.Dnes začínáme...

18.1.2019 v 17:56 | Karma článku: 16.94 | Přečteno: 449 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ad Huawei: Několik poznámek

Nebudu chodit kolem horké kaše. Obavám vyjádřeným institucí k tomu určenou (NÚKIB), jež se týkají společnosti Huawei, dobře rozumím. Kdo jiný by měl varovat, než tento úřad.

18.1.2019 v 16:54 | Karma článku: 23.05 | Přečteno: 685 | Diskuse

Emrich Sonnek

Čau lidi, mám pro vás výbornou zprávu

Ústřední volební komise sice ještě pořád nevydala oficiální výsledky voleb, protože se ještě sčítají hlasy posledních okrsků, ale už teď je jasné, že jsme to vyhráli na celé čáře.

18.1.2019 v 16:26 | Karma článku: 17.36 | Přečteno: 587 | Diskuse

Karel Trčálek

Totalitní paranoia 2019: „Budou nás čučkaři učit dějepis?“ Historie se opakuje!

Taky si můžete ukroutit hlavu nad iniciativou tajné policie, která chce, kromě zatýkání a likvidace nepohodlných osob, učit i dějepis? Pak nejste sami

18.1.2019 v 16:01 | Karma článku: 20.30 | Přečteno: 644 | Diskuse
Počet článků 404 Celková karma 20.90 Průměrná čtenost 4510

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz