Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

22. 09. 2017 15:25:02
Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

ČESKOSLOVENSKÉ VÝROBKY, KTERÉ NÁS OBKLOPOVALY CELÁ DESETILETÍ

Letos uplyne 28 let od Sametové revoluce v roce 1989. A výrobky, ve velké míře vyráběné v Československu, které nás do té doby obklopovaly, jsme mnozí s radostí vyměnili za zahraniční. Neznámé, nové a lepší. Ale opravdu tomu tak bylo?

Po 28 letech se ohlížím zpět a přemýšlím, co jsem tím osobně získala. Kam až moje paměť sahá, moje matka kupovala prací prostředky jako Namo, Titan, Merkur a mýdlo s jelenem ze SETUZY (dříve Schichtovo mýdlo s jelenem). Ty po revoluci nahradil Ariel či Vizir, později Persil. Mýdlo s jelenem nahradila Lanza.

Luxusní mýdlo Soté mink nahradilo mýdlo Camay, obyčejné mýdlo Jaro jsme zaměnili za Dove.

Můj táta, který se narodil ještě za II. světové války, však zůstal věrný oblíbeným československým značkám. Dokud je vyráběli, nebyl ochoten sáhnout po něčem jiném. Nikdy se nevzdal svého Pitralonu, holicích žiletek, mýdel či zubní pasty Stoma. Snad to bylo i tím, že bydlel a žil v Ústí nad Labem, kde většina místního obyvatelstva pracovala v podniku SETUZA.

CO KDYŽ ALE NOVÉ NEZNAMENÁ LEPŠÍ?

Není to tak dávno, co jsem prala a hodila jsem do bubnu pračky kapsli Ariel. Jak snadné, jednoduché a úžasné řešení jsou tyhle prací kapsle! Nemusí se prádlo předpírat, namáčet, pracně odstraňovat skvrny, odměřovat prací prášek či gel ani lít do pračky aviváž. Všechno je obsaženo v jedné kapsli! Zázrak! A prádlo je voňavé a čisté – a to bez dřiny.

Když roztřídím špinavé prádlo před praním, tak si automaticky umyji ruce. Přítel, který zaslechl, že pračka začala prát, na mě zakřičel z obývacího pokoje: „A umyla sis ruce, když jsi sahala na tu kapsli, viď?“

Pomyslela jsem si, že přítel je prostě příliš čistotný, a to až obsedantně. Ale ruce jsem si šla umýt, abych unikla podezřívavým pohledům a otázkám. Kdo by nechtěl mít doma klid? Hádat se kvůli takové blbosti přece nemá smysl...

Ale pak jsem nad tím zamyslela. Z čeho je vyroben plast kapsle, který se rozloží ve vodě při 30° C? Vyperou se ty chemické látky z prádla? Má naše pračka dostatečné máchání? Kolik těch chemických látek zůstane nakonec stejně ve vypraném oblečení? Jestliže jsou v kapsli tři různé barevné gely, čím to asi barví? A jedná se vůbec o rozložitelné látky v přírodě? Kdo to vlastně vyrábí? Je to prostředek šetrný k přírodě? Nejsem si jistá, ale pochybuji o tom.

Najednou jsem byla ráda, že jsem si ty ruce umyla! Čistě vyprané prádlo jsem pověsila, a byť mi do té doby vonělo, teď se mi vůně zdála chemická. Taky jsem si vzpomněla na mé občasné návštěvy na kožní klinice, kde jsem řešila podráždění kůže z neznámé příčiny. Ze strany kožní lékařky následovaly automatické otázky, v čem peru oblečení a jakou kosmetiku používám.

To všechno mě vedlo postupně k tomu, že jsem začala hledat alternativu pracích prášků a gelů. Existuje na praní něco přírodního a přesto něco účinného?

SCHICHTOVO MÝDLO S JELENEM

Pár týdnů poté jsem v Ústí nad Labem narazila na prodejnu Schicht. Nevěřila jsem svým očím! Malý obchůdek se zeleným průčelím a oním specifickým znakem - jelenem - který mi připomněl krásné vzpomínky na dobu dávno minulou. Obchůdek na první pohled útočí na smysly a hlavně paměť kolem procházejících domorodců. Na první pohled máte dojem, že jste se přenesli v čase a prostoru o několik desítek let zpět do minulosti.

Nedalo mi to a musela a jsem do obchodu Schicht nahlédnout! Nejenže jsem s radostí uvítala, že je opět možné si koupit klasické mýdlo s jelenem, což jsem ihned udělala a pojala jej jako suvenýr, ale objevila jsem, že i další značky, které jsem znala z dětství, přicházejí opět ke slovu.

Objevila jsem prostředek na namáčení Namo, ale i Merkur (a dokonce v několika variantách! Položme si ruku na srdce: Kdo z nás před rokem 1989 nepral v Merkuru?), ale také k mému překvapení Jelena jako prací prášek i gel.

Čisticí prostředky jako Titan plus s vůní citrónu, ať už gel na nádobí či prášek (ten si moje matka v době socialismu nemohla vynachválit a byla strašně zklamaná, když už nebyl na trhu!). Zubní pasty a ústní vody staré známé značky Soté dent. Znovuobjevené mýdlo Soté mink s norkovým olejem! Jaká to krása! Pro pány jsem znovuobjevila vody po holení staromódní Pitralon F a Olimon.

ČEMU DÁT PŘEDNOST - PŘÍRODĚ NEBO CHEMII?

Nadšená jsem nebyla jen z toho, že jsem objevila „staronovou“ značku, ale také, že se mohu odpoutat od chemických Arielů a Persilů a přejít k prostředku na praní – Jelenovi – který je postaven na mýdlovém základě a splňuje moje požadavky - je šetrný k mé pokožce a obsahuje takové chemické látky, které se v přírodě snadno rozloží. Rovněž se mi líbí, že výrobky mají minimální obsah parfému.

TRADICE, HISTORIE, VZPOMÍNKY, ZNÁMÁ ZNAČKA

Moje silné dojmy a rozjitřené emoce, protože jsem si nikdy nemyslela, že tyto výrobky ještě někdy v životě (kromě muzea) uvidím, zesiloval vkusně zařízený interiér obchodu Schicht. Francouzská dlažba, která nápadně připomíná starou otlučenou dlažbu z prádelny vaší prababičky z počátku XX. století, jednoduché bílé stěny, výrobky umístěné do jednoduchých fortelných polic a dlouhý dřevěný pult k obsluze zákazníků.

OBCHOD SE VZPOMÍNKAMI – DŘEVĚNÉ NECKY A RUČNÍ PRAČKA

Když už máte dojem, že je všem překvapením konec, uvidíte staré dřevěné necky! Ty mi připomněly tátovo vyprávění, kdy v padesátých a šedesátých letech ve starém domě pral v neckách na valše prádlo. Co asi k tomu tehdy za prací prostředek používal? Mýdlo s jelenem? Velice pravděpodobné!

Pokocháte se pohledem na ruční dřevěnou pračku ze Zlaté včely, kterou Vám ochotná a laskavá prodavačka otevře, a vy si můžete osobně vyzkoušet, jak taková ruční pračka fungovala. Představíte si tu dřinu a jistě oceníte jako já současné automatické pračky, které máme všichni doma a které za nás všechno obstarají.

Někdo si udělá výlet do muzea, aby si prohlédl výstavu, někdo zajde do kina shlédnout nový film či do restaurace na výtečnou večeři. Mějte mě klidně za magora, bránit se nebudu, ale já chodím načerpat atmosféru začátku století XX. století do obchodu Schicht! A jsem velice ráda, že se našla v naší malé zemi parta nadšenců, kteří obnovili tuto značku z konce 19. století. Z prodejny Schicht odcházím stejně povznesená, jako kdybych právě zažila báječné divadelní představení...

Krásné podzimní dny s Jelenem Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Fotografie H. R. Šiander

Informace a další fotografie jsou dostupné na Schicht.cz.

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 22.9.2017 15:25 | karma článku: 23.11 | přečteno: 777x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Posvátné místo“ od Barbary Woodové

Přeneseme se do luxusní čtvrti v Los Angeles, kde je po velkém zemětřesení objevena jeskyně se záhadnou malbou a pozůstatky dva tisíce let starými. Ty odkrývá archeoložka Erica a na její práci dohlíží její nepřítel, advokát Jared.

17.1.2019 v 20:20 | Karma článku: 5.53 | Přečteno: 107 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Úklidová firma s postiženými občany – utrpení nebo radost?

Náš dům najal na úklid v domě firmu, která zaměstnává postižené občany. Od začátku jsme se potýkali se zajímavými problémy, které bychom nevymysleli. Bez osobního dohledu to jde těžko. Je to tedy radost nebo utrpení?

11.1.2019 v 15:39 | Karma článku: 25.60 | Přečteno: 1395 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Vánoční přání 2018

Moji milí čtenáři, přátelé, kolegové a známí, rok se s rokem sešel a opět tu jsou vánoční svátky a s nimi moje přání.

26.12.2018 v 15:10 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 135 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dotkni se hvězd“ od Barbary Cartland

Jedna z nejplodnějších spisovatelek, která kdy žila, se jmenovala Barbara Cartland. Během svého života napsala víc jak sedm set knih. Tentokrát jsem si vybrala romantický historický román „Dotkni se hvězd“ z konce 19. století.

21.12.2018 v 15:23 | Karma článku: 14.68 | Přečteno: 187 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tadeáš Firla

Nestačí naše láska, bez dalších formalit?

Docela často se ve společnosti a dokonce někdy v církvi ozývá otázka: "K čemu je nám nějaký papír, když se máme rádi? Proč slib a podpis"? Mnohokrát jsem oddával a žehnal mladé páry, přijímal jejich slib. Co k tomu lze říci?

18.1.2019 v 18:42 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 255 | Diskuse

Filip Vracovský

Chudoba cti netratí

podívejme se na zoubek některým příslovím ze skupiny těch, mírně řečeno kontroverznějších.A můžeme to pak probrat ze všech stran.Patent na rozum jsem totiž určitě neutrpěl.Dnes začínáme...

18.1.2019 v 17:56 | Karma článku: 16.94 | Přečteno: 449 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ad Huawei: Několik poznámek

Nebudu chodit kolem horké kaše. Obavám vyjádřeným institucí k tomu určenou (NÚKIB), jež se týkají společnosti Huawei, dobře rozumím. Kdo jiný by měl varovat, než tento úřad.

18.1.2019 v 16:54 | Karma článku: 23.05 | Přečteno: 685 | Diskuse

Emrich Sonnek

Čau lidi, mám pro vás výbornou zprávu

Ústřední volební komise sice ještě pořád nevydala oficiální výsledky voleb, protože se ještě sčítají hlasy posledních okrsků, ale už teď je jasné, že jsme to vyhráli na celé čáře.

18.1.2019 v 16:26 | Karma článku: 17.36 | Přečteno: 587 | Diskuse

Karel Trčálek

Totalitní paranoia 2019: „Budou nás čučkaři učit dějepis?“ Historie se opakuje!

Taky si můžete ukroutit hlavu nad iniciativou tajné policie, která chce, kromě zatýkání a likvidace nepohodlných osob, učit i dějepis? Pak nejste sami

18.1.2019 v 16:01 | Karma článku: 20.30 | Přečteno: 644 | Diskuse
Počet článků 404 Celková karma 20.90 Průměrná čtenost 4510

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz