Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“

5. 09. 2017 22:15:08
Film režiséra Franka Darabonta „Vykoupení z věznice Shawshank“ z roku 1994 patří mezi nejlepší filmy všech dob. Film vzdává hold přátelství, lidství a naději, kterou nemůže nikdo zničit, i kdyby se o to snažil sebevíc.

PROČ PRÁVĚ TENTO FILM?

Film „Vykoupení z věznice Shawshank“ jsem viděla před několika lety a byla jsem z něj nadšená, unešená, šokovaná, ale i zaskočená. Nadšená proto, že se jedná o vynikající film. Unešená poselstvím filmu, které balancuje mezi smrtí a umíráním a nadějí a životem v nesmírně těžkých životních podmínkách. Šokovaná jsem byla velmi zajímavou dějovou zápletkou filmu a jejím vyvrcholením. A čím jsem byla zaskočená? Byl to film, který mě v posledních minutách dokázal rozplakat svou pravdivostí, upřímností, nadějí, ale i přátelstvím, které vydrží a unese všechno. Je to zkrátka film, který se vám dostane pod kůži.

Ačkoliv jsem tedy film viděla mnohokrát, nikdy si ho nenechám v televizi ujít a sleduji ho znovu a znovu.

ZAČALO TO KNIHOU OD STEPHENA KINGA

Předlohou pro film byla kniha amerického spisovatele Stephena Kinga „Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank“, která vyšla poprvé v roce 1982. O vězeňské drama projevil zájem o necelých deset let později scénárista a režisér Frank Darabont a zrealizoval jej.

Podívejte se na trailer filmu „Vykoupení z věznice Shawshanku“ s českými titulky:

video //www.youtube.com/embed/CQoGn2q6SK0

VYKOUPENÍ Z VĚZNICE SHAWSHANK

Hrají: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, William Sadler, Clancy Brown, Gil Bellows, Mark Rolston, James Whitmore, Jeffrey DeMunn, Larry Brandenburg, Neil Giuntoli, David Proval, Jude Ciccolella, Paul McCrane, Alfonso Freeman, Ned Bellamy, James Babson, Renee Blaine, Frank Medrano, Don McManus, Brian Libby, Dion Anderson, Joseph Ragno, Sergio Kato

OBSAH FILMU

Mladý bankovní manažer Andy Dufresne (Tim Robbins) je v roce 1947 souzen za chladnokrevnou vraždu své ženy a jejího milence, profesionálního golfisty Quentina. Přesto, že tento čin popírá a důkazy předložené obžalobou nejsou příliš spolehlivé, čeká na něj dvojnásobný doživotní trest v obávané věznici Shawshank. Již první okamžiky za jejími mřížemi prozrazují, že se musí vyrovnat s tlakem, který na trestance vyvíjí zkorumpovaný ředitel věznice Sam Norton (Bob Gunton), sadistický vrchní dozorce kapitán Byron Hadley (Clancy Brown) a další bachaři. A přisadí si i někteří spoluvězni, například parta zvaná „Sestřičky“, kterým jde o sex. Všechna utržená příkoří přežívá Andy mlčky, s tichým úsměvem, modřinami na tváři a s pocitem neviny. Na místní poměry až nezvykle klidné chování jej překvapivě sblíží s Redem (Morgan Freeman), jenž si tu odpykává svůj doživotní trest za vraždu už dvacet let. Sílu, jak přežít zdejší peklo, Andy nachází v tajném snu a skryté naději na svobodu...

ZAJÍMAVOSTI FILMU

Vězeňské drama se odehrává v letech 1946 až 1966. Ačkoliv je život ve věznici Shawshank jednotvárný, malá zpestření si každý z vězňů vždycky najde. Někdo se soustředí na četbu, další vězni hrají baseball, jiní se dívají na filmy, hrají karty, dámu či šachy, nebo tajně chovají ptactvo.

Jak léta utíkají, můžeme sledovat nejen ve stárnoucích tvářích hlavních postav, ale také v proměnách společnosti, které do věznice pronikají. Hlavní hrdina Andy si zdobí vězeňskou celu plakáty dívek, které právě letí – pár měsíců po svém příchodu v roce 1947 si na zeď pověsí herečku Ritu Hayworthovou (herečku 40. let XX. století), o deset let později ji vymění za sexuální symbol Marylin Monroe (typická ikona 50. let. XX. století) a poté vyvěsí plakát s americkou herečkou a modelkou Raquel Welchovou (sexuální symbol 60. let XX. století).

Film se nevyhýbá ani drsným scénám. Kdy si na hlavního hrdinu Andyho, vysokého a pohledného mladého muže, brousí zuby a libida parta „Sestřiček“. Ty se ho snaží několik let dostat, Andy se někdy úspěšně brání, někdy prohraje. Jindy vzdoruje proti sexuálnímu zneužití s vypětím všech sil, kdy je zbit téměř do bezvědomí a tráví celé týdny ve vězeňské nemocnici.

Andy vytuší svou příležitost a díky znalostí bankéře, účetnictví a placení daní upoutá pozornost kapitána dozorců Hadleyho a nabídne mu pomoc. O tom se později dozví i ředitel věznice Norton. Nakonec začne Andy „pracovat“ pro většinu bachařů věznice. To mu zajistí větší svobodu a úlevu od šikanování dozorců, ale zároveň ho Norton zatáhne do nelegálního praní špinavých peněz.

Celým filmem se jako červená niť rozvíjí a upevňuje přátelství mezi Andym a Redem. Ačkoliv Red po třiceti letech strávených ve věznici postrádá naději na propuštění, a není se čemu divit, Andy ho povzbuzuje. „Naději ti nikdo vzít nemůže,“ říká Andy a snaží se přimět k tomu, aby mu Red řekl, o čem sní, až jednoho dne bude propuštěn. Ale Red mu vysvětluje, že: „Naděje je pěkně nebezpečná věc!“

Film přes všechny útrapy a beznaděj končí happy endem, nadějí. Naši dva hlavní hrdinové se znovu setkávají a navazují na přátelství, které našli za zdmi vězení Shawshanku.

Ve filmu chybí téměř ženy, jestliže nepočítám pár záběrů na nevěrnou manželku na začátku filmu a několik komparzistek na ulicích. Ale absence žen nesnižuje kvalitu a jedinečnost filmu.

Jediné, co jsem postrádala, bylo více záběrů na úplném konci filmu. Chyběl mi pohled do šťastných tváří dvou hlavních hrdinů, kteří se setkávají na svobodě.

OCENĚNÍ FILMU?

Film získal celkem sedm nominací na Oscara a dvě na Zlatý glóbus. Ale žádnou z cen neproměnil, protože byly do kin ve stejnou dobu v roce 1994 uvedeny neméně úspěšné filmy jako Pulp Fiction či Forrest Gump.

Přesto se film „Vykoupení z věznice Shawshank“ stal podle mnoha žebříčků jedním z nejlépe hodnocených a sledovaných filmů všech dob.

KOMU BYCH FILM DOPORUČILA?

Film „Vykoupení z věznice Shawshank“ režíroval Frank Darabont. Jestliže jste od něj viděli film „Zelená míle“ v hlavní roli s Tomem Hanksem, bude se vám zaručeně líbit. Já bych však ještě více přirovnala „Vykoupení z věznice Shawshank“ k filmu „Poslední pevnost“ od režiséra Roda Lurie, kde v hlavní roli exceloval Robert Redford.

Jestliže máte rádi filmy o lidskosti, úctě, hrdosti, přátelství a nezlomné naději, pak je film „Vykoupení z věznice Shawshank“ pro vás a nebudete zklamáni.

Pokud nebudete váhat, můžete si pustit celý film s kvalitním českým dabingem na webu České televize zde:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1077380750-vykoupeni-z-veznice-shawshank/20438144277/

Přeji příjemné sledování filmu a krásné podzimní dny, Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Informace o filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“ jsou dostupné na CSFD.cz zde:

https://www.csfd.cz/film/2294-vykoupeni-z-veznice-shawshank/prehled/#

Informace o filmu „Vykoupení z věznice Shawshank“ jsou dostupné na webu ČT:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1077380750-vykoupeni-z-veznice-shawshank/20438144277/

Fotografie jsou dostupné na webu ČT a GOOGLE.cz zde: www.google.cz

Zvyšte článku karmu!
Autor: Hana Rebeka Šiander | | karma: 29.49 | přečteno: 1408 ×
Facebook Twitter Google Plus

Diskuse

Vstoupit

V diskusi je 23 příspěvků.
Poslední z 6. 9. 2017, 23:30

Poslední články autora
PŘEJÍT NA ÚVODNÍ STRÁNKU iDNES.cz