Recenze knihy „Já Robot“ od Isaaca Asimova

5. 08. 2017 19:18:00
Kniha „Já Robot“ od Isaaca Asimova nás zavede do světa budoucnosti, roku 2058. Narazíme na pozitronické mozky robotů, tři zákony robotiky, atomový věk, smrt atomizací, robopsychologii, mezihvězdné skoky, hyperatomové motory...

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Vždycky jsem ráda sledovala sci-fi filmy. Dobrý přítel, který je v tomto žánru zběhlý, mi před pár měsíci doporučil knihu „Stvořitelé nových světů, výběr ze světové vědecko-fantastické literatury“. Kniha je z roku 1980 a vydalo ji nakladatelství Albatros. Knihou provází Ivo Železný. Přečetla jsem si známé sci-fi povídky od různých světových autorů, jak a kdy vznikal žánr sci-fi a jak je možné jej napsat. Kniha mě uchvátila!

Pokaždé, když vysílá jakákoliv televizní stanice sci-fi film „Já, Robot“ od režiséra Alexe Proyase z roku 2004 v hlavní roli s Willem Smithem, tak si ho nenechám ujít. A tak přítel přišel se stejnojmennou knihou od Isaaca Asimova.

SROVNÁNÍ FILMU A KNIHY „JÁ, ROBOT“

Ačkoliv jsem si film po prvním shlédnutí zamilovala, musím přiznat, že jsem byla zklamaná rozdílem mezi knihou a filmem. Scénáristé Jeff Vintar a Akiva Goldsman se možná knihou „Já Robot“ od Isaaca Asimova inspirovali, ale jenom velice vzdáleně.

Podívejte se na trailer z sci-fi filmu „Já, Robot“ (I, Robot) z roku 2004.

Kniha „Já Robot“, která vyšla poprvé v Doubleday & Company, Inc., Garden City v New Yorku v roce 1950 obsahuje úvod, který nás uvede do děje v roce 2058. Následuje devět povídek, které můžete číst samostatně, nebo dohromady jako knihu. Jsou srozumitelné a navazují na sebe. Propojují je hlavní postavy a problematika robotů.

Z těchto devíti povídek se první jmenuje „Já Robot“, ve které najdeme „robota – chůvu“ jménem Robbie. Příběh o robotovi Sanny, který je filmu v knize není nikde. V jiných povídkách můžeme ale nalézt asi tři čtyři situace, které byly ztvárněny ve filmu, například když se jeden z robotů schovává mezi jinými dvaašedesáti roboty.

Ve filmu se setkáme s úžasným detektivem Delem Spoonerem (Will Smith) a ředitelem společnosti USR Lawrencem Robertsonem (Bruce Greenwood), které rovněž v knize nenajdeme.

HLAVNÍ POSTAVY KNIHY

 • Doktorka Susan Calvinová, světově uznávaná expertka v oboru robopsychologie a pozitroniky
 • Doktor Alfred Lanning, čestný ředitel
 • Inženýr Gregory Powell, špičkový odborník na roboty
 • Inženýr Mike Donovan, špičkový odborník na roboty
 • Všichni pracují pro Národní americkou společnost pro výrobu robotů, a. s.

SLOVA ZE SCI-FI SVĚTA...

Když se začteme do devíti povídek knihy „Já Robot“, ocitneme se opravdu v jiném světě. Je to svět budoucnosti, kolem roku 2058. Narazíme na pozitronické mozky robotů, tři zákony robotiky, atomový věk, smrt atomizací, robopsychologii, mezihvězdné skoky, hyperatomové motory, létající aerovozy, hydroponické stanice, roboty humanoidního typu, celoplanetární inspekční cesty... To všechno nás doslova vcucne do světa budoucnosti.

Isaac Asimov (*2. 1. 1920 – 6. 4. 1992†), vlastním jménem Izák Judovič Ozimov se narodil do židovské rodiny ve vesnici Petroviči v Sovětském Rusku. Vystudoval přírodní vědy na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, pracoval jako biochemik. První povídku publikoval v roce 1939. Proslavil se povídkami o robotech. Je autorem tří zákonů robotiky. Napsal přes 300 vědeckých, vědecko-populárních a sci-fi knih. Stal se nejproduktivnějším autorem sci-fi literatury v USA. Počátek jeho tvorby patří do období tzv. Zlatého věku sci-fi. Získal řadu prestižních cen (Hugo, Nebula, Locus...).

MEZILIDSKÉ VZTAHY V KNIZE „JÁ ROBOT“

Kdo by hledal v knize mezilidské vztahy, těžko je najde. V devíti povídkách jsem narazila na jedno manželství. Další vztahy jsou vyloženě kolegiální, jeden přátelský, a to mezi inženýry Gregory Powellem a Mikem Donovanem, kteří spolu již dlouhá léta pracují. Ačkoliv je možné navázat vztah s roboty, kteří mají ve svém pozitronickém mozku zakódováno přátelské a ušlechtilé chování, přesto zůstávají chladnými ocelovými stroji. Svět budoucnosti, kdy všechno řídí roboti, neexistuje nezaměstnanost a hlad, se tedy jeví jako ideální, ale rovněž odlidštěný.

MOJE OBLÍBENÁ POVÍDKA

Nejvíce se mi líbila povídka osmá, která se jmenuje „Důkaz“. Vypráví o právníkovi a politikovi Stephenu Byerleyovi, který se chystá ve volební kampani kandidovat na úřad starosty. Jeho protivník, rovněž politik, Francis Quinn, zjistil, že nikdy na veřejnosti nepije, nejí a zdá se, že mu nechybí ani spánek. Nabízí se tedy otázka, zda Stephen Byerley není náhodou robot...

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY...

 • Styl spisovatele Isaaca Asimova je poutavý a čtivý. Místy se bude čtenář, který není technicky založen, prokousávat odbornými sci-fi výrazy a oborem robotiky. To ale možná ještě více zpestřuje děj a chystá čtenáře na překvapivé zápletky.
 • Kniha je napsána spisovným, místy hovorovým jazykem.
 • Korektury byly dokonale odvedeny. Tak to ale u knih před rokem 1989 už bývá.

„Rozpory mezi jednotlivými zákony jsou v pozitronickém mozku vyrovnávány různými potenciály. Tak například, robot se přiblíží k nebezpečí a ví o tom. Automaticky potenciál třetího zákona ho vrátí zpátky. Ale co když mu poručíš, aby se do tohoto nebezpečí vrhl? V tom případě je uveden v činnost kontrapotenciál druhého zákona, který je silnější než ten předcházející, a robot vyplní tvůj rozkaz, i když tím riskuje svou vlastní existenci.“

Já robot, Isaac Asimov

TŘI ZÁKONY ROBOTIKY

Asimov je tvůrcem zákonů robotiky, které se časem staly dogmatem sci-fi literatury. Popisují, jakými pravidly se roboti mají řídit. Poprvé byly uvedeny v roce 1942 v povídce „Hra na honěnou“.

 • 1. zákon zní: Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo.
 • 2. zákon zní: Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem.
 • 3. zákon zní: Robot musí chránit sám sebe před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem.
 • Citace z „Příručky robotiky“, 56. vydání, 2058 n. l.

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Kniha „Já Robot“ je klasikou v žánru sci-fi. Zamilovali jste si sci-fi? Máte rádi IT technologie? Zajímá vás věda? Pak je to kniha, kterou si zamilujete! Čím více žijeme ve světě technických vymožeností, tím více je zajímavé číst sci-fi literaturu, která byla napsána téměř před sedmdesáti lety a nacházet v ní to, o čem naši předci jenom snili, ale my to již máme k dispozici.

Krásné letní dny vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, zdroje a odkazy:

Životopis a fotografie Isaaca Asimova jsou dostupné na Wikipedia.org zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Isaac_Asimov

ASIMOV, Isaac. Já Robot. Praha: Odeon, nakladatelství krásné literatury a umění, n. p. 1981. 247 stran. ISBN 80-85970-44-9.

Informace o filmu „Já, Robot“ jsou dostupné na CSFD.cz zde: https://www.csfd.cz/film/91975-ja-robot/prehled/

Trailer z filmu „I, Robot“ je dostupný na YouTube zde: https://www.youtube.com/watch?v=hPLvggsXCR8

Autor: Hana Rebeka Šiander | sobota 5.8.2017 19:18 | karma článku: 19.51 | přečteno: 624x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Posvátné místo“ od Barbary Woodové

Přeneseme se do luxusní čtvrti v Los Angeles, kde je po velkém zemětřesení objevena jeskyně se záhadnou malbou a pozůstatky dva tisíce let starými. Ty odkrývá archeoložka Erica a na její práci dohlíží její nepřítel, advokát Jared.

17.1.2019 v 20:20 | Karma článku: 5.53 | Přečteno: 107 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Úklidová firma s postiženými občany – utrpení nebo radost?

Náš dům najal na úklid v domě firmu, která zaměstnává postižené občany. Od začátku jsme se potýkali se zajímavými problémy, které bychom nevymysleli. Bez osobního dohledu to jde těžko. Je to tedy radost nebo utrpení?

11.1.2019 v 15:39 | Karma článku: 25.60 | Přečteno: 1395 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Vánoční přání 2018

Moji milí čtenáři, přátelé, kolegové a známí, rok se s rokem sešel a opět tu jsou vánoční svátky a s nimi moje přání.

26.12.2018 v 15:10 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 135 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dotkni se hvězd“ od Barbary Cartland

Jedna z nejplodnějších spisovatelek, která kdy žila, se jmenovala Barbara Cartland. Během svého života napsala víc jak sedm set knih. Tentokrát jsem si vybrala romantický historický román „Dotkni se hvězd“ z konce 19. století.

21.12.2018 v 15:23 | Karma článku: 14.68 | Přečteno: 187 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tadeáš Firla

Nestačí naše láska, bez dalších formalit?

Docela často se ve společnosti a dokonce někdy v církvi ozývá otázka: "K čemu je nám nějaký papír, když se máme rádi? Proč slib a podpis"? Mnohokrát jsem oddával a žehnal mladé páry, přijímal jejich slib. Co k tomu lze říci?

18.1.2019 v 18:42 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 255 | Diskuse

Filip Vracovský

Chudoba cti netratí

podívejme se na zoubek některým příslovím ze skupiny těch, mírně řečeno kontroverznějších.A můžeme to pak probrat ze všech stran.Patent na rozum jsem totiž určitě neutrpěl.Dnes začínáme...

18.1.2019 v 17:56 | Karma článku: 16.94 | Přečteno: 449 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ad Huawei: Několik poznámek

Nebudu chodit kolem horké kaše. Obavám vyjádřeným institucí k tomu určenou (NÚKIB), jež se týkají společnosti Huawei, dobře rozumím. Kdo jiný by měl varovat, než tento úřad.

18.1.2019 v 16:54 | Karma článku: 23.05 | Přečteno: 685 | Diskuse

Emrich Sonnek

Čau lidi, mám pro vás výbornou zprávu

Ústřední volební komise sice ještě pořád nevydala oficiální výsledky voleb, protože se ještě sčítají hlasy posledních okrsků, ale už teď je jasné, že jsme to vyhráli na celé čáře.

18.1.2019 v 16:26 | Karma článku: 17.36 | Přečteno: 587 | Diskuse

Karel Trčálek

Totalitní paranoia 2019: „Budou nás čučkaři učit dějepis?“ Historie se opakuje!

Taky si můžete ukroutit hlavu nad iniciativou tajné policie, která chce, kromě zatýkání a likvidace nepohodlných osob, učit i dějepis? Pak nejste sami

18.1.2019 v 16:01 | Karma článku: 20.30 | Přečteno: 644 | Diskuse
Počet článků 404 Celková karma 20.90 Průměrná čtenost 4510

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz