Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Dcera“ od Kiery Cassové

29. 07. 2017 17:35:09
Princezna Eadlyn Schreavová z Ileejského království je rodiči postavena před soutěž Selekce, ve které si má vybrat z 35 kandidátů manžela. Jde poručit srdci, aby milovalo na rozkaz? To nám prozradí román „Dcera“ od Kiery Cassové.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Před pár dny jsem dočetla romantický román „Koruna“ od americké spisovatelky Kiery Cassové. Líbila se mi nejen odvážná, krásná a odhodlaná hlavní hrdinka princezna Eadlyn Schreavová, ale také, že román byl zasazen do Ileejského království.

Královský palác, nádherné zahrady, luxusní komnaty, skrytá tajemství členů rodiny s dlouhými rodokmeny, odpůrci královské rodiny plní zášti a intrik, půvabné šaty, lesk korun a vybrané chování podle společenské etikety. Ale hlavně láska, která se často neptá, zda zamilovaní pochází z vybrané královské společnosti.

Román „Koruna“ byl však čtvrtým dílem z trilogie „Selekce“. Takže nebylo divu, že když jsem začala tímto dílem, mi některé souvislosti unikaly. Ty spisovatelka uvedla v předchozích dílech. Proto jsem si řekla, že dám spisovatelce Kieře Cassové ještě šanci a s chutí jsem se pustila do její další knihy, tentokrát třetího dílu „Dcera“.

A stálo to za to! Podrobnosti o událostech i hlavních postavách knihy, které jsem postrádala, jsem objevila právě v této knize. Musím uznat, že trilogie „Selekce“, která se stala světovým bestsellerem a je překládána do mnoha jazyků, je opravdu výborná!

„Je pravda, že v životě, který má sloužit ostatním, je mnoho věcí, které neděláme, protože bychom chtěli, ale protože musíme.“

Kiera Cass, „Dcera“

O ČEM JE KNIHA „DCERA“?

Princezna Eadlyn Schreavová z Illejského království slýchávala celé dětství od milujících rodičů, krále Maxona a královny Ameriky, jak se poznali. Bylo to prostřednictvím soutěže tzv. „Selekce“. Princezna Eadlyn vyprávění ráda naslouchala, ale ani ve snu ji nenapadlo, že ji rodiče jednoho dne postaví před prosbu, aby také ona podstoupila soutěž. Nejdříve se tomu brání, odmítá, ale pak stanoví otci dvě podmínky. Král podmínky akceptuje a před princeznou Eadlyn se otevírá soutěž, ve které si musí z pětatřiceti kandidátů vybrat vhodného manžela a budoucího chotě královny. Za zády rodičů si princezna Eadlyn vypracuje důmyslný seznam odrazujícího chování a taktik, kterým se bude snažit odradit uchazeče o její ruku. Pomůže to? Jde poručit srdci, aby milovalo na příkaz? Nebo se princezna Eadlyn do některého z kandidátů opravdu zamiluje? Dokončí soutěž a provdá se jen kvůli zachování monarchie, udržení trůnu a rodičům, ale bez lásky?

"V pracovně stálo pětatřicet velkých košů naplněných snad desítkami tisíc přihlášek v obálkách beze jména. Kvůli přítomným kamerám jsem se snažila působit natěšeně, ale bylo mi jako kdybych se měla každou chvíli do jednoho z těch košů vyzvracet. Tím by se alespoň výběr zúžil.“

Kiera Cass, „Dcera“

Kiera Cass (* 19. 5. 1981, Jižní Karolína) je americká spisovatelka romantických příběhů. Vystudovala Univerzitu v Radfordu, obor historie. Její vášní je divadlo. Velkou slabostí jsou sladké dortů. Proslavila se trilogií romantickým románem „Selekce“ – jehož díly jsou – „Selekce“, „Elita“ a „První“. V roce 2015 rozšířila sérii o další díl „The Heir“. Její trilogie se stala bestsellerem a je překládána do několika jazyků. Napsala několik novel. Žije v Christiansburgu s manželem, synem a dcerou.

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY...

„Nemyslím si, že člověk ví, kdo je pro něj ten pravý, dokud ho nepotká.“

Kiera Cass, „Dcera“

SILNÉ STRÁNKY KNIHY „DCERA“

Je to román, který je nejen zasazen do přitažlivého prostředí královského paláce a jeho smetánky, ale je opravdu romantický. Jakkoliv mnoho spisovatelek a spisovatelů romantiku v dílech avizují, prakticky v dílech chybí, anebo je nahrazována sexem. Jestliže Kiera Cassová něco umí, pak je to sepsání romantického příběhu, který se báječně čte.

Vyzdvihla bych jako klad, že v knize chybí sex. Najdeme na stránkách pár polibků a objetí. Absence sexu je příjemná. Možná právě proto je kniha zařazována do kolonky – knihy pro mladistvé. Ale nudit se nebudou ani dospělé čtenářky.

Pro mě bylo velmi inspirativní, jak se k princezně Eadlyn chovají muži vybraní do soutěže. Nejedná se přitom o šlechtice, jak bychom si mohli myslet, ale mladé muže z normálních i chudých poměrů, kteří si vydělávají na živobytí poctivou prací. Ti, kteří v soutěži zůstávají, se chovají k princezně Eadlyn jako opravdoví gentlemani. Dvoří se jí, vymýšlejí pro ni zábavu, snaží se ukázat v co nejlepším světle, ale zároveň co nejpřirozeněji, ochraňují ji a povzbuzují v těžkých chvílích. I když je jasné, že vyhrát může jen jeden, ti, kteří postoupí do užšího výběru, se spolu spřátelí.

Kniha přináší naději, že ušlechtilí a galantní muži s dobrým srdcem nevyhynuli. Román dodává naději, že i na nás, milé dámy, ženy a dívky, někde čeká vysněný princ!

SLABÉ STRÁNKY KNIHY „DCERA“

V díle „Koruna“ byla do romantického příběhu z královské rodiny téměř násilně implantována láska dvou gayů. V tomto díle „Dcera“ zazní opět něco, co zaměstnává současnou americkou společnost, a tím je donošení dítěte náhradní matkou. Zde je do této role postavena královna matka America. Domnívám se, že tak skvělý román by se obešel i bez těch deseti patnácti vět, které na to téma zazní. Nemohla jsem se zbavit dojmu, jako by to bylo na něčí objednávku...

„Kdo vlastně jsem? Polovina z dvojčat. Následnice trůnu. Jeden z nejmocnějších lidí na světě. Největší rozptýlení pro veřejnost. Nikdy jenom dcera. Nikdy jenom dívka.“

Kiera Cass, „Dcera“

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Knihu "Dcera" od Kiery Cassové mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Přeji příjemné dny a letní lásky, Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis a fotografii Kiery Cassové najdete na Wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kiera_Cassov%C3%A1

Fotografie knihy „Dcera“ najdete na webu Palmknihy.cz.

Anotace a citace z knihy "Dcera" jsou zveřejněny se souhlasem nakladatelství CooBoo.cz ve spolupráci s Albatros Media a. s.

CASSOVÁ, Kiera, Dcera, 1. vydání, Praha: Nakladatelství CooBoo.cz ve spolupráci s Albatros Media a. s., 2016, 320 stran. ISBN 978-80-7544-145-4 (formát mobi)

Zvyšte článku karmu!
Autor: Hana Rebeka Šiander | | karma: 11.81 | přečteno: 288 ×
Facebook Twitter Google Plus

Diskuse

Vstoupit

V diskusi je 0 příspěvků.
Buďte první!

Poslední články autora
PŘEJÍT NA ÚVODNÍ STRÁNKU iDNES.cz