Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Koruna“ od Kiery Cassové

26. 07. 2017 18:05:07
Princezna Eadlyn Schreavová z Ilei stojí před těžkým rozhodnutím, aby upevnila královský trůn, musí si v zoufale krátké době najít manžela. Dá se to stihnout za dva měsíce? To nám prozradí román „Koruna“ od Kiery Cassové.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Poslední roky jsou oblíbeným tématem romantické romány zasazené do královského prostředí. Královský palác, nádherné zahrady, luxusní komnaty, skrytá tajemství členů rodiny s dlouhými rodokmeny, odpůrci královské rodiny plní zášti a intrik, půvabné šaty, lesk korun a vybrané chování podle společenské etikety. Ale hlavně láska, která se často neptá, zda zamilovaní pochází z vybrané královské společnosti.

Nebudu zapírat, že i já jsem okouzlena takovým prostředím. Pro nás, obyčejné smrtelníky, je to nedostižný svět, do kterého se většina z nás nikdy nepodívá. Nic ale nebrání tomu, abychom se do tohoto světa vydali prostřednictvím knih a zasnili se.

Současný romantický román „Koruna“ od americké spisovatelky Kiery Cassové je knihou, která nás tímto prostředím provede.

„Měla jsem moc, ale neuměla jsem ji použít. Byla jsem panovnice, která neví, jak vládnout. Byla jsem dvojče, jež zůstalo samo. Dcera, které se ztratili rodiče. Ucházelo se o mě půl tuctu ctitelů a já přitom neměla ponětí, jak se zamilovat.“

Kiera Cass, „Koruna“

O ČEM JE KNIHA „KORUNA“?

Když byla Eadlyn Schreavová, princezna Illei, přinucena zúčastnit se soutěže o budoucího prince království tzv. „Selekce“, netušila, že by se mohla zamilovat do jednoho z pětatřiceti nápadníků. Počítala dny, až bude moct poslat všechny nápadníky domů. Všechno se ale změní po nečekaných událostech. Milovaný bratr, princ Ahren prchne ze dne na den z královského paláce za svou láskou do Francie, královna matka America dostane infarkt a odpůrci království tajně pracují na svržení krále Maxona. Princezna Eadlyn si uvědomuje, že je třeba převzít zodpovědnost a královské povinnosti, ale to nezvládne sama. Potřebuje po svém boku muže, který bude nejen jednou v budoucnosti dobrým králem, ale také především manželem. Ale pravidla soutěže „Selekce“ jsou jasně daná už po několik generací. Soutěž musí Eadlyn dokončit a vybrat si manžela. Zamiluje se princezna Eadlyn nebo to bude povinný manželský svazek bez lásky? Jak to dopadne v království?

KONEC DOBRÝ, VŠECHNO DOBRÉ?

Mám ráda happy endy a v této romantické knize je více než očekáván. Já sama jsem měla od začátku knihy dva favority pro roli manžela princezny Eadlyn, ale mýlila jsem se. Takže jak kniha dopadne, nehodlám prozradit. Nudit se však nebudete!

„Láska. Měla jsem za to, že je to něco, co na žádné dva lidi nepasuje úplně stejně, podobně jako oblečení. Ještě pořád jsem si nebyla jistá, co přesně to znamená pro mě, ale tušila jsem, že spíš dříve nežli později na její definici přijdu. Zbývalo jen odhalit, jestli s ní budu dostatečně spokojená.“

Kiera Cass, „Koruna“

Kiera Cass (* 19. 5. 1981, Jižní Karolína) je americká spisovatelka romantických příběhů. Vystudovala Univerzitu v Radfordu, obor historie. Její vášní je divadlo. Velkou slabostí jsou sladké dortů. Proslavila se trilogií romantickým románem „Selekce“ – jehož díly jsou – „Selekce“, „Elita“ a „První“. V roce 2015 rozšířila sérii o další díl „The Heir“. Její trilogie se stala bestsellerem a je překládána do několika jazyků. Napsala několik novel. Žije v Christiansburgu s manželem, synem a dcerou.

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY...

SILNÉ STRÁNKY KNIHY

Po dlouhé době jsem si s chutí přečetla román, který je nejen zasazen do přitažlivého prostředí královského paláce a jeho smetánky, ale je opravdu romantický. Je nádherné sledovat hlavní hrdinku princeznu Eadlyn, jak hledá životního partnera a nachází ho. Je krásné číst, jak se mezi nimi vytváří nejdříve přátelské a následně i láskyplné pouto.

Přitom je zajímavé, že v knize je zmíněno jen pár polibků a objetí. Sex, který najdete v knihách stejného žánru podrobně rozepsán na mnoha stránkách (jako kdybychom nevěděli, oč se jedná!), zde chybí úplně. Sex však v této knize nechybí, naopak! Jeho absence je osvěžující. Autorka se mu možná vyhnula proto, že jde o knihu pro mladistvé. Anebo kvůli vynechání sexu je kniha doporučována i dospívajícím? Kdoví. Ať tak, či onak, zaručuji, že dospělé čtenářky nebudou zklamané.

SLABÉ STRÁNKY KNIHY

Prostředí královského paláce, rodiny, styl oblečení či image hlavních hrdinů objevujících se v knize, to všechno jsou příležitosti pro spisovatelku, aby je popsala a vyhrála si s nimi. To jsem v knize postrádala. Jestliže se zamyslím nad hlavní hrdinkou princeznou Eadlyn, nemohu po pečlivém přečtení knihy sdělit, kolik je jí let, jaké má oči, jak je vysoká, jakou má postavu a jak celkově vypadá. Rovněž to nemohu říci o jejím vyvoleném i rodině. Tyto informace, které jsou pro mě zásadní, v knize naprosto chybí.

Na několika místech jsou útržkovité informace z minulosti královské rodiny či princezny Eadlyn, které ale čtenáři, který nečetl předchozí díly, nedávají příliš smysl. Jsou matoucí. Jako čtenářka jsem očekávala, že se na dalších stránkách knihy dozvím další informací či alespoň vysvětlení, ale nedočkala jsem se. Musela jsem se podívat na internet a zpětně si dohledat informace z předchozích dílů trilogie.

Některá místa v knize se mi zdála „přitažená za vlasy“. Například situace, kdy se princezna a následnice trůnu líbí téměř s každým z deseti uchazečů ze soutěže, navíc za účasti tisku.

Rovněž se mi nelíbilo, jakkoliv se jedná o postmoderní snahu (a možná i nový hit v románech?) zasadit vztah dvou gayů do romantického příběhu. Nehledě na to, že ti dva gayové jsou uchazeči o ruku princezny a chtějí se s ní oženit. Vzápětí zjišťují, že je ženy nepřitahují. Copak to jako dospělí muži mezi dvacítkou a třicítkou nevěděli dřív?!

„Být zamilovaná byl tak nádherný pocit. V životě jsem poznala spoustu požitků a měla jsem za to, že tenhle jsem už objevila. Pochopila jsem však, že to byla jen pouhá laciná napodobenina něčeho, co se asi napodobovat nemá.“

Kiera Cass, „Koruna“

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Kniha osloví především čtenářky romantické literatury. Příběh zasazený do královského prostředí je velmi působivý a jsem si jistá, že vás chytne za srdce a donutí se zasnít. Ačkoliv má své nedostatky, jeho hodnotu to nesnižuje. Mně osobně se román líbil a mám chuť se o královské rodině Schreavů z Illejského království dozvědět více.

Knihu "Koruna" od Kiery Cassové mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Přeji příjemné dny a letní lásky, Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis a fotografii Kiery Cassové najdete na Wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kiera_Cassov%C3%A1

Fotografie knihy „Koruna“ najdete na webu Palmknihy.cz.

CASSOVÁ, Kiera, Koruna, 1. vydání, Praha: Nakladatelství CooBoo.cz ve spolupráci s Albatros Media a. s., 2017, 272 stran. ISBN 978-80-7544-359-9 (formát mobi)

Zvyšte článku karmu!
Autor: Hana Rebeka Šiander | | karma: 7.38 | přečteno: 165 ×
Facebook Twitter Google Plus

Diskuse

Vstoupit

V diskusi je 0 příspěvků.
Buďte první!

Poslední články autora
PŘEJÍT NA ÚVODNÍ STRÁNKU iDNES.cz