Hana Rebeka Šiander

Recenze audioknihy „Sense and Sensibility“ od Jane Austen

21. 07. 2017 17:01:43
Kdo by neznal rozumnou Elinor, emocionální Mariane a roztomilou Margaret, sestry Dashwoodovy? Ano, tři dcery paní Dashwoodové z románu „Sense and Sensibility“. A co si dát knihu pro změnu v angličtině v MP3 v podání rodilé mluvčí?

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Mezi mé nejoblíbenější autorky patří anglická spisovatelka Jane Austen. Její díla mě nikdy neomrzí. Můžu číst její knihy, dívat se na filmy a seriály, nebo poslouchat mluvené slovo. Stále v dílech Jane Austen nacházím romantiku, poetiku, životní moudrost i potěšení. Patrně jsem nenapravitelná romantička, ale který autor mi toto všechno nabídne?

Rovněž nacházím v dílech Jane Austen pokaždé něco nového. Něco, co mě osloví na mé životní cestě. Taky ráda sleduji problematické charaktery lidí a zjišťuji, že jsme se ani po dvou stovkách let, které uplynuly od napsání „Sense and Sensibility“ (česky: „Rozum a cit“), nezměnili. Což je na jednu stranu smutné zjištění, na druhou stranu se můžeme z děl poučit.

Romantický historický román „Sense and Sensibility“ vyšel v roce 1811 jako její první. Pracovala na něm celých dvacet let. Snad proto právem patří mezi její nejoblíbenější díla.

Audiokniha „Sense and Sensibility“ je namluvená rodilou mluvčí. Jazyková úroveň je B1, takže audiokniha je pro středně pokročilé posluchače. Délka audioknihy je 2 hodiny a 56 minut a dílo je rozděleno do 10 kapitol ve formátu MP3.

O ČEM JE KNIHA?

„Sense and Sensibility“ („Rozum a cit“) vypráví příběh vdovy paní Dashwoodové po smrti manžela, a jejích tří dcer Elinor, Mariany a Margaret, které se musí vyrovnat se ztrátou manžela a otce. Paní Dashwoodová se ze závěti dozvídá, že majetek a finance do velké míry zdědil manželův syn z prvního manželství. S dcerami opouští velký dům a stěhuje se do malého pronajatého domku na venkov, který jim poskytl vzdálený příbuzný sir John Middleton. Na venkově nacházejí Elinor a Mariana své lásky. Nic není jednoduché, jak se na první pohled zdá... Edward Ferrars, který se zamiloval do Elinor, je již několik let tajně zasnoubený s Lucy Steelovou. A mladý šarmantní muž John Willoughby ucházející se o srdce Mariane, se těsně před zásnubami vytratí a zanechá Mariane v neštěstí. K tomu všemu přihlíží plukovník Brandon, přítel sira Middletona...

Jak tento zajímavý román skončí? Můžeme se těšit na happy end nebo ne? Tuto odpověď ponechám bez odpovědi, abych milým čtenářům, kteří se třeba ještě s dílem „Sense and Sensibility“ nesetkali, nezkazila okamžik překvapení.

HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU

AUTORŮV STYL A JAZYK

Styl Jane Austen je svěží, nekomplikovaný a poutavý. Autorka si se slovy hraje, což je její velkou předností.

Jazyk je spisovný, místy hovorový. Kniha je napsána v er-formě.

Rodilá mluvčí dodává svým zajímavým přednesem na zajímavosti. Veliké množství dialogů děj knihy velmi zpestřuje. Rovněž je v díle zastoupen humor a ironie. V žádném případě se nebudete při poslechu nudit!

Jane Austen (*16. 12. 1775 – †18. 7. 1817) byla anglická spisovatelka, představitelka tzv. rodinného románu (domestic novel). Ve svých dílech obvykle zachycovala život venkovských vyšších vrstev. Hlavními postavami jejích děl bývají inteligentní, morálně silné hrdinky, které ostře kontrastují s pošetilostí svého okolí. Je uznávána hlavně pro schopnost detailního popisu postav, hlavně ženských, velice jemnými postřehy vycházejícími z každodenního života středních a vyšších vrstev. Přes velké množství detailů si celý popis každé postavy zachovává po celou dobu celistvost a vlastní individualitu.

video //www.youtube.com/embed/Q1rb_c_t1-s

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Audioknihu „Sense and Sensibility“ bych vřele doporučila milovníkům Jane Austen a jejích románů. Jestliže váháte, zda si můžete troufnout se svojí znalostí angličtiny na toto dílo, pak se bát nemusíte! Angličtina je velmi jednoduchá a srozumitelná. Jestliže znáte toto dílo v češtině, nebo jste viděli film, jakmile se zaposloucháte do děje, budete vnímat nádherné dílo samotné a porozumění anglickým slovíčkům a gramatice bude následovat.

Je to skvělá příležitost, jak si rozšířit obzory, připomenout si krásný román a ještě se procvičit v anglickém jazyce.

Knihu „Sense and Sensibility“ od Jane Austen mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Přeji příjemné letní dny a mnoho romantiky, ke které prázdniny přímo vybízejí, Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

SENSE AND SENSIBILITY, Austen, Jane, vydavatelství Infoa, 2013

Životopis Jane Austen a její fotografie jsou dostupné na Wikipedii zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jane_Austenov%C3%A1

Upoutávka „Sense and Sensibility“ na YouTube.com je dostupná zde:

https://www.youtube.com/watch?v=Q1rb_c_t1-s

Fotografie audioknihy a informace o díle jsou dostupné na webu Palmknihy.cz.

Zvyšte článku karmu!
Autor: Hana Rebeka Šiander | | karma: 11.67 | přečteno: 199 ×
Facebook Twitter Google Plus

Diskuse

Vstoupit

V diskusi je 1 příspěvků.
Poslední z 22. 7. 2017, 21:01

Poslední články autora
PŘEJÍT NA ÚVODNÍ STRÁNKU iDNES.cz