Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze knihy „Heřmánkové údolí“ od Hany Marie Körnerové

11. 03. 2017 17:43:00
Román vypráví o statečné ženě, která se dokázala poprat s nepřízní osudu. Nereptá, nestěžuje si a nelituje se, ale za všech okolností hledá řešení na problémy, kterým čelí. Žena, která může být inspirací pro nás všechny...

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Román „Heřmánkové údolí“ jsem si vybrala proto, že mě zaujal nejen svou anotací, ale také nádhernou obálkou knihy. Již ta sama láká čtenáře, aby se ve své fantazii vydali v horkém letním dnu do krásného údolí plného heřmánku.

Od spisovatelky Hany Marie Körnerové jsem již dvě knihy četla, první byla „Andělská tvář“ a druhou „Nevěsta ze zámoří“ – recenzi si můžete přečíst zde: http://siander.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=587246 - a tak jsem měla chuť vsadit na osvědčenou dámu české prózy.

O ČEM JE KNIHA?

Začteme se do strhujícího příběhu nezlomné a statečné ženy, hlavní hrdinky Anny Čechlovské, která se ocitá ve svých sedmnácti letech v Československu. Píše se rok 1946. Dosud žila Anna na Ukrajině se svou matkou v malé vesnici, ta však na následky potratu umřela. Její nejbližší příbuznou je teta Markéta žijící se svou rodinou v Středohoří.

Po příjezdu do Československa je mile překvapena milým strýcem Ondřejem a seznámena s jejich dětmi, Boženou a Vojtěchem. Oba studují a ona je jen o pár let starší než oni. Těší se na nový život v dobře zajištěné měšťanské rodině a sní o tom, jak se její život změní - nebude živořit, nebude mít hlad a hlavně nebude sama. Ale již druhý den jí teta Markéta šokuje zprávou, že u nich zůstat nemůže.

Nabízí jí řešení – provdat se za téměř třicetiletého pohledného volyňského Čecha Pavla Polanského, který se usadil nedaleko Horovic v hospodě postavené v Heřmánkovém údolí. Hospodu po odsunutých sudetských Němcích získal jako ocenění za boj s Rudou armádou a také jako kompenzaci za válečné zranění hlavy.

Po několika setkáních s Pavlem se Anna rozhoduje, že se provdá. Její sen o manželovi, rodině a domově, ale i smysluplné práci, kterou bude odvádět, jak nejlépe bude umět na důkaz svého vděku za nový začátek – to všechno se zdá na dosah. V Heřmánkovém údolí se naše hrdinka Anna vdává a stává se z ní paní hospodská, rodí a vychovává děti, pomáhá sousedkám v okolí a pomáhá Pavlovým přátelům, kteří upadají kvůli politické situaci v nemilost.

Příběh ženy, která se dokázala statečně poprat s nelehkým osudem, a který je napsán podle reálně žijící postavy, dynamicky dotváří historie – nejdříve těžké začátky ve vylidněné krajině ve Středoří, politické změny v roce 1948, socialistické začátky v zemi a měnová reforma v roce 1953.

Hlavní hrdinka dokáže nejen vychovat devět dětí, uživit je, smířit se s bídnými materiálními podmínkami, postarat se o těžce nemocného manžela (smíří se s potraty, fyzickým i sexuálním násilím svého manžela a jeho zkušenostmi s drogami i alkoholem, dokáže čelit ohrožování na životě), ale také najít milujícího muže a založit s ním rodinu a prožít štěstí. Na konci života rekapituluje a ví, co věděla celý svůj život, vždycky kolem sebe měla hodné lidi, nereptá na osud, ale je s ním smířena a cítí se šťastná.

„Sám si všiml, jak těžkou práci denně dělá. Jako by ji teprve teď skutečně vnímal. Dřív měla pocit, že vedle něj jen existuje, bral ji jako samozřejmou součást života. Samostatnou, pracovitou, nikdy si nestěžující.“

Hana Marie Körnerová

STRHUJÍCÍ PŘÍBĚH STATEČNÉ ŽENY, ALE BEZ ROMANTIKY

Kniha je označována nejen jako beletrie, ale také jako romantická. Musím přiznat, že romantiku v knize neobjevíte. Často byl příběh hlavní hrdinky velice drsný. Ačkoliv je kniha čtenářskou obcí velmi kladně oceňována, já sama jsem byla poněkud zklamána. Na základě anotace, grafického provedení obálky knihy i označení knihy za romantický příběh, jsem očekávala něco diametrálně odlišného.

Snažila jsem se knihu číst s tím, že už už snad narazím na nějakou šťastnou událost, romantiku či něco, co by se tomu podobalo, ale to se nestalo. Teprve na posledních stránkách knihy se dozvíme o štěstí, které hlavní hrdinku potkalo s druhým manželem. To ale není podrobně rozepsáno, jen zmíněno několika slovy.

„Zlostně se po ní ohnal, taktak stačila uskočit. Pak práskl dveřmi a odešel dolů do výčepu. Tam se během dvaceti minut opil a bylo mu jedno, že v lokále jsou ještě hosté. Anna zůstala nahoře a slibovala si, že kvůli němu už nebude brečet.“

Hana Marie Körnerová

Hana Marie Körnerová (*16. 2. 1954) je česká spisovatelka, vlastním jménem Hana Martinková. Patnáct let pracovala ve zdravotnictví, své zkušenosti v tomto oboru využila v knize „Prosím vás, sestřičko“. Toto dílo uspělo v literární soutěži Knižního klubu. První kniha jí vyšla roku 1992. Mezi její nejznámější díla patří rodinná sága „Pán hor“. Věnuje se historickým románům, které s oblibou umísťuje do 18. a 19. století ve Francii („Andělská tvář“, která se dočkala i filmového zpracování), píše také současné románům. Za 46 let napsala 26 knih. V 90. letech 20. století se usadila v Podkrkonoší. Je vdaná a má děti.

AUTORŮV STYL, JAZYK, KOREKTURY...

Kniha je velmi dobře vystavěna. Román se zároveň odvíjí ve dvou liniích, současnost a minulost, které se nakonec propojí. Kniha je napsána srozumitelně. Styl Hany Marie Körnerové nás vtáhne do děje, že se od knihy neodtrhnete, dokud knihu nedočtete do poslední stránky. Korektorská práce byla odvedena velice pečlivě.

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Knihu si zamilují ženy, ale i muži, kteří milují strhující příběhy (ne)obyčejných lidí, kteří se za žádných okolností nehodlají vzdávat a čelí osudu se zdviženou hlavou a hrdým čelem. V každém případě si naše hrdinka zaslouží obdiv.

E-knihu "Heřmánkové údolí“ mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Příjemné jarní dny a mnoho statečných žen v našich životech přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Körnerová, H. M., Heřmánkové údolí, Moravská Bastei MOBA, s. r. o., Brno, 2012, (formát mobi), ISBN 978-80-243-5308-1 (formát mobi)

Životopisy Hany Marie Körnerové jsou dostupné zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hana_Marie_K%C3%B6rnerov%C3%A1

http://www.databazeknih.cz/autori/hana-marie-kornerova-4237

Fotografie Hany Marie Körnerové je dostupná na Kulturním centru Turnov zde: http://www.kcturnov.cz/hana-marie-kornerova

Fotografie knihy „Heřmánkové údolí“ je dostupná na Palmknihy.cz zde:

https://www.palmknihy.cz/detail/ebook_25392/Hermankove_udoli

Autor: Hana Rebeka Šiander | sobota 11.3.2017 17:43 | karma článku: 11.99 | přečteno: 288x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Citoví upíři“ od Alberta J. Bernsteina

Máte dojem, že je v nějakém vašem vztahu něco špatně, ale nedokážete říct, co přesně to je? To je jedním z příznaků, že máte vztah s „citovým upírem“. Vynikající kniha od Alberta J. Bernsteina „Citoví upíři“, vám poradí, co s tím.

15.10.2017 v 16:21 | Karma článku: 11.25 | Přečteno: 220 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Misionář David Hogan káže evangelium, uzdravuje nemocné, vymítá démony a křísí mrtvé

Misionář David Hogan vzal Bibli vážně a po Bohu žádal, aby splnil své sliby. Bůh ho vyslyšel! A tak Hogan káže už 35 let evangelium v Mexiku, uzdravuje nemocné a vymítá démony. Z mrtvých vzkřísil už na 500 lidí!

5.10.2017 v 17:36 | Karma článku: 17.89 | Přečteno: 1095 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak se za posledních deset let změnil svět kvůli teroristickým útokům a islámu?

Zahraniční dovolené, kde hrozí bezpečnostní riziko, násilné útoky vůči lidem nosící křesťanské symboly víry, desítky znásilněných žen v evropských městech, agresivní útoky mužů na ženách, opuštěná zavazadla na veřejnosti...

28.9.2017 v 22:02 | Karma článku: 35.21 | Přečteno: 1123 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 20.90 | Přečteno: 527 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Pražák

Stručný vzkaz všem nevolícím voličům

Je známým faktem, že nízká volební účast nahrává extrémistickým subjektům. Proč? Protože otrávený umírněný volič se na to prostě vykašle, kdežto naštvaný příznivec extrémistů jde a na just jim to tam hodí.

20.10.2017 v 18:39 | Karma článku: 17.62 | Přečteno: 467 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Zvítězí pravda a láska, anebo lež a nenávist?

Kdyby bookmakeři přijímali sázky na odpověď na otázku v titulku, vsadil bych směle na vítězství lži a nenávisti. Proč? Protože lídři všech favorizovaných stran nám předváděli především lži, nenávist a osočování svých protivníků.

20.10.2017 v 16:13 | Karma článku: 18.74 | Přečteno: 679 |

Alena Kulhavá

Moji deváťáci zůstali jak opaření stát, když vešli do krypty, kde zahynul Gabčík a Kubiš

Jindy velmi rozverní, na holky, fotbal (ale už i společenské dění a svět) orientovaní habáni zůstali stát, mě i některým z nich zamrazilo a ukápla slza. Proč?

20.10.2017 v 14:55 | Karma článku: 30.17 | Přečteno: 1045 |

Jakub Kouřil

Žebra a maso České republiky

V průběhu plánovaného drancování a vysávání České republiky, už není z čeho brát. Žijeme v prázdné skořápce, v transitní zemí, přes které se přehnalo hejno kobylek. Za sebou zanechaly mezinárodní úmluvy, obchodní smlouvy, zákony..

20.10.2017 v 14:03 | Karma článku: 15.33 | Přečteno: 515 | Diskuse

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 13. - Den, kdy konečně zvítězila pravda a láska....

Podlední díl z cyklu Předvolební pohledy: Tentokrát, jak bude vypadat den, kdy konečně zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí....

20.10.2017 v 11:46 | Karma článku: 18.23 | Přečteno: 428 | Diskuse
Počet článků 331 Celková karma 21.88 Průměrná čtenost 5052

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.