Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jakého bych si přála presidenta pro naši zemi?

21. 02. 2017 16:17:00
Za rok budeme volit nového presidenta. Jaký bude? Koho si vybereme? Arogantního, ješitného, vulgárního a nevyzpytatelného presidenta jakým je Miloš Zeman? Nebo si zvolíme důstojnou hlavu státu, jež nás bude reprezentovat?

V těchto dnech mě oslovila jedna sociologická společnost, která provádí výzkum veřejného mínění. Postarší dáma, míním tak podle hlasu v telefonu, mi položila několik otázek, které se týkaly politických stran, voleb do Poslanecké sněmovny České republiky, které se uskuteční v říjnu 2017 a také presidentské volby, která nás čeká začátkem roku 2018.

Jedna z otázek, která mě opravdu velmi oslovila, byla:Jaký by měl být budoucí president? Jaké by měl mít vlastnosti? Normálně by mě taková otázka překvapila a já bych začala improvizovat, abych odpověděla. Neodpovídala bych ukvapeně, nelhala bych, ale snažila bych se během pár vteřin vymyslet to nejlepší.

JAKÝ JE SOUČASNÝ PRESIDENT NAŠÍ ZEMĚ?

Nad osobností budoucího presidenta přemýšlím už dlouho a tak jsem měla v odpovědích celkem jasno. Abyste rozuměli, výběr vlastností se mi časem vytříbil a ujasnil sledováním chování, slov a rozhodování současného presidenta Miloše Zemana.

Nynější president je z mého hlediska, a tento svůj názor nikomu nepodsunuji, pouze konstatuji na základě svého pozorování, nevyzpytatelný, názorově nečitelný, není nezávislý a nestranný, je přátelský vůči těm politikům a lidem, kde mu to vyhovuje, je ješitný, arogantní, vulgární, pyšný, necitelný a netaktní, štěpící společnost.

Z těchto negativ lze pak velice snadno odvodit, jakou osobnost bych si přála v čele České republiky.

JAKÝ BY MĚL BÝT BUDOUCÍ PRESIDENT?

Přála bych si presidenta, který bude osobností, názorově a politicky vyhraněnou, pro lidi čitelnou, bude umět dělat kompromisy, ale zároveň si dovede zachovat tvář, bude nezávislý a nestranný, přátelský vůči veřejnosti, skromný, pokorný, uctivý a laskavý. Jedním slovem to bude gentleman.

Pojďme si připomenout, co píše ve své knize „Společenský katechismus“ mistr společenské etikety Jiří Stanislav Guth-Jarkovský:

„Gentleman jest člověk, jenž nikdy jinému vědomě neublíží. Skutečný gentleman vyhýbá se všemu, co by mohlo být nepříjemno jeho okolí, anebo co by mohlo vyvolat nemilý dojem. Dovede vše zaříditi tak, aby se na sporná mínění nenarazilo, aby city jiných nebyly uráženy, aby se nevyslovilo nijaké podezření, aby se nikdo nedotkl předmětu, jenž by mohl někoho zarmoutit neb urazit. Dává pozor na všecky, jest laskavý k ostýchavým, soucitný k těm, kdož jsou směšni. Má vždy na paměti, s kým mluví. Prokázal-li někomu službu, pomine ji mlčením, o sobě mluví toliko, je-li k tomu nucen. Zkušenost jej naučila chovati se k nepříteli tak, jako by se měl státi kdysi jeho přítelem. Nemá třeba vždycky správných názorů, ale nespravedlivý není nikdy. I když sám nevěří, neposmívá se víře jiných, aniž proti ní brojí. Jest shovívavý ke všem vyznáním (dodejme: ke všem názorům a míněním) nejen proto, že jej filosofie naučila nestrannosti, nýbrž že má jemný, takořka ženský cit, jenž jest z nejkrásnějších vymožeností kultury.“

Jiří Stanislav Guth-Jarkovský

Přála bych si v čele České republiky presidenta, na kterého budeme moci být hrdí, budeme si jej vážit, podporovat jej a jež zanechá v historii naší země důstojnou stopu pro budoucí generace. Stejně jako tomu bylo v případě prvního presidenta svobodného Československého státu Tomáše Garrigue Masaryka či prvního porevolučního presidenta Václava Havla. Zasloužíme si důstojnou hlavu státu, která Čechům vrátí důstojnost, čest a úctu.

Krásné jarní dny Vám všem přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Guth-Jarkovský, J. S., Společenský katechismus, Praha, 1914, druhé vydání, 249 stran

Fotografie presidenta T. G. Masaryka je dostupná na Wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Garrigue_Masaryk

Fotografie Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského je dostupná na Wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Stanislav_Guth-Jarkovsk%C3%BD

Fotografie presidenta Miloše Zemana je dostupná na Wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Milo%C5%A1_Zeman

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 21.2.2017 16:17 | karma článku: 23.31 | přečteno: 869x


Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Berlín 1936“ od Olivera Hilmese

Jak vypadal život v srpnu roku 1936 v Berlíně? Právě se konaly XI. letní olympijské hry a vůdce Adolf Hitler musel předvést celému světu, že on je mírumilovný vládce nacistického režimu. Přesně o tom je kniha Olivera Hilmese.

16.3.2018 v 15:15 | Karma článku: 10.90 | Přečteno: 212 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Ani miliardy na účtu vám nezaručí, že se budete umět obléknout

Jak se vhodně obléknout do společnosti, abyste udělali dojem? Jak se neztrapnit? Musíte být bohatí, abyste vypadali dobře? Nemusíte! A naopak. Ani miliardy nezaručí, že budete dobře vypadat. Což ukázal miliardář Karel Janeček.

13.3.2018 v 17:25 | Karma článku: 29.01 | Přečteno: 3018 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Další pětiletka se Zemanem a s Putinem na věčné časy!

Zemanovy cesty na Východ, obdiv ruského presidenta Putina, kamarádství s Čínou, trestně stíhaný premiér v demisi Andrej Babiš evidovaný jako agent StB, komunista Ondráček šéfem parlamentní komise pro kontrolu GIBS... Já vidím rudě!

6.3.2018 v 12:55 | Karma článku: 36.50 | Přečteno: 2592 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Pán hor I.“ od Hany Marie Körnerové

Historicko-romantická sága Hany Marie Körnerové „Pán hor I.“ nás přenese do krásné Francie 18. a 19. století. Prožijeme dva příběhy šlechtického rodu de Braie a nahlédneme jak manželství, rodin i politického zákulisí.

21.2.2018 v 17:46 | Karma článku: 14.41 | Přečteno: 184 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Chalupský

Meč, nebo přeslice.

Kluk, nebo holka. Nositel rodové linie, nebo nositelka jejího konce. Tohle se řeší snad od počátku lidstva a kupodivu se to řeší stále. V tomhle směru jsme milé lidstvo ve svém vývoji, vnímání a chápání moc nepokročili.

22.3.2018 v 6:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 | Diskuse

Irena Fuchsová

Referendum o fšem a volba starosty fšech

Když si pročítám v denním tisku názory na obecné referendum, které by některé strany měly nejraději "na fšechno", a když čtu o přímé volbě starostů - mám pocit, že navrhovatelé jsou škodolibí destabilizátoři naší země.

21.3.2018 v 22:53 | Karma článku: 11.58 | Přečteno: 172 | Diskuse

Jiří Chudý

Zavřete toho tyrana! aneb Opravdu vše záleží na jednom psovi?

Musím říct, že mě poněkud překvapila petice se 40 tis. podpisy žádající co nejpřísnější potrestání nehodného majitele psa. Tedy, je fajn, že ostříží zraky uvidí, kterak bude spravedlnosti zřejmě učiněno za dost, potud dobrý.

21.3.2018 v 22:25 | Karma článku: 22.53 | Přečteno: 402 | Diskuse

Daniela Kovářová

V české justici se neuplácí

Hlavní justiční zpráva posledních dnů praví, že stíhají soudce Vrchního soudu, protože vzal od obviněného milion korun za příznivější rozhodnutí.

21.3.2018 v 18:48 | Karma článku: 16.57 | Přečteno: 751 | Diskuse

Karel Trčálek

Česko má ideální počet obyvatel. Polemika s blogerem p. Větvičkou

Žádné nové černochy nepotřebujeme, to je pravda. Ale na druhou stranu je pravda i to, že mudrlantů není nikdy dost

21.3.2018 v 18:09 | Karma článku: 13.78 | Přečteno: 565 | Diskuse
Počet článků 363 Celková karma 21.86 Průměrná čtenost 4818

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.