Recenze knihy „Pán protektorátu K. H. Frank známý a neznámý“ od Emila Hrušky

Kdo byl Karl Hermann Frank? Sudetský Němec, nacista tělem i duší, člověk bez přátel. Od srpna 1943 vládce protektorátu. Rozhodoval o životech 7 milionů lidí, vydával zákony, rozhodoval o popravách a poslal tisíce lidí na smrt.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Odbornou knihu „Pán protektorátu, K. H. Frank známý a neznámý“, kterou napsal novinář, právník a spisovatel Emil Hruška, jsem si vybrala, abych si doplnila historické mezery ve vzdělání.

Dlouhá léta jsem měla za to, že Protektorát Čechy a Morava řídil, vedl a ve všem důležitém rozhodoval zejména Reinhard Heydrich, třetí nejdůležitější muž Říše. Mýlila jsem se. Již od 16. března 1939, kdy byl vyhlášeno zřízení Protektorátu Čech a Moravy, byl ve Vídni Adolfem Hitlerem jmenován státní tajemník (při říšském protektorovi), kterým nebyl nikdo jiný než Karl Hermann Frank. 

Ačkoliv se od roku 1939 do roku 1945 vystřídali v nejvyšší funkci protektora čtyři muži (Konstantin von Neurath, Reinhard Heydrich, Kurt Daluege /zastupující protektor za zavražděného R. Heydricha/, Wilhelm Frick), K. H. Frank ve své funkci státního tajemníka stále zůstával. Nebyl to jenom státní úředník, jak se na první pohled může zdát. Neustále povyšoval, dostával širší pravomoce, až se nakonec v srpnu 1943 stal pánem protektorátu. Funkci sice zastával i nadále Wilhelm Frick, ale jednalo se pouze o reprezentativní funkci, ve všem rozhodoval Frank.

Čím byl pro nacisty protektorát jako útvar státní správy? „Je to nový zvláštní výtvor nacionálně socialistického státu a je třeba a jej hodnotit nikoli mezinárodněprávně, nýbrž jen státoprávně. Co se týče stavu a uspořádání, nepodléhá žádné mezinárodněprávní záruce, což se hluboce dotklo zvláště Angličanů, neboť by byli (…) dále strkali ruce do této části německého životního prostoru.“Německý odborník na státní a mezinárodní právo Karl Bornhak v berlínském Časopisu pro politiku (Zeitschrift für Politik) č. 3/1942.

O ČEM JE KNIHA „PÁN PROTEKTORÁTU, K. H. FRANK ZNÁMÝ A NEZNÁMÝ“?

Kniha podrobně zachycuje život K. H. Franka, nacisty, který zásadním způsobem ovlivňoval dění v Protektorátu Čech a Morava, když se předtím se agilně podílel na rozbití Československé republiky (a přitom byl jejím poslancem).

Dočteme se také o jeho první manželce Anně Müllerové, se kterou měl dva syny. Krátce po rozvodu se oženil s Dr. Karolou Blaschekovou a měli spolu tři děti.

Spisovatel nám nastíní, jaký vztah měl K. H. Frank k důležitým nacistickým pohlavárům, jakými byli Konrad Henlein, Konstantin von Neurath, Reinhard Heydrich, Kurt Daluege či Wilhelm Frick. Dozvíme se o jeho poradcích, o koncipování protektorátní politiky, podílu na vyhlazení Lidic a Ležáků, či o posledních měsících života K. H. Franka.

Pojednání o Frankovi a politice jsou zpestřena poněkud odlehčenými kapitolami o jeho údajných aférách, okradení či o „tajné sekretářce“.

Kniha nám také přiblíží život předních českých herců v období protektorátu. Dozvíme se, kteří herci a herečky začali spolupracovat s nacistickým režimem (Jára Kohout, Čeněk Šlégl, Ferenc Futurista, Fanda Mrázek či Vlasta Burian) a kteří to odmítli (Jindřich Plachta).

„Hitler stoje u okna vyjádřil se o kráse města Prahy a dodal, že železné sloupy na Petříně musí zmizet, jelikož má v úmyslu později postavit na Petříně monumentální stavební dílo…“K. H. Frank po rozhovoru s A. Hitlerem den po okupaci ČSR, 16. 3. 1939

Emil Hruška (*1958) vystudoval práva (s pozdější specializací na právo průmyslového vlastnictví) a žurnalistiku. Po léta působil jako novinář a podnikový právník, např. v plzeňském holdingu Škoda. V rámci profese pobýval v Mongolsku, Rusku, Srbsku či Bulharsku. Od roku 2004 se specializuje na problematiku EU a působí jako poradce českých europoslanců. Je autorem knih „Akce Zeppelin“, „Pohoří divočáků“, „Sudetoněmecké kapitoly“, „Konrad Henlein - Život a smrt“, „Převedu vás…Na onen svět!“, ale také píše povídky. Publikoval velké množství článků v českém a německém tisku.

AUTORŮV STYL A JAZYK

Kniha je napsána velmi čtivým a srozumitelným způsobem. Ačkoliv se jedná o odbornou knihu, a také biografii K. H. Franka, je servírována čtenářům velmi příjemným stylem.

Kniha má 273 stran. Odborný text zpestřuje autor řadou dosud nepublikovaných fotografií, které jsou velice zajímavé.

„Heydrich byl velmi uzavřené, mimořádně nedůvěřivé a vysloveně panovačné povahy, avšak vysoce inteligentní a schopný zapracovat se do nějakého problému v nejkratší lhůtě. (…) Předcházela ho pověst, že umí zasáhnout tvrdě a brutálně, a Hitler jistě proto vědomě Heydricha vybral.“K. H. Frank

ZAJÍMAVOSTI KNIHY

Autor přibližuje nelehký život za Protektorátu takovým způsobem, že si jej lze živě představit.

Na mnoha místech prokládá Hruška svůj text historickými dokumenty, ze kterých si my, čtenáři, můžeme udělat vlastní závěry na život, postoje i jednání K. H. Franka.

Zvláště zajímavým dokumentem je referát, který si K. H. Frank připravil a přednesl 30. března roku 1944 v Karlově Studánce na shromáždění k sudetoněmecké župě NSDAP, kde se sešlo na 160 členů. Přítomní si nesměli dělat žádné poznámky, pouze poslouchat a sám K. H. Frank posluchače upozornil, že pokud by se někde zmínili o tom, co slyšeli, mohou za to zaplatit i smrtí. To účastníci potvrdili na speciální listině svým podpisem. Tento dokument byl k dispozici veřejnosti již dvakrát, v němčině a češtině, ale nikdy nebyl zveřejněn celý. Kvůli režimu ČSSR byly vynechány části o prezidentu Edvardu Benešovi.

Neméně interesantní je podrobná reportáž novináře a spisovatele Egona Erwina Kische z 22. května 1946, kde popisuje veřejnou popravu K. H. Franka v pankrácké věznici.

GRAMATIKA A KOREKTURY

Radost z příjemných chvil nad knihou poněkud kalí špatně odvedená korektorská práce. Například slova fýrer (místo führer), liudový soud (místo lidový soud), Yorkova ulice (nebo to měla být Yorckova ulice?), vúdce (místo vůdce), srna (místo srpna), půlhodinou procházka (místo půlhodinová procházka) a podobné chyby jsou tristní.

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Kniha „Pán protektorátu, K. H. Frank známý a neznámý“ od Emila Hrušky bych doporučila všem milovníkům dějin II. světové války a protektorátní doby. Kniha je vhodná také pro ty, kteří mají rádi životopisy.

E-knihu "Pán protektorátu, K. H. Frank známý a neznámý“ mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Příjemné čtení a dobré dny Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Fotografie a obsah knihy „Pán protektorátu, K. H. Frank známý a neznámý“ jsou dostupné na Palmknihy.cz.

Informace o Emilu Hruškovi jsou dostupné na stránkách Palmknihy.cz zde:

https://www.palmknihy.cz/detail/ebook_40510/Pan-protektoratu

Hruška E., Pán protektorátu, K. H. Frank známý a neznámý, nakladatelství Epocha, s. r. o., 2015, Praha, první vydání, 273 stran, ISBN (mobi) 978-80-7425-384-3

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 13.2.2017 17:10 | karma článku: 20,06 | přečteno: 599x