Svět se změnil, a s tím i kalendáře, přibyly muslimské svátky

7. 12. 2016 18:06:00
V kalendářích vydavatelství Tushita najdete české svátky, ale i svátky evropských států. Tushita totiž vydává kalendáře hned v několika jazycích. V roce 2016 přibyly náboženské svátky islámu. Je to dobře? Musíme si zvyknout?

Ke konci roku chodím po obchodech a vybírám si hned několik kalendářů, které budu potřebovat. Nový diář na celý rok, abych mohla dopředu přehledně plánovat události, pak si kupuji stolní kalendář, který každý týden s chutí otáčím a těším se pohledem na jeho fotografie a nakonec si pořídím nástěnný kalendář, který zachycuje celý měsíc.

Co se týká nástěnného kalendáře, tak si zhruba deset let kupuji kalendáře od vydavatelství Tushita. Nabízejí často kalendáře, které přinášejí fotografie herců či zpěváků z 50. let minulého století, přinášejí také fotografie starých reklamních štítů, reklamních plakátů, ale i nádherně nafocené snímky přírody či zvířat.

Na těchto kalendářích od nakladatelství Tushita mi vyhovuje přehledné uspořádání oken, které je vyhrazeno každému dni v měsíci, a já si tak do nich mohu zapisovat různé poznámky, když právě nemám po ruce diář.

ČESKÉ I MEZINÁRODNÍ SVÁTKY

Výhodou jsou také svátky, které Tushita připomíná. Já osobně jsem uvítala české svátky, ovšem nakladatelství Tushita vydává kalendáře vícejazyčné, takže se setkám se svátky britskými, americkými, francouzskými, německými, španělskými a italskými, kanadskými i irskými. Také nechybí židovské svátky, což je logické, protože Židé žijí ve všech zemích. Trochu mě překvapilo, že jsem objevila i japonský svátek.

To je zcela jistě výhodou pro cizince žijících nejen u nás v České republice, ale také v celé Evropě. Můžeme mít všichni jeden kalendář, a přesto v něm několik národností najde své vlastní svátky. Nám, kterých se tyto svátky netýkají, to rozšíří obzory. Tomu se nikdy nebráním.

ROZDÍL MEZI KALENDÁŘI S ODSTUPEM 10 LET

Například u kalendáře s fotografiemi herečky Audrey Hepburn z roku 2007 najdeme u 2. prosince zmínku pro nás všechny, kteří patříme do světa s křesťanskými základy, že začíná 1. adventní neděle. 5. prosince se dozvíme, že začíná First Day of Hanukkah (první den židovského svátku Chanuky).

6. prosince slaví Evropa hned několik svátků. U nás chodí Mikuláš, v Německu přichází Nikolaus, ale také najdeme ve španělštině Día de la Constitución Española (Den španělské ústavy) a dokonce Finové slaví Itsenäisyyspäivä (Den nezávislosti).

PROČ MUSLIMSKÉ SVÁTKY?

Na tyto svátky jsem byla celé roky v kalendářích vydavatelství Tushita zvyklá. Ale situace se v Evropě během posledních let díky migraci hodně změnila. Největší část uprchlíků přichází ze zemí Blízkého a Středního východu (zejména Syřané, Afghánci a Iráčané) a pak migranti putují také ze subsaharské Afriky a západního Balkánu.

Jejich náboženstvím je většinou islám, ne svátky s křesťanskou tématikou a vydavatelství Tushita začlenilo muslimské svátky do svých kalendářů.

ZMĚNA SITUACE V EVROPĚ – ZMĚNY SVÁTKŮ V KALENDÁŘÍCH

A tak jsem v kalendáři Tushita pro rok 2016 s tématem „Life Flow Inspirations“ objevila svátky a významné dny muslimů z náboženského světa islámu.

Musím se přiznat, že mě poněkud šokovalo, když jsem objevila, že 10. prosince je muslimský svátek Mevlid Kandili a 12. prosince se koná svátek Birth of the Prophet Mohammed (narození proroka Mohammeda).

Je to dobře nebo špatně? Musíme si zvykat na muslimské svátky v evropských kalendářích, protože muslimů na Evropském kontinentu po statisících každým rokem přibývá? Dočkáme se toho, že najdeme i v českých kalendářích muslimské svátky, abychom nebyli obviněni z diskriminace a ukrácení cizích náboženství?

Krásný adventní čas Vám všem přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Informace o vydavatelství Tushita a logo je dostupné na Tushita.com zde: http://tushita.com/

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 7.12.2016 18:06 | karma článku: 25.60 | přečteno: 1424x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Posvátné místo“ od Barbary Woodové

Přeneseme se do luxusní čtvrti v Los Angeles, kde je po velkém zemětřesení objevena jeskyně se záhadnou malbou a pozůstatky dva tisíce let starými. Ty odkrývá archeoložka Erica a na její práci dohlíží její nepřítel, advokát Jared.

17.1.2019 v 20:20 | Karma článku: 5.12 | Přečteno: 88 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Úklidová firma s postiženými občany – utrpení nebo radost?

Náš dům najal na úklid v domě firmu, která zaměstnává postižené občany. Od začátku jsme se potýkali se zajímavými problémy, které bychom nevymysleli. Bez osobního dohledu to jde těžko. Je to tedy radost nebo utrpení?

11.1.2019 v 15:39 | Karma článku: 25.47 | Přečteno: 1390 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Vánoční přání 2018

Moji milí čtenáři, přátelé, kolegové a známí, rok se s rokem sešel a opět tu jsou vánoční svátky a s nimi moje přání.

26.12.2018 v 15:10 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 135 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dotkni se hvězd“ od Barbary Cartland

Jedna z nejplodnějších spisovatelek, která kdy žila, se jmenovala Barbara Cartland. Během svého života napsala víc jak sedm set knih. Tentokrát jsem si vybrala romantický historický román „Dotkni se hvězd“ z konce 19. století.

21.12.2018 v 15:23 | Karma článku: 14.41 | Přečteno: 184 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marie Jandová

Zlehčování, či znevažování činu Jana Palacha, je plodem malosti a zbabělosti

A nejspíše i hlouposti, protože jen hloupí lidé odsuzují to, co nejsou schopni, nebo ochotni pochopit. Je příznačné, že nejvíce těchto lidí se rekrutuje z řad příznivců prezidenta Zemana, premiéra Babiše a – jak jinak – komunistů.

18.1.2019 v 8:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Tadeáš Firla

Kde jsou čínští křesťané?

V novém roce máme nové starosti a péči o sebe. Zdá se, že podobně jako syrské sirotky, tak i čínské křesťany přikryl sníh a odvál vítr. Jen zdánlivě. Ptáte se, kde jsou? Chceme je tady? Taky nás ohrožují? Zde je odpověď

18.1.2019 v 2:21 | Karma článku: 10.16 | Přečteno: 211 | Diskuse

Lenka Klímková

Šátková realita

„#SvobodnáVŠátku“ (#FreeInHijab). Nová kampaň twitterového účtu Světového dne hidžábu se tak nějak nepovedla...

17.1.2019 v 22:38 | Karma článku: 30.65 | Přečteno: 564 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Posvátné místo“ od Barbary Woodové

Přeneseme se do luxusní čtvrti v Los Angeles, kde je po velkém zemětřesení objevena jeskyně se záhadnou malbou a pozůstatky dva tisíce let starými. Ty odkrývá archeoložka Erica a na její práci dohlíží její nepřítel, advokát Jared.

17.1.2019 v 20:20 | Karma článku: 5.12 | Přečteno: 88 | Diskuse

Vladimír Havránek

Co říkáte na to, že Hrad se dlouhodobě snaží ovlivnit justici pane Čermáku?

Za to asi nemůže pražská kavárna, lepšoidi či křiklouni na ulicích. Bylo u nás již hodně prezidentů, ale v posledních letech si žádný nedovolil to, co současná hradní partička. Reaguji zde, neboť jako jeden z mála odmítáte diskusi

17.1.2019 v 19:26 | Karma článku: 28.39 | Přečteno: 648 | Diskuse
Počet článků 404 Celková karma 20.82 Průměrná čtenost 4510

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz