Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skupina Ortel, symboly SS, Vandasova dělnická strana, Marián Kotleba…

28. 11. 2016 19:40:00
Na vyhlášení ankety slavíků roku 2016 obsadila skupina Ortel druhé místo, její frontman Tomáš Ortel (Hnídek) získal druhé místo jako zpěvák. Kdo je Tomáš Hnídek? Kdy založil skupinu? Proč má rád nacistické symboly? Kam to spěje?

V posledních dnech rozčeřilo veřejné mínění vyhlášení vítězů „Český slavík Mattoni 2016“. Došlo k tomu při slavnostním večeru, který se uskutečnil v sobotu 26. listopadu. Pokud jste neměli to „štěstí“ a nebyli přítomni osobně, mohli jste sledovat udílení cen v přímém přenosu televize NOVA.

TOMÁŠ ORTEL - STŘÍBRNÝ SLAVÍK ROKU 2016

Někoho mile překvapilo, jiného šokovalo druhé místo v kategorii „Zpěvák“, které obsadil Tomáš Ortel (vlastním jménem Tomáš Hnídek) s 16.432 body. Snad jen Karel Gott získal víc jak dvojnásobek hlasů a díky tomu byl nedostižný. Ovšem pro zpěváka Hnídka to nebylo vítězství jediné. V kategorii „Skupina“ se umístila skupina Ortel, kterou založil, také na druhém místě, a to s počtem 20.245 bodů.

CO A KDO STOJÍ ZA SKUPINOU ORTEL?

Nevím, zda znáte skupinu Ortel a její historii. Já jsem se s ní setkala poprvé nepřímo, když se mi do poštovní schránky dostal leták před volbami do krajských zastupitelstev. Leták pocházel od Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), kde předseda strany Tomáš Vandas (dříve Dělnická strana) zval ústecké občany nejen na meeting své strany, ale také na vystoupení Mariána Kotleby (poslanec krajně pravicové strany Ľudová strana Naše Slovensko). Oba řečníky doprovázelo vystoupení skupiny Ortel.

Někomu se skupina Ortel může prostě jenom líbit – její jadrné texty lacině vyjadřující, co by každý dneska rád slyšel (aniž by se zamýšlel, kam to spěje, proti komu to je namířené a jaké to bude mít následky), rocková hudba a drsná image zpěváků.

Pojďme se ale podívat, jak to všechno začalo... Skupina Ortel vznikla v roce 2002 a podle vyjádření zakladatele Tomáše Hnídka (dříve vystupoval v neonacistické skupině Conflict 88) jej k založení vedla nespokojenost s událostmi po 17. listopadu a touha upozornit lidi, aby nezavírali oči před děním.

Skupina ve svých textech často vystupuje proti menšinám. Kontroverzní texty skupiny jsou často označovány za xenofobní, rasistické, extrémistické a neonacistické. Píseň „Hadr“ z prvního alba „Nevinnej“ (2007) si osvojila Dělnická strana (která se později reformovala na DSSS) jako svou oficiální hymnu.

NEJSLEDOVANĚJŠÍ SKUPINA V ČR V HLEDÁČKU MINISTERSTVA VNITRA

Koncerty Ortelu zkoumalo Ministerstvo vnitra ČR a ve svých pravidelných zprávách o extremismu uvádí, že skupina Ortel je příkladem trendu, kdy texty písní sice inklinují k pravicovému extremismu, jsou však formulovány tak, aby interpretům nehrozil trestní postih. Skupina Ortel se tak stává podle ministerstva vnitra nejsledovanější skupinou v České republice.

ŽELEZNÝ KŘÍŽ A ÚMRLČÍ LEBKA S HNÁTY

Za povšimnutí stojí také image kapely a jejich členů. Hnídek nosí na krku kříž, který nápadně připomíná železný kříž Německa.

Připomenu krátce historii kříže. Jedná se o nejznámější německé válečné vyznamenání - symbol hrdinného boje německého vojáka proti nepříteli, který byl udělován během 200 let historie. Železný kříž byl udělován pouze v době válečného stavu. Toto vyznamenání naposledy obnovil Adolf Hitler v roce 1939 a nacističtí vojáci jej hrdě nosili na krku jako součást uniforem.

Za zmínku také stojí vlajka, kterou se Hnídek chlubí – černá vlajka s lebkou se zkříženými hnáty. To není symbol, který známe z pirátských vlajek (tzv. Jolly Roger), kde jsou zkřížené hnáty umístěny pod lebkou. Opět se vlajka svým symbolem až nápadně podobá úmrlčí lebce, pod kterou jsou hnáty, která se stala symbolem SS.

Jistě není náhodou, že členové skupiny Ortel převzali své slavíky právě v černých košilích s úmrlčí lebkou a hnáty pod nimi.

Jak se vyjádřil zakladatel a frontman skupiny Tomáš Hnídek pro Právo: „Lebka na košilích je logem kapely vyjadřující lebku s českým lvem na čele. Značí jen odkaz našich předků bojujících za naši zem v textech kapely Ortel. Zaměňovat logo s nacistickými symboly je naprostý nesmysl a účelově vyvolaná propaganda k očernění skupiny Ortel.“

Nezná Tomáš Hnídek české dějiny, nebo mají jeho předci německé kořeny? Nebo jenom nezná české a německé symboly? Nebo se mu pletou? Možná si z nás Tomáš Hnídek dělá jenom srandu, ale spíš se nemohu se zbavit dojmu, že z nás dělá naprosté hlupáky.

Nechci dělat ukvapené závěry, ale jsem mírně řečeno šokována. Jak je možné, aby ve slavících sklidila takový úspěch kapela Ortel, jejíž kontroverzní texty jsou často označovány za xenofobní, rasistické, extrémistické a neonacistické? To nám všem uniká (anebo nedochází? Nebo si nedáme práci, abychom to zjistili?) souvislosti, které stojí za skupinou Ortel?

Jak je možné, že v plném sále lidí našlo odvahu pískat a nakonec odejít na protest vítězství kapely Ortel jenom pár lidí? Známé rčení říká: „Mlčení znamená souhlas.“ Copak celý sál celebrit kromě několika mála jednotlivců schvaluje, aby se taková skupina profilovala na české pěvecké scéně? Copak si opravdu přejeme, aby příští rok byla kapela Ortel na první příčce? Opravdu chceme mezi sebou šířit nenávist, extrémismus a rasismus a dávat ji otevřeně prostor k propagaci?

Přeji krásný adventní čas, Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Informace o Tomáši Ortelovi a jeho skupině Ortel jsou dostupné na Wikipedia.cs zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Ortel

Harmonogram předvolebních setkání DSSS dostupná na webu Dělnické strany sociální spravedlnosti: http://www.dsss.cz/harmonogram-predvolebnich-setkani-s-predsedou-dsss

Historie železného kříže a fotografie je dostupná zde: http://forum.valka.cz/topic/view/71236/Zelezny-kriz

Fotografie skupiny Ortel na Slavících je dostupná na blesk.cz zde. http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/433359/xenofobni-ortel-opet-bodoval-na-slavicich-stribro-prevzal-v-kosili-s-lebkou.html

Článek Jaroslava Špuláka „Kvůli Ortelovi se při Českém slavíkovi pískalo i bouchalo dveřmi“ dostupný na novinky.cz zde: https://www.novinky.cz/kultura/421906-kvuli-ortelovi-se-pri-ceskem-slavikovi-piskalo-i-bouchalo-dvermi.html

Výsledky ankety Český slavík Mattoni.cz jsou dostupné zde: http://www.ceskyslavikmattoni.cz/skupiny-2016/cmsarticle/#.WDxhG7LhBdg

Fotografie skupiny Ortel a Tomáše Hnídka jsou dostupné na ortel.cz zde http://www.ortel.cz/fotogalerie/koncerty/mediani-kauza-pocatky

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 28.11.2016 19:40 | karma článku: 21.99 | přečteno: 2026x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Selekce“ od Kiery Cassové

Spisovatelka Kiera Cassová dokáže stvořit romantický příběh jako málokterá autorka. Její trilogie „Selekce“ se právem stala bestsellerem a čtenou na celém světě. První díl nám prozradí, jak se princ Maxon seznámil s Americou...

11.11.2017 v 23:50 | Karma článku: 9.40 | Přečteno: 176 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Evangelizační kampaň v Lagosu s Reinhardem Bonnkem a Danielem Kolendou

Poslední velká evangelizační kampaň v Lagosu v Nigérii zakončí po více jak 40 letech službu světově známého evangelisty Reinharda Bonnke. Kázání evangelia a zázraky. Bude opět někdo vzkříšen z mrtvých? A kdo nahradí Bonnkeho?

8.11.2017 v 19:19 | Karma článku: 13.45 | Přečteno: 258 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Miloš Zeman utratil za kampaň 19 milionů Kč a bylo to z našich kapes!

President Miloš Zeman sice prohlašuje, že žádnou presidentskou kampaň nepovede, ale dělá si ji posledního čtyři a půl roku nepřetržitě. Kampaň stála 19 milionů korun. Ale proč jsme ji museli zaplatit my, daňoví poplatníci?

6.11.2017 v 21:21 | Karma článku: 36.84 | Přečteno: 3155 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak je možné, že v Evropském parlamentu sedí poslanci, kteří jsou s teroristy jedna ruka?

Terorismus v Evropě sílí. Z Evropské unie zaznívají silná slova, jak je třeba proti terorismu bojovat. Ale sami poslanci Evropského parlamentu hostí na své půdě teroristku, oslavují ji a naslouchají jí. Jak je to jenom možné?

3.11.2017 v 17:23 | Karma článku: 44.40 | Přečteno: 5865 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 270 | Diskuse

Josef Nožička

Rektor Bek při výročí 17. listopadu: prezidentské volby se nepovedly

Kromě mnoha pietních i protestních akcí se dnes při příležitosti výročí 17. listopadu konalo v našem hlavním městě studentské shromáždění, na kterém vystoupili i představitelé některých českých vysokých škol.

17.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 35.56 | Přečteno: 974 | Diskuse

Karel Trčálek

Kéž v této zemi zvítězí zdravý rozum nad komedianty!

Čeští komedianti dostali parádní lekci z demokracie. Nás ostatní tato a jiné lekce ještě čekají, neboť zdravý rozum není opakem šílenství, ale jeho mocninou

17.11.2017 v 19:15 | Karma článku: 11.79 | Přečteno: 606 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když tě zavřou, postarám se ti o děti

Letos poprvé jsem příchod 17. listopadu a všechno kolem, brala v klidu a dá se říct i lhostejně. Letos poprvé. Všechny minulé sedmnácté listopady jsem prožila ve zvláštní nervozitě, kterou jsem nechápala.

17.11.2017 v 18:11 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 636 | Diskuse

Karel Trčálek

Ze 17. listopadu se staly druhé české vánoce

Ačkoliv všichni dobře víme, že 17. listopad 1989 byl podvod, přesto teď bloumají pražskými ulicemi tisíce lidí v mystickém vytržení, že se dnes určitě něco velkého musí stát. Ale co? Narodí se spasitel a my budeme opět svobodní?

17.11.2017 v 14:42 | Karma článku: 23.46 | Přečteno: 845 | Diskuse
Počet článků 338 Celková karma 21.73 Průměrná čtenost 5023

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.