Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze knihy Marie Kondo – „Zázračný úklid, pořádek jednou provždy“

2. 08. 2016 17:58:00
Kniha japonské expertky na uklízení Marie Kondo „Zázračný úklid, pořádek jednou provždy“ je nejen skvěle napsaná, pravdivá a vtipná, ale hlavně neslibuje nic, co nemůže splnit. Uklidíte jednou provždy a ještě vás to bude bavit!

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

O této knize jsem slyšela od svého dobrého přítele. Ačkoliv sám nerad uklízel a často o sobě s žertem tvrdil, „dnes na to není rozhodně politická vůle,“ knihu si zakoupil a byl jí nadšen. Začal mi postupně po telefonu sdělovat nové poznatky, které vyplývají z metody KonMari, kterou vyvinula japonská odbornice na uklízení Marie Kondo.

Přítel se začal měnit ve svém přístupu k uklízení. Četba knihy ho uvedla do pohybu a on začal nejdříve vyhazovat a pak věci uklízet. Jestliže toto dokáže způsobit pouhá četba knihy, pak ta kniha musí být opravdu dobrá, pomyslela jsem si! Netrvalo dlouho a knihu jsem nečekaně dostala jako dárek a ihned jsem se pustila do čtení.

„Nikdo nikdy neslyšel o tom, že by někdo předával rodinné tajemství, jak uklízet, a to ani v rámci stejné domácnosti.“

Marie Kondo

Základní pilířem metody KonMari je, abychom se zbavili všech věcí, které nás nečiní šťastnými a ponechali si jenom ty, které nám přináší radost. Vím, že to zní neuvěřitelně. I mně to přišlo strašně snadné. Ale je to tak!

„Jedním z důvodů, proč se mnohým z nás nikdy nepodaří opravdu uklidit, spočívá v tom, že máme příliš mnoho věcí.“

Marie Kondo

Marie Kondo je japonská odbornice na uklízení, která svou knihou uchvátila čtenáře po celém světě. Už v dětství ráda četla časopisy pro hospodyňky a zamilovala si v nich krásu skvěle uspořádaných místností. Od patnácti let se vážně zabývala tímto oborem. Dnes vede v Tokiu velice úspěšný podnik a pomáhá svým klientům proměnit jejich domovy v klidné a inspirativní prostředí.

O ČEM JE KNIHA „ZÁZRAČNÝ ÚKLID, POŘÁDEK JEDNOU PROVŽDY“?

Jedná se o knihu odbornou, která se zaměřuje na jedno jediné téma – uklízení. S tímto tématem také souvisí vytřídění věcí, vyhazování a následné uklízení na místa, která těmto věcem náleží.

Autorka na mnoha praktických příkladech ze své praxe uvádí, jaké nejčastější omyly a chyby její klienti dělají a jak je účinně odstranit a nahradit je správným přístupem.

Ačkoliv jsem si myslela, že jsem se v zásadě věcí, které nepotřebuji a dlouhodobě je nepoužívám, zbavila, již během četby této knihy mě doslova svrběly prsty a nemohla jsem se dočkat, až začnu procházet věci a třídit je. A pustila bych se do toho ihned, kdyby sama Marie Kondo na stránkách své knihy nevarovala, že ještě nejsme plně připraveni začít. Jakmile jsem se dostala na příslušné místo, pustila jsem se do toho.

Moje doporučení zní: Než se pustíte do čtení knihy „Zázračný úklid, pořádek jednou provždy“, pořiďte si dostatečné množství plastových pytlů, nejlépe o objemu 40 litrů. Věřte mi, budou se vám fakt hodit!

Marie Kondo uvádí, že nejvíce v jedné domácnosti naráz vyhodili 200 plastových pytlů, z nichž každý měl objem 45 litrů a také deset dalších předmětů, které se do pytlů nevešly. Jedná se o největší rekord, který Kondo zaznamenala. Možná vás napadne, že to byla obrovská rodina, která obývala velký dům. Nenechte se mýlit! Jednalo se o průměrnou domácnost dvou dospělých lidí, kteří bydleli ve čtyřpokojovém bytě.

„Pokud si myslíte, že uklízení představuje nekonečnou dřinu, které se musíte dennodenně věnovat, je to zásadní omyl.“

Marie Kondo

JAK AUTORKA POPISUJE SAMA SEBE?

Možná se vás při četbě mé recenze zmocní pochybnosti, zda takového lajdáka, jako jste vy, může někdo naučit uklízet. Omyl! Sama autorka o sobě o několikrát v knize píše, že nepatří mezi lidi, kteří by byli pořádkumilovní. Také poskytuje čtenářům naději, že jestliže to zvládla ona a všichni její klienti, zvládnete to také vy.

Kondo se začala o uklízení zajímat již ve svých pěti letech. Na základní škole se sama a dobrovolně přihlásila o službu uklízení ve třídě. Od té doby, co uměla číst, si kupovala časopisy pro ženy a později odbornou literaturu zaměřenou na úklid. Po absolvování vysoké školy si otevřela v Tokiu firmu na uklízení v domácnostech i ve firmách, která se stala za krátký čas velmi úspěšnou.

Na základě letitých zkušeností s úklidem (mnoho doporučení a rad, jak uklízet osobně vyzkoušela a zjistila, že úspěch, který slibovaly, je malý nebo žádný) vyvinula svou vlastní metodu KonMari. Tato metoda je popsána nejen v knize, ale také jí v osobním poradenství předává svým klientům a vyučuje jí na kurzech.

Tyto kurzy Marie Kondo jsou natolik úspěšné, že jsou během jedné noci vyprodané a ještě existují pořadníky, kdyby náhodou někdo na poslední chvíli odřekl. Jak úspěšná a snadno pochopitelná je metoda uklízení KonMari dokládá také fakt, že se jejich kurzů zúčastní klienti pouze jednou. Nikdo se dosud kurz neopakoval!

„Dovednost třídit, ukládat a podobně není zdaleka tak důležitá jako naše připravenost a naše vlastní představa životního stylu. Pořádek souvisí s mimořádně osobními hodnotami, tedy s tím, jak chce určitý člověk žít.“

Marie Kondo

AUTORŮV STYL, JAZYK A GRAMATIKA

Kniha je napsána velmi čtivým a lehkým stylem, který vás zaujme. Jakkoliv by se mohlo zdát, že kniha o uklízení bude velká nuda a číst ji otrava, nic není vzdáleno pravdě. Hlavní téma podává Marie Kondo jedinečným a interesantním způsobem, takže vás kniha pohltí! Ostatně ne nadarmo se stala bestsellerem po celém světě.

Na mnoha místech knihy nás autorka seznámí s příběhy svých klientů, kterým osobně pomáhala s úklidem jejich domácností. Občas budete šokováni, chvílemi se budete smíchy válet po zemi. Tedy alespoň mně se to stalo, když jsem narazila na kapitolu – „Neuvěřitelné zásoby, jaké jsem na vlastní oči viděla.“

Vedlejším efektem úklidu metodou KonMari je, že když člověk uklidí a zbudou mu pouze věci, které ho činí šťastným, vytříbí se myšlenky, postoje a názory na život takovým způsobem, že začne jinak smýšlet nejen o svém životě, ale také o práci a vztazích. Najednou vystoupí na povrch sny a přání, které odpočívají dlouhá léta v srdcích.

Myslela jsem si, že to není možné, ale také mně se to stalo. Abyste toto zažili, vřele doporučuji, abyste si knihu pořídili a zakusili to sami! Je to úžasné!

Autorka sama píše, že po jejich kurzech jí klienti píší, že se někteří rozvedli, jiní si uklidili a zhubli, další uklidili a odešli ze zaměstnání a začali podnikat v oboru, který se jim vždycky líbil.

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Máte rádi pořádek? Pak je to kniha pro vás! Nechcete uklízet každý den po celý život, ale žít? Pak je to kniha pro vás! Jste nepořádní a lajdáci, kteří by s tím chtěli něco udělat? Pak je to kniha pro vás! Chcete změnit život a porozumět tomu, pro co jste vlastně byli stvořeni a najít to, co by vám přinášelo v životě radost? Pak je to kniha pro vás!

„Jediný smysl, jak uchovávání, tak vyhazování věcí, je být šťastný.“

Marie Kondo

Přeji příjemné čtení a pořádek jednou provždy, Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

KONDO, Marie. Zázračný úklid, pořádek jednou provždy. 1. Vydání. Praha: Euromedia Group k. s. – Knižní klub, 2015. 192 stran. ISBN 978-80-242-4875-2.

Životopis a fotografie Marie Kondo na bux.cz jsou dostupné zde: https://www.bux.cz/autori/44559-marie-kondo.html

Foto knihy na bux.cz dostupný zde: https://www.bux.cz/knihy/176159-zazracny-uklid-poradek-jednou-provzdy.html

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 2.8.2016 17:58 | karma článku: 18.97 | přečteno: 2712x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Selekce“ od Kiery Cassové

Spisovatelka Kiera Cassová dokáže stvořit romantický příběh jako málokterá autorka. Její trilogie „Selekce“ se právem stala bestsellerem a čtenou na celém světě. První díl nám prozradí, jak se princ Maxon seznámil s Americou...

11.11.2017 v 23:50 | Karma článku: 9.40 | Přečteno: 176 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Evangelizační kampaň v Lagosu s Reinhardem Bonnkem a Danielem Kolendou

Poslední velká evangelizační kampaň v Lagosu v Nigérii zakončí po více jak 40 letech službu světově známého evangelisty Reinharda Bonnke. Kázání evangelia a zázraky. Bude opět někdo vzkříšen z mrtvých? A kdo nahradí Bonnkeho?

8.11.2017 v 19:19 | Karma článku: 13.45 | Přečteno: 258 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Miloš Zeman utratil za kampaň 19 milionů Kč a bylo to z našich kapes!

President Miloš Zeman sice prohlašuje, že žádnou presidentskou kampaň nepovede, ale dělá si ji posledního čtyři a půl roku nepřetržitě. Kampaň stála 19 milionů korun. Ale proč jsme ji museli zaplatit my, daňoví poplatníci?

6.11.2017 v 21:21 | Karma článku: 36.84 | Přečteno: 3155 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak je možné, že v Evropském parlamentu sedí poslanci, kteří jsou s teroristy jedna ruka?

Terorismus v Evropě sílí. Z Evropské unie zaznívají silná slova, jak je třeba proti terorismu bojovat. Ale sami poslanci Evropského parlamentu hostí na své půdě teroristku, oslavují ji a naslouchají jí. Jak je to jenom možné?

3.11.2017 v 17:23 | Karma článku: 44.40 | Přečteno: 5865 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 270 | Diskuse

Josef Nožička

Rektor Bek při výročí 17. listopadu: prezidentské volby se nepovedly

Kromě mnoha pietních i protestních akcí se dnes při příležitosti výročí 17. listopadu konalo v našem hlavním městě studentské shromáždění, na kterém vystoupili i představitelé některých českých vysokých škol.

17.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 35.51 | Přečteno: 974 | Diskuse

Karel Trčálek

Kéž v této zemi zvítězí zdravý rozum nad komedianty!

Čeští komedianti dostali parádní lekci z demokracie. Nás ostatní tato a jiné lekce ještě čekají, neboť zdravý rozum není opakem šílenství, ale jeho mocninou

17.11.2017 v 19:15 | Karma článku: 11.79 | Přečteno: 606 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když tě zavřou, postarám se ti o děti

Letos poprvé jsem příchod 17. listopadu a všechno kolem, brala v klidu a dá se říct i lhostejně. Letos poprvé. Všechny minulé sedmnácté listopady jsem prožila ve zvláštní nervozitě, kterou jsem nechápala.

17.11.2017 v 18:11 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 636 | Diskuse

Karel Trčálek

Ze 17. listopadu se staly druhé české vánoce

Ačkoliv všichni dobře víme, že 17. listopad 1989 byl podvod, přesto teď bloumají pražskými ulicemi tisíce lidí v mystickém vytržení, že se dnes určitě něco velkého musí stát. Ale co? Narodí se spasitel a my budeme opět svobodní?

17.11.2017 v 14:42 | Karma článku: 23.46 | Přečteno: 845 | Diskuse
Počet článků 338 Celková karma 21.73 Průměrná čtenost 5023

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.