Nekupujte současné šperky ve zlatnictví, jsou téměř bezcenné!

20. 05. 2016 18:12:00
K tomuto závěru mě dovedly zkušenosti, ale také to potvrdili odborníci v oboru, zlatníci a starožitníci. Zlatý řetízek s diamantem v hodnotě 55.000 Kč jsem prodala za 1.200 Kč! Chcete kvalitní šperky? Jděte do starožitnictví!

V dnešním blogu bych se s vámi chtěla podělit o velmi zajímavou osobní zkušenost, kterou jsem učinila v těchto dnech. Jak už to tak bývá, člověk za několik let nastřádá spoustu věcí. Pak přijde den D, kdy člověk dospěje k závěru, že už toho nasbíral, nakoupil, nastřádal a dostal dost a je třeba se věcem postavit čelem - věci důkladně projít, vytřídit a s některými se, žel, definitivně rozloučit.

ZBAVOVAT SE NEPOTŘEBNÝCH VĚCÍ JE OSVOBOZUJÍCÍ!

I v mém životě takový den přišel, a ne jeden. Před několika měsíci jsem se zaměřila na oblečení, pak byl čas na vytřídění knih a teď přišel čas na předměty vyloženě osobní, až intimní – tedy šperky, které jsem během svého života dostala. Nebylo jich mnoho, jen několik, ale i tak mi ve svůj čas přinesly radost a potěšily mě.

Asi nemusím dlouze a složitě vysvětlovat, že nádherný zlatý prstýnek s diamantem na mém prsteníčku od bývalého přítele, nerad viděl můj tehdejší přítel. Samozřejmě že měl pravdu! Prstýnek tedy putoval do své krabičky. Podobně i další šperky, které jsem dostala. Pak nastalo v mém životě období, kdy jsem šperky odložila všechny a nenosila žádné. Nyní se k nim postupně vracím a zvažuji, které mi přináší radost a které ve mně vyvolávají spíše vzpomínky, na které bych raději nemyslela.

Doma se mi tedy sešlo několik zlatých i stříbrných šperků, včetně zásnubního a snubního prstenu od bývalého manžela.

MARIE KONDO – VELKÁ INSPIRACE!

Ovlivněna celosvětovým bestsellerem, „Zázračný úklid - Pořádek jednou provždy“ od japonské odbornice na úklid Marie Kondo, jsem si položila důležité otázky: Budu šperky ještě někdy nosit? Vzpomínám na dárce ráda a v dobrém? Vážou se ke vztahu krásné vzpomínky? Byla jsem ve vztahu šťastná? Nebudu zapírat, že jsem si poněkud zklamaně, ale za to zcela pragmaticky odpověděla na všechny otázky jedním slovem: Ne.

Jako člověk - který považuje věci, které nepotřebuje, za zbytečné - jsem se rozhodla, že udělám nejlépe, když šperky prodám.

O jaké šperky se jednalo? Šlo o dva prstýnky z bílého zlata s diamanty (oba zhruba za cenu 50.000 Kč), decentně umístěný diamant na řetízku z bílého zlata (asi v hodnotě 55.000 Kč) a stříbrný řetízek se stříbrnými ozdobami (asi za 1000 Kč). Všechny šperky, kromě toho stříbrného, jsem obdržela s certifikáty, které dokládaly kolik karátů má zlato, čistotu zlata a také pravost diamantů a jejich váhu.

CESTA DO STAROŽITNICTVÍ A ZLATNICTVÍ

Nejprve jsem se zeptala známého, který pracoval ve starožitnictví, zda by o šperky neměl zájem. Dozvěděla jsem se však, že současné šperky, byť s certifikátem, jsou pro něj bezcenné. Muselo by se jednat o šperky z počátku XX. století, nebo šperky ještě starší. Tím jsem skončila se starožitnictvími.

Vydala jsem se do zlatnictví, a ne jednoho. Výsledek byl stejný. Pokaždé jsem se dozvěděla, že současné šperky, ačkoliv jsou vyrobené ze zlata, mají diamant a pravost dokazuje certifikát ze zlatnictví, kde byly šperky zakoupeny, jsou téměř bezcenné.

Abyste si udělali reálnou představu, ukáži to na řetízku z bílého zlata se zavěšeným diamantem. Tento šperk musel stát odhadem kolem 55.000 Kč. Bílé zlato nemělo 24 karátů, ale méně. Také čistota zlata hraje velikou roli a tento šperk ji měl asi střední. Diamant vážil 3,34 g. Mně osobně se nezdál až tak malý, ale aby bylo možné jej dál použít, opracovat a zasadit do dalšího šperku, musel by mít minimálně 4 g. Zlatnice tedy zvážila zlatý řetízek a za ten jsem obdržela 1000 Kč a k tomu jsem dostala spíše symbolickou cenu za diamant, tedy 200 Kč. Neuvěřitelné! Šokující!

Nešlo mi do hlavy, jak za šperk, který mi přítel koupil asi za 55.000 Kč, mohu dostat jen 1200 Kč?! A tak jsem se zajímala dál. Cena, kterou původně zaplatil dárce za šperk, obsahovala nejen cenu diamantu, ale také jeho opracování, zasazení do řetízku a potom samotné zlato řetízku.

Ovšem jak jsem psala výše, nakonec, když jsem šperk prodala, ukázalo se, že diamant se vzhledem k malé váze již nebude moci použít a je tedy prakticky bezcenný, zlato nemělo nejvyšší počet karátů a stejně tak čistota zlata.

U šperků ze zlata jsem měla svým způsobem štěstí, protože cena zlata se nyní pohybuje celkem vysoko. Jak mi řekla zlatnice: „Máme právě zlatou horečku! Pokud se chcete zbavit zlata, přineste a prodejte! Teď vyděláte!“ Opakem je ale ovšem cena stříbra. Za stříbrný přívěšek se stříbrnými ozdobami zakoupený v českém zlatnictví s tradicí v hodnotě kolem 1000 Kč bych dostala jen 29 Kč! To jsem si rozmyslela a raději jsem jej darovala sousedce.

Zmínila jsem jen dva šperky, jeden zlatý a druhý stříbrný. O dalších snad ani psát nemusím, výsledek byl podobný. Krásné šperky stojící desítky tisíc korun, které ale měly svou obchodní cenu před tím, než jste je koupili, jsou ve skutečnosti v budoucnosti téměř bezcenné. Jsem si jistá, že to netušili ani dárci, natož já. Neví to mnoho dalších lidí, kteří takové šperky kupuje.

JAKÝ ŠPERK NEKUPOVAT?

Jestliže byste tedy zamýšleli požádat přítelkyni o ruku a chtěli jí potěšit zásnubním či rovnou snubním prstenem, nekupujte současné šperky, které nabízejí česká či zahraniční zlatnictví. Můžete investovat desítky tisíc do současného šperku, ale jeho hodnota bude v řádech stovek korun. Šperk neprodáte, i kdybyste se o to sebevíc snažili. Hodnota šperku bude snad čistě osobní, tedy v tom, kdo vám šperkem chtěl udělat radost, nikoliv ale kupní.

Jedinou výjimkou by mohl být prsten či přívěšek, který má opravdu velký drahokam, musí být větší než 4 g. Čistě obchodně by se dalo říci, čím větší, tím lepší! Ten se dá později prodat a použít, stejně jako zlato (to ovšem musí být 24 karátové).

JAKÝ ŠPERK KOUPIT, ABY BYL CENNÝ A ZÍSKÁVAL LÉTY NA HODNOTĚ?

V případě, že chcete koupit kvalitní šperk a zároveň jej mít jako investici do budoucnosti, která bude léty ještě nabírat na ceně, zajděte do starožitnictví! Kupte starožitný šperk, třeba z počátku XX. století. Tyto šperky byly mistrovským kouskem kvalitní práce zlatníka, mají často poměrně velké drahé kameny (či alespoň jeden, který je dominantní) a také zlato bylo kvalitní.

Krásné jarní dny a důvtip při výběru šperků vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

KONDO, Marie. Zázračný úklid - Pořádek jednou provždy. 1. vydání, Praha: Knižní klub, 2015. 192 stran. ISBN 978-80-242-4875-2.

https://www.bux.cz/knihy/176159-zazracny-uklid-poradek-jednou-provzdy.html

ww.google.cz

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 20.5.2016 18:12 | karma článku: 29.88 | přečteno: 3969x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Posvátné místo“ od Barbary Woodové

Přeneseme se do luxusní čtvrti v Los Angeles, kde je po velkém zemětřesení objevena jeskyně se záhadnou malbou a pozůstatky dva tisíce let starými. Ty odkrývá archeoložka Erica a na její práci dohlíží její nepřítel, advokát Jared.

17.1.2019 v 20:20 | Karma článku: 5.12 | Přečteno: 86 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Úklidová firma s postiženými občany – utrpení nebo radost?

Náš dům najal na úklid v domě firmu, která zaměstnává postižené občany. Od začátku jsme se potýkali se zajímavými problémy, které bychom nevymysleli. Bez osobního dohledu to jde těžko. Je to tedy radost nebo utrpení?

11.1.2019 v 15:39 | Karma článku: 25.47 | Přečteno: 1390 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Vánoční přání 2018

Moji milí čtenáři, přátelé, kolegové a známí, rok se s rokem sešel a opět tu jsou vánoční svátky a s nimi moje přání.

26.12.2018 v 15:10 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 135 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dotkni se hvězd“ od Barbary Cartland

Jedna z nejplodnějších spisovatelek, která kdy žila, se jmenovala Barbara Cartland. Během svého života napsala víc jak sedm set knih. Tentokrát jsem si vybrala romantický historický román „Dotkni se hvězd“ z konce 19. století.

21.12.2018 v 15:23 | Karma článku: 14.41 | Přečteno: 184 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tadeáš Firla

Kde jsou čínští křesťané?

V novém roce máme nové starosti a péči o sebe. Zdá se, že podobně jako syrské sirotky, tak i čínské křesťany přikryl sníh a odvál vítr. Jen zdánlivě. Ptáte se, kde jsou? Chceme je tady? Taky nás ohrožují? Zde je odpověď

18.1.2019 v 2:21 | Karma článku: 9.69 | Přečteno: 193 | Diskuse

Lenka Klímková

Šátková realita

„#SvobodnáVŠátku“ (#FreeInHijab). Nová kampaň twitterového účtu Světového dne hidžábu se tak nějak nepovedla...

17.1.2019 v 22:38 | Karma článku: 29.52 | Přečteno: 526 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Posvátné místo“ od Barbary Woodové

Přeneseme se do luxusní čtvrti v Los Angeles, kde je po velkém zemětřesení objevena jeskyně se záhadnou malbou a pozůstatky dva tisíce let starými. Ty odkrývá archeoložka Erica a na její práci dohlíží její nepřítel, advokát Jared.

17.1.2019 v 20:20 | Karma článku: 5.12 | Přečteno: 86 | Diskuse

Vladimír Havránek

Co říkáte na to, že Hrad se dlouhodobě snaží ovlivnit justici pane Čermáku?

Za to asi nemůže pražská kavárna, lepšoidi či křiklouni na ulicích. Bylo u nás již hodně prezidentů, ale v posledních letech si žádný nedovolil to, co současná hradní partička. Reaguji zde, neboť jako jeden z mála odmítáte diskusi

17.1.2019 v 19:26 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 633 | Diskuse

Irena Fuchsová

Zrušíme pošty, abychom mohli zvednout platy pošťákům

V úterý 15.1.2019 byl v MF DNES rozhovor s předsedou ČSSD a s ministrem vnitra, Janem Hamáčkem. Zaujalo mě, co říkal v tomto rozhovoru o poštách.

17.1.2019 v 18:42 | Karma článku: 22.61 | Přečteno: 586 | Diskuse
Počet článků 404 Celková karma 20.82 Průměrná čtenost 4510

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz