Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jakým rizikem bude registr kompletních dat o zdraví nás všech?

11. 03. 2016 23:06:00
Schválený zákon o zdravotních službách umožní zřízení registru kompletních údajů všech pacientů a zdravotníků v celé ČR. Jaké je riziko úniku citlivých dat? Jak registr zasáhne do naší osobní svobody? Jak je možné data zneužít?

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila 9. března 2016 novelu vládního zákona o zdravotních službách, která umožní shromažďovat kompletní údaje o všech pacientech i zdravotnících České republiky.

VŠECHNA DATA O PACIENTECH A ZDRAVOTNÍCÍCH

Data by měla být k dispozici lékařům, aby jim usnadnila administrativní činnost a poskytla přehled o pacientech, lécích a úkonech, které pacienti podstoupili a kdo úkony vykonal.

Ministerstvo zdravotnictví by data poskytovalo vybraným společnostem, které by mapovaly, v jakých zařízeních jsou pacienti léčeni, zda jsou hospitalizace efektivní, nebo kde je potřeba posílit počty lékařů pro pacienty.

Nápad ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD zprůhlednit zdravotnický systém se jeví na první pohled jako rozumný a úsporný. Ovšem k získání dat a jejich vyhodnocování by stejně dobře mohla posloužit data získaná jinými způsoby a data anonymní.

Rozhodně není potřeba mít kompletní přehled o všech pacientech v České republice a jejich stálých diagnózách, trvalých medikacích, současném stavu, dispenzární péči, operacích, hospitalizacích...

Novela vládního zákona se tak jeví spíše jako účelový registr citlivých dat o všech pacientech a zdravotnících v České republice. Je potřeba si uvědomit, že se jedná o citlivá data každého z nás. Ostatně znáte ze svého okolí člověka, který nikdy nebyl u žádného lékaře?

KAŽDÝ SOFTWARE MÁ SVÉ CHYBY

Nemusím být ajťákem, abych věděla, že každý registr funguje na základě softwaru, který má své chyby, je zranitelný a napadnutelný hackery, když si to vytyčí jako zajímavý cíl. I sebelepší software má své slabiny a je jenom otázkou času, kdy je někdo objeví.

ZNÁMÝ AMERICKÝ THRILLER „THE NET“

Schválená novela o zdravotních službách mi připomíná americký thriller „The Net“ (Síť) z roku 1995 se Sandrou Bullock a Jeremy Northamem v hlavních rolích.

Pro ty, kteří film nikdy neviděli, nebo již zapomněli hlavní zápletku, připomínám, o čem film je:

Angela Bennettová (Sandra Bullock) je půvabná mladá žena. V Los Angeles, kde už pár let bydlí, ji však vůbec nikdo nezná. Jejím jediným zájmem, prací, ale také koníčkem je totiž počítač. Před monitory počítačů a notebooky tráví všechen svůj čas. Po internetu si objednává pizzu i teplo domácího krbu, v počítačové síti nachází zábavu i přátele. Po mnoha letech práce odjíždí Angela na dovolenou do Mexika, kde se seznámí se sympatickým Jackem Devlinem (Jeremy Northam), s nímž prožije vášnivou noc. Krásný večer se však rychle mění v strašlivou noční můru. Ukáže se, že Jackovi jde pouze o disketu se softwarem, kvůli které je ochoten zabíjet. Ze dne na den se Angela ocitá ve světě, kde není nic, jak bývalo – jméno, příjmení, bydliště, číslo sociálního pojištění, zaměstnání – všechno je uloženo v počítačích. Z Angely Bennettové se stává Ruth Marxová. Identita, kterou někdo záměrně vytvořil, patří k ní. Počítače tady totiž nejsou jen od toho, aby lidem ulehčovaly život. Mohou sloužit také rafinovaným zločincům, kteří hodlají ovládnout svět velkého byznysu. A mohou sloužit i k tomu, aby jedna příliš zvědavá mladá žena byla vymazána ze světa. Angela se s tím nehodlá smířit a snaží se vymyslet plán, jak získat zpět svou identitu, ale každý, kdo jí chce pomoci, vzápětí umírá. Nastává boj, v němž odhodlaná žena musí uplatnit všechnu svou inteligenci a odvahu, aby uhájila svou identitu i holý život.

Americký film, ačkoliv byl natočen před jednadvaceti roky, nadčasově zachycuje, jak je jednoduché zneužít jakákoliv data jakéhokoliv člověka.

Zcela ukázkově je ve filmu odstraněn přítel Angely Bennettové proto, že někdo v počítačovém systému záměrně zamění aspirin za lék, na který je muž alergický. Angela odveze přítele do nemocnice, kde mu je poskytnuta lékařská pomoc a pacient je stabilizován s tím, že bude brzy propuštěn. Ovšem na noční směnu přichází jiná zdravotní sestra, která mu nasadí opět infúzi obsahující lék, na něž je alergický. Zdravotní sestra neudělá chybu, jenom se řídí daty, která si přečetla o pacientovi v počítači. Ty ovšem opět někdo pozměnil. Přítel Angely umírá.

Ani ve filmu nebylo jistě původním záměrem zneužití dat pacientů, ale zkvalitnění péče.

ÚSTAVNÍ STÍŽNOST

Úniku či zneužití citlivých dat se nebojím jenom já, ale také někteří poslanci, kteří chystají ústavní stížnost. Mezi takové patří poslanec třeba Ludvík Hovorka z KDU-ČSL.

Registr, který by poskytoval veškeré informace o pacientech (stálé diagnózy, trvalé medikace, přítomný stav, dispenzární péče, operace, hospitalizace...) přitom již někteří lékaři užívají nyní.

Žijeme ve světě, který je plný hrozeb a přejeme si udělat maximum pro to, aby náš život byl bezpečnější. Přitom chceme, aby naše životy byly co nejjednodušší a nejpříjemnější. Kupujeme zdravotně ověřené potraviny, nejlépe biovýrobky, instalujeme antivirové programy do svých počítačů, chytrých telefonů a tabletů, ve svých domech a bytech instalujeme ochranné systémy proti zlodějům, bezpečnostní kamery nás sledují na každém rohu, podstupujeme nejrůznější preventivní programy... Ovšem ruku v ruce s hrozbami a bezpečností a zjednodušením životů se vzdáváme osobní svobody, kterou nakonec zaplatíme ze svých daní. Stojí nám to za to?

Krásné dny i bez registrů, které by obsahovaly všechna data o našem zdraví, vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Ukázka filmu The Net na YouTube dostupná zde: https://www.youtube.com/watch?v=46qKHq7REI4

Děj filmu The Net a foto na CSFD.cz dostupný zde: http://www.csfd.cz/film/21988-sit/prehled/

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 11.3.2016 23:06 | karma článku: 33.75 | přečteno: 2658x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Selekce“ od Kiery Cassové

Spisovatelka Kiera Cassová dokáže stvořit romantický příběh jako málokterá autorka. Její trilogie „Selekce“ se právem stala bestsellerem a čtenou na celém světě. První díl nám prozradí, jak se princ Maxon seznámil s Americou...

11.11.2017 v 23:50 | Karma článku: 9.40 | Přečteno: 176 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Evangelizační kampaň v Lagosu s Reinhardem Bonnkem a Danielem Kolendou

Poslední velká evangelizační kampaň v Lagosu v Nigérii zakončí po více jak 40 letech službu světově známého evangelisty Reinharda Bonnke. Kázání evangelia a zázraky. Bude opět někdo vzkříšen z mrtvých? A kdo nahradí Bonnkeho?

8.11.2017 v 19:19 | Karma článku: 13.45 | Přečteno: 258 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Miloš Zeman utratil za kampaň 19 milionů Kč a bylo to z našich kapes!

President Miloš Zeman sice prohlašuje, že žádnou presidentskou kampaň nepovede, ale dělá si ji posledního čtyři a půl roku nepřetržitě. Kampaň stála 19 milionů korun. Ale proč jsme ji museli zaplatit my, daňoví poplatníci?

6.11.2017 v 21:21 | Karma článku: 36.84 | Přečteno: 3155 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak je možné, že v Evropském parlamentu sedí poslanci, kteří jsou s teroristy jedna ruka?

Terorismus v Evropě sílí. Z Evropské unie zaznívají silná slova, jak je třeba proti terorismu bojovat. Ale sami poslanci Evropského parlamentu hostí na své půdě teroristku, oslavují ji a naslouchají jí. Jak je to jenom možné?

3.11.2017 v 17:23 | Karma článku: 44.40 | Přečteno: 5865 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 270 | Diskuse

Josef Nožička

Rektor Bek při výročí 17. listopadu: prezidentské volby se nepovedly

Kromě mnoha pietních i protestních akcí se dnes při příležitosti výročí 17. listopadu konalo v našem hlavním městě studentské shromáždění, na kterém vystoupili i představitelé některých českých vysokých škol.

17.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 35.56 | Přečteno: 974 | Diskuse

Karel Trčálek

Kéž v této zemi zvítězí zdravý rozum nad komedianty!

Čeští komedianti dostali parádní lekci z demokracie. Nás ostatní tato a jiné lekce ještě čekají, neboť zdravý rozum není opakem šílenství, ale jeho mocninou

17.11.2017 v 19:15 | Karma článku: 11.79 | Přečteno: 606 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když tě zavřou, postarám se ti o děti

Letos poprvé jsem příchod 17. listopadu a všechno kolem, brala v klidu a dá se říct i lhostejně. Letos poprvé. Všechny minulé sedmnácté listopady jsem prožila ve zvláštní nervozitě, kterou jsem nechápala.

17.11.2017 v 18:11 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 636 | Diskuse

Karel Trčálek

Ze 17. listopadu se staly druhé české vánoce

Ačkoliv všichni dobře víme, že 17. listopad 1989 byl podvod, přesto teď bloumají pražskými ulicemi tisíce lidí v mystickém vytržení, že se dnes určitě něco velkého musí stát. Ale co? Narodí se spasitel a my budeme opět svobodní?

17.11.2017 v 14:42 | Karma článku: 23.46 | Přečteno: 845 | Diskuse
Počet článků 338 Celková karma 21.73 Průměrná čtenost 5023

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.